Newsy

Oto hit przyszłości – samonaprawiający się polimer

14 października 2013, Aktualizacja 28 czerwca 2018Lenovo

Elastomer PUPolimer z grupy elastomerów (PU) przecięto w połowie, a następnie zetknięto obie części i pozostawiono na dwie godziny. Po tym czasie znów były nie do rozdzielenia.To pierwszy tego typu materiał na świecie. Generalnie, elastomery jako grupa potrafią odkształcać się pod wpływem działania siły mechanicznej. Zachowują przy tym ciągłość swej struktury. Do elastomerów należą na przykład wszystkie gumy. Ten jest jednak wyjątkowy. Polimer powstał w laboratorium Ibona Odriozoli w hiszpańskim centrum technologicznym CIDETEC.

W trakcie testów aż 97% prób połączenia zakończyło się sukcesem. Jego wyjątkowość polega na tym, że polimer łączy się samoczynnie. Nie wymaga traktowania żadnymi dodatkowymi związkami chemicznymi (w roli katalizatora), ani ekspozycji na niskie bądź wysokie temperatury. Cały proces zachodzi w warunkach, można by powiedzieć – codziennych, czy „pokojowych”.

Twórca uspokaja, zapewniając że od jego samoleczącej się gumy do ciekłego tworzywa terminatora T1000 jeszcze potwornie długa droga. Polimer mógłby jednak znaleźć zastosowanie w urządzeniach, czy maszynach, w których elementy gumowe są często poddawane silnym naprężeniom. Zwykle materiały tego typu ulegają w trakcie eksploatacji mikrouszkodzeniom, aż wreszcie w najmniej odpowiednim momencie po prostu się urywają. Gdyby guma sama zasklepiała naderwania awarii można by uniknąć, a problem przestałby istnieć.

Może coś bliżej ludzi? Naukowcy od dawna szukają substancji, która mogłaby spełniać funkcję sztucznej skóry. Jeszcze bliżej? A co powiecie na samoczynnie naprawiające się folie lub warstwy ochronne na wyświetlaczach smartfonów? No właśnie.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Komentarze do artykułu

Komentarze


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Rozmawiamy z Katarzyną „Noviką” Nowicką

Chcesz wiedzieć jak zacząć swoją wielką przygodę w świecie muzyki? A może zastanawiasz się, jaki powinieneś wybrać sprzęt do tworzenia...

Close