Porady

Jaka matryca w laptopie będzie najlepszym wyborem?

21 lutego 2017, Aktualizacja 27 lutego 2018Lenovo

Jaka matryca w laptopie będzie najlepszym wyborem?

Ekran jest jedną z ważniejszych części składowych laptopa. Użytkowany jest najczęściej przez wiele lat, a jego wymiana na inny model prawie zawsze niemożliwa. W tym poradniku chcielibyśmy pomóc Wam w podjęciu świadomego wyboru matrycy w ekranie monitora, tak, by w jak najlepszy sposób spełniała ona oczekiwania użytkownika.

W przypadku matryc w ekranach laptopów, temat ten jest bliźniaczo podobny do specyfiki wyboru ekranu w przypadku monitorów stacjonarnych. Sprowadza się on do rodzaju matrycy, jej rozdzielczości oraz dodatkowych funkcjonalności i cech wizualnych. Na samym początku skupimy się na najłatwiejszym do zdefiniowania parametrze, czyli rozdzielczości.

Rozdzielczość matrycy w laptopie

Dobór rozdzielczość matrycy w laptopie wpływa zarówno na komfort pracy jak i wydajność. Trzeba mieć na uwadze, że im większy wzrost rozdzielczość, tym większy spadek wydajności – szczególnie w aplikacjach 3D. Dlatego nie zawsze warto wybierać najwyższą rozdzielczość matrycy, wiedząc, że nie jest nam ona zwyczajnie potrzebna. W przypadku ekranów o przekątnej 13,3” oraz 15,6”, większość użytkowników będzie zadowolona z rozdzielczości FullHD. Zdarza się, że wyższa rozdzielczość nie zawsze dobrze się skaluje z systemami Windows, co może spowodować, że wiele elementów interfejsu będzie po prostu zbyt mała. Nie twierdzimy oczywiście, że rozdzielczości przewyższające FullHD nie są w laptopach potrzebne. Miejmy jednak na uwadze możliwe konsekwencje swojego wyboru i przede wszystkim dokonujmy go świadomie.

Rodzaje matryc w laptopach

Jak już wcześniej wspominaliśmy, matryce w laptopach występują w zasadzie w tak samo wielu odmianach jak w komputerach stacjonarnych. Najpopularniejszym rodzajem jest matryca TN – tania w produkcji, oferująca bardzo wysokie parametry reakcji oraz odświeżania, lecz jednocześnie cechująca się dość kiepskim odwzorowaniem kolorów. Jest ona jednak w zupełności wystarczająca przeciętnemu użytkownikowi, który nie wykorzystuje komputera w celach obróbki zdjęć, tworzeniu grafiki czy wideo. Panele TN sprawdzają się natomiast wyśmienicie podczas grania, ponieważ oferują niskie czasy reakcji (schodzące nawet do 1ms) i często posiadają odświeżanie na poziomie 120-144Hz (coraz częściej spotykane w laptopach dla graczy). Na przeciwległym biegunie znajdują się matryce IPS. Są one obecnie uważane za najlepiej odwzorowujące kolory, ale swoją ceną zdecydowanie przewyższają panele TN. Polecam je głównie profesjonalistom np. grafikom oraz osobom, które są skłonne znacznie dopłacić za lepszy poziom nasycenia barw. Jeżeli oglądacie dużo filmów na komputerze przenośnym, również powinniście docenić wyższą jakość czerni na takich matrycach. Matryce IPS nie są stricte skierowane dla graczy, choć ich reakcje i odświeżanie zdecydowanie pozwalają na komfortową grę.

Pomiędzy nimi znajdują się panele łączące niektóre z cech obu tych konstrukcji, jednakże nie są one pozbawione wad. Możemy tutaj wymienić np. matryce MVA – posiadające lepsze odwzorowanie kolorów od paneli TN, ale wciąż nie tak dobre jak w przypadku IPS. Są one tańsze w produkcji, aczkolwiek znacznie wolniejsze. Czas reakcji paneli MVA plasuje się na poziomie ok. 12ms, a odświeżanie nie przekracza 60Hz. Powoduje to występowanie delikatnego smużenia, przez co nie za bardzo nadają się one do gier i dynamicznych multimediów. Panele MVA bardzo rzadko spotykamy w obecnie produkowanych laptopach, lecz dobrze mieć świadomość ich występowania.

Coraz częściej producenci laptopów wyposażają ekrany w dodatkowe funkcję takie jak wyższe parametry odświeżania czy np. technologię G-Sync oraz FreeSync. Szybsze odświeżanie matrycy monitora powoduje, że obraz mniej smuży i wydaje się płynniejszy. Jest to w zasadzie odczuwalne jedynie podczas grania, ale możemy zauważyć, że producenci laptopów dość mocno ten parametr zaczynają promować. Technologię takie jak G-Sync oraz FreeSync natomiast, mają zapewnić wyższy stopień płynności rozgrywki poprzez synchronizację generowanych przez kartę graficzną klatek z odświeżaniem matrycy monitora. Jest to jednak technologia wciąż bardzo młoda, którą wykorzystano dopiero w kilku konstrukcjach dostępnych na rynku.

Matryce matowe i błyszczące

Ostatnią z cech matrycy monitora, na którą warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o jej wyborze, jest pokrycie zewnętrzne, czyli powierzchnia. Ekrany w laptopach występują w dwóch wariantach – matowym oraz błyszczącym. Zaletą ekranów matowych jest redukowania refleksów światła, które mogą utrudniać pracę przy jasnym oświetleniu. Jest to również rodzaj powierzchni matrycy, który osobiście preferuje. Jedyną istotną wadą, którą jestem w stanie wymienić jest nieco utrudnione czyszczenie. Matryce błyszczące są pod tym względem zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu. Czynnikiem, dzięki któremu mogą się one podobać jest na pewno design – producenci bez problemu są w stanie zintegrować je na płasko z obramowaniem monitora, co nie jest niestety możliwe w przypadku matowej powierzchni. Zazwyczaj komputery o bardziej profesjonalnym przeznaczeniu korzystają z matowych ekranów, podczas gdy błyszczące brylują w konstrukcjach konsumenckich.

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik rozwieje niektóre z wątpliwości dotyczących matryc w komputerach przenośnych. Pomimo dość niewielkiego wyboru ekranu w poszczególnych modelach laptopów, warto mieć na uwadze kilka czynników, które mogą wpłynąć na polepszenie bądź znaczne pogorszenie się Waszego komfortu pracy. Powodzenia w wyborze!Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Powiązane Artykuły

Czym się kierować przy wyborze laptopa do gier?

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Konkurs Legion
Konkurs Lenovo Legion na IEM 2017

Już w najbliższy weekend, 25 - 26 lutego, rozpocznie się Intel Extreme Masters 2017. To najważniejsze gamingowe wydarzenie tego roku potrwa...

Close