Wywiad

Przyszłość jest teraz: Jak bezprzewodowe monitory zmienią scenę technologiczną. Wywiad z wiceprezesem Lenovo Stefanem Engelem

4 marca 2021, Aktualizacja 23 maja 2021Lenovo

Stefan Engel jest wiceprezesem i dyrektorem generalnym działu Visuals Business w Lenovo, w grupie IDG. Nadzoruje rozwój, sprzedaż i marketing linii produktów monitorowych firmy. Engel ma ponad 25 lat doświadczenia w branży IT, specjalizuje się w różnych kategoriach sprzętu, w tym komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach, monitorach i innych.

Czy może nam Pan opowiedzieć historię o tym, co doprowadziło Pana do tej konkretnej ścieżki kariery?

Mieszkając w miejscowości Gallen w Szwajcarii, szukałem pracy i dowiedziałem się, że szkoła dla dorosłych szuka kogoś do prowadzenia kursów komputerowych. Ponieważ posiadałem komputer, który w tamtych czasach był uważany za najnowocześniejszy, uczyłem Worda 1.0 i Multiplanu, poprzednika Excela. To była świetna praca i moje wejście w świat IT!

Po studiach moja pasja do IT rosła i postanowiłem rozpocząć nową pracę w firmie zajmującej się integracją systemów. Trzy lata później rozpocząłem pracę jako menedżer produktu w firmie produkującej komputery PC, a następnie awansowałem na szefa działu Europy Wschodniej, a później Europy Środkowej, gdzie monitory były ważnym elementem mojej pracy.

Około 17 lat później rozpocząłem pracę w Lenovo jako menedżer regionu Europy Środkowej. Obecnie jestem Dyrektorem Generalnym Działu Visual Business Lenovo na całym świecie, pomagam realizować wizję Lenovo, polegającą na dostarczaniu inteligentnych technologii dla wszystkich, poprzez monitory. Mam niesamowitą możliwość definiowania produktów, wychodząc od potrzeb klientów – zarówno w najbliższej, jak i dalszej przyszłości.

Czy może nam Pan opowiedzieć o przełomowych rozwiązaniach technologicznych, nad którymi Pan pracuje w dziedzinie monitorów przyszłości? W jaki sposób pomogą one ludziom?

Dzisiejsi profesjonaliści są bardziej mobilni niż kiedykolwiek wcześniej, a to oznacza, że  technologia wymaga elastycznych, wielofunkcyjnych rozwiązań. Dlatego zespoły projektantów i inżynierów Lenovo patrzą w przyszłość, aby przewidzieć konkretne potrzeby klientów – zarówno za rok, jak i nawet za pięć lat.

Choć niektóre przełomowe technologie już tu są, takie jak 5G czy inteligentne IoT, i będą nadal ewoluować, aby sprostać potrzebom konsumentów, w ciągu najbliższego roku możemy spodziewać się monitorów z większymi ekranami, szybszymi częstotliwościami odświeżania i wyższymi rozdzielczościami, które z łatwością dostosują się do stylu życia zarówno w pracy, jak i w domu. Oczekujemy również, że w przyszłości monitory będą bezprzewodowe i będą posiadały zwiększone możliwości integracji. To nie tylko zmniejszy bałagan na biurku, oferując nowoczesny design o smukłych, eleganckich liniach, ale także sprawi, że monitor stanie się istotną częścią ekosystemu biurkowego i domowym hubem, łącząc się z wieloma urządzeniami, takimi jak komputer, laptop czy smartfon. Zobaczymy również monitory wyposażone w czujniki. Na przykład monitor ThinkVision T27hv po raz pierwszy wyposażono w czujnik obecności człowieka. Monitor wykrywa, czy przed nim znajduje się osoba, a jeśli nikt nie zostanie wykryty, przechodzi w tryb uśpienia, aby oszczędzać energię. Funkcja ta oszczędza energię i działa jako dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa.

