Ciekawostki

Obalamy popularne mity na temat sztucznej inteligencji

6 listopada 2019, Aktualizacja 5 marca 2021Jarosław Łyszkowski

mity na temat sztucznej inteligencji

AI to już nie przyszłość, lecz teraźniejszość. Popkulturowe klisze sprawiają jednak, że wciąż postrzegamy ją przez pryzmat dystopii i buntu maszyn. Oto popularne mity na temat sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja od dawna inspiruje twórców dystopijnych wizji science fiction. Popularnonaukowe książki i filmy przepowiadają przyszłość pełną maszyn i robotów zdolnych do wszystkiego, co tylko można sobie wyobrazić. AI przeważnie ukazywana jest w nich jako zagrożenie dla człowieka. Nic więc dziwnego, że powszechnie jest tak postrzegana. Tymczasem dystopijne wyobrażenia są dalekie od tego, czym w rzeczywistości jest AI. Daryl Cromer z Lenovo’s Research Lab komentuje najpopularniejsze mity na temat sztucznej inteligencji.

Nieporozumienie #1: Inteligentne maszyny mogą uczyć się same

Często powtarzanym mitem jest utożsamianie sztucznej inteligencji ze świadomością czy myśleniem.

„AI posiada zdolność znakomitego dostrzegania i rozumienia schematów, przewidywania przyszłości w oparciu o wzory, głębokiego wglądu w dane i optymalizacji. Nie może jednak sama się zaprogramować” – wyjaśnia Daryl Cromer z Lenovo’s Research Lab.

AI składa się dwóch podstawowych elementów. Pierwszym jest główny algorytm, który stworzyli programiści. Zaprojektowany jest on tak, by na podstawie zestawu danych treningowych uczył się rozpoznawać obiekty czy sytuacje związane z tym konkretnym rodzajem danych. Wynika z tego, że drugi komponent to właśnie ów zestaw danych, o którego doborze decydują twórcy.

„Maszyna nauczona wciskać przycisk GO nie nauczy się grać w szachy. Sztuczna inteligencja ma robić bardzo dobrze tylko jedną rzecz” – dodaje Daryl Cromer.

Technologia nie jest jeszcze na tyle zaawansowana, by inteligentne maszyny mogły samodzielnie tworzyć własne programy. I może nigdy nie będzie.

Nieporozumienie #2: Powinniśmy obawiać się sztucznej inteligencji

Podstawową różnicą między AI a zwykłymi maszynami jest umiejętność nauki. Sztuczna inteligencja uczy się bowiem kolejnych rzeczy bez udziału człowieka i potrafi odpowiednio reagować na nowe dane, które są jej dostarczane. Oczywiście tylko w pewnym, przewidzianym dla niej zakresie.

Najbardziej skomplikowany w całym procesie jest precyzyjny wybór danych do treningu, które zostaną wprowadzone do programu. Na przykład algorytm AI zaprogramowany do prowadzenia samochodu może pomylić zielone światło z czerwonym, jeśli otrzyma niekompletne lub błędne dane. Sztuczna inteligencja nie ma możliwości weryfikacji własnych błędów. Postępuje ściśle według reguł wyznaczonych przez podstawowy algorytm i dane treningowe.

Chcesz dowiedzieć się jak komputery uczą się naszej rzeczywistości? Przeczytaj artykuł o Machine learningu.

A co jeśli algorytm jest bez sensu? Choć brak rozsądku u maszyn może wydawać się czymś niepokojącym, w istocie jest zupełnie odwrotnie. Każdy błąd, który popełniona sztuczna inteligencja, jest w istocie błędem człowieka. Zatem to nie maszyn powinniśmy się obawiać.

Nieporozumienie #3: Sztuczna inteligencja zabierze mi pracę

Kolejnym popularnym mitem jest przekonanie, że rozwój AI zaowocuje gwałtownym zmniejszeniem liczby miejsc pracy. Otóż Daryl Cromer komentuje to następująco:

„Jeśli pomyślimy o jakiejkolwiek rewolucji w historii – przemysłowej, cyfrowej – zawsze są ci, którzy na niej korzystają i ci, którzy tracą. Powstają nowe zawody, inne ulegają metamorfozie lub znikają. Z AI będzie podobnie”.

Choć trudno dokładnie przewidzieć, jakie zmiany społeczne przyniesie w dalszej perspektywie rozwój sztucznej inteligencji, nie powinniśmy zbytnio się martwić. Część prac zostanie zautomatyzowana, lecz pojawią inne, związane z projektowaniem, wytwarzaniem i utrzymywaniem inteligentnych maszyn.  

Wnioski?

Zatem rewolucja AI to nie science fiction. W rzeczywistości jej rozwój skupia się na zwiększaniu wydajności i dokładności urządzeń, zbieraniu i analizie danych. Już dziś wykorzystywana jest przy usprawnianiu procesów takich jak robienie zakupów czy badania medyczne. Dlatego warto myśleć o sztucznej inteligencji w kategoriach realnych możliwości, a nie dystopijnych wizji przyszłości stworzonych przez pisarzy i filmowców.

Źródło: https://news.lenovo.com/debunking-misconceptions-about-ai/Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 2.2 / 5. Liczba głosów: 19

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Jarosław Łyszkowski

Człowiek renesansu, który nie boi się żadnych wyzwań. Dużą część swojego życia spędził w telewizji, działając „od kuchni”. Dziś nie rozstaje się ze swoim ThinkPad'em, bo nigdy nie wiadomo gdzie najdzie go wena do napisania kolejnego perfekcyjnego artykułu. W wolnych chwilach oddaje się swojej największej pasji, którą są stare samochody.

Powiązane Artykuły

Czy dzięki AI czeka nas Nowy wspaniały świat? Rozmowa z dr. Arturem Modlińskim

Lenovo

Sztuczna inteligencja = prawdziwy przyjaciel? Rozmowa z dr. Arturem Modlińskim

Lenovo

Czy roboty będą mieć nosy? - rozmowa z dr Emilią Witkowską Nery

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
pomalowana farbami twarz
To już 35 lat – Lenovo świętuje urodziny

Właśnie upływa 35 lat, odkąd Lenovo rozpoczęło swoją przygodę w branży technologicznej. Zobaczcie, jak zmienialiśmy się przez ten czas! Jak...

Close