Ciekawostki

Y jak… zmiana pokoleniowa, czyli idealny laptop dla millenialsa

26 lutego 2020, Aktualizacja 5 sierpnia 2020Patryk Piłka

Nie lubią monotonii i schematów. Cenią sobie rozwój, możliwość podróżowania, a przy tym chcą być zawsze online. Jaki więc powinien być sprzęt na miarę aspiracji przedstawiciela pokolenia Y? Czy laptop dla millenialsa ma swój wzorzec z Sevres? Postanowiliśmy to sprawdzić…

Laptop dla millenialsa - ThinkBook

Według magazynu Times millenialsi to osoby, które przyszły na świat od 1980 do 2000 roku. W Polsce jest ich (czy może raczej nas) około 10-11 milionów i szacuje się, że do 2025 roku stanowić będą 75 procent siły roboczej na świecie. I dosłownie „siły”, bo w swojej stosunkowo krótkiej historii pokolenie to zdążyło skutecznie przedefiniować sposób, w jaki realizuje się swoje cele zawodowe.

Oczywiście, każde pokolenie przed millenialsami wprowadzało pewne zmiany w organizacji pracy i przełamywało bariery – te fizyczne i te umowne. Ale chyba nigdy wcześniej nie działo się to w takim tempie, na taką skalę i z takimi konsekwencjami.

Pojawienie się millenialsów zbiegło się w czasie z cyfrową rewolucją i to także sprawiło, że myśląc o miejscu pracy przedstawiciele młodszego pokolenia mają w głowach zupełnie inne desygnaty, niż ich rodzice czy tym bardziej dziadkowie. To pokolenie cyfrowych tubylców – osób, które urodziły się w erze komputerów i internetu i gdy tylko weszły na rynek pracy, te dobrodziejstwa były dla nich czymś oczywistym. Cyfrowych tubylców, a często także cyfrowych nomadów, którzy nie chcą być ograniczani przez ściany biura, niezależnie od tego, jak designersko jest urządzone.

Zdalnie, ale wygodnie

Jak wynika z raportu Gallupa How Millennials Want to Work and Live, aż 55% przedstawicieli pokolenia Y nie czuje emocjonalnego i behawioralnego przywiązania do miejsca swojej pracy.

Co wcale nie oznacza, że millenialsi nie chcą i nie lubią pracować. Po prostu wolą to robić w otoczeniu, które sami wybierają, które wpływa pozytywnie na ich produktywność i nie ogranicza ich. Dlatego też w tej grupie tak ceniona jest możliwość pracy zdalnej. Według badania Kantar TNS Rynek pracy zdalnej a oczekiwania pracowników, aż 95% osób mających doświadczenie w takim modelu pracy, ocenia go pozytywnie.

Choć laptop z założenia jest urządzeniem mobilnym, może wywiązywać się z tej funkcji lepiej lub gorzej. A laptop dla millenialsa musi wywiązywać się zdecydowanie lepiej! Pierwszym i oczywistym kryterium są jego gabaryty: prawdziwie mobilny komputer nie powinien znacząco przekraczać swoją wagą jednego kilograma. Musi wyróżniać się smukłą konstrukcją, ale mimo to nie iść na kompromisy w kwestii czasu pracy. Dwucyfrowa liczba godzin bez ładowania umożliwi zagospodarowanie czasu podróży nawet jeśli jest to podróż między kontynentami. Przykład? ThinkBook 13s przy wadze ok. 1,4 kg pozwala nawet na 10 godzin pracy. Wystarczy na lot z Warszawy do Nowego Jorku. Dodatkowo jest to lider segmentu laptopów do 3500 zł.

Yoga C930 Life

Laptop dla millenialsa – QWERTY to za mało

Jak wynika z przytoczonego raportu Gallupa, aż 59% millenialsów przyznaje, że możliwość uczenia się i rozwoju są niezwykle ważnym aspektem przy wyborze miejsca zatrudnienia, a 25% określa wspieranie kreatywności przez pracodawcę jako „niezwykle ważne”.

Dlaczego więc pokolenie Y miałoby ograniczać się do klawiatury, będącej tylko trochę nowocześniejszą wersją maszyn do pisania rodem z czasów baby boomersów? Czy każdą kreatywną myśl można wyrazić za pomocą ograniczonego zbioru znaków? Nieocenionym partnerem kreatywności stał się więc ekran dotykowy, szczególnie w parze z cyfrowym piórem.

Możliwość rysowania, szkicowania, odręcznego notowania czy dokonywania poprawek, a najlepiej połączenie tych wszystkich czynności na jednym ekranie, nie tylko wyzwala pokłady kreatywności, ale i pozwala uwolnić się od konieczności podróżowania z kilkoma różnymi urządzeniami. Zamiast nich wystarczy jedno, na przykład Lenovo Yoga C940 albo Yoga Book C930.

