Porady

Komputer do zadań specjalnych cz. 3 – komputer do grafiki

28 sierpnia 2019, Aktualizacja 20 lipca 2020Marek Konderski

Do kwestii wyboru komputera należy podejść w sposób racjonalny. Szczególnie jeśli ma on służyć do zadań specjalnych. Oto trzecia część naszego poradnika. Tym razem podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając komputer do grafiki.

Istnieje grupa ludzi, którzy przy wyborze laptopa kierują się głównie estetyką, czyli po prostu wyglądem, pomijając kwestie techniczne. Taki komputer, w przeciętnej konfiguracji wystarczy oczywiście do standardowych zadań takich jak: czytanie artykułów w internecie, pisanie w edytorze tekstu czy innych niezbyt wymagających zastosowań. Jednak praca z grafiką komputerową z pewnością do nich nie należy i tu trzeba zastanowić się nad wyborem urządzenia dedykowanego dla takiego zadania.

Najważniejszy jest procesor

W komputerze do grafiki najważniejszym elementem jest wydajny procesor. Od niego zależy szybkość przetwarzania plików z obrazem. Wybierz najmocniejszy, na jaki cię stać i możliwie wielowątkowy. Karta graficzna jest istotna tylko wówczas, gdy oprogramowanie, z którego korzystasz jest w stanie zrobić z niej użytek.  

Jaką pamięć i dysk powinien mieć komputer do grafiki?

Potrzebujesz też dużo pamięci operacyjnej RAM – 16 GB to minimum. Jeżeli uda ci się znaleźć pamięć w dobrej cenie, a widzisz w menadżerze zadań, że jej brakuje – lepiej wybrać 32 GB. 

Koniecznie zaopatrz się też w pojemny i szybki dysk twardy.  Dla większego komfortu pracy warto zdecydować dysk SSD. Są one zdecydowanie szybsze od dysków talerzowych (HDD) – prędkość uruchamiania programów i ogólna responsywność systemu są nieporównywalnie lepsze. Zapewniają też większe bezpieczeństwo danych. Stare projekty możesz natomiast przechowywać na dysku zewnętrznym. 

Najtańszy monitor nie wystarczy

Osobnym tematem jest monitor. Jeżeli zdecydujesz się na laptopa, nie wybieraj przesadnie wysokiej rozdzielczości – duża rozdzielczość na małym ekranie (maks. to 17 cali) pogarsza komfort pracy. Dobrym i właściwie jedynym słusznym rozwiązaniem przy tworzeniu i obróbce grafiki jest zakup dodatkowego monitora. 

Pracując z kolorami potrzebujesz monitora, który wiernie je odwzoruje. W związku z tym musisz szukać odpowiedniego modelu wśród nieco droższych urządzeń – najtańsze cię nie zadowolą. Jeśli zastanawiasz się, jaki monitor wybrać, przeczytaj nasz poradnik.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Marek Konderski

Dziennikarz IT z dwudziestoletnim doświadczeniem i absolwent Politechniki Warszawskiej. Pracował dla takich tytułów jak RESET, PC Kurier i Komputer Świat. Był redaktorem naczelnym miesięcznika PC Format w latach 2009-2017. Obecnie prowadzi na YouTubie kanał Prosto z kartonu, gdzie testuje technologiczne nowości.

Powiązane Artykuły

Komputer do zadań specjalnych cz. 1 - komputer do gier

Lenovo

Komputer do zadań specjalnych cz. 2 - komputer do streamowania

Lenovo

Wzorovo z Lenovo [KONKURS]

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
kolorowe zakładki
Komputer do zadań specjalnych cz. 2 – komputer do streamowania

Podstawowe pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć przed zakupem komputera, to: do czego będzie służył? W drugiej części naszego poradnika...

Close