Newsy

Lenovo Yoga Book C930 — laptop z dwoma wyświetlaczami i technologią E Ink

10 września 2018, Aktualizacja 6 czerwca 2019Jarosław Łyszkowski

Lenovo Yoga Book C930

Lenovo wprowadziło do oferty Yoga Book C930 — ultrasmukły, ultralekki i ultraelastyczny laptop z dwoma wyświetlaczami i technologią E Ink. Jest to następca przełomowego Yoga Booka z 2016 r. Nowy, konwertowalny „2 w 1” Yoga Book C930 z Windows® 10 to laptop nowej generacji zapewniający większą swobodę korzystania z komputera w różnych miejscach i o różnych porach. Yoga Book C930 dostosowuje się do potrzeb współczesnych, mobilnych użytkowników, zapewniając im funkcje najwyższej jakości.

Jako najlżejsze i najsmuklejsze urządzenie z dwoma ekranami na świecie Yoga Book C930 ma zaledwie 4 mm grubości w najcieńszym miejscu po otwarciu i 9,9 mm po zamknięciu, a waży jedynie 775 g. Działa do 10 godzin na baterii, dlatego użytkownicy mogą zabrać go wszędzie ze sobą. Jest na tyle niewielki, że można go brać ze sobą nawet na zakupy do sklepu spożywczego, ponieważ mieści się swobodnie w torbie na ramię.

Yoga Book to pierwszy na świecie laptop z dwoma wyświetlaczami i technologią E Ink — ekran IPS o wysokiej rozdzielczości i przekątnej 10,8 cala współpracuje z wyświetlaczem E Ink, który działa jako notatnik, szkicownik, czytnik e-booków i samoucząca się klawiatura. Yoga Book C930 wyposażona jest w procesor Intel® Core™ 7. generacji — jeden z najwydajniejszych CPU dostępnych w laptopach bez wentylatora, który nie generuje szumu termicznego. Dodatkowo laptop ten wyposażony jest w ekran QHD 2K IPS o przekątnej 10,8 cala, dwa głośniki i technologię kinowego audio Dolby Atmos®, która otacza użytkownika wysokiej jakości dźwiękiem podczas słuchania muzyki i oglądania filmów.

Lenovo Yoga Book C930 z dynamiczną klawiaturą na wyświetlaczu E Ink

Yoga Book C930 jest też niezwykle elastyczna. Zawias otwierany w zakresie 360° umożliwia bezproblemowy wybór spośród pięciu trybów pracy: pisania, tworzenia, czytania, przeglądania i oglądania. Dzięki temu można oglądać seriale, tworzyć lub pracować na laptopie w dowolnym miejscu i sytuacji — stojąc w metrze, siedząc w samolocie, biegając na bieżni czy wypoczywając na sofie po ciężkim dniu.

Poprosiliśmy Edwarda Huanga, inżyniera z zespołu twórców Yoga Booka C930, aby wyjaśnił wizję i sposób pracy konstruktorów nad tym modelem.

Jaka koncepcja przyświecała twórcom Yoga Booka C930?

Edward: Yoga Booka C930 powstała po dwóch latach badań z udziałem użytkowników. Naszym zdaniem ten ultrasmukły i ultralekki laptop stanowi decydujący krok naprzód pod względem lepszego dopasowania rodziny produktów Yoga Book do ich potrzeb.

Pierwszy Yoga Book łączył w sobie wszechstronność tabletu z potencjałem kreatywnym komputera.

Z naszych badań wynika, że tablety lepiej sprawdzają się w pracy wielozadaniowej i wieloekranowej, podczas gdy komputery świetnie nadają się do dużo dłuższych, nieprzerwanych sesji wymagających intensywnego skupienia — na przykład pisania dłuższych tekstów, edycji wideo czy też nałogowego oglądania seriali.

Okazało się, że nasi użytkownicy muszą być jeszcze bardziej produktywni, ale zmieniające się style życia i pracy nie wymagają już przywiązania do biurek i komputerów stacjonarnych. W związku z tym musieliśmy opracować urządzenie osobiste, które umożliwiłoby użytkownikom w pełni kreatywną i produktywną pracę w dowolnym miejscu i chwili — na przykład w restauracji czy przed salą wykładową. Yoga Book C930 dostosowuje się do tego nowego sposobu pracy umysłowej i twórczej.

Większość z nas wciąż steruje komputerem przy użyciu klawiatury i myszy. My, oferując Yoga Book C930, promujemy inny sposób pracy na laptopie, który — naszym zdaniem — zwiększy efektywność i zapewni użytkownikom nowe, cenne możliwości.

Na czym polega największa zmiana w porównaniu z pierwszą generacją Yoga Booka?

Największą nowością w Yoga Booku C930 jest oczywiście to, że ma on dwa ekrany — LCD i E Ink — które oferują użytkownikom większe możliwości interakcji z komputerem. Obracany w zakresie 360° stopni podwójny wyświetlacz umożliwia wyświetlanie materiałów cyfrowych i kreatywną, wydajną pracę jednocześnie.

