Porady

Jaki komputer do gier w 1080p/2K/4K w 2018 roku?

14 lutego 2018, Aktualizacja 6 czerwca 2019Padryk Ideowy

Padryk Ideowy

Traktuje pisanie o nowościach produktowych jak misję. Zawsze na posterunku, zawsze gotowy by dać znać czytelnikom, co pojawiło się na rynku i jak to coś może zmienić ich życie. Inny system chłodzenia, mniejszy skok klawiatury, innowacyjny zawias - on tym żyje. I chyba bardzo lubi to życie, bo cały czas chodzi o taki. :)

komputer do gier w 1080p/2K/4K 2018 r.

Chcecie kupić lub zbudować zestaw komputerowy, który będzie gotowy na płynne wyświetlanie grafiki w grach w rozdzielczości 1080p, 2K lub 4K? Dobrze trafiliście. Przygotowaliśmy kilka różnych zestawów, które zapewnią wydajność niezbędną do komfortowego grania w 2018 roku.

Większość graczy korzysta jeszcze z monitorów o rozdzielczości 1920×1080 pikseli, ale rosnąca grupa osób przesiada się na panele o rozdzielczości 2K (2560×1440 pikseli) oraz 4K (3860×2160 pikseli). Nic dziwnego – moc obliczeniowa nowoczesnych układów graficznych pozwala na w miarę komfortową rozgrywkę w wysokich ustawieniach graficznych w każdej z powyższych rozdzielczości.

Jednym z najczęściej zadawanych ostatnio przez graczy pytaniem jest: „jaki komputer kupić do grania w rozdzielczości X w 2018 roku?” Na powyższe pytanie postanowiliśmy odpowiedzieć, skupiając się na problemie wyboru odpowiedniego procesora, pamięci RAM i karty graficznej – w końcu to te podzespoły w największej mierze decydują o wydajności komputera. Resztę podzespołów dopasować można w zależności od indywidualnego budżetu.

Jaki komputer do grania w rozdzielczości Full HD?

Niniejszy zestaw komputerowy jest zarazem najtańszym sensownym zestawem dla gracza, który planuje grać w wysokich ustawieniach graficznych w rozdzielczości Full HD. Taki sprzęt powinien zadowolić nie tylko casualowych graczy, ale także osoby lubujące się w grach online – Dota, League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive, czy też Overwatch będą działały na nim znakomicie.

Legion Y520 Tower do grania

Legion Y520 Tower

Wiemy doskonale, że gracze mają różne preferencje i jedni wolą wybrać coś ze stajni AMD, inni zaś od Intela. W komputerze do grania w rozdzielczości 1920×1080 pikseli polecamy postawić na niedrogi procesor AMD Ryzen 3 1200 lub wybrać droższe rozwiązanie w postaci procesora Intel Core i5 7. generacji lub Intel Core i3 8. generacji. Procesor powinien współpracować z minimum 8 GB pamięci RAM.

Najtańszym z układów graficznych, które pozwolą na komfortowe granie w rozdzielczości 1080p w absolutnej większości tytułów jest NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti. Alternatywnym wyborem jest karta graficzna AMD Radeon RX 560. Karty te pozwolą osiągnąć ok. 60 kl./s. w grze Śródziemie: Cień Mordoru i ok. 40 kl./s. w Rise of the Tomb Raider oraz Wiedźminie 3 – wszystko to przy wysokich ustawieniach graficznych.

Wielu graczy decyduje się na zakup jednego z laptopów korzystających z układów graficznych GeForce GTX 1050 Ti – powodem są ich przystępne ceny. Polecamy wyposażonego w wydajny system chłodzenia, rozsądnie wycenionego laptopa Lenovo Legion Y520.

Lenovo Legion Y520 do gier

Jaki komputer do grania w rozdzielczości 2K?

Komputer do grania w rozdzielczości 2560×1440 pikseli nie różni się diametralnie od komputera kupowanego z myślą o graniu w rozdzielczości Full HD. Różnice pomiędzy dwoma zestawami sprowadzają się do układu graficznego. Najtańszą kartą graficzną, która pozwala grać w absolutną większość gier typu AAA w wysokich (lub najwyższych) ustawieniach graficznych i rozdzielczości 2K, przy zachowaniu ponad 30 kl./s, jest NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB. Warto zauważyć, że jest to także jedna z najtańszych kart graficznych, spełniających wymagania stawiane przez gogle wirtualnej rzeczywistości, takie jak Oculus Rift oraz HTC Vive. W ostatnim czasie, pomimo wzrostu cen tego modelu karty graficznej, odnotowano… spadek cen laptopów, które są w nią wyposażone. Lenovo Legion Y720 kupić można obecnie za ok. 4699 złotych.

