Porady

Klasyczne wykształcenie online, czyli TOP 5 narzędzi ułatwiających edukację (Windows)

21 września 2018, Aktualizacja 6 czerwca 2019Yogosław Kreatywiński

Yogosław Kreatywiński

Czasem robimy zakłady, o czym akurat myśli red. Yogosław, choć zwykle nikt nie wygrywa. Jego domeną są aplikacje wyzwalające każdą, nawet najbardziej skrywaną i nieśmiałą iskrę kreatywności człowieka.
Wulkan kreatywności, rwący strumień twórczej świadomości. W jednej ręce zwykle trzyma cyfrowy rysik, drugą pisze, trzecią montuje wideo, w czwartej trzyma kubek LenovoZone z kawą. Absolutnie czarną kawą. To jego ulubiony analogowy gadżet.


Czytaj więcej

TOP 5 narzędzi

Niektóre z nich zostały do tego pomyślane, innych mogliśmy totalnie nie znać od tej strony. Ale wszystkie potrafią wspomóc edukację, i to w różnych dziedzinach nauki. Poznajcie TOP 5 edukacyjnych narzędzi na Windows!

Gra? Komunikator? Portal wideo? Po lekturze tego tekstu przekonacie się, że nauka niejedno ma imię i wszechstronna wiedza najlepiej rozwija się przy użyciu wszechstronnych narzędzi.

Starsi czytelnicy pamiętają pewnie argument kupowania przez rodziców komputera, by pomagał w nauce. Teraz, w dobie online, ten argument stał się dużo bliższy prawdzie, a sama nauka nie musi być równoznaczna ze ślęczeniem przed nudnym programem edukacyjnym.  Nasze propozycje mogą więc okazać się wartościowe nie tylko dla uczniów, ale również dla nauczycieli szukających nowych metod na uatrakcyjnienie procesu nauczania.

Gotowi? Zaczynamy podróż ku klasycznemu wykształceniu, ale na miarę XXI wieku!

This is… Minecraft: Education Edition!

– Znowu grasz?
– Wcale nie, uczę się!
– Właśnie widzę, znowu te mankrafty!
– No przecież mówię, że się uczę…

Dialog z gatunku niemożliwych? No właśnie… nie do końca! Minecraft w swojej edukacyjnej edycji to nieskończony świat nauki, możliwość poznawania pracy narządów człowieka, reakcji chemicznych czy funkcjonowania popularnych mechanizmów.

Minecraft: Education Edition pozwoli nawet postawić pierwsze kroki w nauce programowania w wizualnym środowisku – budować algorytmy i programować je w realiach Minecrafta? Czemu nie! Nauczyciel ma możliwość prowadzić grę i obserwować postępy w przyswajaniu materiału przez uczniów. Możliwości te idealnie sprawdzą się szczególnie wśród uczniów klas 4-7.

Na wczasach u Pitagorasa – Microsoft Math

Nauka matematyki nie musi być zmorą, monotonnym zapamiętywaniem wzorów i rozwiązywaniem zadań z myślą „przecież i tak ta wiedza do niczego mi się nie przyda”. I nie powinna taka być!

Swojsko brzmiąca nazwa Matma++ to wszechstronne narzędzie, łączące kalkulatory, zbiory tablic i przypominające najważniejsze wzory matematyczne. Wszystko podane w prostej szacie graficznej i co ważne – po polsku. Jak podkreśla sam autor, to niezbędnik każdego maturzysty, ale sądzimy, że może przydać się również podczas edukacji przed- i pomaturalnej.

Czy nauka rachunku prawdopodobieństwa może jednak być przyjemna? Istnieje spore prawdopodobieństwo, że tak. 

Duolingo – wspiąć się na Wieżę Babel

Angielski, niemiecki, francuski, hiszpański w… jednym palcu? Jeśli ów palec kliknie na aplikację Duolingo… why not!

Aplikacja ta idealnie realizuje ideę „uczy bawiąc, bawiąc uczy”, nagradzając za sukcesy i odbierając „życia” za nieprawidłowe odpowiedzi. A co najlepsze… no, może nie najlepsze, ale na pewno bardzo dobre – dzięki Duolingo zostanie poliglotą nic nie kosztuje, a prosty interfejs sprawi, że nie powinni mieć z nią problemu nawet uczniowie szkół podstawowych.

YouTube – współczesna Biblioteka w Aleksandrii i Agora w jednym

Tak, portal wideo od Google’a to nie tylko kanały gamingowe, ale również nieprzebrane źródło wiedzy na każdy temat i dla osób głodnych wiedzy w praktycznie każdym wieku. Poradniki i tutoriale pozwalające rozbudzić w młodym człowieku pasje plastyczne, muzyczne lub kulinarne czy opowieści o powstaniu wszechświata i życiu na Ziemi przed milionami lat.

Mało?

YouTube to również kanały takie jak TEDx Talks oferujące nie tylko praktyczną wiedzę, ale przede wszystkim poszerzające horyzonty i otwierające umysł młodego widza.
Jak stać się mistrzem pamięci? Czy pewności siebie można się nauczyć w tydzień? Siedem sposobów na poprowadzenie rozmowy z każdym? To tylko kilka przykładów tego, co przygotowali dla swoich widzów mówcy z całego świata.
Część z wykładów jest po polsku, a część… to doskonała okazja do podszlifowania języków obcych.

Skype – jak w Akademii Platońskiej

Prowadzenie korepetycji na odległość? Wspólne rozwiązywanie zadania domowego z kolegą zmożonym grypą? Skype to nie tylko połączenia głosowe, ale i doskonałe narzędzie wspomagające naukę w grupach. Dzięki opcji udostępniania widoku ekranu możemy dzielić się prezentacjami, notatkami czy wiedzą w każdej innej, wizualnej postaci.

Ale należący do Microsoftu komunikator to dużo więcej możliwości edukacji –  to również społeczność Skype in the classroom. Lekcje z ekspertami, możliwość współpracy z uczniami z całego świata, wirtualne wycieczki klasowe to tylko kilka sposobów na naukę bez granic i bez wychodzenia z klasy czy pokoju.

Abakus i kałamarz XXI wieku…

Pozostaje kwestia techniczna –  na jakich urządzeniach najlepiej chłonąć ten ogrom wiedzy? Oczywiście, że Lenovo! Tutaj poznacie nasze najnowsze notebooki i chromebooki do nauki, dowiecie się, jak rzucać wiedzę na ścianę i będziecie mogli zapoznać się ze wspólną ofertą Lenovo i Microsoft dla Edukacji.

Wciąż głodni wiedzy? Chętnie przygotujemy dla Was kolejne zestawienie TOP 5 narzędzi, tym razem skupiające się na… może rozbudzeniu w każdym artysty?

Dajcie znać w komentarzu!Udostępnij

Powiązane Artykuły

5 najlepszych aplikacji edukacyjnych

Lenovo

5 aplikacji do nauki języków obcych

Lenovo

Aplikacje do szkoły - IT na Luzie #33

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowe komputery Lenovo Legion + ↓↓↓PYTANIE KONKURSOWE↓↓↓

Do polskich sklepów trafiły już najnowsze komputery Lenovo Legion. Lenovo Legion Y530, C530 i T530 kuszą odświeżonym, dojrzalszym i unowocześnionym...

Zamknij