Porady

Poznajmy technologię – Lagi sprzętowe

10 maja 2017, Aktualizacja 23 października 2018Lenovo

lagi sprzętowe - jak sobie z nimi radzić

 

Wszystkie urządzenia elektroniczne mają swój termin przydatności, w wyniku rosnących wymagań po pewnym czasie mogą wykazywać oznaki przeciążenia. Jeśli naszemu sprzętowi zdarzają się chwilowe zamrożenia obrazu bądź brak odpowiedzi na zewnętrzne sygnały, mamy najprawdopodobniej do czynienia z popularnymi lagami.

Lagi sprzętowe – czym są?

Wielu osobom termin lagi kojarzy się wyłącznie z opóźnieniem w komunikacji urządzeń poprzez sieć, w wyniku czego pobierane dane otrzymujemy z pewną latencją względem serwera, który jest nadawcą. Nic bardziej mylnego – z poziomu urządzenia bardzo często mamy do czynienia zarówno z lagami sprzętowymi, jak i systemowymi. To właśnie sprzęt bądź oprogramowanie może powodować opóźnienia równie często co łącze internetowe. Podobnie jak w przypadku połączenia sieciowego, lag to opóźnienie w odpowiedzi na pewien bodziec zewnętrzny, taki jak np. wprowadzanie tekstu czy też próba otwarcia nowej aplikacji.

Latencje, za które odpowiada nasz sprzęt często wynikają z niewystarczającej wydajności naszego hardware. Nie zawsze mamy do czynienia z oprogramowaniem, w którym mamy możliwość zmniejszyć wymagania, np. poprzez redukcję szczegółowości grafiki w grach komputerowych. Często jest to bariera, którą przeskoczyć pozwala jedynie wymiana urządzenia bądź części podzespołów. Popularnym twierdzeniem wśród osób zajmujących się tematyką komputerów PC jest powiedzenie, że twój komputer jest tak szybki, jak jego najsłabszy element. Trudno nie zgodzić się z tą tezą, gdyż zbyt wolny procesor nie wykorzysta pełni mocy oferowanej przez kartę graficzną, natomiast najnowsze jednostki obliczeniowe nie będą w stanie wykrzesać lepszej jakości obrazu w obliczu słabego układu graficznego. Zjawisko hamowania pozostałych podzespołów przez jeden mniej wydajny nazywa się bottleneck. W języku polskim przyjęło się stwierdzenie „wąskie gardło”, które dobrze opisuje tę sytuację. Dlatego decydując się na nowy komputer, najlepiej wybierać sprzęt odpowiednio zbilansowany pod kątem wydajności.

Kolejną istotną kwestią od strony hardware jest pamięć masowa użyta w urządzeniu. Jej nadmierne przepełnienie może skutkować brakiem miejsca na tymczasowe pliki, które są pobierane np. podczas przeglądania stron internetowych. Istnieje niepisana zasada, aby minimum 10% pojemności pamięci pozostawała wolna do dyspozycji oprogramowania naszego sprzętu. W celu uwolnienia przestrzeni dyskowej możemy podjąć następujące kroki:

  • usunąć niepotrzebne pliki tymczasowe,
  • przenieść nasze prywatne pliki na inny nośnik danych,
  • odinstalować nieużywane aplikacje,
  • rozszerzyć dostępne wolne miejsce o nową przestrzeń.

W przypadku komputerów z jednostkami HDD możemy również zdecydować się na zastosowanie dysku SDD. Dzięki zastosowanej technologii SSD ma znaczącą przewagę w czasie dostępu do pliku nad dyskami HDD, co przełoży się na szybsze ładowanie systemu operacyjnego oraz wydajniejszą pracę całego urządzenia.

Temperatura a spadek wydajności

Temperatury podzespołów to następny parametr, który znacząco wpływa na ogólną wydajność sprzętu. Jeżeli temperatury osiągną krytyczne wartości, wbudowane zabezpieczenia spowodują awaryjne wyłączenie urządzenia lub throttling podukładów. W wyniku throttlingu wydajność podzespołów zostaje obniżona, dzięki czemu ilość ciepła emitowanego przez układ zostanie zmniejszona. Pomimo skutecznego rozwiązania problemu przegrzewania throttling nie jest pożądaną sytuacją, gdyż uniemożliwia wykonywanie wymagających zadań. W przypadku komputera osobistego pomóc może jego odpowiednie przeczyszczenie. Pozbycie się zanieczyszczeń z wewnątrz obudowy oraz wymiana pasty termoprzewodzącej powinna usprawnić wymianę cieplną, dzięki czemu chłodzenie systemu powinno sprawniej spełniać swoją funkcję.

