Biznes

Stacje robocze – do zadań specjalnych

23 marca 2020Angelika Jeżewska

Biznesovo stacje robocze

Stacja robocza – co to takiego? Zastanawiasz się, czym właściwie różni się od komputera osobistego? A może nie masz pewności, czy byłoby to odpowiednie rozwiązanie dla ciebie? Oto kilka faktów o stacjach roboczych, które powinien znać każdy przedsiębiorca.

Czym różni się stacja robocza od komputera osobistego? Choć w potocznym rozumieniu pojęcia te są traktowane wymiennie, według fachowej terminologii, stacja robocza to komputer o wyższej wydajności. Co to oznacza w praktyce? Wielowątkowość, większe możliwości przetwarzania grafiki komputerowej, a także dużą moc obliczeniową. Rozwiązania te mają już całkiem długą historię. Jedna z pierwszych stacji, 3Station firmy 3Com, powstała jeszcze w latach 80.

Stacja robocza w biznesie

Choć stacje robocze wydają się idealnymi rozwiązaniami dla profesjonalistów, w rzeczywistości przedsiębiorcy często pomijają je, rozważając zakup sprzętu komputerowego. Ich wybór pada raczej na komputery osobiste o parametrach wydajnego urządzenia biurowego. Przedsiębiorcy szukają bowiem stabilnych i niezawodnych rozwiązań w przystępnych cenach. Przy takim podejściu można jednak czasem wpaść w pułapkę. Architekci, inżynierowie, graficy czy montażyści materiałów wideo potrzebują bowiem komputera o potężnej mocy obliczeniowej, by wykonywać swoją pracę sprawnie i profesjonalnie.

ThinkPad stacja robocza

Jak nie wpaść w pułapkę?

  • Procesory i pamięć – Jaka jest twoja pierwsza myśl, gdy ktoś pyta o najbardziej wydajny procesor? Intel Core i7 najnowszej generacji? W przypadku komputerów osobistych i gamingowych jest to dobra odpowiedź. Jeśli jednak potrzebujemy dużej wielowątkowości lub zaawansowanych zabezpieczeń, należy sięgnąć po procesory z serii Intel Xeon. Podstawowe modele Intel Xeon mają 4 rdzenie i 8 wątków. Bardziej wymagający użytkownicy mogą jednak wybrać procesory 8-, 12-, 16-, 18- a nawet 22-, 32- i 64-rdzeniowe. W połączeniu z technologią HT (Hyper Threading) możemy dzięki temu osiągnąć nawet 44 logiczne rdzenie z jednego procesora. W przypadku stacji roboczych ważna jest również możliwość obsługi przez procesor pamięci ECC. Procesory Intel Xeon mają zdolność do obsługi modułów RAM z korekcją i detekcją błędów (technologia ECC). Ta natomiast zapewnia bezpieczeństwo układu.
  • Karty graficzne – Czy powszechnie wykorzystywana w komputerach gamingowych dedykowana karta GTX nadaje się do zastosowań biznesowych? Dopóki poprzestajemy na prostych obliczeniach, prawdopodobnie tak. Jednak przy bardziej zaawansowanych operacjach będziemy potrzebować przede wszystkim wydajności, nie zaś kluczowej dla graczy szybkości. Tę natomiast zapewnią karty NVS, nVidia Quadro czy FirePro od AMD. Karty graficzne dedykowane stacjom roboczym powinny być również przystosowanie do pracy ze specjalistycznym oprogramowaniem (CAD, Adobe, Autodesk, Siemens PLM, Creo).To, czy określony układ graficzny (wraz ze sterownikami) jest zoptymalizowany do wydajnego i bezawaryjnego działania z danym programem, potwierdza certyfikacja ISV (Independent Software Vendors).

Przestrzeń dyskowa

Jeśli nasza praca nie wymaga zaawansowanych operacji, do wydajnego korzystania wystarczy nam jeden dysk twardy SSD o pojemności 512GB oraz dysk zewnętrzny, na którym będziemy przechowywać duże archiwalne pliki. W naszym artykule przeczytasz więcej o rodzajach dysków SSD.

A jakie możliwości daje nam stacja robocza? Zacznijmy od tego, że stacje robocze mogą być wyposażone dużą przestrzeń dyskową oraz więcej niż jeden dysk twardy. Wewnątrz obudowy znajdują się zatoki pozwalające na montaż dysków – najczęściej 2,5- i 3,5-calowych. Poza tym coraz częściej mamy miejsca na dyski M.2 oparte o interfejs SATA lub PCIe na płycie głównej. Wolne gniazda PCIe x4 umożliwiają natomiast montaż dysków HHHL (AHCI lub NVMe). Przestrzenią dyskową możesz również samodzielnie zarządzać dyskami, umieszczając je wewnątrz komputera na specjalnych półkach, szufladkach lub szynach montażowych obsługiwanych beznarzędziowo.

