Porady

Poznajmy technologie: Bezprzewodowe przesyłanie danych na tabletach

3 czerwca 2015, Aktualizacja 4 października 2018Lenovo

Bezprzewodowe przesyłanie danych na tabletach

Od wolnego transferu podatnego na zakłócenia po szybkie przesyłanie plików o wielkości liczonej w gigabajtach. Prześledźmy popularne standardy bezprzewodowego przesyłania danych, poznajmy sposób ich działania i dowiedzmy się, jakie są ich wady i zalety.

W naszym otoczeniu znajduje się coraz mniej kabli. Nic dziwnego – w obecnych czasach potrzebne są niemal tylko do ładowania naszych urządzeń. Połączenie z internetem czy przesyłanie plików zwykle odbywa się natomiast bezprzewodowo. Rozwój technologii takich jak Bluetooth, Wi-Fi Direct czy NFC służy zwłaszcza smartfonom i tabletom. Standardy te pozwalają bowiem na szybką i bezpośrednią wymianę plików, informacji czy nawet sygnału audio i wideo pomiędzy różnymi urządzeniami. Przyjrzyjmy się technologiom, które umożliwiają nam wygodne przesłanie zdjęcia znajomemu, korzystanie z słuchawek czy oglądanie filmu ze smartfona na ekranie telewizora bez użycia przewodów.

IrDA – przesyłanie plików przez podczerwień

Zaczniemy sentymentalnie – większość Czytelników pamięta jeszcze zapewne czasy, w których standard IrDA święcił triumfy w telefonach komórkowych. IrDa wykorzystuje do transferu danych skupioną wiązkę światła podczerwonego. Nadaje się głównie do przesyłania małych plików takich jak na przykład obrazki w niskiej rozdzielczości – to dlatego, że prędkość przesyłania danych przez podczerwień wynosi zazwyczaj maksymalnie około 14 kilobajtów na sekundę. Oznacza to, że przeniesienie utworu w formacie MP3 z jednego urządzenia na drugie może trwać od kilku do nawet kilkunastu minut.

By transfer przez podczerwień doszedł do skutku, oba urządzenia muszą być do siebie zwrócone portami IrDA i znajdować się w bliskiej odległości od siebie. Pomiędzy nimi nie mogą znajdować się żadne przedmioty zakłócające wzajemną widoczność portów. Odebranie telefonu czy choćby przełożenie go w inne miejsce podczas transmisji danych zakłóca ją więc i przerywa proces przesyłania pliku. Z uwagi na to oraz wspominaną już niską prędkość przesyłania, IrDA została dziś już niemal całkowicie wyparta przez inne technologie. Porty podczerwieni wciąż są jednak popularne na przykład w pilotach do telewizorów. Niektóre smartfony i tablety wciąż posiadają porty IrDA właśnie po to, by mogły pełnić rolę pilotów.

IrDA:

Zalety standardu IRDA:

 • Bezpieczny standard – urządzenia muszą być do siebie zwrócone portami IrDA, i z tego powodu dane raczej nie trafią w niepowołane ręce

Wady standardu IRDA:

 • Właściwie nie używa się go już do przesyłania plików
 • Wolny transfer
 • Wystarczy poruszyć urządzenie by wywołać zakłócenia

Bluetooth

Bluetooth to technologia komunikacji bezprzewodowej, którą wykorzystują obecnie niemal wszystkie urządzenia mobilne, takie jak smartfony, laptopy czy odtwarzacze MP3. Może być używana nie tylko do przesyłania plików z urządzenia na urządzenie, ale też na przykład do transmisji dźwięku. Na rynku znajdziemy wiele słuchawek Bluetooth, a głośniki takie jak Lenovo BT410 idealnie sprawdzą się w podróży, ponieważ są poręczne i nie wymagają kabla. Przesłanie komuś danych poprzez Bluetooth wymaga zwykle sparowania ze sobą dwóch urządzeń – musimy to robić, by nikt niepożądany nie uzyskał dostępu do naszego sprzętu.

