Wywiad

Monitor 144Hz. Czyli podkręć swój komputer do 144 FPS!

25 września 2020, Aktualizacja 5 października 2020Dawid Kasprzyca

144 hz

Technologia ekranów z odświeżaniem 144Hz to nie przyszłość, a już standard w monitorach gamingowych. Zapytaliśmy eksperta z firmy Lenovo Dawida Kasprzycę o bardziej szczegółowe informacje, co daje nam ekran posiadający tyle herców i jak wykorzystuje się te funkcje w praktyce? Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega różnica między grami typu FPS (First person-shooter) a ilością FPS (Frames per Second) w grach.

W skrócie

Monitor z wyświetlaniem 144 Hz przydaje się przede wszystkim fanom gier FPS oraz wyścigowych i sportowych, gdzie liczy się każda milisekunda.

HDR to technologia odpowiadająca za przetworzenie widzianego obrazu tak, by był najbardziej zbliżony do tego, które widzi ludzkie oko.

Jeżeli korzystamy z kart graficznych AMD, powinniśmy kierować się w stronę technologii FreeSync, a jeśli posiadamy kartę graficzną ze stajni zielonych, to powinniśmy postawić na G-Sync.

Słowniczek

FPS (First person-shooter) – gatunek gier komputerowych skoncentrowanych na walce z przeważającym zastosowaniem broni palnej, których akcja obserwowana jest z perspektywy pierwszej osoby. Innymi słowy, gracz doświadcza akcji oczami głównego bohatera, który zazwyczaj widzi tylko ręce i broń postaci, natomiast pozostałe części ciała widoczne są tylko na filmach objaśniających fabułę. 

FPS (Frames per Second) – skrót fps może oznaczać: klatki na sekundę (ang. frames per second) – miara prędkości wyświetlania ruchomych obrazów. 

Monitor z wyświetlaniem 144Hz a rodzaje gier

W jakich grach przydaje się monitor z wyświetlaniem 144 Hz?
Przede wszystkim FPS (First person-shooter) oraz gry turniejowe, gdzie każdy ułamek sekundy może zdecydować o wygranej lub przegranej. Dla codziennego gracza matryca z odświeżaniem 144Hz doskonale spełni swoją rolę w grach wyścigowych, sportowych – takich jak piłka nożna – oraz takich, gdzie duże znaczenie ma większa płynność animacji.

monitor gamingowy lenovo 144hz

Czy komputer, który jest podłączony do ekranu, musi mieć wysokie parametry?
By skorzystać z potencjału 144 Hz w grach, potrzebujemy dość wydajnej jednostki. Komputer musi wygenerować stabilne 144 FPS-y (Frames per Second) lub więcej. Dobra informacja jest taka, że większość tytułów turniejowych ma niewielkie wymagania systemowe i pozwala wykręcać znacznie więcej FPS niż 144.

Ile FPS-ów musi być w grze, by poczuć moc 144 Hz monitora? 

By zobaczyć efekt matryc 144Hz musimy wygenerować 144 FPS lub więcej. Pamiętajmy natomiast, że większość dzisiejszych ekranów wyświetla około 70Hz, więc każdy FPS powyżej będzie już zauważalny dla użytkownika.

Monitor 144 Hz – technikalia

Jaka rozdzielczość do monitora z 144 Hz? 

Przy mocy obliczeniowej dzisiejszych komputerów możemy sięgać już po matryce QHD 144 Hz, lecz według danych Steam większość użytkowników (65 proc.) dalej korzysta z matryc FullHD

Ile cali powinien mieć ekran z 144 Hz? 

Tutaj odpowiedzi jest wiele, a wszystko zależy od naszych wymagań. Ja osobiście korzystam z monitora 27” FHD i uważam, że jest to dla mnie maksymalna wielkość ekranu (siedzę około 50 cm od ekranu), inni preferują mniejsze przekątne (siedzą z nosem w monitorze), jeszcze inni natomiast wybierają monitory 32” lub nawet 44” WIDE-y (zakrzywione ekrany).

Jakie złącza powinny znajdować się w takim monitorze? 

