
Dla większości z nas, niezależnie od branży i stanowiska, komputer stanowi podstawowe narzędzie pracy. Awarie, problemy z działaniem czy bezpieczeństwem danych mogą więc mieć fatalne skutki dla naszej zawodowej aktywności. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się cechom, jakie powinien posiadać laptop biznesowy.
Laptop biznesowy powinien być przede wszystkim trwały i godny zaufania. Nic nie zaburza przecież efektywności tak jak przerwy spowodowane awarią laptopa. Pracując mobilnie, w szybkim tempie, musimy mieć urządzenie, które sprosta wszystkim wyzwaniom.
arią laptopa. Pracując mobilnie, w szybkim tempie, musimy mieć urządzenie, które sprosta wszystkim wyzwaniom.
Jaki laptop biznesowy?
Przede wszystkim wytrzymały! Jakość materiałów, z których wykonany został dobry laptop biznesowy, musi być z najwyższej półki, aby nasz sprzęt był naprawdę pancerny i nie do zabicia. Laptopy biznesowe Lenovo z serii ThinkPad przechodzą szereg testów wytrzymałościowych.
Normy wojskowe MIL-STD 810-G, które spełniają, uwzględniają upadki, odporność na zalanie wodą czy pył, a także pozwalają na pracę w dużym zakresie temperatur: od niskich i do bardzo wysokich.
Nie jest to więc pusty slogan, lecz prawdziwe zabezpieczenie przed różnymi wypadkami związanymi z czynnikami zewnętrznymi.
Czasy, gdy taszczyliśmy ze sobą ogromne torby z ciężkimi jak cegły komputerami przenośnymi, to już historia. Dziś wytrzymałość musi iść w parze z lekkością. Jeśli więc wasza praca wiąże się z przebywaniem w niesprzyjających warunkach zewnętrznych, powinniście szczególnie zainteresować się serią ThinkPad X1 Carbon. W konstrukcji laptopa wykorzystano włókno węglowe, które sprawia, że sprzęt jest zarazem lekki i odporny na uszkodzenia.



Bezpieczeństwo i prywatność
Pracując na laptopie, chcemy mieć pewność, że nasze dane są bezpieczne. Tego też oczekują od nas klienci i partnerzy biznesowi, którzy dostarczają nam poufnych informacji na temat swoich firm. Pomóc w ich zabezpieczeniu może układ TPM, który potrafi zająć się wszelkimi zadaniami związanymi z szyfrowaniem.
Jednym z zabezpieczeń gwarantujących prywatność naszych danych jest czytnik linii papilarnych. Lenovo jako pierwszy producent wprowadziło do użytku standard FIDO, który znacznie upraszcza korzystanie z danych biometrycznych. Ta technologia umożliwia logowanie za pomocą odcisku palca do serwisów internetowych wspierających ten standard. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa ThinkPad X1 Carbon wyposażono ponadto w dotykowy czytnik linii papilarnych działający w technologii Match-on-chip. Porównanie odcisku palca ze wzorcem jest szyfrowane i odbywa się w obrębie samego czytnika. Uniemożliwia to przesył danych już na poziomie procesora, podnosząc bezpieczeństwo logowania.
Kolejnym zabezpieczeniem korzystającym z danych biometrycznych jest standard Windows Hello do rozpoznawania twarzy użytkownika. Ciekawym rozwiązaniem z obszaru ochrony prywatności jest też rozwiązanie ThinkShutter, czyli fizyczna blokada kamery. Dzięki niej mamy 100% pewności, że nikt nie będzie podglądał tego co robimy. Innym zabezpieczeniem godnym uwagi jest gniazdo linki Kensington – pozwala ono na przymocowanie naszego sprzętu do biurka i zabezpieczenie kluczem.



