Porady

Nagrywanie ekranu – jak stworzyć prosty screencast z komentarzem?

28 marca 2019, Aktualizacja 20 stycznia 2020ZMASLO

Nagrywanie ekranu komputera to rzecz bardzo przydatna. Jeśli mamy problem z naszym sprzętem i chcemy zdalnie uzyskać poradę, najszybciej przedstawimy go za pomocą wideo. Jeśli natomiast znamy rozwiązanie, możemy sami stworzyć poradnik dla osób, które będą zainteresowane takim zagadnieniem.

Istnieje wiele programów, które umożliwiają nagrywanie ekranu. Do dyspozycji mamy zarówno rozwiązania płatne jak i darmowe. Dziś postaram się opisać, jak w prosty sposób uruchomić na komputerze nagrywanie ekranu wraz z przechwytywaniem dźwięku z komputera i z mikrofonu.

Jaki program wybrać do nagrywania ekranu?

Aby rozpocząć naszą przygodę, musimy mieć odpowiedni program. Mój wybór padł na OBS, który jest oprogramowaniem z otwartym źródłem i w pełni darmowym. Jego głównym przeznaczeniem są transmisje na żywo w serwisach Twitch bądź YouTube, ale równie dobrze nadaje się on do lokalnego nagrywania pulpitu.

Nagrywanie ekranu 1

Nagrywanie ekranu – krok po kroku

Pierwszym krokiem będzie pobranie i instalacja programu OBS. Po uruchomieniu programu przechodzimy do konfiguracji. W tym celu należy kliknąć w przycisk „Ustawienia” i przejść do zakładki „Wyjście”. W tym miejscu warto ustawić dwie rzeczy:

 • bitrate obrazu –  wartość 5000 powinna dać zadowalający efekt.
 • format nagrywania ekranu  – wybieramy „mov”.

Nagrywanie ekranu 2

W kolejnym kroku przechodzimy do zakładki “Obraz” i ustawiamy wartość „Rozdzielczość wynikowa (skalowana)” na taką samą jak w polu „Rozdzielczość bazowa (obraz)”. Całość zatwierdzamy wciśnięciem przycisku „Ok”.

Nagrywanie ekranu 3

Musimy jeszcze wskazać programowi, co chcemy nagrywać. W naszym przypadku będzie to pełne przechwytywanie ekranu. Należy w pierwszej kolejności kliknąć na symbol „+” w sekcji „Źródła obrazu” i wybrać opcję „Przechwytywanie ekranu”.

Nagrywanie ekranu 4

Po wyskoczeniu okienka wciskamy przycisk „Ok”.

Nagrywanie ekranu 5

W tym miejscu, jeśli posiadamy więcej niż jeden monitor, możemy wybrać który z nich chcemy nagrywać. I zatwierdzamy nasz wybór klikając „Ok”.

Nagrywanie ekranu 6

Aby regulować głośność naszego mikrofonu, możemy skorzystać z suwaków, które są w sekcji mikser. Nagrywanie ekranu rozpocznie się zaraz po naciśnięciu klawisza „Rozpocznij nagrywanie”.

Nagrywanie ekranu 7

Jak widać, konfiguracja programu nie jest bardzo skomplikowana i z łatwością możemy udostępnić szerszemu gronu obraz z naszego ekranu.

Nagrywanie ekranu – poradnik wideo

Inny sposób na nagrywanie ekranu znajdziecie w naszym poradniku wideo. Zachęcamy do obejrzenia!

W serwisie YouTube nie brakuje filmów instruktażowych, w których na ekranie widać dokładnie to, co dzieje się na pulpicie smartfona lub komputera. Wideo o takim charakterze nazywamy screencastem, innymi słowy jest to ruchomy zrzut ekranu. Podpowiadamy, jak szybko wykonać screencast na komputerze z systemem Windows oraz smartfonie lub tablecie z Androidem.

Jak stworzyć screencast na komputerze

W przypadku komputerów wystarczy pobrać odpowiedni program. Firma Microsoft oferuje swoje narzędzie o nazwie Expression Encoder.

 • Po pobraniu i uruchomieniu programu klikamy przycisk Record, na dole ekranu pojawia się pasek, na którym definiujemy rozdzielczość.
 • Drugie naciśnięcie przycisku Record rozpoczyna nagrywanie wszystkiego, co dzieje się na monitorze naszego komputera.
 • Chcąc przerwać screencast, znajdujemy ikonę Express na dolnym pasku narzędzi i wybieramy zakładkę Pause lub Stop.
 • Teraz wystarczy już tylko kliknąć przycisk Send to encoder.
 • W nowym oknie możemy zmienić parametry związane z wykorzystaniem kodeków.
 • Kliknięcie przycisku Encode wygeneruje dla nas gotowy plik wideo, który znajdziemy w folderze Out put.

Wśród innych aplikacji tego typu warto wyróżnić Screen O Matic, TinyTake lub Open Broadcaster Software.

Nagrywanie ekranu na Androidzie

Do screencastu na urządzeniach z Androidem potrzebny będzie Android Lollipop. Jeśli wasz smartfon lub tablet jest już zaktualizowany do tej właśnie wersji systemu, najlepszym sposobem na screencast będzie aplikacja AZ Screen Recorder. Możemy ją pobrać z Google Play zupełnie za darmo.

 • Po uruchomieniu aplikacji na ekranie zobaczycie cztery małe ikony.
 • Ta z symbolem przesłony uruchomi nagrywanie. Od momentu jej wciśnięcia wszystko, co dzieje się na ekranie zostanie zarejestrowane w pamięć naszego urządzenia.
 • Odpowiedni plik znajdziemy w naszym domyślnym folderze z wideo.

Aplikacja pozwala również zmienić bitrate oraz rozdzielczość naszego nagrania. Możemy także zdecydować, czy chcemy zarejestrować także dźwięk. Ponieważ na Androidzie nie ma czegoś takiego jak kursor, bardzo przydatną funkcją jest możliwość umieszczenia na ekranie znacznika, który pokazuje, w którym miejscu dotykaliśmy wyświetlacza palcem. Jeśli chcecie sprawdzić również inne aplikacje, polecamy takie tytuły jak One Shot screen recorder, Telecine lub Unlimited Screen Recorder Free.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


ZMASLO

Youtuber, który uwielbia dzielić się informacjami o technologii. Wyciska 100% z każdego sprzętu i oprogramowania, dlatego często na jego kanale pojawiają się filmy na temat sprzętów używanych, które testuje do granic możliwości. Uwielbia GNU/Linux i ThinkPady.

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
GIF gry z wyobraźnią
Gry z wyobraźnią – felieton Bartłomieja Kluski

Jeśli chodzi o oprawę graficzną i dźwiękową najlepsze gry robiono w latach 80. Ale już wkrótce może się to zmienić....

Close