Porady

Komputer do zadań specjalnych cz. 1 – komputer do gier

13 sierpnia 2019, Aktualizacja 18 września 2019Marek Konderski

Komputer to zbiór wielu podzespołów, z których każdy pełni określoną, istotną rolę. W zależności od modelu wykorzystania urządzenia, różne cechy zyskują różną wartość, a tym samym inaczej pozycjonowana jest waga poszczególnych komponentów.  Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze komputera do konkretnych zastosowań? Opowiemy o tym w naszym mini cyklu. Dzisiaj część pierwsza – komputer do gier.

Wiele osób popełnia błąd przy wyborze pierwszej swojej gamingowej maszyny, uważając, że do grania wystarczy dowolny komputer. To przecież tylko niewymagająca zaawansowanych technologii zabawa! Tymczasem gry komputerowe to jedne z najbardziej wymagających programów. Do komfortowej rozrywki potrzebujesz mocnej, odpowiednio skonfigurowanej maszyny. 

Komputer do gier – karta graficzna i procesor

Najważniejszym elementem w komputerze gamingowym jest karta graficzna. Im wydajniejsza, tym lepszej jakości (więcej detali), płynniejszy i w wyższej rozdzielczości obraz możemy wyświetlić. 

Karty nie są tanie, choć ich ceny są bardzo zróżnicowane – można kupić kartę za 600 zł jak i za 3600 zł. Różnią się one przede wszystkim wydajnością. Określ, na zakup jakiej karty pozwala twój budżet. Za 650 zł kupisz Radeon RX 570X, za około 1200 zł GeForce 1660Ti, za około 1700 zł Radeon RX5700 lub GeForce RTX 2060 Super. 

Do karty dobierz procesor, który nie będzie stanowił wąskiego gardła (Core i5 9600 lub Ryzen 5 3600 to dobry wybór) i 16 GB RAM pamięci operacyjnej. Oczywiście najprościej będzie jeśli wybierzesz sprzęt, którego komponenty odpowiednio dobrał już producent, tak jak ma to miejsce w przypadku komputerów stacjonarnych z serii Legion.

Laptop gamingowy

Jeżeli kupujesz laptopa, to także w pierwszej kolejności patrz na kartę graficzną. Wybieraj najlepiej nowe modele z grafiką nie słabszą niż GTX 1050, a jeśli jesteś bardziej wymagającym graczem – GTX 1650. Aby dowiedzieć, się które karty NVIDIA RTX w laptopach Lenovo Legion wybierane są najczęściej przez użytkowników, przeczytaj nasz artykuł.

Producent zwykle dobiera procesor i resztę podzespołów tak, że nie musisz sam się o nie martwić. Idealnie byłoby wybrać model z 16 GB RAM, choć większość graczy poprzestaje na dobrze się sprawdzających konfiguracjach z 8 GB RAM. Jeżeli szukasz karty AMD, obecnie w laptopach gamingowych nie znajdziesz niestety nic ciekawego.

Ekran i chłodzenie

Ostatnie dwie rzeczy, na jakie należy zwrócić uwagę w wypadku zakupu przenośnego komputera gamingowego, to ekran i chłodzenie. Jeżeli możesz, wybierz ekran z odświeżaniem wyższym niż standardowe 60 Hz. Pozwoli to na płynniejszą rozgrywkę. Mówiąc w największym uproszczeniu, parametr ten określa liczbę klatek wyświetlanych na ekranie w ciągu jednej sekundy, jest on więc szczególnie istotny dla miłośników gamingowych wyścigów. Jeśli więc lubisz grać w tytuły takie CS:GO czy Overwatch, celuj w modele z jak najwyższą częstotliwością odświeżania. Nie tylko zwiększa ona komfort grania, ale również pomaga osiągać lepsze wyniki w rozgrywkach. 

Koniecznie sprawdź też, jaki układ chłodzenia ma komputer do gier, który chcesz kupić. Powinien być rozbudowany i wydajny. Małe układy nie są w stanie odprowadzić całego ciepła i laptop zaczyna zwalniać (ogranicza wydajność), aby uniknąć przegrzania podzespołów, co mogłoby spowodować ich awarię. Przykładem zaawansowanego systemu chłodzenia jest technologia Legion Coldfront, którą znajdziesz w laptopach gamingowych Legion Y540. Umożliwia ona indywidualne chłodzenie procesorów CPU i GPU, co z kolei obniża temperaturę komputera. Cztery otwory wentylacyjne usprawniają obieg powietrza,  dedykowane radiatory schładzają klawiaturę, a 70 łopatek wentylatorów na kanał zmniejsza poziom hałasu.Udostępnij

Marek Konderski

Dziennikarz IT z dwudziestoletnim doświadczeniem i absolwent Politechniki Warszawskiej. Pracował dla takich tytułów jak RESET, PC Kurier i Komputer Świat. Był redaktorem naczelnym miesięcznika PC Format w latach 2009-2017. Obecnie prowadzi na YouTubie kanał Prosto z kartonu, gdzie testuje technologiczne nowości.

Powiązane Artykuły

Gaming On the Go, czyli jak grać bez kompromisów na wakacjach

Lenovo

Gry z kontynuacją - zasada inżyniera Mamonia

Lenovo

Lenovo prezentuje nowe wersje laptopów dla graczy

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Przeczytaj poprzedni wpis:
drukarka na biurku
Ideacentre All-in-One z urządzeniem wielofunkcyjnym Epson w prezencie

Lenovo przygotowało specjalną promocję, w ramach której przy zakupie wybranych komputerów z rodziny Ideacentre All-in-One można otrzymać w prezencie urządzenie wielofunkcyjne...

Zamknij