Biznes

Komputer AIO (All in One) czy TIO, stacjonarny czy laptop? Podpowiadamy idealne rozwiązanie dla firm.

7 lutego 2020, Aktualizacja 4 marca 2020Angelika Jeżewska

komputer AIO

AIO czy TIO? Jakie komputery najlepiej sprawdzają się w małych i średnich przedsiębiorstwach? Stacjonarne, laptopy czy All in One? A co powiecie na Tiny-In-One?

Obniżenie kosztów, czyli jak wydłużyć cykl życia sprzętu IT w firmie?

Niewiele firm byłoby w stanie funkcjonować dziś bez komputerów. Zakup sprzętu IT to konieczność niemal w każdym biznesie. Na szczęście istnieją rozwiązania pozwalające nieco obniżyć jego koszty. Jest to szczególnie ważne dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, gdzie takie wydatki są bardziej odczuwalne. Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów jest wybór sprzętu o dłuższym cyklu życia. Czyli jakiego? Stacjonarnego czy laptopa? A może są jeszcze lepsze rozwiązania?

Komputery stacjonarne XXI wieku

Słysząc hasło „komputer stacjonarny”, wielu z nas ma przed oczami wielką skrzynię, która ledwo mieści się pod biurkiem i robi mnóstwo hałasu. To jednak obrazek z lat 90. Współczesny komputer stacjonarny wcale nie musi tak wyglądać. Obecnie oprócz klasycznego desktopu na rynku dostępne są urządzenia AIO oraz TIO. Mogą one szczególnie zainteresować małych i średnich przedsiębiorców, którzy stoją przed wyborem odpowiedniego sprzętu do biura.

All in One – niedocenione rozwiązanie?

Są artyści, którzy pomimo licznych talentów nie robią większej kariery, nie mogąc przekonać do siebie szerszej publiczności. Trochę podobnie rzecz ma się z karierą komputerów All in One. Przez wiele lat AIO nie mogły przebić się na rynku zdominowanym przez klasyczne desktopy, do których przywykli użytkownicy. Komputery PC stanowiły nabytek bezpieczny – były sprawdzone, zarówno przez pracowników jak i działy IT, dawały możliwość rozbudowy i wymiany komponentów. AIO traktowano więc nieufnie. Choć wymiana komponentów również była w nich możliwa, klienci rzadko w ogóle byli tego świadomi.

Lenovo IdeaCentre AIO 730S
Lenovo AIO / Lenovo IdeaCentre AIO 730S

Problematyczną kwestię stanowił również cykl życia – różny w przypadku monitora i jednostki obliczeniowej. Podczas gdy z monitora można korzystać przez 5-6 lat, jednostki obliczeniowe starczają średnio na 3 lata. Urządzenia All in One trzeba więc średnio w takich odstępach czasu wymienić. W tradycyjnych komputerach stacjonarnych do wymiany jest tylko jeden element – jednostka obliczeniowa.

Komputer Tiny in One

Producenci IT dostrzegli ten problem. Na rynku pojawiło się rozwiązanie Lenovo TIO (Tiny-in-One). Najprościej można określić je jako AIO, w którym można swobodnie wymienić jednostkę obliczeniową. Jak to możliwe? Jednostka obliczeniowa w TIO nie jest bowiem wbudowana w monitor, lecz zewnętrznie z nim integrowana. Stanowi więc osobny mały komputer PC, który może pracować jako pełnoprawna jednostka również w razie awarii monitora. Należy wówczas połączyć ją z zewnętrznym zestawem – monitorem, klawiaturą i myszą.

Jednostki obliczeniowe TIO

Portfolio jednostek obliczeniowych obfituje w różnorodne modele Tiny PC. Istnieje więc możliwość wyboru sprzętu dopasowanego do konkretnych stanowisk pracy. Do dyspozycji mamy zróżnicowaną wydajność, procesory Intel i AMD, a także rozwiązania oparte o pełnonapięciowe procesory (Lenovo M920x).

Dostępne są też wersje „nano”, czyli jeszcze mniejsze jednostki. Dzięki specjalnemu adapterowi można zamontować je w rozwiązaniu TIO, pracując nadal w jednym ekosystemie. Występują one w wersji PC (Lenovo M90n Nano) oraz IoT (Lenovo M90n Nano IoT).

Monitory Lenovo TIO

Monitory w urządzeniach typu TIO dostępne są w rozmiarach od 22” do 27”. Są to przekątne powszechnie wybierane dla rozwiązań biznesowych. Co więcej, wszystkie monitory Lenovo serii TIO są kompatybilne z urządzeniami Tiny PC. Dobór spełniającego nasze oczekiwania monitora do jednostki obliczeniowej o odpowiednich parametrach nie powinien więc stanowić problemu.

Lenovo All in One, Lenovo TIO – oferta

Z ofertą komputerów stacjonarnych, Lenovo AIO i Lenovo TIO możecie zapoznać się na LenovoZone.

