Wywiad

Bez zbędnych kompromisów – poradnik zakupowy Lenovo cz. 2

12 grudnia 2018, Aktualizacja 6 czerwca 2019Patryk Piłka

poradnik zakupowy Lenovo

Nie ma jednej recepty na udany zakup komputera. Czego innego oczekuje inżynier renderujący skomplikowane obiekty 3D i pracujący często w terenie, a coś innego będzie użyteczne dla osoby zatrudnionej w biurze, dla której jednym z priorytetów jest bezpieczeństwo wrażliwych danych. O technologicznych dylematach i pułapkach rozmawiamy z Dawidem Kasprzycą, Trenerem Produktowym Lenovo, a prywatnie fanem nowych technologii i ekspertem w dziedzinie nowoczesnej e-rozrywki.

Rozwińmy kwestię designu, tak ważną dla wielu użytkowników. W jej zakres wchodzą materiały używane do produkcji notebooków – co Twoim zdaniem jest absolutną ekstraklasą obecnie, a co przyszłością tego rynku?

D.K. Standardem na polu wysokiej jakości wykonania stało się w ostatnich latach aluminium, ale ma już groźnych konkurentów – są nim włókna węglowe, stopy magnezu z litem oraz super magnesium (SuperMg). Pozwala to na tworzenie cieńszych i lżejszych obudów przy zachowaniu bardzo wysokiej wytrzymałości mechanicznej i cieplnej. Reasumując włókno węglowe zdaje się być idealnym materiałem dla projektantów notebooków, ponieważ charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością oraz niezwykle niską wagą.

Jakie przełożenie mają aktualne estetyczne trendy na ofertę rynkową czołowych producentów? Jak kreujecie swoje główne serie produktowe.

Pamiętajmy, że producenci muszą sprostać różnym gustom – dla młodzieży elegancja to zazwyczaj tzw. designerskie produkty, np. hybrydowa lina Yoga, a dla lubiących klasykę użytkowników biznesowych będzie to od prawie trzech dekad wyznaczająca standardy kultowa linia ThinkPad.
W tych ramach mamy znaczący segment użytkowników, poszukujących najbardziej innowacyjnych produktów opartych o najnowsze technologie i tworzywa przyszłości

Tutaj już zapewne sięgamy na najwyższą technologiczną półkę – co wartego uwagi na niej znajdziemy?

D.K. Proponuję rzut oka na Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6 – jest wykonany z użyciem włókien węglowych stosowanych w satelitach oraz stopu magnezu, to najtrwalsze urządzenie z serii ThinkPad. Komputer X1 Carbon, podobnie jak wszystkie ThinkPady, testujemy pod kątem zgodności z 12 wymaganiami normy wojskowej MIL STD 810G w obrębie 21 procedur testowych. Dodatkowo przechodzą one ponad 200 testów jakościowych tzw. “Lenovo Torture Tests”, które gwarantują ich działanie w warunkach ekstremalnych. Właściciele tego laptopa mogą być pewni, że ich urządzenie wytrzyma różne warunki i niespodzianki: od arktycznych lodów po pustynne burze piaskowe, stan nieważkości, zalania czy upadek z wysokości.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6

Wytrzymałość i design to nie wszystko – co oferuje wnętrze tej klasy sprzętu? Mógłbym go polecić znajomemu managerowi, który ultramobilnego urządzenia, a zarazem maszyny, której można używać w trudnych warunkach terenowych?

Myślę, że byłby to wyjątkowo trafny wybór – przy fenomenalnej jakości wykonania, mamy do czynienia z notebookiem opartym o rodzinę procesorów Intel Core i7 plus 16 GB RAM, ultraszybki dysk SSD i 14-calowy wyświetlacz IPS FHD.
I tutaj przechodzimy do kluczowej dla tego użytkownika kwestii – mobilność. Super wytrzymała obudowa ma najmniejsze wymiary w swojej klasie (W x Sz x G: 15,95 x 323,5 x 217,1 mm) a waga notebooka to zaledwie 1,13 kg z baterią. A pozwala ona nawet na 15 godzin pracy bez ładowania!

A co byś polecił mniej wyczynowym pracownikom? Bo kadrowa ma zdecydowanie inne problemy niż wilgoć i promieniowanie kosmiczne.

