Porady

Poznajmy technologię – jak działają płatności mobilne?

4 lipca 2016, Aktualizacja 14 lutego 2019Lenovo

Poznajmy technologię – jak działają płatności mobilne?

Płatności mobilne to jedno z najnowszych zastosowań smartfona. Producenci urządzeń oraz operatorzy usług finansowych wiążą z nimi duże nadzieje. Szczególnie w Polsce, gdzie szybko przyjęły się płatności zbliżeniowe – system pod wieloma względami podobny do płacenia komórką.

Chęć wypróbowania mobilnej metody płatności deklaruje około 67% badanych. W praktyce, nowinkę miało szansę wypróbować 8% respondentów. A trzy-czwarte z nich pierwsze próby zachęciły do dalszego korzystania z technologii.

Jak działają płatności mobilne?

Aby używać płatności mobilnych potrzebujesz kilku rzeczy. Pierwszą jest smartfon wyposażony w moduł NFC (ma go około 60% urządzeń). Drugą jest konto w banku, który wspiera płacenie smartfonem, trzecią – karta płatnicza (prawdziwa, w postaci kawałka plastiku lub wirtualna, istniejąca tylko w wersji elektronicznej), a czwartą – aplikacja mobilna, przygotowana przez bank, obsługująca płatności. Dodatkowym elementem wymaganym przez niektóre banki jest specjalna karta SIM – możesz ją otrzymać od operatora. Tzw. płatności simo-centryczne wykorzystują kartę SIM-NFC do przechowywania danych karty płatniczej (w zakodowanej postaci). Mniej kłopotliwe są płatności w technologii HCE (ang. Host card emulation) – niezależne od karty SIM. To nowocześniejsze rozwiązanie, w którym dane karty kredytowej w ogóle nie są zapisywane w smartfonie. Znajdują się na zakodowanym dysku sieciowym operatora usługi (w tzw. chmurze). W smartfonie zapisane są jedynie tzw. jednorazowe tokeny – ciągi znaków identyfikujące kartę płatniczą. Przewaga HCE nad technologią simo-centryczną leży w bezpieczeństwie. Kradzież lub zgubienie smartfonu nie narażają danych karty kredytowej (bo te są zapisane chmurze). Także ilość jednorazowych tokenów przechowywanych w urządzeniu (a co za tym idzie liczba transakcji) jest ograniczona. Tokeny są dodawane co jakiś czas do urządzenia, można je też zdalnie unieważnić.

Tzw. tokenizacja ma jeszcze jedną przewagę nad kartą SIM. Może być wykorzystana w innych, niż smartfon, urządzeniach przenośnych, tzw. wearables. Na rynku są już działające rozwiązania pozwalające płacić np. za pomocą smartwatcha z modułem NFC. Co istotne, obecność tego ostatniego elementu nie jest obowiązkowa. Nieliczne smartfony potrafią imitować pasek magnetyczny karty płatniczej za pomocą emitera pola elektromagnetycznego. Takie pole jest rozpoznawane przez terminale płatnicze starego typu jako karta kredytowa. Moduł NFC, w takim przypadku, jest zbędny.

Technologie HCE i NFC

Z punktu widzenia użytkownika, technologie HCE i simo-centryczna działają niemal identycznie. Chcąc zapłacić za zakupy należy zbliżyć telefon do terminala płatniczego. Jeśli kwota płatności jest wyższa niż 50 zł trzeba jeszcze podać kod PIN karty (w niektórych przypadkach rolę kodu PIN może przejąć skan palca wykonany wbudowanym w telefon czytnikiem linii papilarnych). Po odpowiedniej konfiguracji aplikacji mobilnej nie musisz jej nawet otwierać na czas transakcji (wystarczy, że działa w tle). W momencie płacenia system płatności odwołuje się do danych karty kredytowej (lub tokena) zapisanej w smartfonie i autoryzuje je w banku. Potwierdzenie płatności także otrzymuje na smartfon.

Technologia korzysta z fal radiowych jako formy komunikacji między chipami NFC (ang. Near Field Communication) umieszczonymi w urządzeniach mobilnych, np. smartfonie i terminalu płatniczym. Fale emitowane są przez anteny, będące drugim najważniejszym składnikiem modułu NFC. Skuteczny zasięg takiej komunikacji to raptem kilka centymetrów. Niewielka jest też prędkość przesyłania danych – dlatego NFC nie nadaje się do transmisji dużych plików, ale w płatnościach mobilnych sprawdza się znakomicie. Żeby dowiedzieć się więcej o tym, jak działa NFC, kliknij tutaj.

expercki_NFC

Płatności korzystające z modułu NFC to zdecydowanie najpopularniejsze, ale nie jedyne rozwiązanie. Alternatywą dla nich jest tzw. cyfrowy portfel. Może mieć on postać aplikacji mobilnej, w której zapisane są tokeny przypisane do karty płatniczej (lub bezpośrednio dane karty). Płacenie za pomocą cyfrowego portfela polega na wstukaniu do terminala płatniczego jednorazowego kodu rozpoczynającego płatność. Kod generowany jest przez aplikację mobilną w smartfonie. Urządzenie służy też do autoryzacji płatności, np. kodem PIN. Rozwiązania tego typu powalają na rezygnację z użycia karty płatniczej, bo do cyfrowego portfela można podłączyć bezpośrednio konto w banku.

Płatności mobilne oferuje kilka polskich banków. Z technologii simo-centrycznej korzystają Alior Bank, Eurobank, Noble Bank, Raiffeisen i Getin Bank. System HCE wspierają BZ WBK, Getin Bank, Euro Bank, Pekao i PKO. Przykładem usługi korzystającej z cyfrowego portfela i tokenizacji jest Blik, z którym współpracują banki Alior, ING, Zachodni WBK, mBank, Millenium i PKO. Podczas gdy płatności simo-centryczne tracą obecnie zainteresowanie banków, system HCE rośnie w siłę i jego wprowadzenie planują, np. mBank i Alior. Również system Blik pracuje nad pozyskaniem kolejnych instytucji bankowych.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Powiązane Artykuły

Jak wyłączyć autostart programów? - HelpZone #20

Lenovo

Archiwizowanie danych - HelpZone #23

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Nowe funkcje w Windows 10 – HelpZone #32

Minął już niespełna rok od premiery nowego systemu operacyjnego od Microsoft. Jeśli więc nie miałeś jeszcze okazji zapoznać się, jakie...

Close