Porady

0xc00007b – aplikacja nie została właściwie uruchomiona. Jak rozwiązać problem?

13 grudnia 2019, Aktualizacja 18 września 2020Marek Konderski

błędne karty

Uruchamiasz program lub grę, którą właśnie kupiłeś i po chwili wyskakuje komunikat „Aplikacja nie została właściwie uruchomiona 0xc00007b. Kliknij przycisk OK, aby zakończyć aplikację.” Co robisz w takim wypadku? Zacznij od przeczytania tego artykułu i pokonaj błąd 0xc00007b.

Błędy w Windows każdy zna i każdego denerwują, zwłaszcza gdy nie wiadomo jak sobie z nimi poradzić. Niekiedy problemem jest konfiguracja sprzętowa i dopóki jej nie zmienimy, nic się nie da zrobić. Czasami też nie ma innego wyjścia jak przeinstalować system. Jeśli zajdzie taka konieczność, z naszego artykułu dowiesz się, jak stworzyć bootowalny pendrive. Ale w większości wypadków istnieje kilka innych sposobów rozwiązania tego problemu i warto je wypróbować.

0xc00007b – co to za błąd?

Błąd 0xc00007b pojawia się w wielu sytuacjach. Może to być próba uruchomienia niezbyt kompatybilnego 32-bitowego programu na 64-bitowym systemie (wymieszanie w systemie bibliotek obu typów), przestarzała wersja biblioteki DirectX lub nawet za słabe parametry naszego peceta. Przy czym nie zawsze wystąpienie błędu to wina użytkownika. Niekiedy inna aplikacja nadpisze pliki systemowe. Niekiedy taką aplikacją może być nawet aktualizacja Windows. Co więcej, błąd może występować losowo, co utrudnia jego śledzenie. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych metod radzenia sobie z 0xc00007b.

Błąd 0xc00007b – cztery proste rozwiązania 

Istnieje kilka prostych rozwiązań błędu 0xc00007b. Choć nie okażą się wystarczające we wszystkich przypadkach, warto z nich skorzystać w pierwszej kolejności – właśnie dlatego, że są łatwe i szybkie.

  1. Jeżeli nie pracujesz na koncie z uprawnieniami administratora, spróbuj uruchomić aplikację jako administrator. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie aplikacji i z menu podręcznego wybierz URUCHOM JAKO ADMINISTRATOR. Odinstaluj i ponownie zainstaluj aplikację. Jest szansa, że przy ponownej instalacji poprawnie zostaną zapisane uszkodzone lub pomylone pliki. 
  2. Jeżeli masz system 64-bitowy, sprawdź czy jest dostępna 64-bitowa wersja aplikacji i właśnie ją zainstaluj. 
  3. Zainstaluj wszystkie poprawki i aktualizacje Windows. Jest szansa, że Microsoft sam coś zdołał poprawić w systemie. 
  4. Przeskanuj dysk systemowy (zazwyczaj C:) w poszukiwaniu błędów. Wybierz kombinację klawiszy WIN +R i uruchom sprawdzanie dysku poleceniem chdsk /f /r. (Kropka to koniec zdania a nie część polecenia). Uruchom komputer ponownie i odczekaj, aż system sprawdzi dysk.

Reinstalacja DirectX

Opisywany błąd 0xc00007b ma często związek z grami. Dlatego warto rozważyć reinstalację pakietu DirectX. Pobierz instalator DirectX i ponownie zainstaluj pakiet na swoim komputerze.

Reinstalacja frameworka .NET

Przejdź do panelu sterowania / Aplikacje / Programy i funkcje (prawy górny róg) / Wyłącz/włącz funkcje składowe Windows. W okienku usuń zaznaczenia przy wszystkich wierszach dotyczących .NET. Wróć do poprzedniego okienka i odinstaluj wszystkie biblioteki .NET (pakiety), tak samo jak odinstalowuje się aplikacje Windows. Uruchom ponownie komputer.  

Pobierz najnowszą wersję pakietu .NET.

Jeżeli potrzebujesz starszej wersji, skorzystaj z linku: https://dotnet.microsoft.com/download/dotnet-framework/net35-sp1

Reinstalacja paczek Visual C++ Redistributable

Przejdź do panelu sterowania / Aplikacje / Programy i funkcje (prawy górny róg). Odinstaluj wszystkie pakiety Microsoft Visual C++. Uruchom komputer ponownie.

Pobierz instalator najnowszej wersji.

Jeżeli potrzebujesz starszej wersji, pobierz ją z adresu: https://support.microsoft.com/pl-pl/help/2977003/the-latest-supported-visual-c-downloads

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowinkami produktowymi Lenovo, otrzymuj najlepsze oferty i korzystne rabaty!

Podmiana plików bibliotek

Częstym problemem są uszkodzone lub brakujące konkretne biblioteki. Zlokalizuj na swoim komputerze za pomocą systemowej wyszukiwarki plików położenie następujących bibliotek:

xinput1_1.dll

xinput1_2.dll

xinput1_3.dll

xinput1_4.dll

xinput9_1_0.dll

Znajdź te pliki w sieci (np. https://www.exefiles.com/en/) lub skopiuj z komputera kogoś, kto ma dokładnie taką samą wersję Windows jak ty. Usuń pliki i wgraj nowe. Możesz też po usunięciu uruchomić instalator DirectX, który powinien uzupełnić brakujące pliki. Zrestartuj komputer.


Szukasz bezbłędnych rozwiązań sprzętowych? Sprawdź ofertę laptopów Lenovo ThinkPad.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 3.4 / 5. Liczba głosów: 82

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Marek Konderski

Dziennikarz IT z dwudziestoletnim doświadczeniem i absolwent Politechniki Warszawskiej. Pracował dla takich tytułów jak RESET, PC Kurier i Komputer Świat. Był redaktorem naczelnym miesięcznika PC Format w latach 2009-2017. Obecnie prowadzi na YouTubie kanał Prosto z kartonu, gdzie testuje technologiczne nowości.

Powiązane Artykuły

Bootowalny pendrive - jak go stworzyć bezpiecznie i legalnie

Lenovo

Lenovo support? Poznaj 3 kroki do rozwiązania – nowe narzędzie od Lenovo

Lenovo

Jak włączyć i wyłączyć klawisze funkcyjne?

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
zielone buty
Lenovo support? Poznaj 3 kroki do rozwiązania – nowe narzędzie od Lenovo

Potrzebujesz supportu Lenovo? Poznaj wyspecjalizowane narzędzie, które automatycznie wyszuka aktualizację oprogramowania, przeprowadzi zdalną diagnostykę, a na koniec zaproponuje gotowe rozwiązanie....

Close