Pracę nad technologia Bluetooth trwały od 1994 roku, a pierwszy standard Bluetooth 1.0 został ustanowiony w 1999 roku. Od tamtego czasu technologia jest oczywiście rozwijana i obecnie pozwala na transfer danych z o wiele wyższą prędkością. W przypadku Bluetooth 3 może to być nawet 5 megabajtów na sekundę. W najnowszych standardach z serii Bluetooth 4 szybkość transferu ograniczono jednak do około 200 kilobajtów na sekundę. To dlatego, że główną rolą Bluetooth przestaje być transfer plików, a staje się przesyłanie informacji. Zmniejszenie transferu pozwoliło jednocześnie na podwyższenie zasięgu z 10 metrów nawet do 100 metrów i znacznie zmniejszyło zapotrzebowanie technologii na energię. Dzięki specjalnego trybowi Low Energy, urządzenia takie jak elementy inteligentnego domu czy Beacony mogą pracować przez wiele miesięcy na jednym akumulatorze. Również włączanie Bluetooth w smartfonach czy tabletach nie oznacza już błyskawicznego spadku poziomu naładowania baterii – w przypadku Bluetooth z serii 4 możemy mieć je ciągle uruchomione bez żadnych obaw.

Bluetooth działa poprzez fale radiowe. Korzysta z tej samej częstotliwości, co Wi-Fi w niektórych urządzeniach, dlatego korzystanie z tej technologii na przykład w pobliżu części ruterów może powodować obniżenie prędkości transferu czy różnego rodzaju zakłócenia. Zaletą Bluetooth jest za to możliwość połączenia ze sobą maksymalnie aż ośmiu urządzeń. Jest to możliwe dzięki FHHS, czyli metody rozpraszania widma w systemach szerokopasmowych. Urządzenia zmieniają częstotliwość nadawania danych aż 1600 razy w ciągu każdej sekundy, i z tego powodu zupełnie ze sobą nie kolidują.

Ciekawostka: Nazwa Bluetooth pochodzi od przydomka króla Haralda Sinozębnego (Blatand), który pod koniec pierwszego tysiąclecia naszej ery zjednoczył walczące ze sobą plemiona Danii i Norwegii. To właśnie w tym dokonaniu znajdziemy odniesienie do Bluetooth – Bluetooth miało stać się standardem, który zjednoczy i umożliwi komunikację najróżniejszym urządzeniom, takim jak komputery, drukarki czy telefony komórkowe.

Zalety Bluetooth:

 • Możliwość wykorzystania nie tylko do transferu plików, ale też na przykład do transmisji dźwięku
 • Bardzo popularny, znajdziemy go na wielu urządzeniach
 • W nowych wersjach niskie zapotrzebowanie na energię

Wady Bluetooth:

 • Możliwe zakłócenia podczas transferu
 • W starszych wersjach duże zapotrzebowanie na energię
 • Zwykle wymaga parowania ze sobą urządzeń, dlatego proces przesyłania danych wydłuża się (choć potrzeba parowania wynika z kwestii bezpieczeństwa)

Wi-Fi Direct

Nowoczesny standard wykorzystywany m.in. w aplikacji Lenovo ShareIT. Jest o wiele bardziej praktyczny od zwykłego połączenia Wi-Fi, ponieważ urządzenia biorące udział w przesyłaniu pliku łączą się ze sobą bezpośrednio, bez udziału rutera. Obsługę Wi-Fi Direct posiadają w tej chwili tylko niektóre sprzęty –  większość obecnych na rynku smartfonów i tabletów musi obejść się smakiem. Na szczęście standard ten posiada jeszcze jedną wielką zaletę – zwykle wystarczy by obsługiwało go wyłącznie urządzenie wysyłające plik. Odbiorca musi nawiązać po prostu zwykłe połączenie Wi-Fi. Wi-Fi Direct oferuje szybki transfer, którego prędkość może sięgać aż do 30 megabajtów na sekundę. Z tego powodu nadaje się świetnie nawet do przesyłania bardzo dużych plików. Wi-Fi Direct jest używane również na przykład do przesyłania obrazu i dźwięku z urządzeń mobilnych na ekrany Smart TV.

