Porady

Poznajmy technologie: Rodzaje ekranów dotykowych

22 czerwca 2015, Aktualizacja 21 marca 2018Lenovo

Ekrany dotykowe całkowicie zmieniły sposób, w jaki korzystamy z urządzeń mobilnych. Poznajmy rodzaje tego typu wyświetlaczy i dowiedzmy się jak działają.

Nie oszukujmy się – to właśnie ekrany dotykowe umożliwiły mobilną rewolucję. To dzięki nim korzystanie z tabletów i smartfonów jest aż tak wygodne. To za ich sprawą urządzenia te mogą posiadać spore wyświetlacze, pozostając przy tym kieszonkowymi. Jak działają ekrany dotykowe?

Obecnie powszechnie wykorzystywanych jest wiele technologii umożliwiających reakcję na dotyk. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym.

Ekran oporowy (rezystancyjny)
Rodzaje ekranów dotykowych

Gdy na rynku było jeszcze bardzo niewiele urządzeń mobilnych z wyświetlaczami dotykowymi, dominowały wśród nich te bazują
ce na technologii oporowej. Takie ekrany są już jednak stosowane dość rzadko, choć mają kilka niewątpliwych zalet. Obecnie znajdziemy je na przykład w większości nawigacji GPS.

Zasada ich działania jest dość prosta. Ekran składa się z dwóch warstw – górnej i dolnej. Na obu znajdują się przezroczyste elektrody. Warstwy nie stykają się ze sobą. Naciskając na ekran łączymy je jednak i zmieniamy opór elektryczny w danym miejscu. Technologia namierza punkt, w którym nastąpiła zmiana oporu, i na tej podstawie odgaduje miejsce dotknięcia wyświetlacza.

Panele oporowe reagują na dotyk w mgnieniu oka. Nie zauważymy tego raczej tego przy standardowym użytkowaniu, ale w sytuacjach, w których liczy się refleks, sprawdzałyby się o wiele lepiej od konkurencyjnych technologii. Poza tym do interakcji z nimi nada się każdy materiał, nie tylko palec czy specjalnie zaprojektowany rysik. W zimę nie musimy więc zdejmować rękawiczek, by obsługiwać nasze urządzenie. Do największych atutów ekranów rezystancyjnych należą również niskie koszty ich produkcji.

Skoro wyświetlacze oporowe mają tyle walorów, to czemu zostały już niemal wyparte z rynku? Cóż, po pierwsze, by taki ekran zareagował na nasze polecenia, musimy dość mocno go nacisnąć. Po drugie potrafi wyczuć tylko jedno miejsce styku, dlatego o wygodnym graniu czy powiększaniu zdjęć za pomocą “szczypnięć” dwoma palcami możemy na nim zapomnieć. Wreszcie warstwa dotykowa nałożona jest na zwykły wyświetlacz i przepuszcza tylko około 85% światła, więc ekrany oporowe są nieco ciemniejsze od pojemnościowych odpowiedników.

Zalety ekranów oporowych (rezystancyjnych):

 • Można obsługiwać je za pomocą każdego materiału, nie tylko palcem
 • Krótki czas reakcji
 • Niskie koszty produkcji
 • Problemów nie sprawia nawet obsługa lekko zmoczonego czy zabrudzonego wyświetlacza

Wady ekranów oporowych (rezystancyjnych):

 • Rozpoznają wyłącznie jeden punkt styku
 • Wymagają dość mocnego wciśnięcia danego punktu do wykrycia dotyku
 • Przepuszczają stosunkowo mało światła

Ekran pojemnościowy
Rodzaje ekranów dotykowych

To właśnie ekrany pojemnościowe znajdziemy w zdecydowanej większości smartfonów i tabletów. Technologia ta zagościła już w wielu urządzeniach, ponieważ posiada bardzo wiele zalet. Pomimo wyższych kosztów produkcji każdy producent sprzętu mobilnego na dobre przesiadł się już na wyświetlacze pojemnościowe.

Najważniejsza część ekranów pojemnościowych to specjalna warstwa przewodząca. W tej roli wykorzystywany jest tlenek indowo-cynowy. To bardzo rzadki pierwiastek, którego światowe zasoby mogą się wyczerpać w ciągu zaledwie kilkunastu lat. Trwają poszukiwania równie efektywnych zamienników, ale na razie to właśnie on napędza wyświetlacze pojemnościowe we wszystkich powszechnie stosowanych urządzeniach. Został wybrany do roli “serca ekranów” dzięki swym unikalnym właściwościom – pozwala na budowę bardzo cienkiej i przezroczystej warstwy przepuszczającej światło, a poza tym rewelacyjnie przewodzi prąd.

