Porady

Przydatne skróty klawiszowe

18 lutego 2019, Aktualizacja 12 sierpnia 2020ZMASLO

przydatne skróty klawiszowe

Aby pracować szybciej i efektywniej, warto znać przydatne skróty klawiszowe. Dzięki nim oszczędzimy sporo czasu – wystarczy wybrać odpowiednią kombinację na klawiaturze. Zdarza się jednak, że niektóre wciśniemy przypadkiem. Oto najpopularniejsze skróty, które znacznie poprawią komfort pracy, a także te wciskane przez pomyłkę, które trzeba umieć szybko wyłączyć.

Efektywne wykorzystanie klawiatury

Znajomość kombinacji klawiszy lub funkcji, które zostały przypisane do konkretnych przycisków, może okazać się szczególnie cenna zarówno w pracy, jak i w domu. Skróty te przyspieszają naszą pracę, usprawniają korzystanie z komputera i pozwalają wykorzystać jego potencjał w pełni.
Są one pomocne podczas m.in. redagowania treści w programie do edycji tekstów, kopiowaniu czy wklejaniu, pisaniu maili, ale i przeglądaniu wybranych stron. Większość z nich jest uniwersalna, czyli rozpoznawana przez system operacyjny komputera.

Poniżej wybrane skróty klawiaturowe – te przydatne, jak i te wciskane najczęściej przez pomyłkę:

Zmiana „Z” na „Y”

To jedna z pomyłek, które irytują nas najczęściej – chyba każdy użytkownik systemu Windows chociaż raz w życiu miał ten problem. Aby klawisze „Z” oraz „Y” działały poprawnie, wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy „CTRL + SHIFT” (przełączanie układu klawiatury).

Kopiowanie i wklejanie

Bardzo pomocne skróty dotyczą też kopiowania i wklejania, np. wybranych treści, pliku czy obrazu. Są to odpowiednio kombinacje „CTRL + C” oraz „CTRL + V”. Dość często mylą nam się ze sobą, dlatego też warto o nich przypomnieć. Dodajmy, że „Ctrl + A” to zaznaczenie całej treści danego dokumentu lub wszystkich plików w katalogu.

Szybkie uruchomienie menadżera zadań

Jeśli jakiś program zawiesi się, nie możemy dalej pracować. Należy wtedy jak najszybciej uruchomić menadżera zadań, wybierając kombinację „CTRL + SHIFT + ESC” – na pulpicie ukaże się okno i będzie można szybko naprawić tę sytuację.

Przejście do centrum powiadomień

Pełni ono funkcję zbioru najważniejszych informacji o stanie wszystkich zainstalowanych w systemie aplikacji. Skrót, który przenosi do odpowiednich miejsc w systemie to duże ułatwienie. Między innymi jest to Win + A, który służy do szybkiego przejścia do centrum powiadomień. 

Ekran „do góry nogami”

Stosunkowo często zdarza nam się także przypadkiem wybrać kombinację klawiszy, która sprawia, że ekran obraca się „do góry nogami”. Efekt w pierwszej chwili zaskakuje każdego użytkownika! Aby wszystko wróciło do normy, należy wcisnąć kombinację „CTRL + ALT + STRZAŁKA W GÓRĘ”.

Podgląd wszystkich okien

Praca na komputerze, jeśli mamy otwartych wiele okien, nie należy do przyjemnych. Trzeba wtedy przełączać się między nimi, co utrudnia wykonanie jakiegokolwiek zadania. Wtedy jednak można zastosować skrót „WIN + TAB”, który w przejrzysty sposób pokazuje wszystkie otwarte w danym momencie okna. Aby przejść do konkretnego z nich, wystarczy na nie kliknąć.

Powrót do historii

Gdzieś zniknął ostatnio edytowany dokument? Jednoczesne użycie przycisku Alt + Tab szybko przenosi użytkownika do ostatnio otwartej aplikacji lub folderu.

