Porady

Poznajmy technologię – jak działają klawiatury?

29 września 2016, Aktualizacja 30 maja 2018Lenovo

Klawiatury. Dla laika nie różnią się od siebie praktycznie niczym. Czasem zwróci uwagę na to, że jedna ma bardziej lub mniej płaskie klawisze. Czasem na to, że ma lub nie ma bloku numerycznego. Pewnie zauważy, że niektóre mają kabel, inne łączą się bezprzewodowo. Jednak klawiatury odróżnia od siebie jeszcze jedną, kluczowa kwestia, znacznie istotniejszą od ich kształtów, gabarytów i łączności.

Tą kwestią są oczywiście zastosowane w klawiaturze przyciski, które pośredniczą między fizycznym klawiszem a wciśnięciem odpowiedniego obwodu na płytce drukowanej, która przesyła dane do komputera. Chociaż pozornie może się to wydawać mało istotną kwestią, jest to de facto najbardziej istotny czynnik, którym powinniśmy się kierować wybierając dla siebie klawiaturę, a jest on bardzo często pomijany przez konsumentów podczas zakupów.

Spośród klawiatur dostępnych na rynku możemy wyróżnić w zasadzie ich trzy rodzaje, w oparciu o zastosowane przyciski. Są to klawiatury z przełącznikami nożycowymi, membranowymi, oraz klawiatury mechaniczne.

Pracujesz właśnie na laptopie? Więc już wiesz, jak pracują przełączniki nożycowe. Kupiłeś ostatnio tanią klawiaturę do swojego PC-ta? Na 99% pod plastikowymi klawiszami znajdziesz gumowe kopułki membran.

Zacznijmy od membran.

Szeregi gumowych kopułek w klawiaturze

Chociaż w ostatnich latach dominować zaczęły płaskie klawiatury, także te zewnętrzne, to jeszcze nie tak dawno temu najbardziej powszechnym rodzajem klawiatur były urządzenia z wysokimi klawiszami, wyposażone w klawisze membranowe. I nic dziwnego. To najprostsze i najtańsze w produkcji rozwiązanie. Pod rzędami klawiszy umieszcza się szeregi gumowych kopułek, które pod wpływem naciśnięcia klawisza stykają się z płytką drukowaną.

Klawiatury z tego typu przełącznikami są najtańsze, ale też najszybciej się zużywają, gdyż nacisk klawisza na kopułkę jest nierównomierny. W miarę zużywania się gumowych kopułek klawiatura zaczyna pracować też coraz mniej dokładnie, a pisanie na niej nie należy do przyjemności. Takie klawiatury można polecić wyłącznie osobom, które z tego urządzenia wskazującego korzystają bardzo rzadko.

Serce klawiatury każdego laptopa – przyciski nożycowe.

Klawiatura - przyciski nożycoweProblem nierównomiernego nacisku na gumową kopułkę rozwiązało zastosowanie plastikowego (bądź metalowego) stelażu podtrzymującego klawisz, tzw. „nożyc”. Oczywiście ta nazwa wzięła się od kształtu stelażu i sposobu jego składania się. Zastosowanie „nożyc” umożliwia równomierny nacisk klawisza na kopułkę, co znacząco wydłuża jej żywotność.

Ta konstrukcja umożliwia też tworzenie klawiatur o znacznie niższym profilu, niż tradycyjne klawiatury. Może on sięgać wartości poniżej 2 mm, co pozwala zastosować go w najcieńszych laptopach. Oczywiście im niższy profil, tym niższy „skok” klawiszy, czyli odległość, jaką pokonuje klawisz, nim zetknie się z płytką drukowaną. Z reguły im wyższy skok, tym przyjemniejsze doznania z pisania. Większość producentów stosuje jednak bardzo udany kompromis między niskim profilem a komfortem, produkując klawiatury o skoku sięgającym 1,3 – 1,5 mm.

