Porady

Jak dobrze się przygotować i jaki program do prezentacji wybrać? [KONKURS]

23 maja 2019, Aktualizacja 24 czerwca 2019Yogosław Kreatywiński

Yogosław Kreatywiński

Czasem robimy zakłady, o czym akurat myśli red. Yogosław, choć zwykle nikt nie wygrywa. Jego domeną są aplikacje wyzwalające każdą, nawet najbardziej skrywaną i nieśmiałą iskrę kreatywności człowieka. Wulkan kreatywności, rwący strumień twórczej świadomości. W jednej ręce zwykle trzyma cyfrowy rysik, drugą pisze, trzecią montuje wideo, w czwartej trzyma kubek LenovoZone z kawą. Absolutnie czarną kawą. To jego ulubiony analogowy gadżet.

Jak profesjonalnie wypaść podczas wystąpienia? Jaki program do prezentacji wybrać? Na jakim sprzęcie pracować? Przeczytajcie nasze wskazówki i ruszajcie na podbój biznesowej elity!

Prezentacje to stały punkt programu biznesowej egzystencji. To od nich zależy, jakie pozostawimy po sobie wrażenie, a w konsekwencji mogą zadecydować o przyszłej współpracy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie. O ile wraz z nabytym doświadczeniem opanowujemy mowę ciała, modulację głosu oraz stosujemy adekwatny dress code, to nadal często wykładamy się na technicznym elemencie tej perfekcyjnie, wydawałoby się, zaplanowanej układanki. Bo  sprzęt i program do prezentacji, jak i umiejętności korzystania z nich, mają także kolosalne znaczenie.

Dobre dobrego początki

Nie ma nic gorszego niż kazać czekać audytorium, aż uporamy się z technicznymi problemami wynikającymi choćby z niekompatybilności między własnym laptopem a przekazanym nam do użytku projektorem. Narastający pomruk zniecierpliwienia niewątpliwie podcina skrzydła i stresuje, a tym samym może położyć nasze wystąpienie. Dlatego powinniśmy być przygotowani na różne okoliczności. To znaczy mieć:

– złącza HDMI i VGA (nawet jeśli to drugie odchodzi powoli do lamusa),

– przejściówki (na wypadek gdyby projektor posiadał tylko gniazdo VGA, a nasz laptop był wyposażony jedynie w gniazdo HDMI),

– kopie zapasowe prezentacji zapisane w formatach odczytywanych przez wszystkie komputery (PDF), gdyby okazało się, że nasz laptop z jakiejś przyczyny nadal nie współpracuje z projektorem i musimy skorzystać z miejscowego sprzętu.

Jeśli zamierzamy wykorzystywać materiały audio i wideo, będziemy musieli podłączyć również głośniki. Te przeważnie znajdują się dziś w projektorach, ale warto sprawdzić przed rozpoczęciem wystąpienia, czy działają. Należy również pamiętać o ustawieniu optymalnej dla obu urządzeń rozdzielczości – 1024×768 zwykle się sprawdza. Warto też wyłączyć na czas prezentacji wszelkie komunikatory (pocztę, Skype’a), żeby powiadomienia nie wyskakiwały znienacka i nie zakłócały odbioru. 

Szerokie pole do popisu – jaki program do prezentacji wybrać?

Jeśli odrobimy pierwszą lekcję, możemy być pewni, że reszta pójdzie jak po sznurku. Oczywiście pod warunkiem że przygotujemy ciekawą prezentację… Do tego posłużą nam liczne programy dostępne zarówno w wersji do pobrania, jak i online. Oto niektóre z nich:

PowerPoint – najprostsza i najpopularniejsza forma tworzenia prezentacji. Intuicyjna obsługa pozwala dodawać treści, obrazki, wykresy, materiały wideo oraz tworzyć animacje wejścia i wyjścia slajdu bez konieczności uczenia się obsługi zaawansowanych programów do profesjonalnej obróbki obrazu.