Szybkie wstawianie emoji

Moda na emoji zapanowała na dobre, ale niewielu użytkowników Windowsa wie, jak można je łatwo i szybko wstawić do tekstu lub wiadomości. Wystarczy nacisnąć kombinację „WIN + KLAWISZ Z KROPKĄ”, a pojawi się niewielkie okienko z wyborem emoji. Warto też wiedzieć, że można wpisać wybraną frazę – np. „serce”, „uśmiech” itd. – a pojawią się do wyboru wszystkie możliwe emoji związane z danym słowem.

Pulpit to podstawa

Jeśli istnieje potrzeba szybkiego przedostania się do pulpitu, a na ekranach jest już pootwieranych kilkanaście różnych okien, jednym skrótem Windows + D wszystkie je można zminimalizować.

Ostatnia aktualizacja dała również możliwość pracy na wielu różnych pulpitach. I tak wciskając jednocześnie Windows + Ctrl + D otworzy się nowy wirtualny pulpit. Aby go zamknąć wystarczy wcisnąć Windows + Ctrl + F4.

Aby przemieszczać się między pulpitami należy użyć Windows + Ctrl + strzałka w lewo lub w prawo.

Łatwe udostępnianie

W przypadku jeśli chcemy podzielić się zdjęciem lub dokumentem z inną aplikacją, bardzo przydatnym skrótem odpowiedzialnym za udostępnianie treści jest Windows + H.

Skróty klawiszowe to znaczne ułatwienie pracy na komputerze oraz oszczędność czasu i nerwów. Warto znać co najmniej te najpopularniejsze i najpowszechniej stosowane, ale najlepiej przyswoić też kilka innych – również tych, które prowadzą do najczęstszych pomyłek. Na szczęście można im szybko zaradzić!

skróty klawiszowe dla graczy

Przydatne skróty klawiszowe dla graczy – TOP 10

Ale dosyć o pracy – czas na odrobinę rozrywki, a więc gry! Znajomość skrótów klawiszowych może okazać się przydatna podczas rozgrywek w wirtualnym świecie. Oto TOP 10 kombinacji, które powinien przyswoić sobie każdy gracz.

1. Ctrl + Alt + Del

Gdy gra zdaje się nie odpowiadać na polecenia, w słuchawkach cisza lub zapętlony dźwięk, te trzy przyciski, należące do tak zwanej „świętej trójcy”, przyjdą z pomocą. Ctrl + Alt + Del aktywowane jednocześnie wyświetlą panel administracji systemem, z poziomu którego wyłączyć można dowolny proces.

2. Ctrl + kółko myszki

Wciśnięcie klawisza Control i ruch scrollem myszki spowoduje powiększanie i zmniejszanie tekstu w oknie, nad którym znajduje się kursor.

3. Ctrl + Shift + T

Chwila nieuwagi, jedno przypadkowe kliknięcie i strona z poradnikiem, którego szukaliśmy przez ostatnie pół godziny, zamyka się? Nie ma problemu, nie trzeba sięgać do historii ostatnio otwartych kart – powyższa kombinacja klawiszy przywróci ostatnią zamkniętą stronę.

4. Alt + F4

Ta kombinacja klawiszy może nam pomóc, jeśli chcemy błyskawicznie zamknąć okno systemowe lub spróbować zamknąć grę, która przestała odpowiadać na polecenia. Niestety skrót nie zawsze wystarcza.

5. Alt + Enter

Gra uruchomiła się z jakiegoś powodu w oknie, zamiast w trybie pełnoekranowym? Kombinacja klawiszy Alt + Enter pozwoli zmienić tryb pracy aplikacji na pełnoekranowy, bez konieczności wchodzenia w opcje gry.