Wi-Fi Direct:

Zalety standardu Wi-Fi Direct:

 • Bardzo szybki transfer danych
 • Bezpośrednie przesyłanie plików – nie wymaga połączenia z routerem
 • Bezpieczny

Wady standardu Wi-Fi Direct:

 • Urządzenie wysyłające plik musi obsługiwać standard Wi-Fi Direct

NFC

NFC to angielski skrót oznaczający komunikację bliskiego pola. Technologia ta jest coraz popularniejsza w smartfonach, ale na co dzień stykamy się z nią najczęściej dokonując płatności bliżeniowych za pomocą kart z systemem PayPass.

NFC jest radiowym wysokoczęstotliwościowym standardem komunikacji. Umożliwia wymianę danych pomiędzy urządzeniami odległymi od siebie maksymalnie 20 centymetrów. Na pierwszy rzut oka tak krótki zasięg może wydawać się wadą, ale to właśnie dzięki niemu NFC uchodzi za bardziej bezpieczne na przykład od Bluetooth. Dane wysyłane za pośrednictwem tej technologii bardzo trudno przechwycić. Prędkość przesyłania za pomocą NFC wynosi zwykle około 50 Kbps lub około 100 Kbps. Komunikacja bliskiego pola nadaje się więc do wymiany małych plików lub po prostu informacji pomiędzy urządzeniami. Smartfony z NFC mogą już powoli zastępować karty płatnicze, karty wejść do budynków, karty z biletami do komunikacji miejskiej i tak dalej.

Dodatkową zaletą NFC jest fakt, że w przeciwieństwie do Bluetooth nie wymaga parowania ze sobą urządzeń – wystarczy zainicjować wysyłanie pliku na jednym z nich i przyłożyć je do drugiego. Nowoczesne słuchawki bezprzewodowe i wiele innych gadżetów umożliwiają wygodne sparowanie ze smartfonem właśnie za pośrednictwem NFC, a nie Bluetooth. Jest to po prostu o wiele szybsze i bardziej wygodne.

Od strony technologicznej za ciekawostkę można uznać dwa tryby pracy NFC – aktywny i pasywny. W pasywnym, z którego korzystają choćby wspomniane już karty PayPass, urządzenie inicjujące połączenie (na przykład terminal płatniczy)  generuje pole elektromagnetyczne i zasila nim sprzęt docelowy. To właśnie dzięki temu karty z PayPass nie potrzebują żadnej baterii. Z kolei w trybie aktywnym oba urządzenia generują naprzemiennie sygnał i oba wymagają zasilania. NFC wymaga jednak do działania bardzo niewiele mocy i możemy mieć je włączone w smartfonie bez obaw o akumulator.

NFC:

Zalety standardu NFC:

 • Trudno przechwycić dane
 • Bardzo szerokie zastosowania
 • Nie wymaga parowania ze sobą urządzeń
 • Pobiera niewiele energii

Wady standardu NFC:

 • Stosunkowo wolny transfer podczas przesyłania plików

Dowiedz się, jak działa projektor w tablecie!Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Powiązane Artykuły

Zwiększanie pamięci wirtualnej - HelpZone #42

Lenovo

Darmowe pakiety Office na Windows - HelpZone #37

Lenovo

#ŚwiętujInaczej z Lenovo odc.2! Konkurs na YouTube!

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Kuchnia od kuchni [Infografika]

Choć niektórzy mają do gotowania dwie lewe ręce (i dla takich właśnie mamy specjalny konkurs!), to każdy z nas uwielbia...

Close