Porady

Poznajmy technologię: Jak działa NFC?

21 sierpnia 2015, Aktualizacja 27 kwietnia 2018Lenovo

 

NFC może całkowicie zrewolucjonizować sposób, w jaki dokonujemy płatności. A poza tym ma jeszcze wiele innych interesujących zastosowań.

 

Termin NFC, czyli Near Field Communication oznacza po angielsku komunikację bliskiego zasięgu. Technologia ta przeżywa w ostatnich latach prawdziwy rozkwit i wiele wskazuje na to, że wykorzystywanie jej stanie się niedługo jeszcze bardziej powszechne. Ale czym właściwie jest NFC?

 

To standard komunikacji radiowej, który umożliwia bezprzewodową wymianę danych na odległość kilku centymetrów. Szybkość transferu informacji za jego pośrednictwem nie imponuje, a zasięg jest minimalny – dlaczego zyskał on więc taką popularność? To proste – komunikacja bliskiego zasięgu nadaje się świetnie do autoryzowania różnych czynności i przesyłania małej ilości danych. To właśnie dzięki niej dokonujemy płatności zbliżeniowych w sklepach, to na kartach z chipami umożliwiającymi komunikację radiową zakodowywane są informacje o długoterminowych biletach komunikacji miejskiej w największych polskich miastach, i to podobne karty pozwalają nam na wchodzenie do niektórych klubów fitness czy biurowców.

 

Zastosowań komunikacji jest znacznie więcej. Standard NFC został powołany z myślą przede wszystkim o sprzęcie mobilnym. Nowoczesne smartfony potrafią choćby przesyłać przez NFC małe pliki – w przeciwieństwie do używanego niegdyś w tym celu częściej Bluetooth, NFC nie wymaga parowania ze sobą urządzeń, a do tego pobiera znacznie mniej energii. To rzecz jasna nie wszystko – być może już niedługo mnóstwo osób pozbędzie się dzięki smartfonom całego stosu wszelkiej maści kart, bo to właśnie w tym jednym urządzeniu przechowywały będą ich cyfrowe odpowiedniki. Cóż, skoro niemal wszyscy korzystamy lub skorzystamy prędzej czy później z NFC, wypadałoby dowiedzieć się o nim nieco więcej.

 

NFC – krótka historia

Mimo iż NFC wkroczyło w fazę szybkiego rozwoju dopiero na przestrzeni ostatnich lat, jego korzenie sięgają znacznie głębiej, niż moglibyśmy się tego spodziewać. Pierwsze patenty związane z RFID, czyli technologią-matką NFC (którą przybliżymy szerzej w dalszej części artykułu), zostały złożone jeszcze w 1983 roku. W 1997 roku wczesna forma NFC doczekała się natomiast pierwszego zastosowania w… figurkach-zabawkach. Jedenaście lat temu powołano do życia grupę NFC Forum, która zajmuje się rozwojem standardu, a w 2007 roku na rynek trafił pierwszy telefon wyposażony w NFC. Obecnie moduł NFC znajdziemy nawet w niektórych smartfonach ze średniej półki cenowej, a także w części tabletów.

 

Jaka działa NFC?

Protoplastą NFC jest RFID, czyli “system identyfikacji za pomocą fal radiowych”. RFID znalazł duże uznanie głównie w logistyce, ponieważ pozwala na proste poznanie zawartości i danych na temat paczek. Do pakunków przylepiane są tak zwane tagi RFID składające się z mikrochipu oraz anteny, na których zapisanych jest kilkaset bitów informacji – zwykle numer identyfikacyjny lub krótki opis. Dane te przechwytuje specjalny czytnik. NFC to nic innego, jak zmodyfikowane RFID dopasowane do nieco innych potrzeb.

Zasada działania NFC

NFC przesyła i odbiera dane za pośrednictwem fal radiowych, podobnie jak choćby Wi-Fi czy Bluetooth. Operuje na wysokiej częstotliwości 13.56 MHz, a jego zasięg jest ograniczony teoretycznie do około 20 centymetrów. W praktyce dystans dzielący urządzenia wymieniające między sobą dane musi wynosić maksymalnie około 4 centymetry. Oznacza to, że jeśli chcemy na przykład przesłać fotografię czy kontakt do drugiego smartfona, powinniśmy zetknąć ze sobą oba telefony pleckami. To tak naprawdę zaleta, ponieważ NFC właściwie wyklucza możliwość przejęcia danych przez niepożądane urządzenia czy przypadkową komunikację. Prędkość transferu przez NFC wynosi maksymalnie 848 kilobitów na sekundę, więc nie nadaje się ono zbytnio do przekazywania większych plików.

 

Potencjał NFC i RFID leży jednak gdzie indziej. Po pierwsze, nawiązanie połączenia pomiędzy dwoma urządzeniami trwa poniżej 1/10 sekundy – z takim wynikiem nie mogą równać się ani Bluetooth (choć nowy standard Bluetooth 4.0 nieco się do niego zbliżył), ani Wi-Fi. Po drugie, NFC potrafi działać w trzech różnych trybach, które dają mu ogromne możliwości:

  • Tryb pasywny – standard NFC umożliwia bezprzewodowy odczyt i zapisywanie danych na nośniku, który nie posiada własnego zasilania. Chodzi o wspomniane już karty oraz tagi, czyli naklejki, breloki czy nawet koszulki zawierające mikrochip oraz antenę. Urządzenie nawiązujące połączenie z tagiem, na przykład smartfon, generuje pole elektromagnetyczne, które zasila przez moment mikrochip. Możemy wykorzystywać tagi NFC w formie podobnej do kodów QR lub kodów kreskowych, ale jeszcze bardziej wygodnej – wystarczy przytknąć smartfon na sekundę do plakatu filmowego z NFC, by przeczytać informacje dotyczące fabuły filmu i tak dalej.
  • Tryb aktywny – tryb, w którym dwa urządzenia wymieniają pomiędzy sobą dane i generują naprzemiennie pole elektromagnetyczne. Używany na przykład do przesyłania plików.
  • Tryb emulacji karty (HCE) – za jego sprawą smartfon czy tablet mogą być wykrywane przez terminale płatnicze jako karty obsługujące płatności zbliżeniowe. Jeszcze niedawno, aby dokonywać płatności za pośrednictwem telefonu musieliśmy związać się z operatorem komórkowym umową, a do tego wymienić kartę SIM. Dzięki trybowi emulacji karty, wystarczy po prostu konto w banku i pobranie specjalnej aplikacji. Warto wspomnieć o tym, że dane przesyłane ze smartfonu do terminala są szyfrowane, więc nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo transakcji. Wdrażanie HCE nabiera rozpędu i eksperci przewidują, że to właśnie ta właściwość NFC przyczyni się do tego, że za kilka lat miliony osób całkowicie rozstaną się z kartami płatniczymi.

 

Jak widać rozwój NFC trwa i będziemy słyszeli o tym standardzie coraz więcej. Dlatego kupując nowy smartfon powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy został wyposażony w obsługę tej technologii.

 

Dowiedz się również jak działa płyta główna!Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Powiązane Artykuły

Poznajmy technologię – jak działają płatności mobilne?

Lenovo

Poznajmy technologie: Rodzaje ekranów dotykowych

Lenovo

Poznajmy technologię: Jak działa rozpoznawanie tekstu?

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
ThinkPad T550 – recenzja

W dziesiątym odcinku Hardware na Luzie zrecenzujemy dla Was kolejny laptop z legendarnej już serii ThinkPad. Jeśli poszukujesz mocnej maszyny z którą...

Close