Porady

Przywracanie systemu Windows 10

29 stycznia 2020, Aktualizacja 30 października 2020Marek Konderski

W Windows 10 przywracanie systemu może czasem okazać się niezbędne. Mimo że Windows 10 jest dobrym systemem i wytrzymuje wiele lat pracy bez konieczności ponownej instalacji. Jednak gdy pojawi się taka potrzeba, przywracanie systemu Windows 10 można wykonać nadspodziewanie łatwo za pomocą systemowych narzędzi.

System operacyjny można porównać do mechanizmu, który smarowany potrafi pracować bezawaryjnie przez długie lata. Z czasem zużywa się jednak i wymaga wymiany podzespołów lub wręcz wymiany całego urządzenia. System Windows od zawsze miał tendencję do zostawiania śmieciowych plików i nadpisywania w przypadkowy sposób własnych ustawień. Do tego bywa, że inne aplikacje także mieszają w ustawieniach. Windows 10 zarządza tym wszystkim bardzo sprawnie, ale zdarzają się sytuacje, gdy bałagan jest tak wielki, że naprawianie go jest niemożliwe lub ekstremalnie czasochłonne. W takich wypadkach warto więc zainstalować system na nowo.

Instalowanie systemu nie jest przesadnie trudnym zadaniem. Dodatkowo można wykonać je dużo łatwiej niż przez ręcznie skasowanie wszystkich danych i wgranie systemu na nowo. “Dziesiątka” ma wbudowane specjalne funkcje, które znajdują się w ścieżce START -> USTAWIENIA -> AKTUALIZACJA I ZABEZPIECZENIA -> ODZYSKIWANIE. Ich działanie omawiamy poniżej.

Ustawienia Windows 10 odzyskiwanie

Zanim przeinstalujesz

Reinstalacja systemu wiąże się zazwyczaj z usunięciem wszystkich danych i wgraniem czystego systemu. Dla użytkownika oznacza to zatem, że wszelkie zainstalowane aplikacje, pliki, ustawienia, hasła zapisane w przeglądarce i masa innych ważnych informacji ulegną bezpowrotnemu skasowaniu. Dlatego, zanim rozpoczniesz reinstalację, zgraj na inny dysk wszystkie swoje pliki, spisz, jakich aplikacji używasz, zanotuj ich klucze licencyjne. Dużym ułatwieniem jest opcja zapisania danych w chmurze. Praktycznie każda przeglądarka po ponownym zalogowaniu odtwarza komplet danych, w tym co ważne zapisanych haseł do różnych serwisów. Spis powinno się robić w sposób przemyślany i rozłożyć go na kilka dni. Za jednym posiedzeniem można nie przypomnieć sobie wszystkich istotnych rzeczy. Lepiej poświęcić na to trochę czasu, niż potem rozpaczać i w panice próbować odzyskać dane.

Zobacz też Jak zresetować komputer?

Resetowanie ustawień

Pierwsza, najczęściej wykorzystywana opcja, umożliwia banalnie prostą reinstalację systemu bez konieczności żadnej ingerencji użytkownika. W praktyce nie trzeba mieć nawet nośnika instalacyjnego ani pamiętać numeru seryjnego. Po kliknięciu przycisku ROZPOCZNIJ pojawi się menu z dwiema opcjami do wyboru. 

Można w ten sposób usunąć absolutnie wszystko i wystartować ze świeżym i czystym systemem. Windows zostanie przywrócony do stanu pierwotnego. Trzeba będzie więc na nowo skonfigurować podstawowe parametry takie jak strefa czasowa, język, konto użytkownika, czyli dokładnie to, co po pierwszej instalacji.

Resetuj ustawienia do stanu początkowego Windows 10
Dodatkowe ustawienia Windows 10

Jeżeli system spreparował producent (zazwyczaj ma to miejsce w wypadku laptopów), to znajdą się tam zainstalowane już aplikacje np. do obsługi laptopa oraz pierwotne sterowniki. Trzeba teraz będzie doinstalować usunięte aplikacje i aktualizacje.

