Porady

Jak zresetować komputer?

13 maja 2020, Aktualizacja 30 października 2020Marek Konderski

przycisk reset na klawiaturze

Resetowanie komputera to czynność, z którą spotkali się chyba wszyscy użytkownicy komputerów. Każdy sprzęt w końcu odmówi posłuszeństwa. W zależności od urządzenia i powodu resetowanie można wykonać na kilka sposobów. W tym tekście znajdziesz instrukcję, jak wykonać praktycznie każdą możliwą wersję resetu.

Pod pojęciem resetowania komputera rozumiemy nagłe przerwanie pracy urządzenia i uruchomienie go od nowa. W wypadku urządzeń elektronicznych chodzi o wyzerowanie aktualnego stanu pamięci tymczasowej (RAM) i rozpoczęcie pracy „z czystym kontem”. Resetujemy sprzęt najczęściej wówczas, gdy się zawiesi, czyli przestanie reagować na polecenia. Resetowaniem nazywamy też przywrócenie ustawień do punktu początkowego, czyli najczęściej takich, jakie urządzenie miało w chwili pierwszego uruchomienia, gdy było nowe.

Jak zresetować komputer – Windows 10

Każda wersja Windowsa kumuluje wewnętrzne błędy. Im nowszy system, tym lepiej sobie z nimi radzi, ale gdy mocno zaśmiecamy system, też w pewnej chwili może odmówić posłuszeństwa. Kiedyś w takiej sytuacji kasowało się zawartość dysku i instalowało system od nowa. W wypadku Windowsa 10 procedura ta jest znacznie przyjaźniejsza dla użytkownika – można bowiem wykonać łatwy reset systemu, przywracając go do stanu pierwotnego. Jak to zrobić, zostało dokładnie opisane w poradniku: 

Przywracanie systemu Windows 10

Zabijanie procesów

Jeżeli komputer nie zawiesił się jeszcze permanentnie, ale reaguje z bardzo dużym opóźnieniem na polecenia lub wygląda na to, że przestała odpowiadać tylko jedna aplikacja, można spróbować ją wyłączyć. A dopiero gdy to się nie uda – wykonać reset. Dotyczy to zarówno komputera stacjonarnego, jak i laptopa.

Pamiętaj, że ręczne zatrzymywanie procesów jest zadaniem dla zaawansowanych użytkowników i robisz to na własną odpowiedzialność, gdyż zamykając procesy bez dokładnego rozeznania za co odpowiadają, możesz w skrajnym przypadku doprowadzić do awarii Windowsa.

Na ekranie dostępnym po wciśnięciu kombinacji klawiszy CTRL+ALT+DEL wybierz Menedżer zadań. Zobaczysz okienko z uruchomionymi programami. Jeżeli nigdy wcześniej nie włączałeś Menedżera zadań, koniecznie kliknij przycisk na dole okna z napisem WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW.

Menedżer zadań

Lista uruchomionych programów jest podzielona na trzy części. Na samej górze w sekcji APLIKACJE są uruchomione przez użytkownika programy. Jeżeli któryś z nich zawiesił się, to prawdopodobnie jest przy nim napis NIE ODPOWIADA. Aby wymusić zamknięcie aplikacji, kliknij na niej prawym przyciskiem myszy i z menu wybierz ZAKOŃCZ ZADANIE.

Menedżer zadań Windows

W ten sam sposób możesz wyłączyć dowolny program/proces z pozostałych dwóch kategorii. Są to jednak zarówno procesy uruchomione przez zainstalowane na komputerze aplikacje potrzebne lub zbędne z punktu widzenia użytkownika, jak i procesy Windowsa. Wyłączenie potrzebnego procesu może wprowadzić więcej zamieszania niż pożytku, ale zazwyczaj tylko do chwili restartu komputera. Jeżeli wiesz, który proces powoduje problem z działaniem komputera, możesz go wyłączyć.