 Lenovo Legion Y720 do grania

Alternatywnie, rozważyć można zakup NVIDIA GTX 1070, która to karta jest niestety obecnie rozwiązaniem znacznie droższym, ale pozwalającym w wielu tytułach przekroczyć granicę 60 klatek na sekundę w rozdzielczości 2K. W ten właśnie układ graficzny wyposażyć można desktopa Lenovo Legion Y720 Tower.

 Lenovo Legion Y720 Tower

W kwestii procesora polecamy skusić się na nieco droższą propozycję od AMD – AMD Ryzen 3 1200X, ze względu na nieco lepszą wydajność pracy wielowątkowej lub ponownie wybierać pomiędzy układami Intel Core i5 7. generacji lub Intel Core i3 8. generacji. W zależności od posiadanego budżetu, zalecamy postawić na 8 GB RAMu lub pokusić się o 16 GB pamięci RAM.

Powyższy zestaw powinien w rozdzielczości 2560×1440 pikseli i wysokich ustawieniach graficznych wyświetlać ok. 75 kl./s. w grze DOOM, ok. 50 kl./s. w Grand Theft Auto V, ok. 40 kl./s. w Rise of The Tomb Raider oraz ok. 35 kl./s. w Wiedźminie 3 (ustawienia Ultra).

Jaki komputer do grania w rozdzielczości 4K?

Sprzęt do grania w rozdzielczości 4K to obecnie „inna liga”, niż wcześniejsze zestawy. Przede wszystkim płynnej rozgrywki w rozdzielczości 4K, najwyższych ustawieniach graficznych i w ponad 60 klatkach na sekundę w każdym tytule nie zapewnia obecnie żadna karta. Jako optymalny wybór do grania w 4K wskazuje się obecnie układy NVIDIA GeForce GTX 1080 oraz GTX 1080 Ti, które generują nieco mniejszą liczbę klatek. Niestety, w związku z wzrostami cen kart graficznych ich zakup jest obecnie po prostu nieopłacalny i dobrze jest się rozejrzeć za gotowym zestawem komputerowym, który z tych układów korzysta lub poczekać na spadek ceny kart.

Konfigurując komputer do grania w 4K warto zadbać o to, aby procesor nie stanowił ograniczenia dla karty graficznej. Ciekawymi propozycjami są 6-rdzeniowy Intel®Core™ i5-8600K lub Intel®Core™ i7-7700 7. generacji. Wydając tak duże pieniądze na zestaw komputerowy warto dopłacić za RAM i zdecydować się na 16 GB tego rodzaju pamięci.

Taki zestaw z kartą graficzną NVIDIA GeForce GTX 1080 w rozdzielczości 4K zagwarantuje ok. 40 kl./s. w grze Wiedźmin 3, ok. 40-45 kl./s. w Grand Theft Auto V oraz ok. 40 kl./s. w Rise of The Tomb Raider.

Czy opłaca się składać komputer? Czy opłaca się kupić gotowy zestaw komputerowy?

W dobie gwałtownie rosnących cen kart graficznych, zjawiska związanego z popularyzacją wydobywania kryptowalut, coraz bardziej opłacalnym staje się zakup gotowego zestawu komputerowego. Coraz większa liczba producentów sprzętu dla graczy wprowadza do swojej oferty desktopy dla graczy – ostatnio na polskim rynku debiutowały choćby komputery Lenovo Legion Y520 Tower i Y720 Tower.

Część graczy decyduje się również na kupno laptopa do gier. Do niedawna laptop dla graczy kojarzony był z synonimem bardzo drogiego urządzenia o niezbyt dużej wydajności. Obecnie laptopy pozwalające na komfortową rozgrywkę w rozdzielczości Full HD i wysokich ustawieniach graficznych kupić można już za ok. 3500 złotych, a świetnym przykładem takiego urządzenia jest popularny Lenovo Legion Y520. W sprzedaży znajdziemy także laptopy umożliwiające komfortowe granie w goglach VR. Lenovo Legion Y720 z kartą graficzną NVIDIA GeForce GTX 1060 kupić można już za 4699 złotych.Udostępnij

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Przeczytaj poprzedni wpis:
Lenovo i Intel dostarczą Ośrodkowi Superkomputerowemu im. Leibniza wydajny i energooszczędny komputer nowej generacji

Nowy system Lenovo zapewni największemu w Niemczech ośrodkowi superkomputerowemu 26,7 petaflops mocy obliczeniowej do rozwiązywania problemów środowiskowych, astrofizycznych i biomedycznych...

Zamknij