Wybierając laptopa, często zwracamy uwagę na to, ile dany sprzęt posiada pamięci RAM. W dużym uproszczeniu – RAM przechowuje aplikacje, które aktualnie mamy otwarte na naszym komputerze. Może się więc zdarzyć, że w pewnym momencie zacznie nam go brakować. Wtedy warto rozważyć dołożenie pamięci. Oto praktyczny poradnik, jak zwiększyć pamięć RAM.
Kiedy warto dołożyć RAM?
Jest na to bardzo prosta metoda. Wystarczy skrótem klawiaturowym CTRL + SHIFT + ESC otworzyć menadżer zadań. Po lewej stronie widzimy ilość użytej pamięci oraz ilość w którą nasz komputer jest wyposażony. RAM warto dołożyć wówczas, gdy zbliżamy się do limitu.
Jaką pamięć kupić?
Można to również bardzo prosto sprawdzić we wspomnianym wcześniej menadżerze. Interesować będą nas informacje o taktowaniu oraz typie pamięci. Załóżmy, że mamy kości SODIMM DDR3 o taktowaniu 1333MHz. Przy zakupiem musimy zwrócić uwagę, aby zgadzał się typ (DDR3 lub DDR4). Z taktowaniem sprawa wygląda nieco inaczej, gdyż komputer będzie pracował z kośćmi o różnym taktowaniu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że gdy będziemy mieli np.jedną kość o taktowaniu 1333MHz a drugą 1600MHz, komputer sprawi, że obie będą działały na taktowaniu 1333MHz – dlatego dobrze zawsze jest kupować kości o tym samym taktowaniu.
Co dalej? Oto instrukcja, jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie z serii ThinkPad – krok po kroku!
Zanim wymienimy RAM
Przystępując do wymiany, należy najpierw podjąć następujące kroki:
- wyłączyć komputer
- odłączyć go od źródła zasilania
- wyjąć baterię
Wymiana RAM
Gdy wykonamy powyższe kroki, możemy przystąpić do wymiany pamięci. W laptopach z serii ThinkPad, w zależności od modelu, może ona przebiegać według poniższych schematów.
1. sposób
- Odkręcamy śrubkę na spodzie
- Wsuwamy kość pod kątem
- Delikatnie dociskamy aż „zęby” chwycą moduł pamięci w wycięciach
2. sposób
- Odkręcamy wszystkie śrubki na spodzie
- Odczepiamy zatrzaski
- Wsuwamy kość pod kątem
- Delikatnie dociskamy aż „zęby” chwycą moduł pamięci w wycięciach
Komentarze do artykułu