Porady

Nagrywanie ekranu – jak stworzyć prosty screencast z komentarzem?

28 marca 2019, Aktualizacja 6 czerwca 2019ZMASLO

Nagrywanie obrazu z ekranu komputera to rzecz bardzo przydatna. Jeśli mamy problem z naszym sprzętem i chcemy zdalnie uzyskać poradę, najszybciej przedstawimy go za pomocą wideo. Jeśli natomiast znamy rozwiązanie, możemy sami stworzyć poradnik dla osób, które będą zainteresowane takim zagadnieniem.

Istnieje wiele programów, które umożliwiają nagrywanie ekranu. Do dyspozycji mamy zarówno rozwiązania płatne jak i darmowe. Dziś postaram się opisać, jak w prosty sposób uruchomić na komputerze nagrywanie ekranu wraz z przechwytywaniem dźwięku z komputera i z mikrofonu.

Jaki program wybrać?

Aby rozpocząć naszą przygodę, musimy mieć odpowiedni program. Mój wybór padł na OBS, który jest oprogramowaniem z otwartym źródłem i w pełni darmowym. Jego głównym przeznaczeniem są transmisje na żywo w serwisach Twitch bądź YouTube, ale równie dobrze nadaje się on do lokalnego nagrywania pulpitu.

Nagrywanie ekranu 1

Nagrywanie ekranu – krok po kroku

Pierwszym krokiem będzie pobranie i instalacja programu OBS. Po uruchomieniu programu przechodzimy do konfiguracji. W tym celu należy kliknąć w przycisk „Ustawienia” i przejść do zakładki „Wyjście”. W tym miejscu warto ustawić dwie rzeczy:

  • bitrate obrazu –  wartość 5000 powinna dać zadowalający efekt.
  • format nagrywania  – wybieramy „mov”.

Nagrywanie ekranu 2

W kolejnym kroku przechodzimy do zakładki “Obraz” i ustawiamy wartość „Rozdzielczość wynikowa (skalowana)” na taką samą jak w polu „Rozdzielczość bazowa (obraz)”. Całość zatwierdzamy wciśnięciem przycisku „Ok”.

Nagrywanie ekranu 3

Musimy jeszcze wskazać programowi, co chcemy nagrywać. W naszym przypadku będzie to pełne przechwytywanie ekranu. Należy w pierwszej kolejności kliknąć na symbol „+” w sekcji „Źródła obrazu” i wybrać opcję „Przechwytywanie ekranu”.

Nagrywanie ekranu 4

Po wyskoczeniu okienka wciskamy przycisk „Ok”.

Nagrywanie ekranu 5

W tym miejscu, jeśli posiadamy więcej niż jeden monitor, możemy wybrać który z nich chcemy nagrywać. I zatwierdzamy nasz wybór klikając „Ok”.

Nagrywanie ekranu 6

Aby regulować głośność naszego mikrofonu, możemy skorzystać z suwaków, które są w sekcji mikser. Nagrywanie rozpocznie się zaraz po naciśnięciu klawisza „Rozpocznij nagrywanie”.

Nagrywanie ekranu 7

Jak widać, konfiguracja programu nie jest bardzo skomplikowana i z łatwością możemy udostępnić szerszemu gronu obraz z naszego ekranu.Udostępnij

ZMASLO

Youtuber, który uwielbia dzielić się informacjami o technologii. Wyciska 100% z każdego sprzętu i oprogramowania, dlatego często na jego kanale pojawiają się filmy na temat sprzętów używanych, które testuje do granic możliwości. Uwielbia GNU/Linux i ThinkPady.

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gry z wyobraźnią – felieton Bartłomieja Kluski

Jeśli chodzi o oprawę graficzną i dźwiękową najlepsze gry robiono w latach 80. Ale już wkrótce może się to zmienić....

Zamknij