Ciekawostki

Ducati & Lenovo: czego oko nie zobaczy, to ThinkPad przeanalizuje!

10 października 2019, Aktualizacja 20 listopada 2019Jarosław Łyszkowski

Dwóch zawodników w lekkiej powłoce z włókna węglowego skrywają ogromną moc. Pierwszy przy wadze poniżej 160 kg okiełznał aż 250 koni mechanicznych. Drugi ma zaledwie 1,7 kg wagi, ale aż sześć ultraszybkich rdzeni. Firmy Ducati i Lenovo połączyły siły, by tworzyć historię sportów motorowych w erze cyfrowej transformacji.

W skrócie

Przemysł motocyklowy przeszedł cyfrową transformację. To, co kiedyś trzeba było zgadywać, dziś można wyliczyć.

Podczas każdego pit stopu do stacji roboczych ThinkPad P1 trafia nawet 20 GB informacji.

Działalność wyścigowa jest polem testowym dla nowej technologii.

W mgnieniu oka? Dla Ducati to za wolno!

Ludzkie oko mruga z prędkością 300 milisekund – tak szybko, że mózg ledwo rejestruje tę czynność. Tymczasem na otwarcie sezonu 2018 w motocyklowym cyklu MotoGP Andrea Dovizioso z Ducati zajął pierwsze miejsce z przewagą… 27 milisekund! 

Na takim poziomie rywalizacji sportowej i technologicznej (co w dzisiejszych czasach jest praktycznie nierozerwalne) zespoły wyścigowe potrzebują wsparcia zdolnego przetwarzać dane dużo szybciej, niż w mgnieniu oka. Dlatego też w kwietniu 2018 Lenovo stało się głównym partnerem technologicznym legendarnego zespołu Ducati MotoGP (o czym informowaliśmy tutaj). 

„Wiemy, jak tworzyć wysokowydajne motocykle wyścigowe i szosowe” – argumentował ten krok Konstantin Kostenarov, dyrektor techniczny Ducati – „Ale biorąc pod uwagę zmianę paradygmatu, przed którym stoi przemysł motocyklowy, musieliśmy przejść cyfrową transformację i stać się firmą opartą na danych”.

Jeszcze 20 GB do mety

Ile danych generowanych jest podczas wyścigu MotoGP? Dużo. Bardzo dużo. Informacje na temat toru, warunków pogodowych,  monitorowanie ciśnienia oleju, przepustnicy czy wreszcie prędkości i zmiany biegów zbierane są przez ponad 50 czujników rozmieszczonych w całym motocyklu. Efektem tego jest nawet 20 GB informacji trafiających do stacji roboczych ThinkPad P1 podczas każdego pit stopu. Ale zdobycie ich to dopiero początek. Prawdziwa zabawa zaczyna się, gdy chcemy zrobić z nich użytek!

Na pierwszy ogień idą dane przyczyniające się do poprawy specyfikacji motocykla na następną sesję. To, co kiedy trzeba było zgadywać, obecnie można przewidzieć. Wietrzne popołudnie wymaga łagodniejszego wchodzenia w zakręty. Śliska nawierzchnia toru to wyzwanie dla hamulców. Wszystko to jest analizowane przez dziesiątki urządzeń Lenovo działających w tempie szybszym niż jakikolwiek motocyklista mógłby sobie wymarzyć. A motocyklista może skupić się „tylko” na jak najlepszym ich wykorzystaniu.

Najszybciej na mecie = szybko w produkcji

Ale analiza nie ogranicza się do najbliższych kilku(dziesięciu) okrążeń. Bo choć w wyścigach chodzi o to, by osiągać jak najkrótsze czasy, finalny cel to nie tylko pierwsze miejsce na mecie. Odpowiednie wykorzystanie informacji pozyskanych z każdego metra pokonanego na torze pozwala skrócić czas od projektu do produkcji i oczywiście sprzedaży nowych modeli motocykli Ducati.  

„Działalność wyścigowa jest polem testowym dla nowej technologii, zanim zostanie wprowadzona do masowej produkcji i wdrożona w dużych ilościach” – wyjaśnia Stefano Rendina, kierownik działu IT Ducati Corse.

Oczywiście, Ducati nadal chce dominować na elitarnych torach wyścigowych, ale ich ostatecznym celem jest tworzenie coraz szybszych, bezpieczniejszych i bardziej eleganckich motocykli. To, czego doświadczają zawodnicy na torze, dotrze więc na zatłoczone ulice San Francisco, brukowane uliczki Florencji oraz nieprzewidywalne estakady Warszawy. 

Szybciej niż mgnienie oka!Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Jarosław Łyszkowski

Człowiek renesansu, który nie boi się żadnych wyzwań. Dużą część swojego życia spędził w telewizji, działając „od kuchni”. Dziś nie rozstaje się ze swoim ThinkPad'em, bo nigdy nie wiadomo gdzie najdzie go wena do napisania kolejnego perfekcyjnego artykułu. W wolnych chwilach oddaje się swojej największej pasji, którą są stare samochody.

Powiązane Artykuły

Lenovo partnerem technologicznym zespołu Ducati na mistrzostwach MotoGP

Lenovo

Nowa mobilna stacja robocza ThinkPad P1 zaskakuje stylem i wydajnością

Lenovo

Lenovo inauguruje wieloletnie partnerstwo z Scuderia Ferrari

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Lenovo ThinkPad X1
Laptop biznesowy, czyli jaki?

Dla większości z nas, niezależnie od branży i stanowiska, komputer stanowi podstawowe narzędzie pracy. Awarie, problemy z działaniem czy bezpieczeństwem...

Close