Felieton

Laptop w czasach „zero waste”

26 marca 2020, Aktualizacja 19 maja 2020Ania „Gemma” Grzelczak

Ania Gemma laptop zero waste

Zero waste, czyli styl życia polegający na wytwarzaniu jak najmniejszej liczby odpadów, do niedawna był znany nielicznym. Dziś tematy podejmowane dawniej jedynie przez aktywistów, są na ustach całego świata – od polityków, przez globalne koncerny, aż po indywidualnych konsumentów. Coraz częściej zastanawiamy się, jak ograniczać negatywny wpływ na środowisko. Oto mały poradnik, jak wybierać i korzystać z laptopa w czasach „zero waste”, który przygotowała Ania Gemma. 

Prawo do napraw to ukłon UE w stronę ekologii. Jego zadaniem jest zobowiązać producentów do zapewniania części zamiennych, umożliwiających naprawy produktów elektronicznych. Jednak proekologiczne działania Unii to nie wszystko. Użytkownik także ma wpływ na ślad środowiskowy posiadanego urządzenia. Czy wiesz, jak to wygląda z perspektywy laptopa?

Świadomy wybór laptopa

Bardzo często określenie ekologiczny jest używane wymiennie ze słowem świadomy. Świadomość odnosi się tutaj do próby zrozumienia konsekwencji podejmowanych decyzji i wpływu, jaki mają one na środowisko naturalne. W przypadku proekologicznych laptopów świadomy wybór to ten dokładnie przemyślany. Naszym celem jest nabycie produktu na miarę naszych potrzeb i o jak najlepszej specyfikacji technicznej. Zastanów się, do czego tego laptopa potrzebujesz. Czy chcesz na nim grać, przeglądać internet, a może edytować wideo? Przeprowadź analizę rynku i dowiedz się jaki sprzęt jest na miarę twoich możliwości. Wybieraj laptopy o najwyższej jakości i największym czynniku naprawialności. Ekologiczny laptop to ten, który będzie ci służyć jak najdłużej.

Jak zdecydować który laptop jest przyjazny środowisku?

Dodatkową pomocą w ocenie długowieczności produktów są bazy danych, takie jak baza EPEAT. Ta niezależna organizacja ocenia nie tylko możliwości użytkowania sprzętów elektronicznych, ale przede wszystkim sposoby ich produkcji. Przyznają oni poszczególnym modelom oceny, biorąc pod uwagę ich ślad środowiskowy, a tym samym pomogą Ci dokonać wyboru produktu uważanego za najbardziej ekologiczny.

(Sprzęt Lenovo został pozytywnie oceniony w rankingu EPEAT. Większość modeli ma w nim status Silver, a część najwyższy – Gold.)

Przy zakupie sprzętu warto również zwrócić uwagę na opakowanie. Im mniej sztucznych odpadów będziesz musiał wyrzucić do śmieci po wyjęciu swojego laptopa z paczki, tym lepiej. Aby zredukować ich ilość, Lenovo w coraz większym stopniu stawia na materiały pochodzenia biologicznego takie jak bambus czy trzcina cukrowej. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie: https://www.lenovo.com/pl/pl/about/sustainability/

Eko-używanie laptopa

Statystyczny laptop jest w użyciu przez 3 lata. Jest to średnia, a więc bierze pod uwagę zarówno sprzęt w wieku lat siedmiu, jak i ten, który popsuł się w dzień po zakupie. 

Niewłaściwe użytkowanie jest zaskakująco częstą przyczyną awarii laptopów. Zmniejsz ślad środowiskowy swojego sprzętu, przedłużając jego funkcjonalność i unikając zaniedbań prowadzących do uszkodzeń.

Zdrowie systemu

Problemy systemowe to jeden z trzech najczęstszych powodów napraw laptopów. Aby ich uniknąć, pamiętaj o regularnych aktualizacjach systemu operacyjnego i kasowaniu plików tymczasowych. Uwolnij także przestrzeń na dysku głównym i nie przechowuj na nim plików o dużych rozmiarach. Dzięki temu, twój laptop będzie miał lepsze warunki, aby sprawnie przeprowadzać codzienne operacje.

