Porady

Poznajmy technologię – jak działa smartwatch?

9 listopada 2016, Aktualizacja 27 lutego 2018Lenovo

Jak działa smartwatch?

Inteligentne zegarki to najnowszy krzyk technologicznej mody. Smartwatche stały się nieodłącznym kompanem osób, które prowadzą aktywny tryb życia oraz chcą mieć dyskretny dostęp do najnowszych informacji bez wyciągania smartfona z kieszeni.

Bum na smartwatche nastał raptem rok temu ale pierwsze tego typu urządzenia pojawiły się na rynku już w latach osiemdziesiątych. Za sprawą firmy Microsoft powstał zegarek UC-2000, który można było programować w prostym i popularnym wówczas języku Basic. Drugie podejście do tematu również nie spotkało się z pozytywną reakcją użytkowników. W 2002 roku zaprezentowano technologię Smart Personal Object Technology, która wzbogacała popularne sprzęty elektroniki użytkowej (w tym zegarki) o nowe funkcje.

Korzeni współcześnie dostępnych smartwatchy należy doszukiwać się nie we wspomnianych projektach a w elektronicznych zegarkach dla osób uprawiających sport, szczególnie bieganie, pływanie i jazdę na rowerze. Dedykowane im specjalistyczne zegarki są dostępne od kilkunastu lat. Na różne sposoby mierzą aktywność fizyczną, współpracując przy tym z dodatkowymi akcesoriami, np. czujnikami tętna. Pierwsze smartwatche powstały na ich wzór i miały przewyższać pierwowzór możliwością współpracy ze smartfonem i funkcją łatwego publikowania danych o aktywności w sieci.
Projektanci wczesnych wersji smartwatchy napotkali problem miniaturyzacji. Choć amatorzy sportu są przyzwyczajeni do dużych zegarków to smartwatche adresowane są do większej grupy odbiorców i mają szersze zastosowania. Dlatego nie mogło być mowy o stworzeniu urządzenia z ogromną tarczą i bardzo grubą kopertą. Obecnie przyjęty standard to koperta z dotykowym ekranem o przekątnej około 1.6 cala, w rozdzielczości 400 na 400 punktów. Ekran może być wykonany w technologii IPS (więcej o niej przeczytasz tu) lub OLED, która od IPS odróżnia się brakiem podświetlenia. Ponieważ ekran zegarka musi na bieżąco wyświetlać godzinę (czyli być cały czas włączony) to potrzebuje wydajnego akumulatora. Są to te same ogniwa co stosowane w smartfonach i innych urządzeniach przenośnych. Zasadę ich działania możesz poznać klikając. Stosowane w zegarkach akumulatory mają pojemność około 400 mAh, co przekłada się na 1-2 dni pracy. Czas działania na jednym ładowaniu pozostaje więc wciąż parametrem, który trzeba poprawić. Specyfikację zegarków uzupełnia pamięć RAM i flash (zazwyczaj, odpowiednio, 512 MB i 4 GB) oraz procesor. Stosowane tu są wielordzeniowe jednostki o niskim taktowaniu (co obniża zapotrzebowanie na energię), jak Snapdragon 400 będący sercem drugiej generacji zegarka Lenovo Moto 360. W zegarkach nie używa się znanych ze smartfonów procesorów z architekturą big.LITTLE, bo nie potrzebują one dużej mocy obliczeniowej.

Jak na swoje niewielkie rozmiary smartwatch posiada zaskakująco wiele czujników i interfejsów komunikacji bezprzewodowej. W pierwszej grupie znajdujemy akcelerometr i żyroskop wykorzystywane do mierzenia aktywności użytkownika. Niektóre modele zegarków mają też czujnik tętna działający w oparciu o diodę umieszczoną na spodzie zegarka (rejestruje ona pracę naczyń krwionośnych zlokalizowanych pod skórą). Rzadziej spotykane są czujniki temperatury i barometr. A na horyzoncie widać już pomysł stosowania czujnika przewodnictwa skóry, który pozwoli zegarkowi ocenić poziom stresu użytkownika. Jak działają te czujniki możesz przeczytać w innym artykule z cyklu „Poznajmy technologię”.

Ze smartfonem zegarek komunikuje się przez Bluetooth (czasem wsparty technologią NFC dla ułatwienia komunikacji), choć spotkać można też modele wyposażone w samodzielny moduł WiFi, GPS, a nawet 4G. Stosowanie tego ostatniego jest kłopotliwe bo wymaga zainstalowania portu na kartę SIM. Jednak wprowadzenie standardu eSIM, w którym fizyczną kartę zastępuje wirtualną rozwiąże ten problem. Zegarki zyskają wówczas większą niezależności od smartfonów.

