Newsy

Laptop biznesowy, czyli jaki?

1 października 2019, Aktualizacja 14 października 2019ZMASLO

ZMASLO

Youtuber, który uwielbia dzielić się informacjami o technologii. Wyciska 100% z każdego sprzętu i oprogramowania, dlatego często na jego kanale pojawiają się filmy na temat sprzętów używanych, które testuje do granic możliwości. Uwielbia GNU/Linux i ThinkPady.

laptop biznesowy

Dla większości z nas, niezależnie od branży i stanowiska, komputer stanowi podstawowe narzędzie pracy. Awarie, problemy z działaniem czy bezpieczeństwem danych mogą więc mieć fatalne skutki dla naszej zawodowej aktywności. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się cechom, jakie powinien posiadać laptop biznesowy.

Laptop biznesowy powinien być przede wszystkim trwały i godny zaufania. Nic nie zaburza przecież efektywności tak jak przerwy spowodowane awarią laptopa. Pracując mobilnie, w szybkim tempie, musimy mieć urządzenie, które sprosta wszystkim wyzwaniom. 

Wytrzymałość na najwyższym poziomie

Jakość materiałów, z których wykonany został laptop biznesowy, musi być z najwyższej półki, aby nasz sprzęt był naprawdę pancerny i nie do zabicia. Laptopy z serii ThinkPad przechodzą szereg testów wytrzymałościowych. Normy wojskowe MIL-STD 810-G, które spełniają, uwzględniają upadki, odporność na zalanie wodą czy pył, a także pozwalają na pracę w dużym zakresie temperatur: od niskich i do bardzo wysokich. Nie jest to więc pusty slogan, lecz prawdziwe zabezpieczenie przed różnymi wypadkami związanymi z czynnikami zewnętrznymi. 

Czasy, gdy taszczyliśmy ze sobą ogromne torby z ciężkimi jak cegły komputerami przenośnymi, to już historia. Dziś wytrzymałość musi iść w parze z lekkością. Jeśli więc wasza praca wiąże się z przebywaniem w niesprzyjających warunkach zewnętrznych, powinniście szczególnie zainteresować się serią ThinkPad X1 Carbon. W konstrukcji laptopa wykorzystano włókno węglowe, które sprawia, że sprzęt jest zarazem lekki i odporny na uszkodzenia. 

laptop biznesowy

Bezpieczeństwo i prywatność

Pracując na laptopie, chcemy mieć pewność, że nasze dane są bezpieczne. Tego też oczekują od nas klienci i partnerzy biznesowi, którzy dostarczają nam poufnych informacji na temat swoich firm. Pomóc w ich zabezpieczeniu może układ TPM, który potrafi zająć się wszelkimi zadaniami związanymi z szyfrowaniem. 

Jednym z zabezpieczeń gwarantujących prywatność naszych danych jest czytnik linii papilarnych. Lenovo jako pierwszy producent wprowadziło do użytku standard FIDO, który znacznie upraszcza korzystanie z danych biometrycznych. Ta technologia umożliwia logowanie za pomocą odcisku palca do serwisów internetowych wspierających ten standard. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa ThinkPad X1 Carbon wyposażono ponadto w dotykowy czytnik linii papilarnych działający w technologii Match-on-chip. Porównanie odcisku palca ze wzorcem jest szyfrowane i odbywa się w obrębie samego czytnika. Uniemożliwia to przesył danych już na poziomie procesora, podnosząc bezpieczeństwo logowania. 

Kolejnym zabezpieczeniem korzystającym z danych biometrycznych jest standard Windows Hello do rozpoznawania twarzy użytkownika. Ciekawym rozwiązaniem z obszaru ochrony prywatności jest też rozwiązanie ThinkShutter, czyli fizyczna blokada kamery. Dzięki niej mamy 100% pewności, że nikt nie będzie podglądał tego co robimy. Innym zabezpieczeniem godnym uwagi jest gniazdo linki Kensington – pozwala ono na przymocowanie naszego sprzętu do biurka i zabezpieczenie kluczem.

laptop biznesowy

Praca mobilna

Jeśli często wykonujemy swoje zawodowe obowiązki z dala od biurka, potrzebna jest nam pojemna bateria pozwalająca na długą pracę bez konieczności szukania gniazdka. Nie możemy pozwolić sobie na to, że w połowie ważnego spotkania utracimy dostęp do prezentacji czy znikniemy z konferencji na Skype. Laptopy z serii ThinkPad oraz ThinkBook posiadają baterie, które pozwalają na pracę średnio od 8 do 10 godzin, a w przypadku niektórych modeli nawet do 15-16 godzin, bez konieczności ładowania. Pozostają przy tym smukłe i lekkie.