Zadbana obudowa a zero waste

Uszkodzenia obudowy to drugi z najczęstszych powodów awarii. Przede wszystkim utrzymuj swojego laptopa w czystości. Chroń go przed kurzem, myj ręce przed korzystaniem zarówno z klawiatury jak i touchpada. Unikaj kontaktu urządzenia z jedzeniem i napojami.

Zwracaj uwagę na to jak go używasz i na inne czynniki zewnętrzne m.in.:

  • owłosienie zwierząt,
  • płyny,
  • wilgoć,
  • środki myjące nieprzeznaczone do urządzeń elektrycznych,
  • niewłaściwy transport, np. bez koniecznych zabezpieczeń,
  • używanie sprzętu na nieodpowiednich powierzchniach np. zbyt wąskich, ruchomych, powodujących przegrzanie (Na przykład nigdy nie stawiaj laptopa na kocu. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego poradnika: https://lenovozone.pl/blog/przegrzewanie-sie-laptopa/).

Sprawna bateria

Baterie litowe są jedną z bardziej kontrowersyjnych części laptopa, a przy okazji trzecim najczęstszym powodem awarii sprzętu. Ich kontrowersyjność wiąże się ze sposobami wydobycia metali szlachetnych z których są zbudowane. W związku z tym przedłużając życie baterii swojego laptopa, sprawiasz, że staje się on bardziej ekologiczny.

Aby zapobiec niepotrzebnej wymianie baterii pamiętaj, aby:

  • Przyciemniać ekran kiedy jest to możliwe,
  • Wyłączać Wi-Fi kiedy go nie potrzebujesz,
  • Utrzymywać poziom naładowania pomiędzy 20% a 80%.

Ekologiczna utylizacja laptopa

Świadoma utylizacja laptopa to trzeci i ostatni element na który masz wpływ jako użytkownik. Wykorzystaj go. Przetrzymywanie nieużywanego sprzętu w domu to jedno z najgorszych rozwiązań. Eliminujesz tym samym swojego laptopa z rynku wtórnego a także uniemożliwiasz jego recykling.

Najlepszą i najskuteczniejszą metodą pozbycia się niechcianego sprzętu jest sprzedaż. Na uszkodzone i niedziałające komputery także znajdą się chętni. W ogłoszeniu pamiętaj, żeby napisać “na części” lub skontaktuj się ze skupem sprzętu IT.

Jeśli poprzednie metody zawiodą, oddaj swój laptop do recyklingu. Informacje na temat recyklingu sprzętu Lenovo oraz wszystkie potrzebne linki znajdziesz na stronie: https://www.lenovo.com/us/en/social_responsibility/sustainability/ptb_poland

Jak ekologiczny jest Twój laptop?

Niezależnie od tego czy masz się już laptopa, czy dopiero planujesz jego zakup, nigdy nie jest za późno na obranie świadomej perspektywy. Najbardziej ekologicznym produktem jest ten, który już masz. Przedłuż jego życie. Potrzebujesz nowego laptopa? Wybierz świadomie! Kup długowieczny sprzęt, jak najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

Artykuł Cię zainteresował? Przeczytaj mój tekst o opakowaniach ekologicznych.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 3.5 / 5. Liczba głosów: 14

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Ania „Gemma” Grzelczak

Kiedy dowiedziała się, że do produkcji jednej pary jeansów potrzeba 11 tysięcy litrów wody, zaczęła zastanawiać się, czy na prawdę potrzebuje mieć więcej niż 2 pary spodni. Od 2018 roku na kanale Ania Gemma podpowiada, jak zredukować wytwarzane przez siebie odpady, zachęca do odrzucenia konsumpcyjnego stylu życia i wspierania lokalnych przedsiębiorców.

Powiązane Artykuły

Ślad węglowy i zmiany klimatyczne: cała nadzieja w technologii

Lenovo

Superkomputer Lenovo umożliwiający badania nad zmianami klimatycznymi

Lenovo

Druk 3D, czyli jak most połączył tradycję z technologią

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Stacje robocze – do zadań specjalnych

Stacja robocza – co to takiego? Zastanawiasz się, czym właściwie różni się od komputera osobistego? A może nie masz pewności,...

Close