Porady

Praca przy komputerze – jak uniknąć bólu kręgosłupa?

21 lutego 2018, Aktualizacja 6 czerwca 2019Jarosław Łyszkowski

Nie, to nie jest metafora dla jakiegokolwiek podzespołu komputera, chodzi o jeden z najważniejszych elementów… Ciebie! Czujesz ból zamiast satysfakcji po pokonaniu bossa lub skończeniu projektu? Wiemy, jak można dość łatwo temu zaradzić – dowiedz się, jak uniknąć bólu kręgosłupa!

Polacy spędzają średnio 4,4 godziny dziennie, surfując w sieci na komputerze, a kolejne 1,3 godziny wpatrują się w ekrany swoich smartfonów. Do tego dochodzi 8 godzinny tryb pracy, przeważnie biurowej. Już wiesz, dlaczego odczuwasz bóle szyi, barków, pleców czy pieczenie oczu? Dokładnie, to oczywiste.

Ok. 80% społeczeństwa cierpi z powodu nieprawidłowej postawy ciała, a główną przyczyną tego stanu rzeczy jest zaniedbywanie podstawowych zasad ergonomii. Nie musisz rezygnować z pracy, rzucać wszystkiego i uciekać w Bieszczady, by uchronić się przed groźbą zwyrodnień kręgosłupa. Nie musisz rezygnować z przyjemności surfowania po sieci czy wielogodzinnych sesji z ulubioną grą. Wystarczy, że zmienisz nawyki. Warto, bo w tej grze stawką jest Twoje zdrowie – i nie masz nieograniczonej liczby żyć.

Przywracanie ostatniej działającej konfiguracji

Zachowując prawidłową postawę, zapewniasz sobie nie tylko większą wygodę, ale i zadbasz o kręgosłup. Zacznijmy od pracy, bo to właśnie tam najczęściej siedzimy nieergonomicznie.

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać:

  • Zacznij od wysokości krzesła, zwracając uwagę na kąt ugięcia nóg w kolanach – powinien wynosić 90 stopni.
  • Następnie wysokość biurka. Odległość między dolną krawędzią blatu a siedzeniem krzesła powinna wynosić ok. 25 cm.
  • Czy Twój fotel ma podłokietniki? Korzystaj z nich. Po wyregulowaniu wysokości krzesła, oparcia na łokcie powinny znajdować się na wysokości blatu. W ten sposób, zachowując prawidłową postawę, Twoje ręce będą uginać się w łokciach pod kątem 90 stopni.
  • Oparcie siedziska powinno przylegać do pleców, dając oparcie w odcinku lędźwiowym. Barki powinny być rozluźnione, a plecy proste.
  • Ustawienie komputera też ma znaczenie. Urządzenie powinno znajdować się w takiej odległości, by jego ekran znajdował się od 40 do 75 cm od oczu.
  • Pamiętaj o robieniu regularnych przerw. Po każdej godzinie spędzonej przed ekranem Twoje plecy zasługują na chwilę relaksu. Przejdź się po kawę lub szklankę wody. Pozycja siedząca nie jest naturalna, a przebywanie w niej przez długi czas obciąża mięśnie pleców.

Można? Można! A teraz skupmy się na tym, co robić, gdy nie możesz się skupić przez ból.

Patch na ból.exe

Jeśli zdarza Ci się odczuwać ból pleców, ramion lub miewasz zawroty głowy, nie wpadaj w panikę! To sygnały Twojego ciała, które ostrzega przed ryzykiem poważnych konsekwencji w przyszłości. Nie jest jednak za późno, by zmienić nawyki. Skoro już spędzasz ok. godziny dziennie z wzrokiem wbitym w ekran smartfona, może warto choć część tego czasu poświęcić na wypróbowanie specjalnych aplikacji? iCare: Spine lub Workwave? Ta pierwsza na przykład, pomaga zapobiegać chorobom lub łagodzić dolegliwości bólowe. Apka pokazuje praktyczne ćwiczenia i przypomina użytkownikowi, kiedy powinien je wykonywać, by lepiej dbać o kręgosłup. Spróbuj! Jeśli będziesz stosować zasady ergonomii pracy, o których napisaliśmy powyżej oraz…

Kilka ćwiczeń, które pomogą na ból:

  • Siedząc, odsuń się od biurka. Pochyl się na krześle tak, by oprzeć dłonie o podłogę. Wytrzymaj w tej pozycji 10 sekund. Powtórz to ćwiczenie 3 razy.
  • Unieś wyprostowane ręce nad głowę. Wytrzymaj tak przez 8 sekund, po czym przeciągnij się, opuszczając ramiona wzdłuż tułowia. Powtórz 3 razy.
  • Wykonaj krążenie głową. Kilka sekund w jedną stronę, kilka w drugą…
  • Spleć palce i wykonuj krążenia nadgarstkami przez kilka sekund.

