
W Windows 10 przywracanie systemu może czasem okazać się niezbędne. Mimo że Windows 10 jest dobrym systemem i wytrzymuje wiele lat pracy bez konieczności ponownej instalacji. Jednak gdy pojawi się taka potrzeba, przywracanie systemu Windows 10 można wykonać nadspodziewanie łatwo za pomocą systemowych narzędzi.
System operacyjny można porównać do mechanizmu, który smarowany potrafi pracować bezawaryjnie przez długie lata. Z czasem zużywa się jednak i wymaga wymiany podzespołów lub wręcz wymiany całego urządzenia. System Windows od zawsze miał tendencję do zostawiania śmieciowych plików i nadpisywania w przypadkowy sposób własnych ustawień. Do tego bywa, że inne aplikacje także mieszają w ustawieniach. Windows 10 zarządza tym wszystkim bardzo sprawnie, ale zdarzają się sytuacje, gdy bałagan jest tak wielki, że naprawianie go jest niemożliwe lub ekstremalnie czasochłonne. W takich wypadkach warto więc zainstalować system na nowo.
Instalowanie systemu nie jest przesadnie trudnym zadaniem. Dodatkowo można wykonać je dużo łatwiej niż przez ręcznie skasowanie wszystkich danych i wgranie systemu na nowo. “Dziesiątka” ma wbudowane specjalne funkcje, które znajdują się w ścieżce START -> USTAWIENIA -> AKTUALIZACJA I ZABEZPIECZENIA -> ODZYSKIWANIE. Ich działanie omawiamy poniżej.
Zanim przeinstalujesz
Reinstalacja systemu wiąże się zazwyczaj z usunięciem wszystkich danych i wgraniem czystego systemu. Dla użytkownika oznacza to zatem, że wszelkie zainstalowane aplikacje, pliki, ustawienia, hasła zapisane w przeglądarce i masa innych ważnych informacji ulegną bezpowrotnemu skasowaniu. Dlatego, zanim rozpoczniesz reinstalację, zgraj na inny dysk wszystkie swoje pliki, spisz, jakich aplikacji używasz, zanotuj ich klucze licencyjne. Dużym ułatwieniem jest opcja zapisania danych w chmurze. Praktycznie każda przeglądarka po ponownym zalogowaniu odtwarza komplet danych, w tym co ważne zapisanych haseł do różnych serwisów. Spis powinno się robić w sposób przemyślany i rozłożyć go na kilka dni. Za jednym posiedzeniem można nie przypomnieć sobie wszystkich istotnych rzeczy. Lepiej poświęcić na to trochę czasu, niż potem rozpaczać i w panice próbować odzyskać dane.
Zobacz też Jak zresetować komputer?
Resetowanie ustawień
Pierwsza, najczęściej wykorzystywana opcja, umożliwia banalnie prostą reinstalację systemu bez konieczności żadnej ingerencji użytkownika. W praktyce nie trzeba mieć nawet nośnika instalacyjnego ani pamiętać numeru seryjnego. Po kliknięciu przycisku ROZPOCZNIJ pojawi się menu z dwiema opcjami do wyboru.
Można w ten sposób usunąć absolutnie wszystko i wystartować ze świeżym i czystym systemem. Windows zostanie przywrócony do stanu pierwotnego. Trzeba będzie więc na nowo skonfigurować podstawowe parametry takie jak strefa czasowa, język, konto użytkownika, czyli dokładnie to, co po pierwszej instalacji.
Jeżeli system spreparował producent (zazwyczaj ma to miejsce w wypadku laptopów), to znajdą się tam zainstalowane już aplikacje np. do obsługi laptopa oraz pierwotne sterowniki. Trzeba teraz będzie doinstalować usunięte aplikacje i aktualizacje.
Przywracanie systemu Windows 10 z zachowaniem plików osobistych
Druga opcja umożliwia pozostawienie plików osobistych, aplikacji i ustawień. Przy czym warto pamiętać, że w wypadku wyboru tej opcji i tak utracimy większość zainstalowanych programów. W trakcie reinstalacji wszystkie zostaną usunięte, a ponownie zainstalowane tylko te, które pochodzą ze sklepu Microsoft Store. Czyli w praktyce nieliczne. Przed rozpoczęciem reinstalacji system poinformuje, które aplikacje zostaną usunięte, a po zakończeniu procesu wyświetli ich listę. Jeśli chodzi o dane użytkownika, pozostaną pliki znajdujące się w katalogu Użytkownicy (Users), czyli to, co mamy na Pulpicie, w katalogu Dokumenty, Pobrane i Ulubione.
Zadbaj także o to, by dane na Twoim komputerze były bezpieczne.
Ile trwa przywracanie systemu Windows 10?
Przywracanie systemu Windows 10 z zachowaniem plików osobistych trwa trochę dłużej, bo po klasycznym restarcie zaczyna się drugi etap – instalacji. W ogóle resetowanie nie trwa krótko, może zabrać nawet godzinę.
W zakładce Ustawienia dostępna jest również opcja DOWIEDZ SIĘ JAK ROZPOCZĄĆ… Jeśli ją wybierzemy, zostaniemy przekierowani do okienka ZABEZPIECZENIA WINDOWS -> ROZPOCZĘCIE OD NOWA. Jest to kolejny sposób, by zainstalować czystą, aktualną wersję systemu, usuwając przy tym wszystkie pliki.