Patrząc w daleką przyszłość, widzimy również, że cloud computing i monitory zwijane, mające elastyczną lub wysuwaną formę, stają się innymi ważnymi funkcjami, które są integrowane. Ponieważ praca zdalna staje się nową normą ze względu na pandemię, firmy będą nadal aktualizować swoje starsze systemy, aby wspierać aplikacje oparte na chmurze i bardziej płynną pracę zdalną na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych. Jeszcze dalej w przyszłość wybiegają zwijane ekrany, które mogą zaoferować niezrównane korzyści projektowe, pasujące do każdej przestrzeni roboczej. Wyobraźmy sobie możliwość wyciągnięcia monitora, gdy jest potrzebny, a następnie zwinięcia urządzenia z powrotem do schowka, gdy nie jest używane. Byłoby to niezwykle przydatne dla wszystkich, którzy wcześniej byli ograniczeni do posiadania pełnego zestawu monitorów zajmujących zbyt dużo miejsca w domu lub muszą pozostać mobilni, aby być produktywni.

Jak Pan myśli, w jaki sposób może to zmienić świat?

W ubiegłym roku pandemia zapoczątkowała erę pracy zdalnej na niespotykaną dotąd skalę i przyspieszyła zapotrzebowanie na technologie, które mogą wspierać nasz mieszany styl życia. Łączenie pracy z życiem prywatnym stało się normą – zacierając granice między życiem zawodowym i osobistym. Ale niezależnie od tego, czy pracujemy zdalnie, czy w biurze, oczywiste jest, że potrzebujemy monitorów, które obsługują łączność, funkcjonalność, przetwarzanie w chmurze, inteligentne aplikacje i elastyczną konstrukcję.

monitory_elastyczne

Monitory z połączeniem bezprzewodowym i koncentratorem USB-C lub zwijaną konstrukcją pop-up wyeliminują konieczność stosowania wielu kabli, zapewniając mniejszy bałagan na biurku, będą też łatwiejsze do dezynfekcji we wspólnych przestrzeniach. Koncentrator USB-C oferuje rozwiązanie z jednym kablem, które umożliwi użytkownikom łatwe podłączenie monitora do laptopa, telefonu lub innych inteligentnych urządzeń. W ten sposób rozszerzona funkcjonalność ułatwia przesyłanie plików, gdy użytkownik przemieszcza się między urządzeniami osobistymi i służbowymi, niezależnie od tego, czy jest w domu, czy w biurze. Dodatkowo, bezprzewodowe połączenie i inteligentne aplikacje IoT pomagają wspierać różne urządzenia, takie jak smartfony 5G, konsole do gier i inne, aby pozostać w kontakcie z monitorem w dowolnym miejscu i czasie. Ponieważ pandemia nadal napędza pracę z domu, jak już wcześniej wspomniałem, aplikacje oparte na chmurze mogą pomóc firmom w zdalnej aktualizacji starszych systemów, aby poprawić wrażenia z pracy na urządzeniu stacjonarnym lub mobilnym. Aplikacje, takie jak centrum sterowania wyświetlaczem, umożliwiają użytkownikom nie tylko opanowanie złożonych ustawień wyświetlacza i płynną wielozadaniowość poprzez sterowanie oknami jedno- i wieloekranowymi, ale także oferują łatwe zdalne zarządzanie zasobami dla menedżerów IT. Dlatego te przyszłościowe funkcje monitorów zmienią sposób pracy i zabawy zarówno użytkowników domowych, jak i biurowych.

Czy był w tym roku jakiś „punkt zwrotny” w rozmowach z klientami, który doprowadził do wprowadzenia tych nowych innowacji w monitorach? Czy może nam Pan opowiedzieć tę historię?

Spostrzeżenia użytkowników wpływają na tworzone przez nas doświadczenia technologiczne. Dla Lenovo kluczowe jest reagowanie na problemy klientów za pomocą rozwiązań, które spełniają ich potrzeby. W tym roku technologia odegrała kluczową rolę w życiu ludzi, ponieważ przez długi czas mieliśmy do czynienia z pracą zdalną i nauczaniem na odległość. Ten zwiększony czas spędzany przed ekranem w wyniku pandemii doprowadził do kilku nowych wyzwań, które musieliśmy rozwiązać. Kilka ostatnich „punktów zwrotnych” dla trendów w monitorach, które wyłoniły się z opinii klientów, to nowe standardy i potrzeby w zakresie technologii naturalnego niebieskiego światła o niskim natężeniu, wyświetlaczy mini-LED i wyświetlaczy z dźwiękiem krystalicznym, monitorów mobilnych oraz koncentratora USB-C.