Przywracanie systemu Windows 10 z zachowaniem plików osobistych

Druga opcja umożliwia pozostawienie plików osobistych, aplikacji i ustawień. Przy czym warto pamiętać, że w wypadku wyboru tej opcji i tak utracimy większość zainstalowanych programów. W trakcie reinstalacji wszystkie zostaną usunięte, a ponownie zainstalowane tylko te, które pochodzą ze sklepu Microsoft Store. Czyli w praktyce nieliczne. Przed rozpoczęciem reinstalacji system poinformuje, które aplikacje zostaną usunięte, a po zakończeniu procesu wyświetli ich listę. Jeśli chodzi o dane użytkownika, pozostaną pliki znajdujące się w katalogu Użytkownicy (Users), czyli to, co mamy na Pulpicie, w katalogu Dokumenty, Pobrane i Ulubione.

Zadbaj także o to, by dane na Twoim komputerze były bezpieczne.

Ile trwa przywracanie systemu Windows 10?

Przywracanie systemu Windows 10 z zachowaniem plików osobistych trwa trochę dłużej, bo po klasycznym restarcie zaczyna się drugi etap – instalacji. W ogóle resetowanie nie trwa krótko, może zabrać nawet godzinę.

Windows 10 Resetowanie ustawień do stanu początkowego

W zakładce Ustawienia dostępna jest również  opcja DOWIEDZ SIĘ JAK ROZPOCZĄĆ… Jeśli ją wybierzemy, zostaniemy przekierowani do okienka ZABEZPIECZENIA WINDOWS -> ROZPOCZĘCIE OD NOWA. Jest to kolejny sposób, by zainstalować czystą, aktualną wersję systemu, usuwając przy tym wszystkie pliki. 

Powrót do poprzedniego systemu

Druga na liście opcja będzie w praktyce wykorzystywana najrzadziej. Jeżeli niedawno wykonaliśmy upgrade ze starszej wersji systemu do Windows 10 i nie przypadł nam on do gustu, możemy wrócić do stanu poprzedniego. Ta opcja jest jednak dostępna jedynie przez krótki czas (pliki zajmują sporo miejsca na dysku) i po niecałych dwóch tygodniach powrót może być już niemożliwy.

Uruchamianie zaawansowane

Najbardziej zaawansowana opcja przywracania systemu Windows 10 daje dostęp do kolejnego menu, z którego możemy wybrać metodę naprawy niepoprawnie działającego systemu. Kliknij URUCHOM PONOWNIE TERAZ, a na kolejnym ekranie wybierz ROZWIĄŻ PROBLEMY. Na kolejnym ekranie uzyskasz dostęp do opcji resetowania Windows (takich samych jak opisywane w poprzednim akapicie) oraz OPCJE ZAAWANSOWANE.

Przywracanie systemu Windows 10 wybierz opcję
Resetuj ustawienia Windows 10

Kolejny ekran do lista opcji.

Windows 10 naprawa podczas uruchomienia

Naprawa podczas uruchomienia

System spróbuje samodzielnie zdiagnozować przyczynę awarii podczas uruchamiania. Po zakończonej akcji poinformuje o efekcie i stworzy raport z jej wynikami.

Ustawienia uruchamiania

Uruchamia ponownie system, wyświetlając menu z wyborem opcji, jakie zostaną zastosowane przy dalszym uruchamianiu:

 • Debugowanie
 • Uruchamianie z logowaniem
 • Tryb niskiej rozdzielczości
 • Tryb bezpieczny
 • Tryb bezpieczny z dostępem do sieci
 • Tryb bezpieczny z linią poleceń
 • Wymuszone wyłączenie sterowników
 • Wyłączenie programów anty-malware
 • Wyłączenie opcji restartu po awarii
 • Uruchomienie środowiska odzyskiwania

Wszystkie te opcje są użyteczne dla osób nieco bardziej obeznanych z komputerem i mało zaawansowanemu użytkownikowi nie pomogą. Trzeba bowiem mieć przynajmniej jakieś podejrzenia co do przyczyny awarii i wybrać opcję, która daje szansę na zweryfikowanie tezy i usunięcie usterki.