Laptop biznesowy = wydajność

Przy wyborze laptopa do pracy nie możemy iść na ustępstwa w kwestii wydajności. Niezależnie od tego czy nasza praca polega na odpisywaniu na maile, montowaniu filmów czy modelingu 3D, oczekujemy, że nasz komputer będzie działał szybko i płynnie, tak byśmy mogli skupić się na naszych zadaniach, a nie walce ze sprzętem. Jeśli szukamy najwyższej wydajności, nasze potrzeby spełnią procesory Intel i7, a także dedykowane karty graficzne GTX 1650, w które wyposażone są laptopy z serii ThinkPad X1 Extreme 2. generacji. Najbardziej wymagający mogą natomiast sięgnąć po mobilne stacje robocze ThinkPad z serii P z superwydajną grafiką NVIDIA Quadro. Jeśli natomiast nie zajmujemy się obróbką 3D i gier, w związku z czym dedykowana karta graficzna nie jest nam potrzebna, będziemy zadowoleni z wydajności, jaką zapewnia ThinkPad X1 Carbon.

Jakość ma znaczenie

Jeśli piszemy dziesiątki maili, wiadomości lub tekstów dziennie, jakość klawiatury bez wątpienia ma znacznie. Lenovo podchodzi do tej kwestii z dużą uwagą i klawiatury w laptopach z serii ThinkPad przez wielu są uważane za najlepsze na rynku. Duży i wyczuwalny skok klawiszy, odpowiednie wyprofilowanie oraz wygodny układ zwiększają komfort pisania. Ergonomiczne klawiatury laptopów z serii ThinkPad zaprojektowano tak, by zredukować zmęczenie dłoni i nadgarstków podczas pisania, a tym samym uchronić nas przed bolesnymi dolegliwościami, które może ono powodować. Ponadto klawisze pracują cicho, co docenimy szczególnie podczas spotkań w salach konferencyjnych i pracy w przestrzeni typu open space. Zaś regulowane podświetlenie klawiatury to drobna funkcja, która może okazać się przydatna w wielu sytuacjach.

Jakość jest równie ważna w przypadku monitora, na który w pracy musimy patrzeć przez wiele godzin, czasem bez przerwy. Dobrze aby był on matowy i nie rozpraszał nas odbiciami świata zewnętrznego. Użytkownicy korzystający z aplikacji Lenovo Vantage mogą dodatkowo ustawić w swoim laptopie tryb ochrony oczu. Zmniejsza on emisję szkodliwego dla wzroku niebieskiego światła.

thinkbook laptop biznesowy

ThinkBook dla małych biznesów 

Nie każda praca wymaga laptopa odpornego na pył czy niskie temperatury, jednak wydajność, mobilność i bezpieczeństwo są niezbędne w każdym biznesie. Nowością w portfolio Lenovo jest seria ThinkBook. Wyglądem przypomina ona laptopy konsumenckie – głównie za sprawą smukłej aluminiowej obudowy i wąskich 0,5 mm ramek. Posiada jednak wiele z opisanych wcześniej funkcji biznesowych, m.in. czytnik linii papilarnych (wbudowany w przycisk zasilania), dedykowany układ TPM i funkcje uwierzytelniania FIDO. Laptopy są przy tym lekkie, smukłe i odpowiednie do mniej wymagającej pracy biurowej. Ta propozycja bardzo dobrze sprawdzi się dla małych biznesów czy startupów. 

Argument, że przecież można kupić laptopa za połowę tej ceny, wielu z nas słyszało, a nawet przytaczało. Jednak doświadczeni przedsiębiorcy doskonale wiedzą, że laptop biznesowy to inwestycja, która z pewnością się zwróci. Jak? Ograniczając przerwy w pracy spowodowane problemami ze sprzętem, wspierając mobilność, odpowiednio chroniąc zarówno nasze dane jak i zdrowie, a wreszcie umożliwiając długotrwałą, intensywną eksploatację. Tego nie zapewni nam tańszy, lecz powołany do nieco mniej ambitnych zadań sprzęt konsumencki.

[KONKURS] Czas na lekcję przedsiębiorczości!

Co Twoim zdaniem jest najważniejsze w laptopie biznesowym? Bez jakich podzespołów, parametrów lub akcesoriów nie wyobrażasz sobie pracy? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach pod tym wpisem.

Więcej informacji o konkursie znajdziesz tutaj.Udostępnij

Powiązane Artykuły

Wzorovo z Lenovo [KONKURS]

Lenovo

Laptop do grania... znaczy do pracy!

Lenovo

ThinkBook — urządzenie specjalnie dla małych i średnich firm

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Przeczytaj poprzedni wpis:
ThinkBook 13s – recenzja

ThinkBook 13s to urządzenia dla nowych pokoleń biznesmenów. Tworząc je, wzięto pod uwagę najnowsze trendy i zmieniający się styl pracy....

Zamknij