Porady

Poznajmy technologię: Jak działa dysk hybrydowy?

26 października 2015, Aktualizacja 12 marca 2018Lenovo

Tradycyjne pojemne HDD czy szybkie ale drogie SSD? A może postawić na połączenie jednego i drugiego? Przyjrzyjmy się dyskom hybrydowym.

 

Napęd hybrydowy, znany również jako SSHD czyli Solid State Hybrid Drive to pomysł na połączenie tradycyjnego twardego dysku z pamięcią półprzewodnikową. Dyski tego typu znane są od kilku lat. Na rynku konsumenckim zagościły w 2007 r. za sprawą Seagate’a i Samsunga. Pierwszymi modelami tego typu były Seagate Momentus PSD oraz Samsung Spinpoint MH80 natomiast termin „dysk hybrydowy” pojawił się za sprawą dysku Seagate Momentus XT w 2010 r. Pierwsze dyski tego typu wyposażone były w zaledwie 128 MB lub 256 MB pamięci flash NAND. Momentus XT wykorzystywał już 4 GB takiej pamięci.

 

Hybryda. Po co i dlaczego?

Idea stojąca za takim połączeniem jest i ciekawa i bardzo korzystna dla użytkownika takiego dysku. Ma ona na celu zapewnienie pamięciom masowym osiągów zarezerwowanych dla napędów SSD przy jednoczesnym zachowaniu pułapu cenowego tradycyjnych dysków twardych, a w każdym razie utrzymaniu ich cen zauważalnie poniżej napędów stricte półprzewodnikowych. Jest to możliwe dzięki temu, że podstawę tego typu konstrukcji stanowi tradycyjne HDD. Pamięć półprzewodnikowa jest zaś wykorzystywana do poprawy szybkości jego działania, odczuwalnej dla użytkownika.

budowa dysku SSHD

Hybryda hybrydzie nierówna

Rozwiązania hybrydowe są realizowane na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na zamontowaniu w komputerze dwóch napędów – oddzielnego dysku twardego i SSD. O optymalizację działania takiego tandemu dba albo sam użytkownik lub system operacyjny, który tworzy hybrydowe urządzenie logiczne. Z oczywistych względów nie jest to rozwiązanie całkowicie bezobsługowe więc obecnie na konsumenckim rynku detalicznym spotkać można niemal wyłącznie drugi typ napędów hybrydowych. Ich konstrukcja bazuje na umieszczeniu w jednej obudowie tradycyjnego dysku twardego oraz, wspomagającej go pamięci półprzewodnikowej. O optymalizację wykorzystania obu tych urządzeń dba wbudowany w takie urządzenie układ sterowania. Uczy się on, z których danych system korzysta najczęściej i one właśnie umieszczane są w pamięci flash. Wzrost wydajności takiego układu odczuwalny tylko i wyłącznie przy odczycie danych, co wynika nie z wad czy ułomności konstrukcji hybrydowych, ale z celu w jakim zostały one stworzone, a jest nim skrócenie czasu uruchamiania komputera oraz wzrost szybkości uruchamiania programów. Przy czym warto zwrócić uwagę na oczywistą cechę takich dysków – przeciętny, odczuwalny wzrost szybkości jest tym większy im więcej pamięci flash współpracuje z dyskiem twardym, ponieważ system może korzystać z większej ilości danych, przygotowanych do szybkiego odczytu.

 

Tryby pracy SSHD

Dyski hybrydowe mogą działać w dwóch trybach. Pierwszy z nich jest całkowicie automatyczny zarówno z punktu widzenia użytkownika jak i systemu operacyjnego komputera, w którym jest on zainstalowany. Wszystkie operacje związane z określeniem danych, które będą przechowywane w pamięci flash, bierze na siebie sterownik dysku.

W zoptymalizowanym trybie hosta, drugim sposobie pracy dysków hybrydowych, za wybór danych odpowiada zaś system operacyjny hosta, sterownik urządzenia lub oba te czynniki jednocześnie. Natywne wsparcie dla tego rozwiązania oferuje np. system Microsoft Windows od wersji 8.1.

Jeśli więc interesuje nas znacząca poprawa szybkości uruchamiania systemu operacyjnego oraz najczęściej używanych przez nas programów, a jednocześnie, z różnych względów, nie chcemy całkowicie przestawiać się na korzystanie z pamięci półprzewodnikowych to SSHD wydaje się idealnym kompromisem. W codziennym użytkowaniu jest to napęd niemal tak samo szybki jak SSD (pod warunkiem, że damy mu czas na „nauczenie się” przyzwyczajeń naszego komputera) za to znacznie od takiego dysku tańszy i pojemniejszy.

 

Dowiedz się również jak działa dysk HDD i dysk SSD!Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 8

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Tryb awaryjny – HelpZone #18

Jeśli nie masz pojęcia, czym jest tryb awaryjny w systemie ani do czego służy, dzisiaj poszerzymy Twoją wiedzę! W kolejnym...

Close