Podczas pandemii Lenovo nadal wsłuchiwało się w opinie klientów, a nasze badania wykazały, że ludzie spędzają obecnie średnio połowę dnia przed ekranem. Było jasne, że ten zwiększony czas spędzany przed ekranem może mieć negatywny wpływ na oczy i musieliśmy coś zrobić, aby chronić zdrowie naszych klientów. Dzięki naszej technologii naturalnego niskiego poziomu światła niebieskiego kolory monitora są nadal wysokiej jakości, ale oczy są lepiej chronione. W Lenovo czujemy się odpowiedzialni za robienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby chronić naszych klientów, i obecnie żaden inny główny producent OEM nie ma tylu monitorów certyfikowanych przez Eyesafe, co Lenovo.

Innym przykładem ciągłej innowacyjności Lenovo jest wykorzystywanie opinii klientów do ulepszania naszych wyświetlaczy ekranowych. Wraz ze wzrostem rozmiarów monitorów zwiększa się odległość między użytkownikiem a monitorem i konieczne jest dostosowanie ustawień takich jak jasność, kontrast i rozdzielczość – a użytkownicy muszą wstać, aby dokonać tych zmian. Aby rozwiązać ten problem, opracowaliśmy oprogramowanie Think Color dla naszych monitorów z serii Think, a także podobne oprogramowanie o nazwie Lenovo Artery dla naszych modeli konsumenckich. Umożliwia ono użytkownikowi łatwe wprowadzanie zmian za pomocą jednego kliknięcia myszy. Ponadto użytkownik może nawet zaktualizować oprogramowanie sprzętowe za pomocą kilku kliknięć. Mogę powiedzieć z własnego doświadczenia, że zanim miałem to oprogramowanie, nigdy nie zmieniałem ustawień mojego monitora, a teraz mogę je łatwo regulować tak często, jak tylko chcę.

Co jest potrzebne, aby doprowadzić tę technologię do powszechnego przyjęcia?

Dobrym przykładem tego, jak udało nam się zapewnić powszechne przyjęcie przez klientów, była integracja technologii Lenovo Natural Low Blue Light opracowanej dla monitorów. Technologia Lenovo Natural Low Blue Light oferuje następną generację wymagań dotyczących niebieskiego światła i kolorów, opartych na badaniach nad zdrowiem i opiniach liderów w dziedzinie opieki zdrowotnej. Pomaga ona użytkownikom zminimalizować zmęczenie oczu i zapewnia lepsze wrażenia podczas oglądania, nawet przy długotrwałym lub ciągłym użytkowaniu.

Monitory Lenovo należały do pierwszej grupy dostawców wyświetlaczy, którzy w 2019 r. dostarczali monitory z technologią naturalnego niskiego poziomu niebieskiego światła. Do tego czasu wprowadziliśmy na rynek monitor ThinkVision S28u dla biznesu oraz monitor Lenovo L28u do użytku domowego dla konsumentów, debiutując wiodącą w branży technologią, która fizycznie zapobiega szkodliwemu niebieskiemu światłu, a jednocześnie zapewnia wysokiej jakości wierne odwzorowanie kolorów.

Aby dodatkowo wesprzeć nasze wysiłki zmierzające do uczynienia z tej technologii powszechnego standardu dla monitorów, Lenovo ogłosiło nowy certyfikat, który zostanie zintegrowany ze wszystkimi monitorami – standard Eyesafe, będący najwyższym zestawem wymagań dla branży monitorów. Standard Eyesafe, certyfikowany przez TÜV, umożliwia Lenovo szybkie informowanie klientów, że nasze produkty spełniają najbardziej rygorystyczne normy dotyczące wysokoenergetycznego widzialnego światła niebieskiego, maksymalnej energii i wydajności kolorów.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 1 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Powiązane Artykuły

Lenovo Vantage – twój osobisty doradca

Lenovo

Prawo autorskie w internecie... czyli bądźmy czujni w sieci

Lenovo

Prawo growe – wywiad z panią prawnik Martą Wysokińską

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Nowe ThinkPady Lenovo
Najnowsze komputery ThinkPad gotowe do pracy w każdych warunkach

Najnowsze laptopy ThinkPad z procesorami Intel® CoreTM vPro® 11. generacji lub AMD RyzenTM 5000 Series Mobile najnowszej generacji oferują udoskonalone technologie do komunikacji i współpracy...

Close