Patrząc na najnowsze standardy HDMI 2.1 i DisplayPort 1.4a (DP 2.0 nie został zastosowany w najnowszych kartach graficznych) technologie oferują podobne możliwości wyświetlania obrazu. Gdy spojrzymy na najbardziej popularne rozwiązanie to tutaj odpowiedź jest prosta – DisplayPort 1.4a.

Monitor gamingowy i jakość odbioru

Czy monitory 144 Hz to zawsze monitory gamingowe? 

O dziwo tak, a przynajmniej taką mają przyklejoną łatkę. Ja stoję na stanowisku, że większa częstotliwość to nie tylko większa płynność w grach i specyfikacja, która potrafi zadecydować o wygranej lub przegranej. Większa częstotliwość odświeżania to przede wszystkim komfort pracy, zwiększona płynność animacji, poprawiona jakość pracy z tekstem. Co ciekawe, większość klientów przy pierwszym kontakcie z matrycą 144 Hz stwierdza, że komputer działa szybciej.

  • Lenovo y25f

  • Lenovo y27f

  • Legion Y44w

Czy 144 Hz wpływa na nasz wzrok? 

Znacząco, poprawa płynności animacji oraz zmniejszenie smużenia wpływają pozytywnie na stan naszego wzroku. W tym miejscu należy wspomnieć przede wszystkim o pracy z tekstem, cyframi czy tabelkami. Dla każdego fana pakietu Office 144 Hz będzie perłą w koronie, Świętym Graalem, który pozwala przyjemnie oddawać się pasji.

Jak ekran 144 Hz zachowuje się przy filmach? 

Przy filmach różnica nie będzie aż tak widoczna. Większość komercyjnych produkcji nagrywanych jest w systemie kinowym, czyli 24 klatkach na sekundę. Oczywiście branża kinowa stara się testować inne rozwiązania, przykładem może być film „Hobbit: Niezwykła podróż” z 2012 roku, który jako pierwszy wyświetlany był w 48 klatkach na sekundę. Warto tutaj wspomnieć również nie tylko o filmach, ale również o sporcie a w szczególności piłce nożnej czy wyścigach F1. Tutaj ekran 144hz znacząco podniesie komfort oglądania poprzez redukcje efektu smużenia.

144 Hz ma wpływ na kolory wyświetlane na monitorze? 

Odświeżanie matrycy nie ma wpływu na kolory, za to odpowiada zastosowana matryca. I tak w przypadku matryc TN mamy najszybsze czasy reakcji, ale stosunkowo najsłabsze kąty widzenia i czernie, matryce VA oferują niższe częstotliwości odświeżania, natomiast kontrast i czernie są przepiękne. Na rynku są również matryce WVA w technologii In-plane switching o dużych kątach widzenia, które najdłużej czekały na odświeżanie 144 Hz i większe częstotliwości. W porównaniu z matrycami TN i VA mamy doskonałe kąty widzenia oraz paletę barw, lecz możemy zauważyć niższy kontrast niż w matrycy VA.

odświeżanie 144hz

HDR, tearing, suttering i 240Hz

HDR – czym jest i do czego się przydaje? 

HDR, czyli high dynamic range image, technologia odpowiadająca za przetworzenie widzianego obrazu tak, by był najbardziej zbliżony do tego interpretowanego przez człowieka. Jak to powiedzieć prościej? Naturalny obraz, większa głębia oraz żywe kolory. Do czego się przydaje? Z HDR jest trochę jak z klimatyzacją w aucie, jeżeli ktoś raz skorzystał z klimatyzacji w upalne lato, nie wyobraża sobie, by mógł przesiąść się do auta bez klimy.

Czas reakcji, czyli ile milisekund ma ekran 144 Hz?

Łatwo możemy policzyć, ile powinien mieć milisekund, by uzyskać 144 Hz. 1 sekunda to 1000 milisekund; jeżeli chcemy, by ekran odświeżał się 144 razy na sekundę (Hz – liczba cykli w jednostce czasu), musimy podzielić 1000 na 144, co daje nam wynik 6,9 milisekundy. Więc 7 ms to maksymalny czas reakcji, by uzyskać odświeżanie na poziomie 144 Hz.

