Porady

Klonowanie dysku – krok po kroku

17 stycznia 2020, Aktualizacja 18 września 2020Patryk Piłka

klonowanie dysku Lenovo

Klonowanie dysku, o mamo, jak to zrobić? Choć samo słowo klonowanie może kojarzyć się z kontrowersyjnymi eksperymentami naukowymi, klonowanie dysku jest działaniem całkowicie bezpiecznym, legalnym, a w wielu sytuacjach koniecznym. I można je przeprowadzić w prosty sposób.

Chyba każdy z nas znalazł się kiedyś w sytuacji, w której z różnych przyczyn potrzebował sklonować dysk twardy. Do najczęstszych powodów należą konieczność zrobienia kopii zapasowej lub przeniesienia systemu na inny dysk. W dzisiejszym poradniku zaprezentuję dwa sprawdzone narzędzia, które pozwalają na klonowanie dysku. Programy tego typu często są płatne, jednak dziś skupię się na tych, które dają możliwość wykonanie takiej czynności bez wydawania choćby złotówki. 

Klonowanie dysku Windows 10 dla początkujących

Istnieje kilka narzędzi i sposobów klonowania dysku. Różnią się one przede wszystkim stopniem zaawansowania. Jeśli nie czujemy się specjalistami w dziedzinie IT i chcemy przeprowadzić klonowanie dysku w najprostszy możliwy sposób, najlepszym sposobem jest skorzystanie z intuicyjnego w obsłudze programu. Dobrym wyborem będzie w takim wypadku oprogramowanie EaseUS Todo Backup Free. Co prawda posiada ono swój wariant premium, na szczęście jednak nie będzie on konieczny do prostego sklonowania dysku.

EaseUS Todo Backup Free – klonowanie dysku krok po kroku 

Przed przystąpieniem do procesu należy pamiętać, że jeśli na dysku docelowym znajdują się jakiekolwiek dane, zostaną one nadpisane i nie będzie możliwe ich odzyskanie. Jeśli mamy nowy dysk twardy, nie powinien być to problem. 

Ja w ramach tej demonstracji sklonuję dysk laptopa. Ponieważ mają one zwykle jedno złącze dyskowe, nowy dysk podłączyłem przez kieszeń USB. 

  • Po pobraniu i instalacji programu należy zlokalizować przycisk „Klon”.
klonowanie dysku - EaseUS Todo Backup Free
  • Kolejnym krokiem jest zaznaczenie dysku, który chcemy klonować.
klonowanie dysku/partycji 1
  • Następnie wybieramy dysk docelowy.
klonowanie dysku/partycji 2
  • W tym miejscu warto jeszcze kliknąć na pozycję „Opcje zaawansowane” i wybrać opcję „Optymalizuj dla SSD” jeśli przeprowadzamy klonowanie dysku HDD na SSD.
  • Później zostanie wyświetlone podsumowanie. Jeśli wszystko się zgadza, możemy kliknąć „Kontynuuj”.
  • Teraz rozpoczął się proces klonowania dysku.

Jak widać w kilku prostych kliknięciach jesteśmy w stanie stworzyć całkowitą kopię naszego dysku. Warto podkreślić, że program klonuje od razu cały dysk i wszystkie partycje, które są na nim zawarte. Jeśli więc ktoś będzie posiadał na dysku partycję Recovery, zostanie ona także przeniesiona na docelowy dysk. 

Klonowanie dysku dla zaawansowanych – Clonezilla

Clonezilla jest narzędziem (lub powinienem powiedzieć systemem operacyjnym) zdecydowanie bardziej zaawansowanym. Pozwala na wiele więcej niż proste klonowanie jednego dysku na drugi. Prywatnie bardzo często korzystam z tego rozwiązania. Zdaję sobie jednak sprawę, że mnogość funkcji i niezbyt przyjazny interfejs mogą zniechęcić wielu użytkowników. Dodatkową przeszkodą może być fakt, że Clonezillę trzeba wcześniej nagrać na pendrive lub wypalić na płytę CD. 

Z drugiej strony jest to rozwiązanie całkowicie darmowe, rozwijane przez entuzjastów. Nie znajdziemy tutaj też funkcji, za które trzeba dodatkowo zapłacić. Narzędzie to posiada szereg dodatkowych funkcji, które mogą się przydać wymagającym użytkownikom albo administratorom w firmach.
W nasze ręce zostaje oddana możliwość tworzenia kopii zapasowych całego dysku lub poszczególnych partycji. Możemy zapisać je w formie pliku na dysku bądź nośniku USB. Możemy również zażyczyć sobie, aby taka kopia została dodatkowo skompresowana, jeśli zależy nam na oszczędności miejsca. Istnieje także możliwość zaszyfrowania kopii dla bezpieczeństwa. Są to funkcje, które docenią przede wszystkim profesjonalni użytkownicy.

Więcej na temat Clonezilli dowiedziecie się z materiału wideo.

Jeśli planujecie wymianę dysku, przeczytajcie artykuły, w których podpowiadamy:
jaki dysk SSD do laptopa wybrać i na co zwracać uwagę
– jak jak dołożyć dysk SSD w laptopie.

Dodatkowych informacji możecie szukać również na stronie wsparcia technicznego Lenovo

Dowiedz się też jak zainstalować Windows 10.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 25

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Patryk Piłka

Perfekcjonista w każdym calu. Od pisania na papierze skrzętnie przeszedł do sfery online. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał przez lata w największych polskich redakcjach. Zacięcie technologiczne towarzyszy mu od zawsze, dlatego tak chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami z naszymi czytelnikami.

Powiązane Artykuły

Jak dołożyć dysk SSD w laptopie?

Lenovo

0xc00007b – aplikacja nie została właściwie uruchomiona. Jak rozwiązać problem?

Lenovo

Lenovo support? Poznaj 3 kroki do rozwiązania – nowe narzędzie od Lenovo

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
recenzja Yoga S940
Lenovo Yoga S940 – recenzja [wideo]

Lenovo Yoga S940 to wyjątkowo smukły laptop, który otwiera przed użytkownikami zupełnie nowe sposoby korzystania z komputera. Zobacz jakie! Firma...

Close