Porady

Czym są opcje programisty w Androidzie?

31 marca 2017, Aktualizacja 29 kwietnia 2020Lenovo

opcje programisty poradnik

Na rynku urządzeń mobilnych istnieje kilka przodujących systemów operacyjnych. Obecnie najpopularniejszą platformą jest niewątpliwe ta z logiem zielonego ludzika, która została zainstalowana na ponad 80% urządzeń. Mowa oczywiście o Androidzie, który do poważnej gry wszedł w 2008 roku. W skali kilku lat oprogramowanie to zdominowało rynek przenośnego sprzętu, wygryzając i marginalizując konkurencyjnego Symbiana. Kluczem do sukcesu platformy okazała się jej intuicyjność, prostota i zaawansowane możliwości personalizacji. Niektóre opcje konfiguracji standardowo pozostają ukryte, gdyż są one skierowane do twórców oprogramowania.

Mowa tutaj o opcjach programistycznych, zwanymi także opcjami dewelopera. Pozwalają one na dogłębną analizę działania urządzenia, jak również przeprowadzenie szerokich zmian w systemie operacyjnym. Możliwości te wraz z debiutami nowszych wersji Androida były rozszerzane, jednak główna funkcjonalność pozostawała niezmieniona.

Pierwszym krokiem w celu wykonania dalszych analiz jest uzyskanie dostępu do wspomnianych opcji. Należy wejść w ustawienia telefonu, po czym otworzyć zakładkę z informacjami o telefonie. Wyszukujemy panel zawierający numer kompilacji i kilkukrotnie w niego stukamy. Po chwili powinniśmy otrzymać komunikat, który szumnie obwieści nam: zostałeś programistą! Jest to niestety dość optymistyczne stwierdzenie, gdyż droga do zostania deweloperem jest niewątpliwie dużo bardziej skomplikowana. Nie zmienia to jednak faktu, iż od tej pory w ustawieniach urządzenia pojawi się nam do wyboru ikona z tytułem: opcje programisty.

Opcje programisty – jak to działa?

Dostępne możliwości zostały pogrupowane według konkretnych zastosowań. W pierwszym menu mamy opcję stworzenia raportu o ewentualnych błędach występujących w sprzęcie, jak również przeglądnięcia aktualnego użycia pamięci RAM przez włączone aplikacje. Istnieje możliwość wymuszenia stanu czuwania ekranu podczas ładowania, jednak bez wyraźnej potrzeby nie powinno się korzystać z tej usługi, ponieważ nowoczesne wyświetlacze mogą ulegać wypaleniu. Ostatnią opcją w tej grupie jest możliwość przechwytywania pakietów podczas komunikacji Bluetooth, które następnie możemy analizować za pomocą programów takich jak Wireshark.

Kolejny zespół opcji dotyczy debugowania, czyli sterowania telefonem za pomocą połączenia USB z komputerem, np. za pomocą programu ADB-Android Debug Bridge. Ciekawą możliwością jest ustawienie fikcyjnego punktu GPS, które może być niezgodne z realnym położeniem urządzenia. Niektórzy mogą uważać taką opcję za zbędną, jednakże dzięki tej możliwości wielu niechętnych spacerom graczy, osiągnęło doskonałe w wyniki w hitowej grze ostatnich wakacji, Pokemon GO.

Dowiedz się jak Połączyć telefon z komputerem.

Następna podgrupa to ustawienia sieci. Mamy możliwość wymuszenia agresywniejszego przełączania sieci Wi-Fi, w efekcie czego uzyskujemy stabilniejsze połączenie internetowe kosztem zwiększonego transfer danych oraz zużycia baterii. Dostępna jest również opcja konfiguracji połączenia USB oraz trybu, w którym dane komórkowe pozostają aktywne nawet podczas korzystania z połączenia Wi-Fi. W sytuacji, gdy nasz telefon ma problemy z płynnością przesyłania informacji przez sieć Wi-Fi mamy gwarancje, że dane spływające z sieci będą na bieżąco przetwarzane.

Kolejne menu dotyczy wprowadzania tekstu oraz rysowania. Daje nam ono dostęp do analizy układu graficznego przeglądanej aplikacji, jak również wymuszenie układu RTL – Right to Left. Funkcje te są bardziej istotne dla pracy dewelopera, niż dla przeciętnego użytkownika. Niemniej jednak ważną opcją z punktu widzenia wydajności działania systemu jest możliwość wpływania na skalę animacji. Jej ewentualne wyłączenie może odczuwalnie zwiększyć szybkość funkcjonowania platformy.

Następne menu dotyczy układu graficznego naszego urządzenia. Możemy konfigurować szybkość wyświetlania danych, wymusić renderowanie GPU, jak również wykorzystać opcję MSAA- techniki antyaliasing, dzięki której wydajność układu graficznego w grach powinna znacząco wzrosnąć. Niestety, kosztem takiego rozwiązania będzie szybsze rozładowywanie się akumulatora zasilającego sprzęt. Bardzo istotnym punktem opcji programistycznych, szczególnie z punktu widzenia posiadaczy urządzeń z małymi zasobami pamięci RAM, jest menu aplikacji. Dzięki dostępnym narzędziom możemy ograniczać procesy działające w tle, co bardzo pozytywnie wpłynie na tempo działania urządzenia. Co więcej, dzięki możliwości monitorowania aplikacji mamy możliwość wytropienia aplikacji, której niestabilne działanie powoduje problemy w funkcjonowaniu naszego sprzętu.

Podczas testowania możliwości jakie daje nam ukryte menu, należy zachować ostrożność. O ile samo odblokowanie opcji programisty oraz ich zmiany nie powinny powodować zaburzeń w działaniu sprzętu, to wykorzystanie ich np. do nieuprawnionej modyfikacji oprogramowania może spowodować wypowiedzenie gwarancji ze strony producenta. W razie jakichkolwiek problemów z funkcjonowaniem urządzenia po zmianach przez nas wprowadzonych należy przywrócić opcje dewelopera do stanu fabrycznego. W tym celu wystarczy suwak umiejscowiony w górnej części menu ustawić w pozycji lewej.

Opcje deweloperskie, jak sama nazwa wskazuje, są skierowane do twórców aplikacji oraz ich testerów. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że kilka dostępnych funkcji może zoptymalizować działanie naszego sprzętu, często umożliwiając jego dalszą eksploatację w znacznie bardziej komfortowy sposób.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Powiązane Artykuły

Bezsprzętowa kalibracja monitora - HelpZone #46

Lenovo

Czy powinniśmy korzystać tylko z oryginalnych ładowarek? - technologiczne mity

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Moto Mods
Moto Mods – „zrób to lepiej!”

Użytkownicy podjęli wyzwanie i stworzyli ponad 700 różnych projektów Moto Mods Producenci od kilku lat prześcigają się w pomysłach na...

Close