Czemu więc jedno urządzenie nie miałoby mieć dwóch ekranów, wzajemnie uzupełniających się funkcjonalnościami? W końcu trzeba trochę się postarać, by zaimponować millenialsowi! Takie rozwiązanie posiada zaprezentowany podczas targów CES 2020 ThinkBook Plus. Oprócz standardowego ekranu o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości FHD posiada on wyświetlacz e-ink 10,8 cala na zewnętrznej obudowie laptopa. Dodatkowy ekran może być wykorzystywany do tworzenia ilustracji przy użyciu pióra Lenovo Precision Pen lub służyć za czytnik e-booków. 

Mode Pen Graphics

Ostrożny jak… millenials?

Często najlepsze pomysły przychodzą nagle. Bez ostrzeżenia. I potrafią równie szybko uciekać. Dlatego tak ważny jest błyskawiczny dostęp do komputera, bez konieczności wprowadzania hasła składającego się z minimum 12 znaków, w tym czterech specjalnych. Najlepiej, gdy można to zrobić jednym dotknięciem palca i to w czasie 0,5 sekundy. Oczywiście to ma być NASZ palec! Dlatego przycisk logowania powinien być zintegrowany z czytnikiem linii papilarnych  – tak, jak w modelu ThinkBook 13s.

I tutaj przechodzimy do kolejnej ważnej kwestii, jaką jest poczucie bezpieczeństwa idące w parze z potrzebą wolności…

Z racji tego, że pokolenie Y praktycznie nie zna świata bez ciągłego obiegu informacji, wymiany danych i permanentnego połączenia, inne są również jego oczekiwania względem prywatności. Zdecydowanie wyższe. Możliwość płatności online, udostępnianie własnego życia w mediach społecznościowych czy gromadzenie gigabajtów danych związanych z projektami wymaga wyjątkowej dbałości o bezpieczeństwo danych.

Dlatego rozwiązania takie jak oprogramowanie Glance są nieocenione i często nieodzowne na zatłoczonych lotniskach czy w knajpkach na końcu świata. W uproszczeniu: Glance monitoruje ruch naszych oczu i automatycznie wyłącza wyświetlacz oraz zapisuje efekty pracy, gdy odchodzimy od ekranu. A gdy znów na niego spojrzymy, nasz komputer rozpozna nas i powtórnie zaloguje. Z oprogramowania Glance możemy korzystać przykładowo w laptopie Yoga S940.

Ktoś (ale nie millenials) mógłby zapytać, dlaczego komputer ma pamiętać o potrzebie zapisania czyichś danych czy zasłonięcia ekranu? Bo może. A millenialsi, absorbowani przez tysiące bodźców, po prostu nie chcą tracić czasu na rzeczy, które może zrobić za nich technologia.

Lenovo Thinkbook 14S in Office

Proszę to wszystko ładnie opakować

Czy dużym zaskoczeniem będzie stwierdzenie, że millenialsi nie chcą iść na kompromisy również w sferze stylistyki urządzeń, na których pracują? Tutaj nie chodzi nawet o chęć wyróżnienia się czy podkreślenia statusu społecznego, ale poczucie, że otrzymują urządzenie o odpowiedniej jakości. Laptop dla millenialsa to taki, który nie zawiedzie w zarówno w Saint Tropez, Nowym Jorku, jak i Rio de Janeiro czy Bombaju.

Dlatego uznaniem cieszą się rozwiązania wykorzystujące materiały takie jak włókno węglowe czy aluminium. Zapewniają trwałość, lekkość a przy tym modny minimalizm.

Tak, millenials jest wymagającym klientem. Nie interesują go półśrodki, nie chce iść na kompromisy. Jego cyfrowy sprzęt ma być dostosowany do stylu życia, a nie na odwrót. Ma być miniaturą jego dynamicznego, stale zaskakującego i inspirującego do rozwoju świata.

W artykule tym kilkakrotnie, jako przykłady rozwiązań na miarę pokolenia Y, pojawiały się modele z serii Yoga. Przypadek?Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Patryk Piłka

Perfekcjonista w każdym calu. Od pisania na papierze skrzętnie przeszedł do sfery online. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał przez lata w największych polskich redakcjach. Zacięcie technologiczne towarzyszy mu od zawsze, dlatego tak chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami z naszymi czytelnikami.

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Lenovo Ducati
Lenovo wśród sponsorów teamu Ducati podczas Superbike 2020

Firma Lenovo dołączyła do Aruba.it jako oficjalny sponsor teamu Ducati podczas zawodów 2020 Superbike. Firma Lenovo ogłosiła nawiązanie globalnego partnerstwa...

Close