Prezi – platforma do tworzenia efektownych, animowanych prezentacji multimedialnych opartych na grafice wektorowej z możliwością zaprogramowania określonej ścieżki ruchu. Dzięki takiemu rozwiązaniu odbiorca ma wrażenie poruszania się w pewnej przestrzeni.

WPS Presentation – program stworzony na wzór PowerPointa, z równie intuicyjną obsługą,  wyposażony we wszystkie niezbędne do tworzenia prezentacji funkcje. Pozwala na dodanie muzyki w tle, animacji i efektów przejść. Do użytku osobistego jest dostępny bezpłatnie.

Microsoft Sway – aplikacja do łączenia tekstów i mediów w celu stworzenia prezentacji lub osobistych opowieści. Dzięki w pełni responsywnemu interfejsowi dostosowuje się do każdego rozmiaru wyświetlacza.

Google Slides – aplikacja do tworzenia interaktywnych prezentacji z dostępem w dowolnym miejscu na ziemi i z opcją komentowania na bieżąco wyświetlanych treści, dzięki czemu idealnie nadaje się do pracy zdalnej.

To, z których skorzystamy, zależy tylko i wyłącznie od naszego pomysłu na formę i przekaz prezentacji. Co do wyboru sprzętu, którego użyjemy do jej przygotowania i wyświetlenia, lepiej zdać się na rekomendacje ekspertów.

Idealny laptop do prezentacji

Jakie zatem cechy powinien mieć idealny laptop do prezentacji?  Zważywszy na jej przeważnie wyjazdowy charakter, należy szukać modeli łatwych do transportu i odpornych na wstrząsy. Duże znaczenie mają też czas pracy baterii, karta graficzna czy ochrona dostępu do materiałów. Lenovo ThinkPad X1 Yoga 4 gen. spełnia wszystkie te warunki. Jest smukły, lekki i wytrzymały.  Zapewnia długi czas pracy na jednym ładowaniu (do 15h) i szybkie ładowanie (do 80% baterii w 1h) dzięki technologii Rapid Charge. Wyposażony jest w grafikę Intel UHD umożliwiającą pracę w wysokiej rozdzielczości oraz czytnik linii papilarnych zabezpieczający laptopa przed nieuprawnionymi użytkownikami. Co więcej ma wbudowany moduł globalnej łączności LTE-A umożliwiający dostęp do Internetu na całym świecie  bez korzystania z routerów Wi-Fi. I wygląda tak, że z całą pewnością można go uznać za najbardziej reprezentacyjny laptop na… prezentacje.

Podczas prezentacji wszystko musi funkcjonować bez zarzutu. Nie ma marginesu na wpadki. Tylko odpowiednie przygotowanie zarówno merytoryczne, jak i techniczne, pozwoli nam zostawić po sobie dobre wrażenie.

 

KONKURS – NIE KRĘPUJ SIĘ, SKOMENTUJ!

A jakie są Wasze sposoby na udaną prezentację? Jak radzicie sobie z tremą, z jakich programów korzystacie? A może wiecie z własnego doświadczenia w pracy lub szkole, czego na pewno nie powinno się robić? Dajcie nam znać w komentarzach! 🙂 

Na autorów najciekawszych odpowiedzi czekają gadżety LenovoZone. Szukajcie również innych wpisów z pytaniami konkursowymi i bierzcie udział w dyskusjach.

Regulamin dostępny tutaj.

 

 

 Udostępnij

Powiązane Artykuły

Promocja na zakup ThinkPad X1 Extreme

Lenovo

Laptop do grania... znaczy do pracy!

Lenovo

Broń masowego wrażenia - 5 aplikacji uwalniających kreatywność

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Przeczytaj poprzedni wpis:
Yoga C930 Hardware
Yoga C930 – recenzja [KONKURS]

Dziś przedstawimy Wam konwertowalny laptop Yoga C930. Jak przystało na firmę Lenovo i tutaj nie zabraknie rewolucyjnych rozwiązań, które jeszcze...

Zamknij