Jeśli powyższe sytuacje nie mają miejsca, zawieszanie sprzętu może być spowodowane działaniem otwartych aplikacji, bądź systemu operacyjnego. Jeśli urządzenie w ostatnim czasie bez konkretnych zmian wyraźnie spowolniło, po rozruchu systemu widzimy dziwne komunikaty, ponadto w tle działają podejrzane procesy – może to być spowodowane pojawieniem się szkodliwego oprogramowania takiego jak wirusy. Warto przeskanować urządzenie dobrym antywirusem, aby wykluczyć ewentualne zainfekowanie systemu. Twórcy szkodliwego oprogramowania poza zabieraniem naszego cennego czasu starają się przejąć wrażliwe dane wprowadzane do naszego sprzętu, co w dobie elektronicznej bankowości może skończyć się poważnymi stratami. W celu minimalizacji szans złapania infekcji zabezpieczajmy nasze urządzenia antywirusami, ponadto starajmy się unikać przeglądania podejrzanych stron oraz pobierania plików z niepewnych źródeł.

Programy w tle

Istotnym elementem, który wpływa na wydajność naszego urządzenia, jest oprogramowanie działające w tle. Każda uruchomiona aplikacja, nawet jeśli aktualnie nie jest wykorzystywana, zużywa zasoby sprzętowe. Ograniczenie aktywnych aplikacji uwolni zasoby, pozwalając na ich wykorzystanie poprzez inne oprogramowanie. Co więcej, ilość software uruchamianego przy starcie systemu operacyjnego może znacząco opóźniać przygotowanie urządzenia do gotowości. Warto przy pomocy menadżera urządzeń przejrzeć aktywne procesy – nie ma powodu, aby nieużywane aplikacje obciążały nasz sprzęt. Rozsądne zarządzanie zasobami sprzętowymi jest szczególnie ważne w starszych urządzeniach, których wydajność wyraźnie odstaje od najnowszych rozwiązań.

Ważną częścią układanki jest posiadanie najnowszych systemów operacyjnych, wspieranych przez swoich producentów. Dzięki temu możemy być pewni, że produkt na bieżąco jest aktualizowany, a ewentualne luki w bezpieczeństwie usuwane. Równie ważnym elementem jest posiadanie aktualnych sterowników do podzespołów, gdyż z poziomu programisty możemy w bardzo dużym zakresie zmieniać wydajność układów. W obecnych czasach proces programistyczny jest tak samo ważny, jak samo zaprojektowanie i stworzenie podzespołu.

Czasami system operacyjny w wyniku długotrwałej eksploatacji, częstej zmiany oprogramowania oraz ilości ściągniętych danych odpowiada bardzo powoli. Może najwyższa pora na przywrócenie systemu do stanu pierwotnego? Popularne formatowanie spowoduje postawienie systemu na nowo oraz przywrócenie jego poprzedniej wydajności. Producenci sprzętu elektronicznego często zamieszczają kopię zapasową systemu, dzięki czemu możemy szybko i sprawnie przeprowadzić proces reinstalacji wymaganego oprogramowania. Należy jednak pamiętać, aby wcześniej zabezpieczyć swoje prywatne pliki, które podczas operacji mogą zostać bezpowrotnie utracone.

Lagi sprzętowe i systemowe może wywoływać wiele czynników. Znajomość podstawowych rozwiązań może znacząco podnieść komfort użytkowania urządzenia, jak również odłożyć ewentualną wymianę sprzętu na dalszy plan. Jednakże jeśli wszystkie opisane powyżej metody nie przyniosły oczekiwanego rozwiązania, a nasz sprzęt uniemożliwia nawet komfortowe surfowanie po sieci – może warto przesiąść się na nowe urządzenie marki Lenovo?Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 2.6 / 5. Liczba głosów: 12

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Quiz Skyen
Quiz oraz porada od SkyeNa!

Zgodnie z obietnicą mamy dla Was 2 niespodzianki od Skyena, który to niedawno wziął udział w naszej akcji Now or...

Close