Czy w ekranie 144 Hz dalej mamy duże kąty widzenia?

Kolory i kąty widzenia zależą od zastosowanej matrycy. Częstotliwość ekranu nie ma wpływu na kąty widzenia.

Mamy możliwość zamontowania ekranu na ścianie? 

Wszystkie monitory Lenovo wspierają standard VESA 100, więc możemy zamontować ekran na ścianie, uchwycie oraz w dowolnym innym miejscu.

Czy ekrany 144 Hz pobierają więcej mocy podczas pracy? 

Tak, lecz rozmawiamy tutaj o różnicach na poziomie kilku watów. Nie odczujemy tego w naszym rachunku za prąd.

AMD FreeSync i NVIDIA G-Sync które lepsze? 

Obie technologie zostały stworzone, by zapewnić odpowiednią jakość wyświetlanego obrazu w sytuacji, gdy ekran wyświetla więcej klatek, niż generuje komputer. Bez tych technologii możemy się spotkać ze zjawiskiem tearingu i stutteringu. Tearing polega na rozerwaniu obrazu i przesunięciu najczęściej górnej części z dolną, przez co możemy zauważyć, że nogi naszego bohatera są w innym miejscu niż tułów. Stuttering natomiast sprawia wrażenie lagowania, zacinania się gry, przez co główny atut monitora staje się jego ogromną wadą. 

Co lepsze: AMD FreeSync czy NVIDIA G-Sync? Odpowiedź jest prosta: jeżeli korzystamy z kart graficznych AMD, powinniśmy kierować się w stronę technologii FreeSync, jeżeli natomiast posiadamy kartę graficzną ze stajni zielonych, to nasze oczy powinny być skierowane w stronę G-Sync.

144 Hz czy może 240 Hz?

Ostatnio w internecie można znaleźć wiele testów i porównań matryc 144 Hz vs 240 Hz. Topowi gracze przekuwają dodatkowe 96 Hz na swoją korzyść i wykręcają jeszcze lepsze wyniki w grach.  Z hercami jest jak z końmi mechanicznymi w aucie, więcej = lepiej. Drużyny F1 prześcigają się, kto wygeneruje dodatkowe konie mechaniczne przy średniej wartości około 750 KM, by zyskać przewagę. Cieszy mnie to, że w monitorach Lenovo Legion możemy zaoferować klientom wzrost płynności wyświetlanego obrazu o prawie 67 proc. z zachowaniem bardzo atrakcyjnych cen.

Najczęściej zadawane pytania

W jakich grach przydaje się monitor z wyświetlaniem 144 Hz?

Monitor z wyświetlaniem 144 Hz przyda się w grach typu FPS (First person-shooter) oraz grach turniejowych, gdzie każdy ułamek sekundy może zdecydować o wygranej lub przegranej. Odświeżanie 144Hz doskonale spełni swoją rolę w grach wyścigowych, sportowych – takich jak piłka nożna – oraz takich, gdzie duże znaczenie ma większa płynność animacji

Czy ekrany 144 Hz pobierają więcej mocy podczas pracy?

Tak, lecz rozmawiamy tutaj o różnicach na poziomie kilku watów. Nie odczujemy tego w naszym rachunku za prąd.

144 Hz czy może 240 Hz?

Z hercami jest jak z końmi mechanicznymi w aucie, więcej = lepiej. Topowi gracze przekuwają dodatkowe 96 Hz na swoją korzyść i wykręcają jeszcze lepsze wyniki w grach.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Dawid Kasprzyca

Ekspert Lenovo, Trener technologii informatycznych.

Powiązane Artykuły

Zostań Twarzą Lenovo Legion!

Lenovo

Lenovo Data Center Group wprowadza do oferty chmurowe rozwiązania zwiększające elastyczność biznesową w nowej rzeczywistości inteligentnych technologii

Lenovo

DNA – co można z niego wyczytać?

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Zostań Twarzą Lenovo Legion!

Każdy pasjonat gamingu ma teraz niepowtarzalną okazję zostać gwiazdą filmów video! Już 21 września rusza konkurs, który pozwoli wyłonić nową...

Close