Porady

Przydatne skróty klawiszowe, ciąg dalszy

18 lutego 2019, Aktualizacja 6 czerwca 2019ZMASLO

ZMASLO

Youtuber, który uwielbia dzielić się informacjami o technologii. Wyciska 100% z każdego sprzętu i oprogramowania, dlatego często na jego kanale pojawiają się filmy na temat sprzętów używanych, które testuje do granic możliwości. Uwielbia GNU/Linux i ThinkPady.

przydatne skróty klawiszowe

Aby pracować szybciej i efektywniej, warto znać przydatne skróty klawiszowe. Dzięki nim oszczędzimy sporo czasu – wystarczy wybrać odpowiednią kombinację na klawiaturze. Zdarza się jednak, że niektóre wciśniemy przypadkiem. Oto najpopularniejsze skróty, które znacznie poprawią komfort pracy, a także te wciskane przez pomyłkę, które trzeba umieć szybko wyłączyć.

Efektywne wykorzystanie klawiatury

Znajomość kombinacji klawiszy lub funkcji, które zostały przypisane do konkretnych przycisków, może okazać się szczególnie cenna zarówno w pracy, jak i w domu. Skróty te przyspieszają naszą pracę, usprawniają korzystanie z komputera i pozwalają wykorzystać jego potencjał w pełni.
Są one pomocne podczas m.in. redagowania treści w programie do edycji tekstów, kopiowaniu czy wklejaniu, pisaniu maili, ale i przeglądaniu wybranych stron. Większość z nich jest uniwersalna, czyli rozpoznawana przez system operacyjny komputera.

Poniżej wybrane skróty klawiaturowe – te przydatne, jak i te wciskane najczęściej przez pomyłkę:

Zmiana „Z” na „Y”

To jedna z pomyłek, które irytują nas najczęściej – chyba każdy użytkownik systemu Windows chociaż raz w życiu miał ten problem. Aby klawisze „Z” oraz „Y” działały poprawnie, wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy „CTRL + SHIFT” (przełączanie układu klawiatury).

Kopiowanie i wklejanie

Bardzo pomocne skróty dotyczą też kopiowania i wklejania, np. wybranych treści, pliku czy obrazu. Są to odpowiednio kombinacje „CTRL + C” oraz „CTRL + V”. Dość często mylą nam się ze sobą, dlatego też warto o nich przypomnieć. Dodajmy, że „Ctrl + A” to zaznaczenie całej treści danego dokumentu lub wszystkich plików w katalogu.

Szybkie uruchomienie menadżera zadań

Jeśli jakiś program zawiesi się, nie możemy dalej pracować. Należy wtedy jak najszybciej uruchomić menadżera zadań, wybierając kombinację „CTRL + SHIFT + ESC” – na pulpicie ukaże się okno i będzie można szybko naprawić tę sytuację.

Ekran „do góry nogami”

Stosunkowo często zdarza nam się także przypadkiem wybrać kombinację klawiszy, która sprawia, że ekran obraca się „do góry nogami”. Efekt w pierwszej chwili zaskakuje każdego użytkownika! Aby wszystko wróciło do normy, należy wcisnąć kombinację „CTRL + ALT + STRZAŁKA W GÓRĘ”.

Podgląd wszystkich okien

Praca na komputerze, jeśli mamy otwartych wiele okien, nie należy do przyjemnych. Trzeba wtedy przełączać się między nimi, co utrudnia wykonanie jakiegokolwiek zadania. Wtedy jednak można zastosować skrót „WIN + TAB”, który w przejrzysty sposób pokazuje wszystkie otwarte w danym momencie okna. Aby przejść do konkretnego z nich, wystarczy na nie kliknąć.

Szybkie wstawianie emoji

Moda na emoji zapanowała na dobre, ale niewielu użytkowników Windowsa wie, jak można je łatwo i szybko wstawić do tekstu lub wiadomości. Wystarczy nacisnąć kombinację „WIN + KLAWISZ Z KROPKĄ”, a pojawi się niewielkie okienko z wyborem emoji. Warto też wiedzieć, że można wpisać wybraną frazę – np. „serce”, „uśmiech” itd. – a pojawią się do wyboru wszystkie możliwe emoji związane z danym słowem.

Skróty klawiszowe to znaczne ułatwienie pracy na komputerze oraz oszczędność czasu i nerwów. Warto znać co najmniej te najpopularniejsze i najpowszechniej stosowane, ale najlepiej przyswoić też kilka innych – również tych, które prowadzą do najczęstszych pomyłek. Na szczęście można im szybko zaradzić!Udostępnij

Powiązane Artykuły

"IT's Easy"- Brak polskich znaków i inne problemy z klawiaturą. Jak je rozwiązać?

Lenovo

Skróty klawiszowe, które powinien znać każdy gracz

Lenovo

Skróty klawiszowe Windows 10 - HelpZone #15

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Przeczytaj poprzedni wpis:
Prokrastynacja w czasach FOMO, czyli jak zostać Mistrzem Efektywnego Korzystania z Komputera

Oddajcie mój dzień! Taki okrzyk chcesz wznieść wieczorem, gdy uświadamiasz sobie, jak wiele było zrobienia, a jak mało udało ci...

Zamknij