Porady

Myszka dla gracza: jak wybrać najlepszą?

9 grudnia 2016, Aktualizacja 30 maja 2018Lenovo

Myszka dla gracza: jak wybrać najlepszą?

Ogromna popularność gier multiplayer oraz szybki rozwój e-sportu sprawiły, że wybór myszki stał się zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż kilka lat temu. Każda szanująca się firma posiada w swojej ofercie co najmniej jedną linię myszek dedykowanych dla graczy – podpowiadamy, jak wybrać tę najlepszą!

W co jest grane?

Pierwsze pytanie przed zakupem każdego urządzenia brzmi: do czego chcemy go używać? W przypadku myszki najlepiej wybierać pod kątem typu gier, w które gramy najczęściej. Nie ma sprzętu uniwersalnego – cechy, które świetnie przydadzą się w grach typu MMO i RPG, w szybkich FPS lub rozgrywkach MOBA  (Multiplayer Online Battle Arena) będą jedynie przeszkadzać.

W grach takich jak World of Warcraft, najlepiej sprawdzą się myszki dysponujące dużą liczbą programowalnych przycisków, dzięki którym można szybciej obsługiwać większą liczbę poleceń oraz makra. Niektóre modele mają ich aż kilkanaście!

Heroes of the Storm lub DOTA nie wymagają aż tylu dodatkowych przycisków – prostsza mechanika sterowania i większe tempo rozgrywki każą skupić się przede wszystkim na wartościach DPI, od których zależy szybkość i precyzja urządzenia.

W przypadku najszybszych FPS, kluczem do właściwego wyboru są odpowiednie parametry DPI oraz osobiste preferencje gracza. Jeszcze do tego wrócimy.

Laser, optyka czy IR?

Elektronicznym sercem każdej myszki jest sensor. Największą zaletą czujnika laserowego jest to, że może on pracować w zasadzie na każdej powierzchni. Największą wadą – reakcja na lift-off – kiedy w ferworze bitwy dojedziemy do krawędzi pada, a potem spróbujemy przełożyć myszkę na miejsce, laser nadal będzie odczytywał ruch, co przełoży się na nasze ruchy w grze. Rzecz niewskazana w środku ostrej walki!

Właśnie dlatego większość zawodowych graczy wybiera myszki optyczne (lub optyczno-laserowe) i zaopatruje się w porządne mousepady, by uniknąć tego problemu. Najnowsze myszki dla graczy oparte są na sensorach podczerwieni 3G, które redukują problem lift-offu z możliwością pracy na różnych powierzchniach. To coś dla tych, którzy nie lubią mousepadów.

Dots Per Inch – im więcej, tym lepiej?

DPI to najważniejszy wskaźnik, na który musimy zwracać uwagę przy zakupie myszki. Im wyższy, tym bardziej czułe urządzenie – ruch kursora na ekranie wymaga krótszego fizycznego ruchu na mousepadzie. Większe DPI pozwala więc graczowi na bardziej oszczędne ruchy ręki, ale także wymaga od niego większego opanowania kursora i precyzji celowania. Jaki z tego morał? Że wiele zależy od indywidualnych preferencji i ustawień.

Na ogół podkreśla się, że strzelanki FPS przy profesjonalnych rozgrywkach e-sportowych wymagają możliwie najwyższych parametrów (ok. 8600 DPI), zaraz za nimi plasują się MOBA  (3600 – 6400), natomiast niższe wartości są wystarczające dla strategii.

Oczywiście należy pamiętać, że pożądana dla nas wartość DPI zależy od indywidualnych preferencji, rozdzielczości ekranu (czy ktoś z was gra na monitorach 4K?) oraz czułości sensora myszy. Najlepsze dostępne na rynku obsługują prędkości rzędu 7 metrów na sekundę.

Istotna jest także częstotliwość próbkowania – czyli jak szybko dane z myszy docierają do próbkowania. Wartość 125 Hz oznacza 1 zapytanie na ok. 8 milisekund. Zalecane częstotliwości dla graczy to min. 500, a najlepiej 1000 Hz – a więc aż 4 do 8 razy częściej!

Profesjonalni gracze korzystają z najwyższych możliwych ustawień urządzenia, które następnie ograniczają z poziomu konkretnej gry by uzyskać dokładnie taką pracę myszy, jakiej potrzebują. Ciekawą opcją występującą w niektórych modelach myszek jest możliwość zmiany czułości w trakcie rozgrywki.

Myszka przewodowa czy bez?

Większość dostępnych na rynku myszek dla graczy to urządzenia przewodowe. Dlaczego? To proste – zawsze mają zasilanie! Nie trzeba martwić się o niski poziom baterii lub nagłą śmierć urządzenia w środku walki.

Jeśli jednak zależy nam na „czystym” biurku, bez kabli, możemy wybrać mysz bezprzewodową z opcją szybkiego podłączenia kabla na wypadek rozładowania, z tymi samymi parametrami czułości, co przewodowe odpowiedniki. Niestety, to kosztuje. Dlatego myszka przewodowa będzie najlepszym rozwiązaniem dla większości graczy.

Pod ręką?

Istnieją dwa podstawowe sposoby operowania myszką. Palm grip polega na tym, że opieramy na niej całą dłoń, natomiast w przypadku chwytu claw grip trzymamy ją końcami palców. Pierwszy sposób premiuje większe i cięższe obudowy, drugi – te lżejsze i bardziej kompaktowe urządzenia. Ostatnie słowo zawsze należy jednak do gracza – dla jednego ważniejszy będzie rozkład przycisków, dla innego programowane z poziomu aplikacji makra, dla jeszcze innego estetyka wykonania i podświetlenie myszki. Wybór jest ogromny!

Dobre myszki dla graczy charakteryzują się ponadto dobrą jakością tworzyw oraz wyższą niż w przypadku standardowych urządzeń wytrzymałością przycisków – nic dziwnego, skoro muszą znosić długie godziny pracy z dużą intensywnością.

Im drożej, tym lepiej?

Absolutnie nie! Nie warto sugerować się cenami high-endowych, bezprzewodowych modeli. Lepiej skupić się na cechach, które są dla nas absolutnie niezbędne. Wybierając mysz należy pamiętać o jednej rzeczy: to nie urządzenie czyni nas profesjonalnymi graczami, ale to, co potrafimy przy jego pomocy osiągnąć!

Szukasz myszki do gier? Sprawdź Lenovo Y Gaming Mouse!Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Powiązane Artykuły

Lenovo Legion oficjalnym partnerem ESL CS:GO Pro League

Lenovo

Odbierz 500 złotych od Lenovo Legion za zakup sprzętu dla graczy!

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Szkoła Rysowania: jak stworzyć dobry scenariusz komiksu?

W drugiej części Szkoły Rysowania Tomasz Minkiewicz przedstawi najważniejsze zasady, jakimi powinniście się kierować przy tworzeniu scenariusza komiksu. Jak go...

Close