Czy możemy porozmawiać najpierw o wyświetlaczu E Ink?

Edward: Oczywiście. Sam w sobie wyświetlacz E Ink Yoga Booka C930 jest antyodblaskowy i przypomina papier, dzięki czemu laptop ten należy do najwszechstronniejszych na rynku. Zaprojektowaliśmy go tak, by można go było trzymać jedną ręką, a użytkownicy mogą na nim czytać, wyróżniać tekst i robić notatki jak na cyfrowym papierze. Wyświetlacz E Ink zmienia laptop w czytnik ebooków do przeglądania długich raportów, artykułów naukowych i innych długich tekstów, który w mniejszym stopniu nadweręża wzrok i oszczędza więcej energii (po wyłączeniu wyświetlacza LCD).

A kiedy trzeba coś napisać? Gdzie jest klawiatura?
Edward: Jedną z najciekawszych funkcji wyświetlacza E Ink jest to, że może się zmienić w dynamiczną klawiaturę.

Jest to funkcja, z której jesteśmy szczególnie dumni, ponieważ doskonalimy klawiatury dotykowe od lat w ramach testów z udziałem użytkowników.

W porównaniu z pierwszym Yoga Bookiem nowa klawiatura E Ink oferuje narzędzia do szybszego i dokładniejszego pisania niż kiedykolwiek przedtem. Co najlepsze, klawiaturę można personalizować — ma trzy różne układy klawiszy, dwie skórki oraz wiele wersji językowych i innych niż QWERTY.

Jak udało się udoskonalić pisanie na klawiaturze?

Edward: Klawiatura E Ink jest klawiaturą samouczącą się, dlatego poznaje nawyki użytkownika i kompensuje niedociągnięcia. Zoptymalizowaliśmy także ergonomię wirtualnego układu klawiszy pod kątem różnych stylów pisania (z wyszukiwaniem klawiszy i bezwzrokowego), co pozwoliło na znaczną redukcję literówek i przyspieszyło pisanie podczas testów prowadzonych z udziałem użytkowników.

Udoskonaliliśmy także reakcję dźwiękową i dotykową klawiatury w porównaniu z Yoga Bookiem pierwszej generacji, aby pisanie na klawiaturze dotykowej było maksymalnie naturalne. Dodaliśmy też reakcje wizualne, ponieważ naciskane klawisze są bardziej trójwymiarowe. Wszystko to zaowocowało znaczną poprawą szybkości i dokładności podczas testów z użytkownikami.

Co możesz powiedzieć o piórze cyfrowym Precision Pen?

Opcjonalny Precision Pen jest idealnym narzędziem dla użytkowników biznesowych, projektantów i innych osób pracujących kreatywnie. Umożliwia on dodawanie adnotacji do raportów, robienie notatek i szkicowanie pomysłów na obu ekranach — LCD i E Ink. Jest to najnowsze pióro aktywne z Bluetooth i technologią firmy Wacom™ z 4096 poziomami czułości oraz obsługą pochylenia pióra, które nadaje naturalne efekty cieniowania.

Z jakimi wyzwaniami musieli się zmierzyć twórcy Yoga Booka?

Edward: Każda nowość jest jakimś wyzwaniem. Yoga Book nie jest tu wyjątkiem, szczególnie kiedy trzeba zakwestionować stereotypowe oczekiwania związane z kategorią produktu z punktu widzenia sprzętu, oprogramowania i wrażeń użytkownika. Nigdy przedtem nie pracowaliśmy nad podwójnym ekranem ani samouczącymi się klawiaturami E Ink, dlatego znalezienie odpowiednich rozwiązań wymagało dogłębnych badań.

Jedną z trudności było na przykład zapewnienie odpowiedniej współpracy wyświetlaczy E Ink i LCD. Wiele aplikacji z ekranu E Ink działa z przyciskami, dlatego musieliśmy opracować i napisać oprogramowanie od podstaw. Aby umożliwić przenoszenie, wycinanie i wklejanie dokumentów między ekranami, musieliśmy też poeksperymentować z interfejsem USB.

Kolejny problem polegał na tym, że Yoga Book jest niezwykle smukły — ma 9,9 mm po zamknięciu, co wiązało się z problemami natury sprzętowej. Potrzebowaliśmy specjalnego 360-stopniowego zawiasu przypominającego bransoletkę do zegarka — podobnie jak podczas opracowywania pierwszego Yoga Booka. Zawias używany w komputerach konwertowalnych „2 w 1” Lenovo był za duży do tak smukłej konstrukcji i komputer nie zamykał się odpowiednio. W związku z tym musieliśmy opracować mniejszy zawias. Oryginalny zawias Yoga do pracy w wielu trybach zawierał cztery osiowe pręty, na których mógł się obracać laptop. Zawias Yoga wymagał parzystej liczby prętów: czterech, sześciu lub ośmiu, ale co najmniej czterech. Tym razem w zawiasie ukryliśmy nawet anteny Wi-Fi, aby zmaksymalizować jego funkcjonalność.