Stacje robocze dają również możliwość łączenia dysków w macierz RAID, zarówno z poziomu chipsetu jak i z poziomu sprzętu. Zróżnicowane konfiguracje RAID (0,1, 5,10) zwiększają wydajność nośników spiętych w macierz, a także stanowią zabezpieczenie dla danych przechowywanych na dyskach. Dzięki temu unikniemy w przyszłości konieczności odzyskiwania danych oraz związanych z tym kosztów.

Obudowa i chłodzenie w stacjach roboczych

W przypadku stacji roboczych do zadań specjalnych określenie, że liczy się tylko wnętrze, jedynie pozornie wydaje się słuszne. Do prawidłowej pracy niezbędna jest bowiem również odpowiednia odbudowa. A więc taka, która będzie odprowadzała nadmiar ciepła wytworzonego podczas pracy. Żywotność podzespołów zależy bowiem od tego, czy będzie odbywała się w optymalnej temperaturze. Tu dochodzimy do kolejnego ważnego elementu, a więc wentylacji. Istotny jest odpowiedni projekt wnętrza obudowy zapewniający ochronę urządzenia przed przegrzaniem. Powinien on przewidzieć korytarze powietrzne, które zapewnią sprawne chłodzenie. Stacje robocze i serwery często wykorzystują w tym celu technologię „plastra miodu”.

Stacje robocze Lenovo

Mobilne stacje robocze w biurze i w terenie

Osoby pracujące na stacjach roboczych często pracują stacjonarnie. Ten tryb daje większe możliwości dopasowania urządzenia i zapewnienia dużej mocy obliczeniowej. Czasem jednak okoliczności nawet ich zmuszają do wyjścia z biura. Wówczas przydatne są właśnie mobilne stacje robocze. Te przenośne kombajny wyposażone są w maksymalną moc obliczeniową, jaką można uzyskać w urządzeniach przenośnych. Ich zaletą jest długi czas pracy na baterii. Dla osób pracujących z obrazem istotna będzie natomiast odpowiednia rozdzielczość matrycy (FHD, UHD) czy odwzorowanie kolorów. Również w mobilnych stacjach roboczych komponenty będą miały większą moc niż w przypadku komputerów osobistych.

Stacje robocze sprawdzą się tam, gdzie potrzeba wydajności, której nie może zapewnić komputer osobisty. Będzie ci ona potrzebna, jeśli przeprowadzasz na swoim sprzęcie zaawansowane symulacje, pracujesz z dużą ilością zmiennych, często renderujesz pliki itd. Choć koszt zakupu stacji roboczych jest wyższy, zapewniają one mniejszą awaryjność, bezpieczeństwo i szybszą pracę. Jeśli weźmiemy pod uwagę te czynniki, możemy dojść do wniosku, że na koniec dnia taki zakup okaże się bardziej opłacalny dla naszego biznesu.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Angelika Jeżewska

Senior Marketing Specialist, Brand Expert, Lenovo Polska Od 13 lat związana z branżą IT. Swoją przygodę zaczęła w firmie Hewlett Packart, gdzie pracowała w latach 2006-2009 i odpowiadała za wsparcie sprzedaży, jak również analizę sprzedaży produktów PSG (działu komputerowych systemów osobistych) na rynku polskim. W latach 2010-2017 związana była z firmą Fujitsu, gdzie początkowo zajmowała stanowisko spzedażowe, a następnie, przenosząc się z obszaru sprzedaży do marketingu odpowiadała za szeroko rozumianą komunikacje biznesową (PR, reklama). Po doświadczeniach zdobytych po stronie Vendorów IT, przyszła kolej na ponad dwuletni rozwój po agencyjnej stronie w Monday – agencji komunikacji zintegrowanej, gdzie zajęła stanowisko Head of Digital B2B i odpowiadała za strategię komunikacji online oraz media społecznościowe dużych marek, głównie technologicznych, z obszaru B2B. Obecnie zajmuje się komunikacją marki Lenovo, zarówno w kwestiach PR jak i po stronie kampanii digital, content marketing czy influecer marketing.

Powiązane Artykuły

Jaki dysk SSD do laptopa lub komputera wybrać?

Lenovo

Komputer AIO (All in One) czy TIO, stacjonarny czy laptop? Podpowiadamy idealne rozwiązanie dla firm.

Lenovo

Druk 3D, czyli jak most połączył tradycję z technologią

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Czyszczenie komputera – czego używać?

Czyszczenie komputera i dezynfekcja jego obudowy to działania, o których nie można zapominać. Wielu z nas korzysta z laptopa przynajmniej...

Close