Mimo że komputery towarzyszą nam wszędzie, główne stanowisko pracy to podstawa współczesnego biznesu. Specjaliści korzystający z wielu urządzeń peryferyjnych nie chcą marnować czasu na podłączanie kabli, kiedy wracają do biura. Stacje dokujące to znakomita odpowiedź na ich potrzeby.
Stacje dokujące z serii ThinkPad można podzielić na dwie grupy. Pierwszą stanowią urządzenia z dokowaniem mechanicznym, drugą zaś stacje wykorzystujące standard USB.
W naszej recenzji przybliżamy działanie modelu ThinkPad Ultra Dock, wyposażonego w Hybrid USB-C, USB-A oraz port Thunderbolt 3.
Zobacz nasz test, aby dowiedzieć się, jak sprawdzić kompatybilność poszczególnych modeli oraz dlaczego warto korzystać ze stacji dokujących.
Stacje dokujące dla mobilnych profesjonalistów
W dzisiejszych czasach praca z komputerem rzadko kiedy ogranicza się do jednego stanowiska. Użytkownicy chcą być ultra mobilni, więc korzystają z wielu różnych urządzeń, które towarzyszą w biurze, domu i podróży. Są jednak miejsca, gdzie nasze stanowisko pracy to coś więcej niż sam laptop lub tablet. Wielu specjalistów podłącza do swojego komputera szereg urządzeń peryferyjnych lub pracuje na wielu monitorach. Odpowiedzią na ich potrzeby są stacje dokujące, które z roku na rok coraz bardziej zyskują na popularności.
Do czego służy stacja dokująca?
Mimo że komputery towarzyszą nam wszędzie, główne stanowisko pracy to podstawa współczesnego biznesu. Specjaliści, korzystający z wielu urządzeń peryferyjnych, nie chcą marnować czasu na podłączenie kabli, kiedy wracają do swojego biura. Stacje dokujące z serii ThinkPad to najlepsza odpowiedź na ich potrzeby. Myszki, interfejsy audio monitory, klawiatury, drukarki, dyski zewnętrzne wszystkie te urządzenia podłączone są już do docka. Po spotkaniu z klientem lub powrocie z podróży wystarczy zadokować sam komputer i centrum zarządzania naszymi projektami jest gotowe do pracy. Jeśli stawiacie na profesjonalne rozwiązania i maksymalną produktywność, dock to coś dla Was.
Stacje mechaniczne
Stacje dokujące serii ThinkPad można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to urządzenie z dokowaniem mechanicznym, natomiast druga to stacje wykorzystujące standard USB. Stacje dokujące mechaniczne bazują na konektorze CS18 i wspierają większość nowych komputerów serii ThinkPad T, E, X, a nawet najnowszego ThinkPad’a X1 Carbon 6 generacji. Mechaniczne stacje dokującą zapewniają najwyższy komfort pracy i mimo rosnącej popularności alternatywnych rozwiązań wciąż cieszą się największą popularnością wśród użytkowników. W związku z tym firma Lenovo nadal rozwija ten standard i udoskonala go z myślą o obecnych i przyszłych klientach.
Basic, Pro i Ultra
Najnowsze modele mechanicznych stacji dokujących ThinkPad dostępne są w trzech wariantach: Basic, Pro oraz Ultra. Kompatybilność urządzenia z komputerem można sprawdzić na stronie Lenovo. Najbardziej zaawansowana stacja dokująca ThinkPad Ultra dock, którą prezentujemy w tym filmie, oferuje 4 porty wideo. Dzięki nim możemy jednocześnie połączyć z komputerem aż trzy monitory, oferujące rozdzielczość 4k, co na pewno docenią profesjonalni graficy, informatycy lub montażyści. A samo dokowanie jest niezwykle proste.
Łączność i bezpieczeństwo
Nie zabrakło też czterech portów USB 3.1 drugiej generacji, a także, dwóch portów USB C, dzięki którym mysz, klawiatura, zewnętrznych dysk lub interfejs audio będą gotowe do pracy od razu po zadokowaniu komputera. Mechaniczna stacja dokująca to również gwarancja bezpieczeństwa fizycznego. Do zabezpieczenia możemy użyć gniazda Kensington, uniemożliwiając tym samym potencjalną kradzież. Natomiast po przekręceniu dedykowanego kluczyka, komputera nie uda się wyciąć bez inwazyjnie ze stacji dokującej.
Stacje dokujące USB 3.0, USB-C, Thunderbolt oraz hybrydowe
Kolejna grupa stacji dokujących z rodziny ThinkPad to te, które podłączymy do naszych urządzeń za pomocą przewodu wykorzystującego standard USB. W zależności od potrzeb może to być kabel USB 3.0, USB C oraz najszybszy z nich Thunderbolt 3. W trosce o stanowiska pracy, przy których wykorzystuje się różne rodzaje urządzeń, firma Lenovo przygotowała jeszcze jedną grupę produktów. Są to stacje hybrydowe pozwalające skorzystać ze specjalnej przejściówki i podłączać różne rodzaje urządzeń w zależności od potrzeb. W tym przypadku mamy do czynienia z wariantem USB C i klasycznym USB typu A. ThinkPad Thunderbolt 3 dock to najszybsza stacja dokująca w portfolio firmy Lenovo i ciekawa alternatywa dla stacji mechanicznych. Którą stację wybierzesz, zależy wyłącznie od preferencji użytkownika. Hybrydowa stacja dokująca to znakomite rozwiązanie dla organizacji, które pracują na różnych komputerach. Niezależnie czy są to starsze modele wykorzystujące klasyczny port USB, czy nowsze wspierane przez standard USB C, dock będzie w stanie obsłużyć każdy z nich.
Kompatybilność stacji dokujących
Podobnie jak w przypadku stacji mechanicznych kompatybilność urządzeń sprawdzimy na stronie Lenovo. W przypadku podłączenia starszej maszyny przez port USB stacja będzie działać jak replikator portów. Hybrydowa stacja dokująca ThinkPad oferuje także porty USB typu A, USB C oraz USB 2.0. Monitory podepniemy za pomocą gniazd displayport oraz HDMI. Na obudowie urządzenia znajdziemy również wyjście audio Combo Jack i port RJ45.
Wytrzymałość stacji dokujących
Wszystkie stacje dokujące z rodziny ThinkPad poddawane są szczegółowym testom. Są one przeprowadzane według scenariuszy, które biorą pod uwagę codzienne użytkowanie sprzętu. To między innymi tysiące dokowań, niekończące się zaginanie kabli i działanie wysokich temperatur. Urządzenia były poddawane wielu ciężkim próbom, zanim poszczególne modele docków trafiły do sprzedaży. Dzięki temu macie pewność, że stacja dokująca, którą wybierzecie, będzie spełniać swoje zadania przez długie lata.
Komentarze do artykułu