Newsy

Lenovo Explorer – nowa odsłona technologii VR

3 stycznia 2018, Aktualizacja 13 lutego 2018Lenovo

Okulary VR Lenovo Explorer

Wirtualna rzeczywistość (ang. Virtual Reality – VR) to obecnie najgorętsza technologia w elektronicznej rozrywce. Zastosowanie znajduje też w biznesie, przemyśle i edukacji. Powstała właśnie nowa generacja gogli VR – okulary Lenovo Explorer.

Technologia VR ma za zadanie umieścić użytkownika w komputerowo wygenerowanym środowisku, które wiernie naśladuje świat rzeczywisty – możemy się w nim swobodnie rozglądać, przemieszczać, a nawet wchodzić w interakcję z wirtualnymi obiektami. Od początku swojego istnienia – jeszcze na początku lat 90. – imersja ze sztucznym środowiskiem realizowana była dzięki specjalnym hełmom VR. Ta podstawowa koncepcja nie uległa zmianie. Jednak sprzęt sprzed trzech dekad i dzisiejsze modele gogli VR dzieli technologiczna przepaść.

Okulary Lenovo Explorer

Zestaw okularów Lenovo Explorer to samodzielne urządzenie. W przeciwieństwie do wcześniejszych, komercyjnie dostępnych, gogli VR nie potrzebuje dodatkowych czujników, które trzeba rozstawić w pomieszczeniu. Rolę tych czujników, które śledzą położenie użytkownika, w Lenovo Explorer spełniają m.in. dwie kamery badające położenie. Wchodzą one w skład całego systemu czujników na wyposażeniu okularów VR. Obok nich znajdujemy tu czujnik zbliżania, żyroskop, akcelerometr, a nawet magnetometr , który jest w stanie określić orientację użytkownika wobec pola magnetycznego ziemi. Tak bogaty zespół sensorów potrafi bardzo precyzyjnie oddać położenie i przemieszczanie użytkownika okularów w wirtualnym środowisku.

Do wyświetlania obrazu wirtualnego świata wykorzystano dwa ekrany ciekłokrystaliczne, o przekątnej 2,89 cala, z soczewkami pozwalającymi obserwować obszar o szerokości 110 stopni.  Rozdzielczość każdego tna 1440 punktów, a częstotliwość odświeżania wynosi 90 Hz – wzroku nie męczy więc migotanie wyświetlacza.

Ergonomia i bogate wnętrze

Mimo bogatego wyposażenia okulary Lenovo Explorer są bardzo lekkie – ważą zaledwie 380 gramów. Ergonomiczna konstrukcja z paskiem obsługiwanym jedną ręką sprawia, że sprzęt nie męczy użytkownika nawet podczas długiego użytkowania. Inżynierom Lenovo udało się też zminimalizować problem zawrotów głowy, który pojawia się u części użytkowników wirtualnej rzeczywistości. W Lenovo Explorer znalazł się uchylany wizjer, pozwalający błyskawicznie wrócić do świata rzeczywistego. Takie rozwiązanie umożliwia też wykonywanie codziennych czynności bez konieczności zdejmowania sprzętu z głowy.

Czujniki, ekran z soczewkami oraz słuchawki podłączane do okularów Lenovo Explorer przez port 3,5 mm, odtwarzają wirtualną rzeczywistość, w której możemy się rozglądać i przemieszczać. Najpopularniejszym sposobem wykorzystania możliwości technologii są gry. W tych i innych zastosowaniach Lenovo Explorer korzysta z platformy Windows Mixed Reality, dostępnej  na komputerach z Windows 10 (od czasu aktualizacji Fall Creators Update). Okulary podłączamy do komputera za pomocą kabla USB 3.0 długości 4 metrów i kabla HDMI, o tej samej długości.

Technologia Windows Mixed Reality

Dzięki Windows Mixed Reality uzyskujemy dostęp do gier VR na platformie Steam, np. zręcznościowego Superhot z bardzo ciekawą oprawą graficzną. Możemy też oglądać specjalnie przygotowane filmy 360 stopni, odbyć spacer po wirtualnym Koloseum, a nawet korzystać ze specjalnej wersji pakietu Microsoft Office. Możliwości jest dużo więcej dzięki aplikacjom VR, które pobierzemy z sieciowego sklepu z programami.

W niektórych zastosowaniach okularów Lenovo Explorer, np. grach, pomocne może być użycie dodatkowych kontrolerów, które ułatwiają interakcje z wirtualnym środowiskiem. Mogą to być np. dedykowane kontrolery ruchu (po jednym do każdej dłoni) wyposażone we własne czujniki (żyroskop, akcelerometr i magnetometr), ale też pad do konsoli Xbox czy nawet zwykła myszka czy klawiatura.

Wygodna konstrukcja, niezależność od dodatkowych czujników, współpraca z niemal dowolnym pecetem i bogata oferta aplikacji sprawiają, że Lenovo Explorer w pełni zasługują na miano okularów VR 2.0.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Wszystkiego Innowacyjnego!
Wszystkiego Innowacyjnego!

Idą święta! Czego Wam życzymy? To (techno)logiczne: Wszystkiego Innowacyjnego! Mikołaj czytający w myślach, licznik świątecznych kalorii online, interfejs gwarantujący same...

Close