
Pierwszy superkomputer chłodzony cieczą Uniwersytetu Harvarda z technologiami Lenovo oraz Intel pomoże w dokonywaniu odkryć naukowych. Z jego pomocą będą prowadzone badania w dziedzinie prognozowania trzęsień ziemi, rozprzestrzeniania się chorób i powstawania gwiazd.
Lenovo i Intel dostarczają zaawansowaną infrastrukturę superkomputerową, aby umożliwić odkrycia w dziedzinie prognozowania trzęsień ziemi, rozprzestrzeniania się chorób i powstawania gwiazd.
Najnowszy klaster superkomputerowy FASRC działa 3–4 razy szybciej dzięki modernizacji serwerów Lenovo przy użyciu technologii chłodzenia cieczą Lenovo Neptune™ oraz procesorom Intel Xeon Platinum 8268 2 generacji.
Zwiększanie zasięgu i możliwości najbardziej zaawansowanych technologii wysokowydajnych systemów obliczeniowych (HPC) — From Exascale to Everyscale™ — to zasadniczy element działań Lenovo na rzecz bardziej otwartego, opartego na wiedzy i proekologicznego społeczeństwa cyfrowego w myśl hasła Smarter Technology for All™. Dla naukowców z Działu Badań Komputerowych Wydziału Nauk Humanistycznych i Ścisłych Uniwersytetu Harvarda (FASRC) inteligentniejsza jest energooszczędna technologia, która chłodzi serwery bez wpływu na wzrost temperatury planety.
FASRC – połączenie nauk humanistycznych i ścisłych
FASRC powstał w 2007 roku, by świadczyć najnowocześniejsze usługi komputerowe na potrzeby zaawansowanych badań. Niedawno FASRC ogłosił powstanie swojego największego klastra HPC — Cannon, nazwanego imieniem legendarnej amerykańskiej astronom Annie Jump Cannon. Klaster FASRC Cannon to system HPC o wielkiej skali umożliwiający modelowanie i symulację w naukach ścisłych i społecznych, inżynierii oraz dziedzinach zdrowia publicznego i edukacji na potrzeby ponad 600 grup laboratoryjnych i ponad 4500 harwardzkich badaczy. Szybsze i wydajniejsze przetwarzanie danych ma decydujące znaczenie dla tysięcy naukowców, którzy doskonalą prognozowanie wstrząsów następczych po trzęsieniu ziemi, modelują czarne dziury przy użyciu danych z programu Teleskop Horyzontu Zdarzeń, tworzą mapy niewidocznych zanieczyszczeń oceanu, opracowują nowe metody śledzenia i przewidywania grypy, a także rozwijają nową technikę analizy statystycznej, aby lepiej rozumieć szczegółowe aspekty powstawania gwiazd.
Superkomputer chłodzony cieczą
Chcąc zmodernizować swój poprzedni klaster Odyssey, FASRC wykorzystał wieloletnią współpracę firm Lenovo i Intel na rzecz rozwoju HPC i sztucznej inteligencji w centrach danych. FASRC chciał utrzymać wysoką liczbę procesorów i zwiększyć ich indywidualną wydajność. 25 proc. wszystkich obliczeń odbywa się bowiem na jednym rdzeniu. Do zapewnienia wyższej wydajności obecnie i zwiększenia możliwości rozwoju na przyszłość niezbędny jest superkomputer chłodzony cieczą.
Cannon obejmuje ponad 30 000 rdzeni procesorów Intel Xeon Scalable 2 generacji i zawiera technologię chłodzenia cieczą Lenovo Neptune™, która wykorzystuje lepsze przewodzenie ciepła przez wodę w porównaniu z powietrzem. Dzięki temu elementy serwera o znaczeniu krytycznym mogą działać w niższej temperaturze, co sprzyja lepszej wydajności i oszczędności energii. Znacznie lepsza wydajność uzyskana dzięki temu nowemu systemowi to efekt dążenia Lenovo do upowszechniania rozwiązań exascale wśród szerokiego grona użytkowników w myśl hasła From Exascale to Everyscale™.