Boisz się, że inni będą się na Ciebie dziwnie patrzeć? Widząc płynność Twoich ruchów, nie skrępowanych przez ból , szybko zaczną Cię naśladować. 🙂

Praca przy komputerze – jak uniknąć bólu kręgosłupa?

Na ból pleców? Yoga i… YOGA

Świetnym lekarstwem dla zbolałych pleców może również być yoga. Asany, czyli pozycje yogi możesz wykonywać w domu. Dzięki tym ćwiczeniom osiągniesz większą sprawność rozciągając mięśnie i ścięgna, a także wzmacniając plecy. Poza tym spalisz trochę kalorii. Największą zaletą ćwiczeń są jednak ich właściwości relaksacyjne, zarówno w sferze ciała, jak i ducha.

Po całym dniu zachowywania poprawnej postawy przed biurkiem wracasz do domu i zalegasz na kanapie? W końcu należy Ci się odrobina relaksu, a nic tak nie koi skołatanych nerwów, jak jeden lub dwa… odcinki ulubionego serialu. Ważne, by losy bohaterów śledzić w napięciu emocjonalnym, mięśniom pleców można go oszczędzić.

Zasady korzystania z laptopa nie ulegają zmianom, plecy powinny być proste, ramiona luźne, a łokcie i kolana ugięte pod kątem 90 stopni. Pomocne tutaj okażą się podstawki, pozwalające na zachowanie prawidłowej postawy ciała.

Przebywając w domu chcemy jednak większej wygody. Maratony z serialami, wielogodzinne rozgrywki na wirtualnych polach bitew czy dodatkowe zajęcia wymagające kilku godzin pracy… po pracy? Po całym dniu marzysz o tym, by usiąść wygodnie, bez zasad, ale też bez bólu? Z pomocą przychodzą urządzenia typu 2-in-1 i nie zgadniecie… znowu YOGA!

A konkretnie laptop Lenovo YOGA 920, który umożliwia pracę w wielu komfortowych ustawieniach. Wszystko to dzięki zawiasom umożliwiającym obrót ekranu pod kątem 360 stopni. Te funkcjonalności pozwalają na korzystanie z urządzenia w dowolnej pozycji. W trybie tabletu możesz więc czytać leżąc w łóżku, siedząc lub stojąc. Owszem, możesz użytkować w ten sposób smartfona, ale większa przekątna ekranu w 2-in-1 to większa ulga dla oczu.

Najwygodniejsza podczas oglądania filmów czy seriali okaże się YOGA rozłożona jak namiot.

Czy lubisz rysować? Rozkładając swój 2-in-1 pod odpowiednim kątem możesz oddawać się tej pasji w komfortowych warunkach. Możesz zorganizować swoje stanowisko w dowolnym miejscu.

YOGA świetnie sprawdzi się też jako pomoc w ćwiczeniu… yogi. Wystarczy rozłożyć urządzenie w widocznym z każdej pozycji miejscu i włączyć YouTube’a!

Możliwości wykorzystania tego laptopa są ograniczone tylko przez kreatywność użytkowników. Urządzenie stworzone z myślą nie tylko o ergonomii pracy, ale i rozrywki to najlepszy prezent dla Twoich pleców i oczu.

Żyjąc w świecie nowoczesnych technologii, nie możemy pozwolić sobie na rezygnację z dostępu do informacji czy rozrywki na rzecz zdrowia, ale nie możemy też zaniedbywać siebie kosztem technologii. W osiągnięciu tej równowagi pomocne będą YOGA oraz… yoga pozwalające na korzystanie z dobrodziejstw technologii, zapewniających pożywkę dla ducha, w pełnej harmonii z potrzebami ciała. Namaste!Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Udostępnij

Jarosław Łyszkowski

Człowiek renesansu, który nie boi się żadnych wyzwań. Dużą część swojego życia spędził w telewizji, działając „od kuchni”. Dziś nie rozstaje się ze swoim ThinkPad'em, bo nigdy nie wiadomo gdzie najdzie go wena do napisania kolejnego perfekcyjnego artykułu. W wolnych chwilach oddaje się swojej największej pasji, którą są stare samochody.

Powiązane Artykuły

Stylowa rewolucja marki Lenovo - Yoga 920 i Yoga 920 Vibes już w sprzedaży

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jaki komputer do gier 1080p/2k/4k
Jaki komputer do gier w 1080p/2K/4K w 2018 roku?

Chcecie kupić lub zbudować zestaw komputerowy, który będzie gotowy na płynne wyświetlanie grafiki w grach w rozdzielczości 1080p, 2K lub...

Zamknij