Monitor TIO
Monitor TIO

TIO to wybór bardziej korzystny finansowo niż AIO i zajmujący mniej miejsca niż klasyczny komputer stacjonarny. Nie traci przy tym na wydajności. Dzięki temu stanowi znakomite rozwiązanie do pracy biurowej i docenią je przedsiębiorcy z sektora MŚP. Czy jednak będzie miało więcej szczęścia niż AIO? Czy już wkrótce urządzenia stacjonarne stracą rację bytu i zostaną wyparte przez technologie mobilne? Jeśli macie własne przemyślenia na ten temat, dajcie znać w komentarzach!

A na co warto zwrócić uwagę przy wyborze komputera All-In-One? Oto kilka porad.

Komputery zintegrowane typu All-In-One, w skrócie AIO, od lat interesowały tylko swoich wiernych fanów, szukających sprzętu o bardzo specyficznej funkcjonalności. Rynek masowy praktycznie je ignorował. Gdy przyjrzymy się jednak możliwościom nowoczesnych komputerów, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że to błąd. Pomijając ten coraz ciekawszy segment, tracimy z oczu urządzenia o niespotykanych nigdzie indziej praktycznych cechach.

AIO to pecet schowany w obudowie monitora. Wygląda jak nieco grubszy monitor z podłączoną do niego klawiaturą. Albo jak pecet bez peceta, czyli skrzynki, w której zamontowano wszystkie komponenty. Jest to możliwe dzięki temu, że w przeciwieństwie do klasycznego peceta, AIO korzysta prawie wyłącznie z małych laptopowych podzespołów, które z łatwością można schować w obudowie monitora. Zwłaszcza że nie ma potrzeby, by umieszczać tam zajmujący sporo miejsca w przenośnym komputerze akumulator.

Jeszcze kilka lat temu, z punktu widzenia osoby składającej sobie komputer z podzespołów, AIO łączył w sobie wady laptopów i pecetów. Nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz zmiana preferencji użytkowników sprawiły, że dzisiaj trzeba zapomnieć o starych przyzwyczajeniach i przewartościować sposób, w jaki postrzegane są urządzenia typu All-In-One. Obecnie łączą one zalety komputerów przenośnych i stacjonarnych. Dlatego warto przyjrzeć się temu, co oferują.

Wyszukana elegancja

AIO od zawsze były na celowniku użytkowników, którzy w komputerach cenili przede wszystkim design. Były ładniejsze i zgrabniejsze niż maszyny przenośne i stacjonarne, a do tego producenci często eksperymentowali ze stylistyką. Niebanalny wygląd to nadal element wyróżniający ten typ komputerów. Każdy nowoczesny All-In-One, jak choćby Lenovo IdeaCentre All-In-One 520s, zachwyca elegancją. Przede wszystkim nie ma tu nieporęcznej i zazwyczaj nieestetycznej skrzynki z kablami, która pod biurkiem przeszkadza, a postawiona na nim – wygląda nie najlepiej. Doskonałym wyznacznikiem aktualnych trendów w designie komputerów jest AIO 730s stawiający na elegancki minimalizm. Hasło reklamujące ten model – „Prosty a pomysłowy” – doskonale oddaje ideę tego komputera. Więcej o AIO 730s możesz dowiedzieć się tutaj.

Lenovo AIO 730s

Mocne wnętrze

Zbudowany z wykorzystaniem laptopowych podzespołów komputer przez lata ustępował wydajnością stacjonarnym modelom. Dlatego np. gracze, którzy potrzebują najwydajniejszych maszyn, omijali laptopy. Jednak najnowsze karty graficzne i procesory w wersjach mobilnych wcale nie są mniej wydajne od swoich stacjonarnych odpowiedników. Obecnie gracze znacznie częściej sięgają po specjalnie dla nich przeznaczone laptopy. I nic już nie stoi na przeszkodzie, aby grali na komputerze typu All-In-One.

Lenovo AIO Y910 jest doskonałym przykładem na to, jak wydajny i jednocześnie ładny może być komputer dla gracza, przy zachowaniu niewielkich rozmiarów. 27-calowy ekran o rozdzielczości QHD, procesor Core i7 oraz grafika GTX 1080 to podzespoły z najwyższej półki, które nie zawiodą w żadnej grze. Taki komputer zabierze mniej miejsca niż pecet i zapewni większy komfort gry niż laptop.

Lenovo AIO Y910

Warto przyjrzeć się także nowym konstrukcjom takim jak All-In-One 520 czy AIO 720s. Te modele już korzystają z najnowszych procesorów Intela serii 8 i można je kupić wyposażone nawet w układ i7-8550U czy i7-8700T – jedne z najszybszych procesorów, jakie są przeznaczone na rynek użytkowników domowych.

