Porady

Komputer do zadań specjalnych cz. 2 – komputer do streamowania

28 sierpnia 2019, Aktualizacja 12 grudnia 2019Marek Konderski

Podstawowe pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć przed zakupem komputera, to: do czego będzie służył? W drugiej części naszego poradnika zastanowimy się, jakie funkcje i parametry powinien posiadać komputer do streamowania.

To, jaką maszynę do robienia streamingów wybierzesz, będzie zależało przede wszystkim od tego, co zamierzasz streamować. Gry, w które grasz, czy obraz z podłączonej kamery, czyli inaczej mówiąc – gadające głowy. 

Streamowanie gier

Jeżeli zamierzasz streamować gry, potrzebujesz komputera mocniejszego niż wymaga sama gra. Musi on mieć dostatecznie dużo mocy, aby płynnie obsłużyć grę i jeszcze trochę, aby skompresować obraz i wysłać go w sieć. W takiej sytuacji wybierz komputer do grania, ale nie najtańszy, tylko przynajmniej średniej klasy. Procesor powinien mieć 6 rdzeni (lub 8 wątków) – tak żeby starczyło mocy dla gry i programu do streamowania. Karta graficzna musi być adekwatna do wymagań gry. Jeśli planujesz streamować zaawansowane tytułu, a zarazem tworzyć treści wideo na profesjonalnym poziomie, dobrym wyborem będzie Legion Y730 wyposażony w bardzo wydajne procesory mobilne Intel® Core™ ósmej generacji. Procesory te mają nawet 6 rdzeni i obsługują 12 wątków. Więcej na temat wyboru sprzętu do grania pisaliśmy w pierwszej części artykułu o komputerach do zadań specjalnych.

Jeśli masz już odpowiedni komputer do streamowania gier i zastanawiasz się, co dalej, przeczytaj nasz poradnik, jak nagrać prosty screencast.

Streaming obrazu z kamery

Jeżeli streamujesz obraz z kamery, sprzęt może być nieco mniej wydajny, ale również nie powinien to być najtańszy, a co za tym idzie najprostszy, model. Procesor powinien obsługiwać min. 4 wątki. Celuj raczej minimum w rodzinę Intel Core i5/Ryzen 5, nie słabszą. 

W obu wypadkach przyda się sporo dodatkowego wyposażenia, które może kosztować nawet równowartość komputera. Przede wszystkim potrzebujesz kamery – sprawdź czy ta wbudowana w laptop daje obraz, który z Twojego punkty widzenia, będzie wystarczającej jakości. Jeżeli nie, musisz kupić dedykowaną kamerę zewnętrzną, ale niestety wszystkie kamery internetowe dają co najwyżej niezły obraz. Jeżeli chcesz mieć doskonały, musisz zainwestować w normalną kamerę wideo lub aparat z funkcja nagrywania i podłączyć go do komputera. 

Oprócz tego potrzebujesz dobrego mikrofonu i jakichkolwiek słuchawek. Użytecznym dodatkiem może też być drugi monitor, na którym będziesz miał podgląd na panel do zarządzania streamingiem (np. darmowy program OBS). Nie zapomnij też o dodatkowym oświetleniu i ew. potrzebnych statywach.

Więcej porad, jak zacząć streamować, znajdziesz w naszym materiale wideo zrealizowanym z Ziemniakiem.

Streamujesz? A może dopiero chcesz zacząć? Zgłoś się do odpowiedzi i w komentarzach pod tekstem napisz, o czym chciałbyś nagrać streaming – ulubiona gra, opowieści z życia, relacja z podróży? Czekamy na WZOROVE odpowiedzi!

Zobacz też poradnik: Nagrywanie ekranu.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Marek Konderski

Dziennikarz IT z dwudziestoletnim doświadczeniem i absolwent Politechniki Warszawskiej. Pracował dla takich tytułów jak RESET, PC Kurier i Komputer Świat. Był redaktorem naczelnym miesięcznika PC Format w latach 2009-2017. Obecnie prowadzi na YouTubie kanał Prosto z kartonu, gdzie testuje technologiczne nowości.

Powiązane Artykuły

Komputer do zadań specjalnych cz. 1 - komputer do gier

Lenovo

Nagrywanie ekranu – jak stworzyć prosty screencast z komentarzem?

Lenovo

Jak zacząć streamować?

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
stalowa obudowa
Co zrobić, gdy nie działa touchpad

Systemy z interfejsem graficznym przyzwyczaiły nas do szybkiej i intuicyjnej obsługi urządzeń elektronicznych. Dlatego, gdy okazuje się, że w naszym...

Close