Powrót do poprzedniego systemu
Druga na liście opcja będzie w praktyce wykorzystywana najrzadziej. Jeżeli niedawno wykonaliśmy upgrade ze starszej wersji systemu do Windows 10 i nie przypadł nam on do gustu, możemy wrócić do stanu poprzedniego. Ta opcja jest jednak dostępna jedynie przez krótki czas (pliki zajmują sporo miejsca na dysku) i po niecałych dwóch tygodniach powrót może być już niemożliwy.
Uruchamianie zaawansowane
Najbardziej zaawansowana opcja przywracania systemu Windows 10 daje dostęp do kolejnego menu, z którego możemy wybrać metodę naprawy niepoprawnie działającego systemu. Kliknij URUCHOM PONOWNIE TERAZ, a na kolejnym ekranie wybierz ROZWIĄŻ PROBLEMY. Na kolejnym ekranie uzyskasz dostęp do opcji resetowania Windows (takich samych jak opisywane w poprzednim akapicie) oraz OPCJE ZAAWANSOWANE.
Kolejny ekran do lista opcji.
Naprawa podczas uruchomienia
System spróbuje samodzielnie zdiagnozować przyczynę awarii podczas uruchamiania. Po zakończonej akcji poinformuje o efekcie i stworzy raport z jej wynikami.
Ustawienia uruchamiania
Uruchamia ponownie system, wyświetlając menu z wyborem opcji, jakie zostaną zastosowane przy dalszym uruchamianiu:
- Debugowanie
- Uruchamianie z logowaniem
- Tryb niskiej rozdzielczości
- Tryb bezpieczny
- Tryb bezpieczny z dostępem do sieci
- Tryb bezpieczny z linią poleceń
- Wymuszone wyłączenie sterowników
- Wyłączenie programów anty-malware
- Wyłączenie opcji restartu po awarii
- Uruchomienie środowiska odzyskiwania
Wszystkie te opcje są użyteczne dla osób nieco bardziej obeznanych z komputerem i mało zaawansowanemu użytkownikowi nie pomogą. Trzeba bowiem mieć przynajmniej jakieś podejrzenia co do przyczyny awarii i wybrać opcję, która daje szansę na zweryfikowanie tezy i usunięcie usterki.
Może się jednak zdarzyć, że ekran wyboru będzie wyglądał tak:
Wiersz poleceń Windows 10 – przywracanie systemu
Z całego systemu zostaje tylko okno poleceń (cmd.exe), w którym możemy sterować systemem w trybie tekstowym, praktycznie tak jak w DOS-ie. Po zamknięciu okna wracamy do poprzedniego menu.
Odinstaluj aktualizacje
Daje możliwość wygodnej i automatycznej deinstalacji ostatnich aktualizacji systemu, osobno dotyczących podstawowych usług systemu i osobno dodatkowych.
Przywracanie systemu Windows 10
Możliwość przywrócenia systemu do jednego z wcześniej zapisanych punktów przywracania. Automatycznie tracimy wszystkie pliki i ustawienia po tym punkcie. Aby ta opcja zadziałała, trzeba tworzyć punkty przywracania, ręcznie lub automatycznie. Warto sprawdzić to w ustawieniach systemu (Panel sterowania -> Wyszukiwarka -> Punkt przywracania).
Odzyskiwanie obrazu systemu
Przywrócenie systemu z pliku z backupem. Tu również warunkiem jest posiadanie takiego pliku. Można go tworzyć w oknie USTAWIENIA -> AKTUALIZACJA I ZABEZPIECZENIA -> KOPIA ZAPASOWA.
Lenovo One Key Recovery (OKR) Przywracanie systemu Windows 10
Laptopy Lenovo wyposażono ponadto w dodatkową opcję odzyskiwania systemu, która nazywa się One Key Recovery (OKR). Na obudowie modeli z serii ThinkPad oraz Ideapad znajduje się specjalny przycisk umożliwiający uruchomienie komputera w trybie odzyskiwania systemu. Wyłącz więc komputer i uruchom go używając tego właśnie przycisku. Na ekranie zobaczysz wówczas menu startowe. Wybierz opcję SYSTEM RECOVERY. Na kolejnym ekranie ujrzysz pytanie, czy system ma być przywrócony do ustawień początkowych czy do wybranej kopii zapasowej.
Wybór pierwszej opcji spowoduje skasowanie wszystkich plików i partycji znajdujących się na dysku, a następnie przywrócenie stanu, jaki miał nowy komputer. Co to oznacza w praktyce?
- Wszystkie ważne pliki musisz zgrać na zewnętrzny dysk, pendrive lub wrzucić do chmury.
- Razem z Windows zostaną wgrane aplikacje, które producent preinstalował na nowym komputerze.
- Jeżeli zmieniałeś domyślny układ partycji na dysku, w szczególności ruszałeś ukrytą partycję Recovery (np. przy samodzielnej zmianie dysku), to jest duża szansa, że system Lenovo One Key Recovery (OKR) nie zadziała, bo nie rozpozna ścieżki do danych, z których miał odtworzyć system.
One Key Recovery to także współpracująca z systemem aplikacja. Jeżeli nie masz jej zainstalowanej, możesz bez problemu ściągnąć ją z serwisu Lenovo. Z poziomu tej aplikacji można wykonywać kopie zapasowe systemu oraz inicjować przywracanie Windows do stanu pierwotnego lub z dowolnej kopii.
Jeśli przeczytałeś ten artykuł, może zainteresować cię również inny nasz poradnik – bootowalny pendrive.
Komentarze do artykułu