Windows 10 ustawienia uruchamiania

Może się jednak zdarzyć, że ekran wyboru będzie wyglądał tak:

advanced boot options

Wiersz poleceń Windows 10 – przywracanie systemu

Z całego systemu zostaje tylko okno poleceń (cmd.exe), w którym możemy sterować systemem w trybie tekstowym, praktycznie tak jak w DOS-ie. Po zamknięciu okna wracamy do poprzedniego menu.

wiersz polecenia

Odinstaluj aktualizacje

Daje możliwość wygodnej i automatycznej deinstalacji ostatnich aktualizacji systemu, osobno dotyczących podstawowych usług systemu i osobno dodatkowych.

odinstaluj aktualizacje

Przywracanie systemu Windows 10

Możliwość przywrócenia systemu do jednego z wcześniej zapisanych punktów przywracania. Automatycznie tracimy wszystkie pliki i ustawienia po tym punkcie. Aby ta opcja zadziałała, trzeba tworzyć punkty przywracania, ręcznie lub automatycznie. Warto sprawdzić to w ustawieniach systemu (Panel sterowania -> Wyszukiwarka -> Punkt przywracania).

Restore system files and settings

Odzyskiwanie obrazu systemu

Przywrócenie systemu z pliku z backupem. Tu również warunkiem jest posiadanie takiego pliku. Można go tworzyć w oknie USTAWIENIA -> AKTUALIZACJA I ZABEZPIECZENIA -> KOPIA ZAPASOWA.

odzyskiwanie obrazu systemu

Lenovo One Key Recovery (OKR) Przywracanie systemu Windows 10

Laptopy Lenovo wyposażono ponadto w dodatkową opcję odzyskiwania systemu, która nazywa się One Key Recovery (OKR). Na obudowie modeli z serii ThinkPad oraz Ideapad znajduje się specjalny przycisk umożliwiający uruchomienie komputera w trybie odzyskiwania systemu. Wyłącz więc komputer i uruchom go używając tego właśnie przycisku. Na ekranie zobaczysz wówczas menu startowe. Wybierz opcję SYSTEM RECOVERY. Na kolejnym ekranie ujrzysz pytanie, czy system ma być przywrócony do ustawień początkowych czy do wybranej kopii zapasowej.

Wybór pierwszej opcji spowoduje skasowanie wszystkich plików i partycji znajdujących się na dysku, a następnie przywrócenie stanu, jaki miał nowy komputer. Co to oznacza w praktyce?

 1. Wszystkie ważne pliki musisz zgrać na zewnętrzny dysk, pendrive lub wrzucić do chmury.
 2. Razem z Windows zostaną wgrane aplikacje, które producent preinstalował na nowym komputerze.
 3. Jeżeli zmieniałeś domyślny układ partycji na dysku, w szczególności ruszałeś ukrytą partycję Recovery (np. przy samodzielnej zmianie dysku), to jest duża szansa, że system Lenovo One Key Recovery (OKR) nie zadziała, bo nie rozpozna ścieżki do danych, z których miał odtworzyć system.

One Key Recovery to także współpracująca z systemem aplikacja. Jeżeli nie masz jej zainstalowanej, możesz bez problemu ściągnąć ją z serwisu Lenovo. Z poziomu tej aplikacji można wykonywać kopie zapasowe systemu oraz inicjować przywracanie Windows do stanu pierwotnego lub z dowolnej kopii.

OneKey Recovery

Jeśli przeczytałeś ten artykuł, może zainteresować cię również inny nasz poradnik – bootowalny pendrive.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 28

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Marek Konderski

Dziennikarz IT z dwudziestoletnim doświadczeniem i absolwent Politechniki Warszawskiej. Pracował dla takich tytułów jak RESET, PC Kurier i Komputer Świat. Był redaktorem naczelnym miesięcznika PC Format w latach 2009-2017. Obecnie prowadzi na YouTubie kanał Prosto z kartonu, gdzie testuje technologiczne nowości.

Powiązane Artykuły

Klonowanie dysku - krok po kroku

Lenovo

Cyberataki, czyli ciekawość pierwszym stopniem do cyberpiekła - felieton Marka Jaślana

Lenovo

0xc00007b – aplikacja nie została właściwie uruchomiona. Jak rozwiązać problem?

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Robert Kupisz i Lenovo – jak technologia zmienia modę?

Robert Kupisz i Lenovo - jaki to ma związek? Podczas multimedialnego wernisażu inaugurującego nową kolekcję znanego projektanta, firma Lenovo zaprezentowała...

Close