Przewodnikiem jest również nasz palec – gdy dotykamy nim ekranu, zmieniamy pojemność elektrostatyczną znajdujących się w danym miejscu elektrod. Dzięki temu punkt styku naszej skóry z wyświetlaczem może być bardzo dokładnie określony. Zresztą nie tylko jeden! Za sprawą technologii pojemnościowej mamy na rynku urządzenia wykorzystujące multi-touch, czyli potrafiące wykryć jednocześnie wiele miejsc styku.

Czym jeszcze wyróżniają się ekrany pojemnościowe? Przede wszystkim w przeciwieństwie do oporowych, do wykrycia dotyku wystarczy im bardzo lekkie muśnięcie. Nie ma potrzeby prawdziwego naciskania na wyświetlacz. Poza tym ekran można bez problemu przykryć warstwą ochronną, taką jak szkło Gorilla Glass, a co za tym idzie uczynić smartfony czy tablety bardziej wytrzymałymi. Ekrany pojemnościowe przepuszczają też więcej światła od odpowiedników oporowych, dzięki czemu cechują się wyższą jasnością.

Zalety ekranów pojemnościowych:

 • Znakomicie wykrywają nawet drobne muśnięcia czy przesunięcia palcem po wyświetlaczu
 • Przepuszczają dużo światła
 • Pozwalają na pokrycie ekranu warstwą ochronną
 • Wykrywają wiele punktów styku

Wady ekranów pojemnościowych:

 • Obsługa możliwa tylko palcem lub specjalnym materiałem
 • Utrudniona obsługa w przypadku niektórych zabrudzeń czy pokrycia ekranu kroplami deszczu

Ekran optyczny wykorzystujący podczerwień
Rodzaje ekranów dotykowych

Tego typu ekrany działają zupełnie inaczej od omówionych powyżej. Nie wymagają pokrywania wyświetlacza żadną specjalną warstwą i znalazły zastosowanie na przykład w czytnikach ebooków wyposażonych w e-papierowe wyświetlacze.

Na dwóch krawędziach ekranu zamontowane są diody LED emitujące podczerwone światło, którego wiązki składają się na siatkę. Jest ono następnie wykrywane przez czujniki umieszczone na pozostałych krawędziach. Przytknięcie jakiegoś materiału do wyświetlacza zaburza przesyłanie promieni podczerwonych w danym miejscu, co pozwala na dokładne określenie punktu dotyku. Ekrany optyczne obsługują multi touch i umożliwiają obsługę nie tylko palcem, ale też na przykład rysikiem. Nie są jednak idealne.

Ich podstawowa wada to podatność na zakłócenia wynikające na przykład z bardzo silnego światła. Jeżeli korzystamy z nich na słońcu, musimy liczyć się z tym, że być może momentami będą nas zawodziły. Poza tym czujniki umieszczone są w ramce okalającej wyświetlacz, co wpływa na gabaryty wykorzystujących je urządzeń.

Zalety ekranów optycznych:

 • Umożliwiają obsługę zarówno palcem, jak i rysikiem
 • Technologia mało podatna na awarie czy uszkodzenia
 • Potrafią wykryć wiele punktów styku
 • Prosta implementacja ekranów optycznych nawet w dużych urządzeniach, na przykład w laptopach
 • Ekrany nie są pokryte żadną specjalną warstwą, dlatego mogą zachować 100% swojej jasności

Wady ekranów optycznych:

 • Podatne na zakłócenia – np. kurz czy silne światło słoneczne
 • Rozpoznają dotyk mniej precyzyjnie od konkurencyjnych rozwiązań

 

Dowiedz się, jak działa procesor!Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 3.1 / 5. Liczba głosów: 16

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Powiązane Artykuły

Poznajmy technologię - Czym jest i jak działa Dolby Atmos?

Lenovo

Poznajmy technologię – jak działa GPS?

Lenovo

Czy nowy Lenovo Yoga zamiesza w świecie tabletów?

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Minuta w internecie [Infografika]

Internet osiągnął już ogromne rozmiary i wciąż się rozwija. Zastanawialiście się kiedyś, jak wiele dzieje się w sieci przez zaledwie...

Close