6. Klawisze makr na klawiaturze

Wybrane klawiatury dla graczy posiadają specjalne klawisze makr i oprogramowanie pozwalające przypisać dowolnemu przyciskowi dowolną funkcję. Nagrywanie makr pozwala na przykład za pomocą jednego klawisza wywołać zaprogramowany (nagrany) wcześniej ciąg akcji. Na przykład, klawisz G1 w klawiaturze Lenovo Y Gaming Mechanical Switch Keyboard może skrywać funkcję jednoczesnego wciśnięcia klawiszy Ctrl + Alt + Delete, klawisz G2 uruchamiać grę Fortnite, a G3 – uruchamiać zapisaną wcześniej sekwencję wciskania po sobie klawiszy pozwalających na automatyczny zakup określonego uzbrojenia w CS:GO.

7. F11

Wciśnięcie klawisza F11 w wybranych aplikacjach (na przykład w Google Chrome) powoduje uruchomienie ich w trybie pełno ekranowym. Jest to optymalny tryb do grania we wszystkie gry przeglądarkowe.

8. Windows + M

Pootwierałeś wiele okien systemowych i chcesz je wszystkie błyskawicznie zminimalizować, by uruchomić ze skrótu na pulpicie ulubioną grę? Pozwoli na to komenda Windows + M.

9. Ctrl + Z

Jak wiadomo, Ctrl + Z pozwala cofnąć zmiany naniesione w dokumencie tekstowym. Nie wszyscy wiedzą jednak, że funkcja „Cofnij” działa także w odniesieniu do akcji wykonywanych na plikach w Windowsie? Ta kombinacja pozwoli na przykład przywrócić ostatni usunięty lub przeniesiony plik lub folder do jego ostatniej lokacji. Przydatne zwłaszcza podczas modowania gier lub przenoszenia przypadkowo skasowanych plików, wykorzystywanych na przykład podczas streamowania gier.

10. Windows + I

To najkrótsza droga na otwarcie sekcji Ustawienia systemu Windows. Opcja dla bardziej zaawansowanych to Windows + X. Tu znajdują się w Windowsie 10 opcje nakładki ekranowej Xbox DVR (Granie), wykorzystywanej czasem do rejestrowania gameplayów z gier i komunikacji z innymi graczami. Tam też można znaleźć wszystkie skróty klawiszowe wykorzystywane przez nakładkę. Dodajmy, że kombinacja przycisków Windows + G uruchamia pasek gry XBox Live, czyli opcji szczególnie przydatnej w świecie graczy.

Pełna lista skrótów klawiszowych dla graczy mieści setki pozycji. Warto pamiętać, że najwygodniejszym sposobem jest przypisanie najczęściej używanych skrótów do odpowiednich klawiszy makr, w które powinna być wyposażona dobra klawiatura mechaniczna dla graczy lub laptop gamingowy. Wtedy przydatne skróty klawiszowe będziemy mogli stosować szybciej i łatwiej.


Interesują Cię porady, chcesz wiedzieć więcej o obsłudze komputera – zajrzyj do naszego innego poradnika „Jak rozjaśnić ekran w laptopie„.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba głosów: 30

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


ZMASLO

Youtuber, który uwielbia dzielić się informacjami o technologii. Wyciska 100% z każdego sprzętu i oprogramowania, dlatego często na jego kanale pojawiają się filmy na temat sprzętów używanych, które testuje do granic możliwości. Uwielbia GNU/Linux i ThinkPady.

Powiązane Artykuły

"IT's Easy"- Brak polskich znaków i inne problemy z klawiaturą. Jak je rozwiązać?

Lenovo

Skróty klawiszowe, które powinien znać każdy gracz

Lenovo

Skróty klawiszowe Windows 10 - HelpZone #15

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Yoga na biurku
Prokrastynacja w czasach FOMO, czyli jak zostać Mistrzem Efektywnego Korzystania z Komputera

Oddajcie mój dzień! Taki okrzyk chcesz wznieść wieczorem, gdy uświadamiasz sobie, jak wiele było zrobienia, a jak mało udało ci...

Close