Porady

Czy pozostawianie akumulatora w laptopie szkodzi baterii? – technologiczne mity

18 maja 2016, Aktualizacja 28 lutego 2018Lenovo

Każdy posiadacz laptopa na pewno nieraz zastanawiał się, czy z komputera podłączonego do gniazdka sieciowego należy wyjmować akumulator. Wokół tej kwestii narosło wiele mitów, a właściwa odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Pozostawianie akumulatora w laptopieZacznijmy od podstaw. Laptopy korzystają z akumulatorów litowo-jonowych (Li-ion). To najpopularniejszy typ ogniw wykorzystywanych w elektronice użytkowej. Charakteryzujący się wysoką pojemnością, dobrą wydajnością i niskim efektem samoczynnego rozładowywania (około 5% w czasie 24h od pełnego naładowania, a potem 1-2% miesięcznie). Wykorzystywana w laptopach odmiana ogniw Li-ion jako elektrody ujemnej używa grafitu, a jako elektrody dodatniej tlenku kobaltu. Niestety cechą tej konfiguracji jest niska stabilność termiczna. Mówiąc potocznie: akumulatory tego typu nie lubią niskich i wysokich temperatur – odpowiednią dla ich pracy jest temperatura pokojowa.

Powstaje pytanie, czy umieszczony w laptopie akumulator jest narażony na przegrzanie w wyniku podłączenia komputera do gniazdka sieciowego. Na pewno nie. W momencie gdy ogniowo zapełni się w 100% ładowanie jest przerywane i bateria nie jest już wykorzystywana przez laptop, aż do czasu odłączenia zasilania sieciowego. Niemniej sam proces ładowania to nie jedyne źródło ciepła w komputerze. Laptop zmuszony do intensywnej pracy lub pozbawiony odpowiedniej wentylacji (np. w wyniku zanieczyszczenia układu chłodzącego lub trzymania urządzenia na kocu lub kołdrze) może nagrzewać do temperatur wyższych niż akceptowane przez akumulator 20-30 stopni Celsjusza. W takiej sytuacji wyjęcie baterii będzie dobrym pomysłem.

Dla ogniwa Li-ion istotna jest nie tylko temperatura pracy, ale także warunki przechowywania. Nie należy zostawiać laptopa np. latem w nagrzanym samochodzie, czy przechowywać go na półce nad grzejnikiem. Długotrwałe przegrzewanie akumulatora (działającego lub nie) spowoduje trwały spadek pojemności nawet o kilkadziesiąt procent.

Jeśli zaś urządzenie przebywało na mrozie należy poczekać z ładowaniem akumulatora do momentu aż jego temperatura wyrówna się z temperaturą pomieszczenia. Sztuczne przyspieszanie ogrzewania ogniwa może podgrzać je do temperatury, która trwale uszkodzi baterię. Warto zaznaczyć, iż zachwianie równowagi chemicznej akumulatora może, w ekstremalnych przypadkach, prowadzić również do wybuchu (a dokładnie reakcji egzotermicznej zachodzącej w wyniku uwalniania tlenu z tlenku kobaltu).

Zadbanie o właściwą temperaturę pracy akumulatora zapobiega utracie pojemności i tym samym wydłuża jego życie. Jest to szczególnie istotne w urządzeniach o zamkniętej konstrukcji, w których baterii nie można wymienić samodzielnie. Dotyczy to jednakże nie tylko laptopów, ale też innych przenośnych gadżetów, takich ja smartfony czy tablety.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Powiązane Artykuły

Laptopowe BHP (cz. 1) - porządek musi być!

Lenovo

Dyski twarde i chłodzenie laptopa czyli HelpZone #5 i #6!

Lenovo

Laptopy do zadań specjalnych - Yoga 520 i Yoga 720

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Przepis na żurek – YOGA w kuchni Sebastiana Olmy

W następnym odcinku nadszedł czas na tradycyjne polskie danie - żurek! Tym razem nasz TopChef, Sebastian Olma, pokaże Wam przepis...

Close