Newsy

Lenovo Explorer – nowa odsłona technologii VR

3 stycznia 2018Lenovo

Okulary VR Lenovo Explorer

Wirtualna rzeczywistość (ang. Virtual Reality – VR) to obecnie najgorętsza technologia w elektronicznej rozrywce. Zastosowanie znajduje też w biznesie, przemyśle i edukacji. Powstała właśnie nowa generacja gogli VR – okulary Lenovo Explorer.

Technologia VR ma za zadanie umieścić użytkownika w komputerowo wygenerowanym środowisku, które wiernie naśladuje świat rzeczywisty – możemy się w nim swobodnie rozglądać, przemieszczać, a nawet wchodzić w interakcję z wirtualnymi obiektami. Od początku swojego istnienia – jeszcze na początku lat 90. – imersja ze sztucznym środowiskiem realizowana była dzięki specjalnym hełmom VR. Ta podstawowa koncepcja nie uległa zmianie. Jednak sprzęt sprzed trzech dekad i dzisiejsze modele gogli VR dzieli technologiczna przepaść.

Okulary Lenovo Explorer

Zestaw okularów Lenovo Explorer to samodzielne urządzenie. W przeciwieństwie do wcześniejszych, komercyjnie dostępnych, gogli VR nie potrzebuje dodatkowych czujników, które trzeba rozstawić w pomieszczeniu. Rolę tych czujników, które śledzą położenie użytkownika, w Lenovo Explorer spełniają m.in. dwie kamery badające położenie. Wchodzą one w skład całego systemu czujników na wyposażeniu okularów VR. Obok nich znajdujemy tu czujnik zbliżania, żyroskop, akcelerometr, a nawet magnetometr , który jest w stanie określić orientację użytkownika wobec pola magnetycznego ziemi. Tak bogaty zespół sensorów potrafi bardzo precyzyjnie oddać położenie i przemieszczanie użytkownika okularów w wirtualnym środowisku.

Do wyświetlania obrazu wirtualnego świata wykorzystano dwa ekrany ciekłokrystaliczne, o przekątnej 2,89 cala, z soczewkami pozwalającymi obserwować obszar o szerokości 110 stopni.  Rozdzielczość każdego tna 1440 punktów, a częstotliwość odświeżania wynosi 90 Hz – wzroku nie męczy więc migotanie wyświetlacza.

Ergonomia i bogate wnętrze

Mimo bogatego wyposażenia okulary Lenovo Explorer są bardzo lekkie – ważą zaledwie 380 gramów. Ergonomiczna konstrukcja z paskiem obsługiwanym jedną ręką sprawia, że sprzęt nie męczy użytkownika nawet podczas długiego użytkowania. Inżynierom Lenovo udało się też zminimalizować problem zawrotów głowy, który pojawia się u części użytkowników wirtualnej rzeczywistości. W Lenovo Explorer znalazł się uchylany wizjer, pozwalający błyskawicznie wrócić do świata rzeczywistego. Takie rozwiązanie umożliwia też wykonywanie codziennych czynności bez konieczności zdejmowania sprzętu z głowy.

Czujniki, ekran z soczewkami oraz słuchawki podłączane do okularów Lenovo Explorer przez port 3,5 mm, odtwarzają wirtualną rzeczywistość, w której możemy się rozglądać i przemieszczać. Najpopularniejszym sposobem wykorzystania możliwości technologii są gry. W tych i innych zastosowaniach Lenovo Explorer korzysta z platformy Windows Mixed Reality, dostępnej  na komputerach z Windows 10 (od czasu aktualizacji Fall Creators Update). Okulary podłączamy do komputera za pomocą kabla USB 3.0 długości 4 metrów i kabla HDMI, o tej samej długości.

Technologia Windows Mixed Reality

Dzięki Windows Mixed Reality uzyskujemy dostęp do gier VR na platformie Steam, np. zręcznościowego Superhot z bardzo ciekawą oprawą graficzną. Możemy też oglądać specjalnie przygotowane filmy 360 stopni, odbyć spacer po wirtualnym Koloseum, a nawet korzystać ze specjalnej wersji pakietu Microsoft Office. Możliwości jest dużo więcej dzięki aplikacjom VR, które pobierzemy z sieciowego sklepu z programami.

W niektórych zastosowaniach okularów Lenovo Explorer, np. grach, pomocne może być użycie dodatkowych kontrolerów, które ułatwiają interakcje z wirtualnym środowiskiem. Mogą to być np. dedykowane kontrolery ruchu (po jednym do każdej dłoni) wyposażone we własne czujniki (żyroskop, akcelerometr i magnetometr), ale też pad do konsoli Xbox czy nawet zwykła myszka czy klawiatura.

Wygodna konstrukcja, niezależność od dodatkowych czujników, współpraca z niemal dowolnym pecetem i bogata oferta aplikacji sprawiają, że Lenovo Explorer w pełni zasługują na miano okularów VR 2.0.Udostępnij

Komentarze do artykułu

Komentarze do artykułu mogą dodawać tylko osoby zalogowane.

Zaloguj się


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wszystkiego dobrego od Lenovo1
Wszystkiego Innowacyjnego!

Idą święta! Czego Wam życzymy? To (techno)logiczne: Wszystkiego Innowacyjnego! Mikołaj czytający w myślach, licznik świątecznych kalorii online, interfejs gwarantujący same...

Zamknij