Smartwatch Moto 360 3rd gen

Wszystkie dane o aktywności zarejestrowane przez zegarek możesz obejrzeć w smartonie za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej. Są to, np. liczba wykonanych kroków, przebiegnięty dystans, długość snu, pokonane przewyższenie, itp. Dane prezentowane są na wykresach więc możesz porównywać aktywność, dzień do dnia czy miesiąc do miesiąca. Z informacji mogą korzystać też zewnętrzne aplikacje, np. popularny asystent treningu Endomondo oraz serwisy społecznościowe.

 

Gdyby mierzenie aktywności było jedyną funkcją smartwatchy to nie różniły by się wiele od opasek fitness – innego aktualnie bardzo popularnego gadżetu. Dlatego zegarki dają dostęp także do powiadomień o nowych wiadomościach, poczcie, wpisach na Facebooku. Pozwalają sprawdzać pogodę, notowania giełdowe, wiadomości w popularnych serwisach internetowych.

Aby korzystanie z tych funkcji było wygodne i w ogóle możliwe na małym ekranie smartfonu potrzebny jest dobry interfejs. Taki opracowało Google – w 2014 roku zaprezentowano system mobilny dedykowany zegarkom Android Wear (obecnie dostępna jest już jego druga wersja). Ten OS charakteryzuje prosty interfejs oparty na gestach dotykowych oraz dużych ikonach, które czasem zajmują cały ekran. Dzięki AW smartwatch przestał być zamkniętym urządzeniem – system pozwala na doinstalowywanie aplikacji ze sklepu co znacznie poszerza jego funkcjonalność. Zegarkiem można też sterować za pomocą komend głosowych. I to całkiem skomplikowanych. Korzystając z wirtualnego asystenta podyktujesz i wyślesz SMSa lub e-mail; ustawisz wydarzenie w kalendarzu lub alarm w budziku. Możliwości jest znacznie więcej bo smartwatche korzystają z tego samego systemu rozpoznawania mowy co smartfony. Jeśli chcesz wiedzieć w jaki sposób maszyna rozumie mowę człowieka przeczytaj artykuł.

System Google pozwala też, do pewnego stopnia, sterować telefonem, do którego podłączony jest zegarek. Zdalna obsługa odtwarzacza muzycznego czy możliwość odrzucenia połączenia przychodzącego to jedne z prostszych przykładów.

Smartwatche Moto 360 2nd. genAndroid Wear, podobnie jak inne systemu dla zegarków, umożliwia też zmianę wyglądu wirtualnej tarczy wyświetlanej na ekranie. Możesz ją dostosować do wyglądu obudowy i paska zegarka. Producenci dbają, aby ich smartwatche były dostępne w różnych rozmiarach i wersjach kolorystycznych. Możesz wybrać rozmiar koperty (wersje mniejsze zazwyczaj są dedykowane kobietom), materiał z jakiego wykonana będzie obudowa, wygląd i kształt paska (skórzany, aluminiowy, gumowy) oraz wersje kolorystyczne.

Modele dedykowane sportowcom mają obudowy odporne na zalanie, np. Lenovo Moto 360 Sport spełnia normę szczelności IP67 (może przebywać w wodzie o głębokości 1 metra przez 30 minut). By zapewnić nieprzepuszczalność wody projektanci często rezygnują ze standardowego portu ładowania. Urządzenie ładuje się bezprzewodowo (indukcyjnie), o czym więcej możesz przeczytać tu. Nie tylko w modelach sportowych zegarków stosuje się dodatkową ochronę ekranu przez pokrycie go warstwą szkła odpornego na zarysowanie. Różnym rodzajom szkieł ochronnych poświęcony jest osobny artykuł.

Dzięki tym rozwiązaniom smartwatche, jak klasyczne zegarki, mogą być częścią garderoby. Bardzo nowoczesną częścią.

Rynek elektroniki noszonej rozwija się bardzo dynamicznie. W tym roku sprzedaż wzrosła o blisko 70 proc. Wśród tych urządzeń prym wiodą smartwatche i inteligentne opaski. Premiera drugiej wersji systemu Android Wear na pewno zaowocuje wysypem nowych modeli zegarków już na początku przyszłego roku. W dalszej perspektywie należy spodziewać się poszerzenia funkcjonalności smartwatchy o diagnostykę stanu zdrowia użytkownika. Urządzenia staną się też bardziej samodzielne i nie będą uzależnione do smartfona.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Lenovo ThinkCentre Tiny-in-One – recenzja

W kolejnym odcinku Hardware na Luzie przedstawimy Wam nowe rozwiązanie, którego jeszcze nie mieliśmy okazji prezentować! Poznajcie Lenovo ThinkCentre Tiny-in-One!...

Close