D.K. O tak, chociażby bezpieczeństwo danych… i nie jest to wbrew pozorom mniejszy problem i zagrożenie. Dlatego serie biznesowych notebooków (np. Lenovo ThinkPad), oprócz wysokiej wydajności oferują najbardziej bezpieczne systemy logowania i komunikacji. Jest to Trusted Platform Module, udoskonalony czytnik linii papilarnych, logowanie przy użyciu kamery na podczerwień rozpoznającej twarz itp. Doświadczenie pokazuje, że najsłabszym ogniwem w łańcuchu zabezpieczeń jest człowiek. A tym przypadku niefrasobliwy pracownik. Takie wnioski wyciągnęliśmy z badań Lenovo „Sprzęt IT w MŚP w Polsce 2017”. Czyli oprócz inwestycji w hardware, warto pomyśleć o zainwestowaniu w edukację i „technologiczną wrażliwość” użytkowników. W każdej firmie są pracownicy, którzy na co dzień mają styczność z danymi wrażliwymi. Lenovo przygotowało cały zestaw narzędzi tzw. “ThinkShield”, który umożliwia zabezpieczenie systemów dostępowych na różne sposoby. Oferuje on danemu przedsiębiorcy zabezpieczenia wielopoziomowe w zależności od wdrożonej polityki bezpieczeństwa w firmie.

Wróćmy na chwilę do zagadnienia mobilności – do niedawna była to pięta achillesowa większości producentów laptopów. Deklaracje osiągów akumulatorów to jedno, a niestety rzeczywistość często rozczarowywała…

D.K. W ostatnich latach producenci komponentów położyli szczególny nacisk aby np. procesory charakteryzowały się wysoką energooszczędnością. Dzięki temu uzyskujemy dłuższy czas pracy na baterii. Przykładowo ThinkPad T480 może poszczycić się ponad 26 godzinnym czasem pracy na baterii w konfiguracji power bridge. Nawet notebook ze średniej półki np. Lenovo YOGA 530 potrafi pracować ok. 10 godzin bez dostępu do ładowarki – mówimy o wydajnym, nowoczesnym sprzęcie, a nie mocno okrojonym z wydajności netbooku…

… wyposażonym w dwa ekrany. Przy okazji warto zapytać: Jak takie hybrydy radzą sobie aktualnie na rynku? Czy po tym, jak opada pierwsze zainteresowanie, znalazły stałą i znaczącą grupę odbiorców?

Wygląda na to, że połączenie notebooka i tabletu było bardzo udaną innowacją i rynkową strategią – w końcu zastosowania tych dwóch urządzeń mają dużą i wyraźną część wspólną. A jednocześnie mogą być używane w odmiennych warunkach. Produkt, który zgrabnie to wszystko połączył, stał się wyjątkowo uniwersalny, a jak do tego dodamy atrakcyjną cenę takiej hybrydy, nie dziwi mnie sukces rynkowy.

Czy hybryda wybiega poza oczywiste zastosowanie domowo-rozrywkowe? Bo już na pierwszy rzut, dla mnie stwarza ciekawe możliwości w pracy (media).

D.K. To dobry trop – np. dwa ekrany (w tym jeden dotykowy), czyli możemy pokazać więcej, podzielić się pomysłami, szybko je udostępnić – czyli potęga obrazu plus daleko posunięta mobilność. W niektórych modelach możemy operować rysikiem, co znacznie podnosi funkcjonalność całości. Najmniejszym okazem w tej kolekcji jest Yoga Book C930, czyli minimalistyczne połączenie netbooka i tabletu, do dyspozycji mamy wspomniany rysik i 10,8-calową matrycę QHD oraz drugi ekran E-ink. Świetnie się sprawdzi w kreatywnej branży jako szkicownik, a nawet tradycyjny notatnik.

Yoga Book C930

 

 Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Patryk Piłka

Perfekcjonista w każdym calu. Od pisania na papierze skrzętnie przeszedł do sfery online. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał przez lata w największych polskich redakcjach. Zacięcie technologiczne towarzyszy mu od zawsze, dlatego tak chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami z naszymi czytelnikami.

Powiązane Artykuły

Bez zbędnych kompromisów – poradnik zakupowy Lenovo cz. 1

Lenovo

All-In-One, czyli wszystko w jednym

Lenovo

Bezpieczny laptop – to nie takie trudne!

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
kłódka zabezpieczająca
Jak być bezpiecznym, gdy ciągle o czymś zapominamy

Świat wcale nie zrobił się mniej ani bardziej bezpieczny w ciągu ostatnich kilkuset lat. Choć jedne zagrożenia zniknęły, w ich...

Close