Porady

Karta graficzna – jak wybrać odpowiednią?

11 października 2017, Aktualizacja 4 października 2018Lenovo

karta graficzna - jak wybrać

 

Dobra karta graficzna to podstawa

Karta graficzna to najważniejszy element w arsenale gracza. Decyduje o jakości grafiki jaką będziemy mogli ustawić w grze. Najprostsze zestawy komputerowe i laptopy o niskiej wydajności w ogóle nie wymagają instalowania karty graficznej. Jej rolę może pełnić procesor centralny, a w zasadzie jego wydzielona do tego celu część. Jednak jeśli serio myślimy o graniu, choćby w proste gry, to musimy wyposażyć peceta w samodzielną kartę.
 Na rynku kart graficznych panują dwie firmy – AMD z serią Radeon oraz Nvidia, której marka kart to Geforce. Rywalizacja firm to naprzemienne okresy przewagi wydajności produktów jednego lub drugiego producenta. Obecnie lepszą opinię wśród użytkowników mają karty Nvidia, AMD nadrabia produkcją układów montowanych w konsolach wideo. Jej karty cieszą się też uznaniem wśród amatorów kryptowalut.

Różne potrzeby

O wydajności karty graficznej – i pośrednio jej przeznaczeniu – decyduje kilka kluczowych parametrów. Proces technologiczny, w którym został wykonany układ graficzny, taktowanie jego zegara, a także ilość pamięci graficznej i jej taktowanie.
 Rosnącej wydajności towarzyszy wzrost ceny – najtańsze karty kosztują 200-300 zł. Te najbardziej wydajne nawet 10 razy więcej.

Do pracy w komputerze o niskiej wydajności przeznaczone są karty za mniej niż 500 zł. Nvidia ma tu do zaproponowania modele Geforce GT 710, 720, 730 i 740. Mają one od 96 do 384 (w ostatniej) rdzeni CUDA i 1-2 GB pamięci. Architektura Kepler oparta jest na procesie technologicznym 28 nm.
 Odpowiednikiem ze stajni AMD są Radeony z serii R5 200 – szczególnie model 230. W przeciwieństwie do urządzeń Nvidia, ta karta nie obsługuje najnowszej wersji bibliotek graficznych DirectX 12.
Najtańsze karty graficzne nie wydzielają dużych ilości ciepła podczas pracy, dlatego mogą być wyposażone w bezgłośny, pasywny układ chłodzący. Dobre rozwiązanie dla osób ceniących cicho działające pecety.

Kolejny krok w wydajności to karty za 600-900 zł, na których można uruchomić nawet najnowsze gry, o ile rozdzielczości obrazu nie będziemy podnosić powyżej Full HD. Geforce GTX 1050 i jego wydajniejszy brat GTX 1050Ti to karty wyposażone w, odpowiednio, 640 i 768 rdzeni CUDA. Wyprodukowane w procesie technologicznym 14 nm. Droższy model ma aż 4 GB pamięci graficznej, która przy rozdzielczości Full HD może nie być do końca wykorzystana.
Konkurencyjne Radeony z serii 500 to konstrukcje z kwietnia 2017 roku. Modele RX550 i 560 wykonano w procesie technologicznym 14 nm i dostępne są w wersji z 2 lub 4 GB pamięci.

W tym przedziale cenowym (ale też w wyższych) warto zwrócić uwagę na taktowanie procesora graficznego i pamięci. Ta sama karta może występować w wersji z różnymi zegarami. Szczególnie interesujące są troszkę droższe modele z przydomkiem OC. Nie tylko mają fabrycznie podniesione taktowanie procesora i pamięci, ale są też bardziej podatne na podkręcanie. Te specjalne wersje kart wyposażono w rozbudowany układ chłodzący. Nie zmieści się do każdej obudowy, dlatego przed zakupem lepiej sprawdzić długość karty graficznej. Chłodzenie może też działać nieco ciszej niż w standardowej wersji karty – o ile jest dobrze zaprojektowane.

Karta graficzna dla gamerów

Wydając powyżej 1000 zł, możemy kupić kartę, która pozwoli pograć w wysokich ustawieniach grafiki przy rozdzielczości wyższej niż Full HD. Właściwe karty dla komputera zaawansowanego gracza to Geforce GTX 1060 lub 1070 albo Radeon RX570 i RX580.

A jeśli chcemy grać ze wszystkimi ustawieniami na maksa i w rozdzielczości 4K sięgamy po modele GeForce GTX 1080 oraz 1080 Ti lub najnowsze Radeony Vega 56 i Vega 64. To jednak wydatek kilku tysięcy złotych za samą kartę graficzną.
Wybierając kartę, musimy pamiętać także o zapewnieniu jej stabilnego zasilania. Najpotężniejsze układy wymagają dobrej klasy zasilacza o mocy nawet 700 watów. Jeszcze więcej mocy potrzebują pecety z podkręconymi podzespołami oraz wykorzystujące więcej niż jedną kartę graficzną.
 Zasilacz to element, o którym często zapominamy przy składaniu peceta. Ale bez odpowiedniego modelu nawet najlepsza karta graficzna będzie nic nie warta.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
HelpZone czym jest BIOS?
Czym jest i co robi BIOS? – HelpZone #52

BIOS, BIOS, BIOS – czyli tajemniczy skrót bardzo często pojawiający się wyjaśnieniach problemów technicznych związanych z komputerami. Co to jest...

Close