670 serwerów Lenovo ThinkSystem SD650
Choć system pamięci masowej Cannona jest rozproszony po różnych lokalizacjach, główne zasoby obliczeniowe znajdują się w Massachusetts Green High Performance Computing Center. Jest to centrum danych z certyfikatem LEED Platinum w Holyoke. W klastrze Cannon działa 670 serwerów Lenovo ThinkSystem SD650 wyposażonych w system bezpośredniego chłodzenia wodą Lenovo Neptune™ oraz procesory Intel Xeon Platinum 8268 z 24 rdzeniami na gniazdo i 48 rdzeniami na węzeł. Każdy węzeł klastra Cannon jest teraz kilkakrotnie szybszy od wszelkich dotychczasowych węzłów. Zadania takie jak modele geofizyczne Ziemi są wykonywane 3–4 razy szybciej niż w poprzednim systemie. W ciągu pierwszych czterech tygodni eksploatacji Cannon wykonał ponad 4,2 miliona zadań z wykorzystaniem ponad 21 milionów godzin czasu procesorów.



„W nauce liczy się iteracja i powtarzalność. Jednak iteracja jest luksusem nie zawsze dostępnym w badaniach uniwersyteckich, ponieważ często trzeba się ścigać z czasem, by dotrzymać terminu.”
— mówi Scott Yockel, dyrektor ds. badań komputerowych na Wydziale Nauk Humanistycznych i Ścisłych Uniwersytetu Harvarda.
„Dzięki większej wydajności obliczeniowej i szybszemu przetwarzaniu danych przez klaster Cannon nasi badacze mogą teraz próbować nowych rozwiązań w eksperymentach z danymi, nie obawiając się konsekwencji czasowych ewentualnego niepowodzenia. Opcja niepowodzenia zwiększa konkurencyjność naszych badaczy”.
Dodatkowe rdzenie i wyższa wydajność systemu przyciągają także badaczy z innych wydziałów uczelni, w tym Psychologii i Zdrowia Publicznego, którzy mogą częściej wykorzystywać umiejętności uczenia maszynowego, aby szybciej dokonywać lepszych odkryć.
Lenovo powołuje Radę Wizjonerów Technologii Exascale
Intel, Lenovo i kilka innych czołowych podmiotów branży HPC powołują radę wizjonerów mającą na celu upowszechnienie zalet technologii exascale wśród użytkowników różnej wielkości — nie ograniczając się do rządowych i uczelnianych instalacji najwyższej klasy. W ramach działań na rzecz upowszechnienia technologii exascale wśród społeczności HPC rada pod nazwą Project Everyscale będzie się zajmować technologiami komponentów umożliwiających działanie komputerów eksaskalowych. W obszarze zainteresowania rady znajdą się wszystkie aspekty projektowania systemów HPC, od alternatywnych technologii chłodzenia po wydajność, gęstość, stelaże, pamięć masową, konwergencję HPC i AI oraz inne zagadnienia. Wizjonerzy będą dzielić się na forum rady przemyśleniami jako klienci, aby wyznaczać kierunek innowacji eksaskalowych, z których korzystać będą mogli wszyscy, i wypracować spójny obraz przyszłości branży.
Liderzy branży HPC
Członkowie projektu są liderami w dziedzinie przełomowych badań nad największymi problemami świata w takich dziedzinach jak chemia obliczeniowa, analiza geoprzestrzenna, zmiany klimatu, astronomia, ochrona zdrowia i meteorologia.
„We współpracy z firmą Intel gromadzimy najważniejsze podmioty i największe umysły branży HPC, aby opracować plan innowacyjności, który będzie stymulować rozwój i upowszechnianie technologii exascale wśród użytkowników różnej wielkości.”
— powiedział Scott Tease, dyrektor generalny ds. HPC i AI, Lenovo Data Center Group.
„Cieszymy się, że Intel jest kluczowym uczestnikiem tej ważnej inicjatywy w dziedzinie superkomputerów wraz z Lenovo i innymi liderami branży HPC.”
— powiedziała Trish Damkroger, wiceprezes i dyrektor generalny Extreme Computing Organization w firmie Intel.
„W ramach Project Everyscale chcemy zwiększyć dostępność technologii exascale i zaoferować najwyższej klasy procesory Xeon Scalable, akceleratory, pamięć masową, sieci, oprogramowanie oraz inne elementy infrastruktury klientom z branży HPC o dowolnej skali i do obsługi dowolnych obciążeń”.
Rada ma rozpocząć pracę na początku roku 2020.
Komentarze do artykułu