Trudno było uzyskać odpowiednie zamknięcie Yoga Booka C930 tak, aby oba panele były złożone równo ze sobą. Ponieważ zawias zawierał tylko trzy pręty osiowe, był o wiele mniej wytrzymały na obracanie. Często nam pękał. W końcu musieliśmy przetestować w laboratorium upuszczanie zawiasu 50 000 razy, aby nabrać pewności co do jego wytrzymałości.

Ponadto smukłe laptopy znane są z tego, że trudno się je otwiera, szczególnie gdy uwzględnić konstrukcję Yoga Booka z metalu najwyższej klasy.

Eksperymentowanie zajęło nam rok, ale w końcu rozwiązaliśmy ten problem, opracowując rozwiązanie »stuknij, aby otworzyć«.

Jest to skomplikowany mechanizm opracowany przez nasz zespół. Zastosowaliśmy w nim akcelerometry, magnesy i materiały zapamiętujące kształt. Kiedy akcelerometr wykryje podwójne stuknięcie, wysyła sygnał elektryczny do stopu zapamiętującego kształt, który się kurczy i przesuwa magnesy, powodując ich odpychanie i otwarcie pokrywy.

Trudno było doprowadzić to rozwiązanie do doskonałości i miesiącami dostosowywaliśmy jego czułość. Gdyby było zbyt czułe, podwójne stuknięcie w stół powodowałoby otwarcie laptopa. Musieliśmy więc znaleźć odpowiednią równowagę.

Mówimy, że Yoga Book C930 zapewnia większą swobodę pracy w różnych miejscach, w różnych porach i na różne sposoby. Dlaczego tak mocno akcentujemy produktywność?

Edward: Ku naszemu zaskoczeniu, z badań prowadzonych wśród użytkowników pierwszego Yoga Booka okazało się, że spędzają oni ponad połowę czasu, pisząc na klawiaturze Halo. Użytkownicy w mniejszym stopniu traktowali Yoga Book jako tablet, a bardziej jako ultraprzenośny laptop i edytowali na nim dokumenty, pisali e-maile oraz tworzyli prezentacje w programie PowerPoint®. Wielu klientów to profesjonaliści, którzy potrzebują ultrasmukłego urządzenia do pracy poza biurem — jako ultramobilnego, wydajnego drugiego laptopa.

Dlatego chcieliśmy wyposażyć Yoga Book C930 w więcej funkcji ułatwiających pracę i opracowaliśmy kilka scenariuszy zastosowań podwójnego wyświetlacza. Powiedzmy, że chcesz robić notatki, oglądając prezentację na ekranie. Możesz robić notatki i szkice na wyświetlaczu E Ink, oglądając jednocześnie zawartość na ekranie LCD. Można też konwertować i udostępniać wszystko, co tworzymy w aplikacji z ekranu E Ink na ekranie LCD albo przenosić zrzut ekranu czy plik PDF z ekranu LCD bezpośrednio na E Ink.

Użytkownicy profesjonalni, którzy muszą dużo czytać w drodze, mogą teraz używać ekranu E Ink Yoga Booka C930 jako czytnika e-booków.

I na koniec — jaka jest Twoja ulubiona funkcja Yoga Booka C930?

Edward: Lubię szkicować, więc uwielbiam tryb notatek. Często po powrocie z pracy szukam w Internecie fajnych zdjęć. Następnie kopiuję je z ekranu LCD i wklejam na wyświetlacz E Ink, a następnie na nich rysuję.

Więcej informacji można uzyskać pod adresami www.lenovo.com/IFA i www.lenovo.com/yoga.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Jarosław Łyszkowski

Człowiek renesansu, który nie boi się żadnych wyzwań. Dużą część swojego życia spędził w telewizji, działając „od kuchni”. Dziś nie rozstaje się ze swoim ThinkPad'em, bo nigdy nie wiadomo gdzie najdzie go wena do napisania kolejnego perfekcyjnego artykułu. W wolnych chwilach oddaje się swojej największej pasji, którą są stare samochody.

Powiązane Artykuły

Lenovo YOGA Book z systemem Windows - recenzja

Lenovo

Nowa, szersza oferta edukacyjna Lenovo

Lenovo

Biała i czerwona Yoga Book wkracza do gry

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
graficzna kobieta
Nowa mobilna stacja robocza ThinkPad P1 zaskakuje stylem i wydajnością

Lenovo we współpracy z Aston Martin wprowadza do oferty jedną ze swoich najsmuklejszych i najlżejszych stacji roboczych Lenovo rozszerza ofertę...

Close