Na początku istnienia przełączników nożycowych pewnym problemem była ich responsywność po naciśnięciu brzegów klawisza. Obecnie producenci uporali się już z tym problemem, a niektóre firmy pracują nad usprawnieniem mechanizmu, aby sprostać rynkowym wymaganiom tworzenia coraz cieńszych i lżejszych laptopów. Tym sposobem współczesny ultrabook może mieć nawet mniej niż 1 cm grubości, jak np. Lenovo YOGA 900s i nadal być wyposażonym w komfortową klawiaturę.

Marzenie graczy i pisarzy – klawiatury mechaniczne.

Przyciski mechaniczne zrodziły się wraz z pierwszymi urządzeniami wskazującymi do komputerów Mac i PC w drugiej połowie ubiegłego stulecia, jednak jako że były kosztowne w produkcji, z biegiem lat wyparły je przyciski membranowe, a klawiatury mechaniczne zeszły do niszy.

Dziś na takie urządzenia decydują się najczęściej gracze oraz osoby zarabiające na życie pisaniem, szczególnie ze względu na niezrównaną żywotność przycisków mechanicznych, która może sięgać 10-50 milionów naciśnięć, co daje 10-krotną przewagę względem klawiatur nożycowych. Wymagają jednak one także znacznie więcej siły nacisku, niż np. klawiatury nożycowe.

Klawiatury mechaniczne są też ze swej natury dużo bardziej responsywne od innych rozwiązań, gdyż w ich przypadku klawisz nie musi zetknąć się z dnem klawiatury, aby nacisk został zarejestrowany przez komputer.

Tym, co wyróżnia klawiatury mechaniczne, jest fakt, iż pod każdym z klawiszy znajduje się fizyczny, mechaniczny przycisk, a nie gumowa kopułka. To też sprawia, że za klawiatury mechaniczne zazwyczaj przyjdzie nam zapłacić nieporównywalnie więcej, niż za inne rozwiązania. Dobra klawiatura mechaniczna może kosztować nawet 700-800 zł i absolutnie nie jest to wygórowana kwota w tej kategorii urządzeń.Klawiatury mechaniczne zazwyczaj mają też bardzo wysoki profil.
Choć na rynku istnieją w tej chwili dziesiątki przycisków mechaniczny, a producenci próbują udoskonalać te tradycyjne mechanizmy, nadal możemy podzielić je na dwie kategorie – przyciski linearne, oraz przyciski z wyczuwalnym momentem nacisku.

Rodzaje przycisków mechanicznych.

Jako że przyciski mechaniczne nie muszą stykać się z dnem, by nacisk został zarejestrowany, przyciski z wyczuwalnym momentem nacisku pozwalają określić, kiedy doszło do rejestracji uderzenia w klawisz. Dzieje się to przy pomocy sygnału haptycznego (pod palcem czuć wyraźny moment rejestracji nacisku) oraz sygnału dźwiękowego (wyraźny „klik”, którego głośność zależna jest od rodzaju przycisku).

Takimi przyciskami są np. Cherry MX Brown oraz Cherry MX Blue. Ten drugi uważany jest za „Świętego Graala” pisarzy, gdyż oferuje on najbardziej wyczuwalny moment nacisku, a także… najgłośniej klika. Cherry MX Brown również oferuje wyraźny moment nacisku, lecz jest on bardziej „miękki”, a wydawany przez te przyciski dźwięk jest nieco cichszy od MX Blue.

Przycisk Cherry MX BrownCherry MX Brown

Przycisk Cherry MX BlueCherry MX Blue

Przeciwieństwem mechanizmu z wyczuwalnym punktem nacisku jest mechanizm liniowy.

Nacisk klawisza na płytkę drukowaną odbywa się w takim przycisku w sposób kompletnie pozbawiony haptyki, zatem aby mieć 100-procentową pewność rejestracji klawisza, trzeba wcisnąć go do samego dna. Z tego też względu przyciski linearne są bardziej cenione przez graczy.