Praca mobilna
Jeśli często wykonujemy swoje zawodowe obowiązki z dala od biurka, potrzebna jest nam pojemna bateria pozwalająca na długą pracę bez konieczności szukania gniazdka. Nie możemy pozwolić sobie na to, że w połowie ważnego spotkania utracimy dostęp do prezentacji czy znikniemy z konferencji na Skype. Laptopy biznesowe Lenovo z serii ThinkPad oraz ThinkBook posiadają baterie, które pozwalają na pracę średnio od 8 do 10 godzin, a w przypadku niektórych modeli nawet do 15-16 godzin, bez konieczności ładowania. Pozostają przy tym smukłe i lekkie.
Sprawdź nasza propozycję skierowaną do młodych przedsiębiorców –> Jaki laptop do 3500 zł?.
Laptop biznesowy = wydajność
Przy wyborze laptopa do pracy nie możemy iść na ustępstwa w kwestii wydajności. Niezależnie od tego czy nasza praca polega na odpisywaniu na maile, montowaniu filmów czy modelingu 3D, oczekujemy, że nasz komputer będzie działał szybko i płynnie, tak byśmy mogli skupić się na naszych zadaniach, a nie walce ze sprzętem. Jeśli szukamy najwyższej wydajności, nasze potrzeby spełnią procesory Intel i7, a także dedykowane karty graficzne GTX 1650, w które wyposażone są laptopy z serii ThinkPad X1 Extreme 2. generacji. Najbardziej wymagający mogą natomiast sięgnąć po mobilne stacje robocze ThinkPad z serii P z superwydajną grafiką NVIDIA Quadro. Jeśli natomiast nie zajmujemy się obróbką 3D i gier, w związku z czym dedykowana karta graficzna nie jest nam potrzebna, będziemy zadowoleni z wydajności, jaką zapewnia ThinkPad X1 Carbon.
Jakość ma znaczenie
Jeśli piszemy dziesiątki maili, wiadomości lub tekstów dziennie, jakość klawiatury bez wątpienia ma znacznie. Lenovo podchodzi do tej kwestii z dużą uwagą i klawiatury w laptopach z serii ThinkPad przez wielu są uważane za najlepsze na rynku. Duży i wyczuwalny skok klawiszy, odpowiednie wyprofilowanie oraz wygodny układ zwiększają komfort pisania.
Ergonomiczne klawiatury laptopów z serii ThinkPad zaprojektowano tak, by zredukować zmęczenie dłoni i nadgarstków podczas pisania, a tym samym uchronić nas przed bolesnymi dolegliwościami, które może ono powodować.
Ponadto klawisze pracują cicho, co docenimy szczególnie podczas spotkań w salach konferencyjnych i pracy w przestrzeni typu open space. Zaś regulowane podświetlenie klawiatury to drobna funkcja, która może okazać się przydatna w wielu sytuacjach.
Jakość jest równie ważna w przypadku monitora, na który w pracy musimy patrzeć przez wiele godzin, czasem bez przerwy. Dobrze aby był on matowy i nie rozpraszał nas odbiciami świata zewnętrznego. Użytkownicy korzystający z aplikacji Lenovo Vantage mogą dodatkowo ustawić w swoim laptopie tryb ochrony oczu. Zmniejsza on emisję szkodliwego dla wzroku niebieskiego światła.



ThinkBook – lekki laptop biznesowy
Nie każda praca wymaga laptopa odpornego na pył czy niskie temperatury, jednak wydajność, mobilność i bezpieczeństwo są niezbędne w każdym biznesie. Nowością w portfolio Lenovo jest seria ThinkBook. Wyglądem przypomina ona laptopy konsumenckie – głównie za sprawą smukłej aluminiowej obudowy i wąskich 0,5 mm ramek. Posiada jednak wiele z opisanych wcześniej funkcji biznesowych, m.in. czytnik linii papilarnych (wbudowany w przycisk zasilania), dedykowany układ TPM i funkcje uwierzytelniania FIDO. Laptopy są przy tym lekkie, smukłe i odpowiednie do mniej wymagającej pracy biurowej. Ta propozycja bardzo dobrze sprawdzi się dla małych biznesów czy startupów.
Argument, że przecież można kupić laptopa za połowę tej ceny, wielu z nas słyszało, a nawet przytaczało. Jednak doświadczeni przedsiębiorcy doskonale wiedzą, że laptop biznesowy to inwestycja, która z pewnością się zwróci. Jak? Ograniczając przerwy w pracy spowodowane problemami ze sprzętem, wspierając mobilność, odpowiednio chroniąc zarówno nasze dane jak i zdrowie, a wreszcie umożliwiając długotrwałą, intensywną eksploatację. Tego nie zapewni nam tańszy, lecz powołany do nieco mniej ambitnych zadań sprzęt konsumencki.
Sprawdź naszą recenzję laptopa ThinkBook 13s.
Co Twoim zdaniem jest najważniejsze w laptopie biznesowym? Bez jakich podzespołów, parametrów lub akcesoriów nie wyobrażasz sobie pracy? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach pod tym wpisem.
Komentarze do artykułu