Wady i zalety mobilności

Skoro jesteśmy przy kwestii komfortu, to warto zauważyć, że laptop nie zawsze jest idealnym wyborem. Ekran nie jest zbyt duży, a klawiatury nie da się łatwo wymienić w wypadku zalania, które jest najczęstszą przyczyną awarii tego podzespołu. Mimo to, zdecydowana większość kupujących komputery wybiera dzisiaj właśnie laptopy. Przenośny sprzęt zajmuje mało miejsca, swobodnie można zabrać go ze sobą nawet w daleką podróż oraz, w odczuciu większości osób, proces zakupu takiego urządzenia jest znacznie łatwiejszy niż w przypadku peceta.

Jednak wielu użytkowników nie wykorzystuje największej zalety laptopów – ich mobilności. Często ustawiają laptopa w jednym miejscu w mieszkaniu, gdzie spędza on ponad 80 proc. swojego życia. W takich sytuacjach nie warto rezygnować z komfortu i lepiej skorzystać z wygodniejszego komputera, jakim jest AIO.

AIO oferuje użytkownikowi duży, co najmniej 17-calowy, a często nawet 27-calowy monitor, standardową mysz i klawiaturę, którą szybko i tanio można wymienić w razie potrzeby. Te dwa akcesoria najczęściej są bezprzewodowe, więc jedynym kablem, który widzi użytkownik, jest kabel zasilania. A jeśli zdarzy się tak, że komputer trzeba przenieść w inne miejsce, to jest to dużo prostsze niż w przypadku klasycznego peceta.

Lenovo All In One 330

Sprzęt do zadań specjalnych

To jednak nie wszystkie zalety komputerów typu All-In-One. Specyfika ich konstrukcji sprawia, że są to urządzenia doskonale sprawdzające się tam, gdzie zawodzą zarówno laptopy, jak i pecety.

Przede wszystkim to idealne komputery do biura. Oferują więcej niż wystarczającą wydajność, zapewniają komfort pracy porównywalny z pecetem, a miejsca zajmują tyle co laptop. W żadnym innym zastosowaniu nie widać tak wyraźnie połączenia zalet komputera stacjonarnego i przenośnego. Wszyscy, którzy szukają funkcjonalnego sprzętu do biura, powinni przyjrzeć się serii Lenovo ThinkCentre All-In-One, która jest przeznaczona właśnie do takich zastosowań.

Seria Lenovo ThinkCentre All-In-One

Kolejnym przykładem są All-In-One z ekranem dotykowym, czyli coś, co praktycznie nie istnieje w pecetach, a w laptopach uchowało się tylko w hybrydach. Tymczasem użytkownicy, którzy lubią rysować na komputerze, bądź w pracy korzystają z programów graficznych, mogą w końcu odłożyć na bok mały tablet i zacząć pracę na 27-calowym ekranie modelu Lenovo All-in-One 520 w wersji 27”. Dotykowy ekran umożliwia zamianę komputera w płótno malarskie lub deskę kreślarską.

Komputery typu All-In-One mają dziś w sobie olbrzymi potencjał i pomijanie tego segmentu prowadzi niejednokrotnie do wyboru nieoptymalnych rozwiązań. Warto to zmienić i decydując się na zakup nowego sprzętu, uważnie przyjrzeć się ofercie AIO. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o komputerach tego typu, zachęcamy do zapoznania się z naszymi wcześniejszymi recenzjami:

Lenovo IdeaCentre AIO 700

Lenovo IdeaCentre AIO 520Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Angelika Jeżewska

Senior Marketing Specialist, Brand Expert, Lenovo Polska Od 13 lat związana z branżą IT. Swoją przygodę zaczęła w firmie Hewlett Packart, gdzie pracowała w latach 2006-2009 i odpowiadała za wsparcie sprzedaży, jak również analizę sprzedaży produktów PSG (działu komputerowych systemów osobistych) na rynku polskim. W latach 2010-2017 związana była z firmą Fujitsu, gdzie początkowo zajmowała stanowisko spzedażowe, a następnie, przenosząc się z obszaru sprzedaży do marketingu odpowiadała za szeroko rozumianą komunikacje biznesową (PR, reklama). Po doświadczeniach zdobytych po stronie Vendorów IT, przyszła kolej na ponad dwuletni rozwój po agencyjnej stronie w Monday – agencji komunikacji zintegrowanej, gdzie zajęła stanowisko Head of Digital B2B i odpowiadała za strategię komunikacji online oraz media społecznościowe dużych marek, głównie technologicznych, z obszaru B2B. Obecnie zajmuje się komunikacją marki Lenovo, zarówno w kwestiach PR jak i po stronie kampanii digital, content marketing czy influecer marketing.

Powiązane Artykuły

Komputer do zadań specjalnych cz. 3 - komputer do grafiki

Lenovo

ThinkCentre Tiny In One – jeden na całe lata - recenzja

Lenovo

Lenovo ThinkCentre - odpowiedź na biurowe dylematy?

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Konkurs dla studentów: 10 000 zł i praca w Lenovo czekają!

Lenovo ogłasza konkurs dla studentów! Nie skończyłeś jeszcze 26 lat i uważasz, że masz talent analityczny? Podejmij wyzwanie i zgłoś...

Close