Najpopularniejszym wariantem linearnego przycisku mechanicznego stosowanego w klawiaturach gamingowych jest Cherry MX Red, którego cechuje bardzo niska siła nacisku i stosunkowo niewielki poziom emitowanego hałasu. Niestety, MX Red kompletnie nie nadają się do profesjonalnego pisania, gdyż są ot przyciski zbyt nieprecyzyjne.

Przycisk Cherry MX RedCherry MX Red

O wiele lepiej w takiej roli spisują się liniowe przyciski Cherry MX Black, które są przy tym najcichszymi z przycisków mechanicznych, ale też wymagają największej siły nacisku, przez co wymagają przyzwyczajenia. Nie jest to typ przycisków polecany jako pierwszy przy przesiadce z klawiatury nożycowej, gdyż długotrwałe sesje z przyciskami o tak wysokiej sile nacisku, mogą skończyć się nawet kontuzją czy rozwinięciem urazów na skutek chronicznego przeciążenia mięśni i ścięgien (RSI).

Przycisk Cherry MX BlackCherry MX Black

Największa wada klawiatur mechanicznych to jednak hałas, jaki emitują. Aby ograniczyć głośne stukanie i kliknięcia klawiatury, można zastosować tzw. O-ringi, czyli gumowe podkładki pod klawisz, które redukują emisję hałasu. Nadal jednak wytłumiona w ten sposób klawiatura mechaniczna nie będzie tak cicha, jak klawiatura niskoprofilowa z mechanizmem nożycowym.

Klawiatura mechaniczna w laptopie? Czemu nie!

Są producenci, którzy zdecydowali się na odważny krok umieszczenia specjalnie zmodyfikowanych przycisków mechanicznych w… laptopach dla graczy. Przykładem takiego sprzętu jest Lenovo Ideapad Y910, w którym zastosowano autorskie przyciski mechaniczne, uzyskując wyższą żywotność klawiatury i lepszą responsywność dla graczy, zachowując przy tym standardową grubość gamingowego laptopa.

Klawiatura przyszłości = klawiatura bez przycisków?

W dobie wszechobecnych ekranów dotykowych tradycyjne klawiatury z przyciskami zdają się być coraz bardziej spychane na dalszy tor, lecz dotychczas nie widzieliśmy sytuacji, w której ekran dotykowy jest w stanie je kompletnie zastąpić. Aż do premiery nowego Lenovo YOGA Book, który fizycznej klawiatury… po prostu nie ma.

Zamiast tego urządzenie wyposażono w dwa wyświetlacze – jeden tradycyjny, wykonany w technologii IPS LCD, drugi zaś jest ekranem pomocniczym, na którym można rysować przy użyciu dołączonego stylusa, a także… pisać. Klawiatura pojawia się na nim w postaci podświetlonych zarysów tradycyjnych klawiszy. Po naciśnięciu odpowiedniego obszaru ekranu rejestrowany jest nacisk na konkretny symbol.

Nie sposób stwierdzić, czy takie rozwiązanie będzie przyszłością klawiatur, lecz dziś umożliwiło ono stworzenie urządzenia o niespotykanie smukłej konstrukcji, co nie byłoby możliwe przy zastosowaniu tradycyjnych przełączników.

Nim jednak trafi do nas przyszłość, rynkowym standardem pozostaną trzy kategorie klawiatur: mechaniczne, dla zapaleńców. Nożycowe, jako najbardziej powszechnie stosowane rozwiązanie w masowej produkcji. Membranowe, jako najtańsza możliwa alternatywa dla osób korzystających z klawiatury sporadycznie.
I choć każdy z tych przycisków posiada swoje obiektywne wady i zalety, ostateczny wybór zależy tylko i wyłącznie od osobistych preferencji użytkownika.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Wypalanie się ekranów plazmowych – technologiczne mityNa licznych forach internetowych wciąż powraca temat wypalających się ekranów plazmowych oraz rozmaitych sposobów, które podobno chronią wyświetlacz PDP przed...

Close