Jednym ze sposobów na swoisty restart bez restartu jest przeładowanie powłoki graficznej Windowsa. Znajdź na liście procesów Windowsa EKSPLORATOR WINDOWS i z podręcznego menu wybierz URUCHOM PONOWNIE. Nie wyłączaj Eksploratora, bo zostaniesz z czarnym oknem systemu, w którym nic nie da się zrobić! Jeżeli jednak przez pomyłkę już wyłączyłeś Eksploratora, uruchom go ponownie. Aby to wykonać, wybierz w Menedżerze urządzeń PLIK > URUCHOM NOWE ZADANIE i w nowym okienku wpisz EXPLORER.EXE. Po chwili zobaczysz pulpit systemu. W ten sam sposób możesz uruchomić dowolny inny program (np. diagnostyczny), wskazując plik wykonywalny, który go uruchamia.

resetowanie komputera
resetowanie komputera Windows
zamykanie programów Windows

Jeżeli powyższe próby przywrócenia kontroli nad systemem nie dają rezultatów, pozostaje zresetowanie systemu. Aby zresetować komputer, wystarczy wcisnąć kombinację CTRL+ALT+ DEL i na ekranie w dolnym prawym rogu kliknąć ikonę zasilania i wybrać URUCHOM PONOWNIE. Pamiętaj, że jeżeli nie działa mysz, to możesz poruszać się po pozycjach na ekranie za pomocą klawisza TAB.

uruchom ponownie Windows

Twardy reset – resetowanie sprzętowe

Resetowanie programowe nazywane jest miękkim (reset miękki), gdyż system po otrzymaniu odpowiedniego sygnału ma natychmiast zakończyć wszystkie działania i uruchomić się ponownie. Resetowaniem twardym (reset twardy) nazywamy reset sprzętowy, który jest w praktyce niczym więcej jak odcięciem zasilania i wyzerowaniem stanu układów elektronicznych.

Jeżeli korzystasz ze stacjonarnego komputera, to na 98% jest on wyposażony w przycisk resetowania. Nie mają go wyłącznie niektóre markowe pecety. Jeżeli twój komputer zawiesi się, czyli ekran zamarznie i kursor myszy nie będzie reagował na ruch urządzenia (sprawdź też reakcje klawiatury, bo możliwe, że mysz się zwyczajnie rozładowała lub zepsuła), to wystarczy wcisnąć przycisk resetowania.

reset twardy

Jeżeli przycisk nie działa, zawsze można wyłączyć komputer przyciskiem na zasilaczu czy wyjąć wtyczkę z kontaktu, pozbawiając urządzenie zasilania. To mniej elegancki sposób, ale także skuteczny.

reset sprzętowy

Reset laptopa

Sprzętowe resetowanie laptopa (twardy reset laptopa) zasługuje na osobny rozdział, bo jest nieco trudniejsze, głównie z tego powodu, że laptopy bardzo rzadko są wyposażone w przycisk resetowania. Po zawieszeniu się komputera najpopularniejszą metodą jest więc odłączenie go od prądu. Niestety jest to możliwe tylko tam, gdzie laptop ma wymienny akumulator. Wówczas wystarczy go wypiąć i komputer się wyłączy. Jeżeli jednak akumulator jest ukryty pod obudową, musimy sięgnąć po bardziej wyrafinowane metody.

Najprostszą metodą jest przytrzymanie (niekiedy kilkadziesiąt sekund) przycisku uruchamiania komputera. Jest szansa, że zadziała jak reset albo przynajmniej wyłączy laptopa.

Kolejną metodą jest dokładne obejrzenie obudowy i poszukanie miniaturowych (o średnicy 1-5 mm) przycisków lub otworów. W wypadku odnalezienia takiego należy zajrzeć do instrukcji obsługi urządzenia i sprawdzić, czy nie jest to właśnie nasz reset. W wypadku niektórych laptopów Lenovo użyteczny może okazać się przycisk Novo.

reset laptopa
emergency reset hole

Jeśli ten artykuł był pomocny, sprawdź czy dane na Twoim komputerze są bezpieczne.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 3.4 / 5. Liczba głosów: 27

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Marek Konderski

Dziennikarz IT z dwudziestoletnim doświadczeniem i absolwent Politechniki Warszawskiej. Pracował dla takich tytułów jak RESET, PC Kurier i Komputer Świat. Był redaktorem naczelnym miesięcznika PC Format w latach 2009-2017. Obecnie prowadzi na YouTubie kanał Prosto z kartonu, gdzie testuje technologiczne nowości.

Powiązane Artykuły

Przywracanie systemu Windows 10

Lenovo

Jak połączyć telefon z komputerem? (System Android)

Lenovo

KUP LAPTOPA LENOVO SERII YOGA I ODBIERZ DO 500 ZŁ

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Laptop Lenovo Yoga
KUP LAPTOPA LENOVO SERII YOGA I ODBIERZ DO 500 ZŁ

Marka Lenovo Yoga wyznacza standardy kunsztownie wykonanych komputerów „2 w 1”, ultrasmukłych laptopów, tabletów i innych urządzeń. Teraz za zakup...

Close