Newsy

Lenovo ThinkStation: żadnej pracy się nie boją!

13 czerwca 2017Lenovo

Czym powinna cechować się stacja robocza, która na co dzień musi wykonywać zadania wymagające dużej mocy obliczeniowej, ogromnej ilości zasobów dyskowych oraz potężnego układu GPU? Z myślą o takich właśnie zastosowaniach Lenovo stworzyło ThinkStation – linię komputerów stacjonarnych, które żadnej pracy się nie boją!

W 2008 roku Lenovo rozszerzyło zakupioną od IBM’a markę „THINK” o high-endowe stacje robocze. Pierwszym modelem noszącym nazwę ThinkStation był zaprezentowany wówczas S10 – który pomimo wykorzystania „konsumerskiego” chipsetu był w stanie obsłużyć każde spotykane wówczas w firmach i organizacjach obciążenie. W 2014 roku Lenovo wprowadziło na rynek ThinkStation P Series. Urządzenia te zaprojektowano z myślą o inżynierach, architektach, filmowcach, przemyśle, finansach i innych branżach, których przedstawiciele potrzebują sprzętu zdolnego obsłużyć naprawdę intensywne obciążenia oraz na tyle niezawodnego, by radził sobie z zastosowaniami krytycznymi.

Na szczycie linii ThinkStation znajduje się model P910. To potężna stacja robocza, której sercem jest najnowszy procesor Intel Xeon E5-2600 v4. Architektura urządzenia pozwala na budowę konfiguracji wykorzystującej dwie jednostki tego typu. Układ GPU opiera się na karcie NVIDIA Quadro M6000 – można tu wykorzystać do trzech kart o łącznej pamięci 24 GB VRAM. Pamięć operacyjna? Do 1 TB DDR4 o częstotliwości taktowania 2400 Mhz. Jeśli chodzi o zasoby dyskowe, architektura ThinkStation 910 pozwala na zastosowanie do 48 TB SATA HDD, 10TB SATA SSD lub 4 TB pojemności M.2.

Kolejnym modelem jest ThinkStation P710. Urządzenie to oparte jest o ten sam procesor, co jego większy brat i podobnie jak P910 może funkcjonować w konfiguracji wykorzystującej 2 CPU. Model ten nie oferuje jednak tak potężnego potencjału pamięci operacyjnej, grafiki i storage’u – posiada „zaledwie” 384 GB RAM, pojedynczą kartę NVIDIA Quadro M600 i posiada o 2 sloty dyskowe mniej w stosunku do topowego urządzenia serii P.

Pewnym kompromisem pomiędzy osiągami a budżetem klientów jest model P510. Jest on oparty o pojedynczy procesor Intel Xeon E5-1600 v4, dysponuje pamięcią RAM do 256 GB i 11 slotami dyskowymi. Podobnie jak P710, może być wyposażony w kartę graficzną NVIDIA Quadro M6000. Co najważniejsze, oferuje on tę samą, modularną architekturę i obudowę, która występuje w najwyższych modelach ThinkStation serii P. Z zewnątrz wyróżnia się ona wspomagającym wentylację ażurowym frontem oraz pionowym usytuowaniem kieszeni napędów. Wykonana jest z wysokiej jakości stali, która gwarantuje odpowiednią sztywność. Niezawodność i cichą pracę sprzętu zapewnia efektywny system chłodzenia Tri-Channel o dużej wydajności. A dzięki systemowi Flex Bay / Flex Tray modyfikacje lub rozbudowę stacji roboczej o kolejne podzespoły można wykonywać wręcz intuicyjnie, bez użycia narzędzi.

W tradycyjne obudowy 1P wyposażono modele P410 oraz P310. Pierwszy z nich jest przedstawiany jako rozwiązanie zdolne obsłużyć wszystkie aplikacje objęte certyfikacją ISV (Independent Software Vendor) oferowane w cenie rozwiązań entry-level. Dzięki procesorowi Intel Xeon E5-1620 v4, do 128 GB pamięci operacyjnej oraz 10 slotom na dyski twarde, ThinkStation 410 oferuje możliwości ze ścisłej czołówki w swojej klasie, a oferowaną kartę graficzną NVIDIA Quadro M5000 z pewnością docenią wszyscy, którzy na co dzień korzystają z oprogramowania CAD (Computer- Aided Design). ThinkStation P310 to rozwiązanie entry-level, które na tle konkurencji wyróżnia się niezwykle korzystnym stosunkiem ceny do jakości – ze względu na to jest często rekomendowane jako jedno z najlepszych, jakie można wykorzystać do wszelkiego rodzaju zadań z kategorii front- i back-office.
Zastosowane w podstawowych modelach obudowy o pojemności 25 litrów charakteryzują się kompaktową budową – są niewiele większe niż 2 ryzy papieru A3 – i niewielką masą, wynoszącą zaledwie 13 kg. Co więcej, podstawowy model P310 jest także dostępny w obudowie SFF, która pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca. Architektura oraz rozmieszczenie podzespołów zapewnia maksymalną wydajność systemu chłodzenia oraz łatwość rozbudowy.

To, co wyróżnia stacje robocze Lenovo ThinkStation Serii P to ogromna elastyczność i skalowalność konfiguracji. Modularna architektura oraz szeroki wybór dostępnych w obrębie poszczególnych modeli komponentów sprawia, że klient bez trudu znajdzie opcję, która zapewni niezbędne do codziennej pracy osiągi, a także będzie optymalna dla przeznaczonego na sprzęt budżetu – nie ma potrzeby kupowania bardziej kosztownych rozwiązań „na wyrost”. A jeśli w przyszłości będzie on potrzebował lepszych parametrów, z łatwością rozbuduje je w oparciu o specyficzne potrzeby.

Urządzenia Lenovo ThinkStation charakteryzują się nie tylko wysokim poziomem dojrzałości sprzętowej, ale także efektywnością energetyczną. Posiadają między innymi certyfikaty Energy Star 6.2, EPEAT Gold, GreenGuard oraz 80 PLUS. Oznacza to, że będą doskonałym wyborem dla tych firm i organizacji, które działają w oparciu o długoterminowe strategie zakupu i wykorzystania sprzętu – nie tylko pozwolą im cieszyć się maksimum możliwości i niskim ryzykiem przestojów, ale także wyraźnie zmniejszyć koszty operacyjne prowadzonej na co dzień działalności.Udostępnij

Komentarze do artykułu

Komentarze do artykułu mogą dodawać tylko osoby zalogowane.

Zaloguj się

okonek83

Początkujący User 2 posty 25 pkt.
2017-06-16 15:38:45

Wow, fajne "Pecety" :) To pewnie marzenia wielu osób, ale cena wysoka. Jednak zawsze coś za coś


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Przeczytaj poprzedni wpis:
Lenovo Yoga 910 Glass – notebook, który potrafi więcej

Do sprzedaży w Polsce trafiła edycja specjalna najnowszego, ultra smukłego i wydajnego laptopa 2 w 1 - Yoga 910. Jest...

Zamknij