Porady

Nagrywanie ekranu – HelpZone #25

17 marca 2016, Aktualizacja 10 sierpnia 2020Lenovo

Nagrywanie ekranu Z pewnością niejednokrotnie zastanawialiście się, jak nagrać krótki film z Waszego ekranu, by móc podzielić się z innymi swoim problemem, czy poradą.

W dwudziestym piątym odcinku serii HelpZone przedstawimy Wam, jak nagrywać swój własny pulpit. Dzięki zaprezentowanym przez nas bezpłatnym narzędziom z łatwością nagracie własny ekran i podzielicie się nim z innymi!

Zachęcamy do obejrzenia! Zobacz także nasz poradnik „Nagrywanie ekranu – krok po kroku„.

W serwisie YouTube nie brakuje filmów instruktażowych, w których na ekranie widać dokładnie to, co dzieje się na pulpicie smartfona lub komputera. Wideo o takim charakterze nazywamy screencastem, innymi słowy jest to ruchomy zrzut ekranu. W odcinku HelpZone pokażemy, jak szybko wykonać screencast na komputerze z systemem Windows oraz smartfonie lub tablecie z Androidem. 

Expression Encoder… i inne

W przypadku komputerów wystarczy pobrać odpowiedni program. Firma Microsoft oferuje swoje narzędzie o nazwie Expression Encoder. Po pobraniu i uruchomieniu programu klikamy przycisk record, na dole ekranu pojawia się pasek, na którym definiujemy rozdzielczość. Drugie naciśnięcie przycisku record rozpoczyna nagrywanie wszystkiego, co dzieje się na monitorze naszego komputera. Chcąc przerwać screencast, znajdujemy ikonę express na dolnym pasku narzędzi i wybieramy zakładkę pause lub stop. Teraz wystarczy już tylko kliknąć przycisk send to encoder. W nowym oknie możemy zmienić parametry związane z wykorzystaniem kodeków, kliknięcie przycisku encode wygeneruje dla nas gotowy plik wideo, który znajdziemy w folderze out put.

Wśród innych aplikacji tego typu warto wyróżnić Screencast-O-Matic, TinyTake lub Open Broadcaster Software. 

Screencast na Androidzie

Do screencastu na urządzeniach z Androidem potrzebny będzie Android Lollipop. Jeśli Wasz smartfon lub tablet jest już zaktualizowany do tej właśnie wersji systemu, najlepszym sposobem na screencast będzie aplikacja AZ Screen Recorder. Możemy ją pobrać z Google Play zupełnie za darmo.

Po jej uruchomieniu na ekranie zobaczycie cztery małe ikony. Ta z symbolem przesłony uruchomi nagrywanie. Od momentu jej wciśnięcia wszystko, co dzieje się na ekranie, zostanie zarejestrowane w pamięci naszego urządzenia. Odpowiedni plik znajdziemy w naszym domyślnym folderze z wideo. Aplikacja pozwala również zmienić bitrate oraz rozdzielczość naszego nagrania. Możemy także zdecydować, czy chcemy zarejestrować także dźwięk. Ponieważ na Androidzie nie ma czegoś takiego jak kursor, bardzo przydatną funkcją jest możliwość umieszczenia na ekranie znacznika, który pokazuje, gdzie dotykaliśmy wyświetlacza palcem. 

Inne

Jeśli chcecie sprawdzić również inne aplikacje, polecamy takie tytuły jak One Shot Screen Recorder, Telecine lub Unlimited Screen Recorder Free.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Powiązane Artykuły

Jak stworzyć własny serwer do gier? - HelpZone #48

Lenovo

Jak usunąć historię przeglądania i pliki cookies - HelpZone #22

Lenovo

System plików NTFS i FAT32 - HelpZone #17

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Poznajmy technologię – jak działa technologia Intel RealSense?

Rozwój technologii daje coraz większe możliwości sterowania nie tylko komputerami, ale i większością urządzeń, które nas otaczają – smartfonami, phabletami...

Close