Newsy

Superkomputer chłodzony cieczą z technologią Lenovo i Intel

22 listopada 2019Lenovo

Superkomputer chłodzony cieczą

Pierwszy superkomputer chłodzony cieczą Uniwersytetu Harvarda z technologiami Lenovo oraz Intel pomoże w dokonywaniu odkryć naukowych. Z jego pomocą będą prowadzone badania w dziedzinie prognozowania trzęsień ziemi, rozprzestrzeniania się chorób i powstawania gwiazd.

W skrócie

Lenovo i Intel dostarczają zaawansowaną infrastrukturę superkomputerową, aby umożliwić odkrycia w dziedzinie prognozowania trzęsień ziemi, rozprzestrzeniania się chorób i powstawania gwiazd.

Najnowszy klaster superkomputerowy FASRC działa 3–4 razy szybciej dzięki modernizacji serwerów Lenovo przy użyciu technologii chłodzenia cieczą Lenovo Neptune™ oraz procesorom Intel Xeon Platinum 8268 2 generacji.

Lenovo ogłasza powołanie Rady Wizjonerów Technologii Exascale, która ma działać na rzecz upowszechniania technologii exascale wśród różnej wielkości organizacji.

Zwiększanie zasięgu i możliwości najbardziej zaawansowanych technologii wysokowydajnych systemów obliczeniowych (HPC) — From Exascale to Everyscale™ — to zasadniczy element działań Lenovo na rzecz bardziej otwartego, opartego na wiedzy i proekologicznego społeczeństwa cyfrowego w myśl hasła Smarter Technology for All™. Dla naukowców z Działu Badań Komputerowych Wydziału Nauk Humanistycznych i Ścisłych Uniwersytetu Harvarda (FASRC) inteligentniejsza jest energooszczędna technologia, która chłodzi serwery bez wpływu na wzrost temperatury planety.

FASRC – połączenie nauk humanistycznych i ścisłych

FASRC powstał w 2007 roku, by świadczyć najnowocześniejsze usługi komputerowe na potrzeby zaawansowanych badań. Niedawno FASRC ogłosił powstanie swojego największego klastra HPC — Cannon, nazwanego imieniem legendarnej amerykańskiej astronom Annie Jump Cannon. Klaster FASRC Cannon to system HPC o wielkiej skali umożliwiający modelowanie i symulację w naukach ścisłych i społecznych, inżynierii oraz dziedzinach zdrowia publicznego i edukacji na potrzeby ponad 600 grup laboratoryjnych i ponad 4500 harwardzkich badaczy. Szybsze i wydajniejsze przetwarzanie danych ma decydujące znaczenie dla tysięcy naukowców, którzy doskonalą prognozowanie wstrząsów następczych po trzęsieniu ziemi, modelują czarne dziury przy użyciu danych z programu Teleskop Horyzontu Zdarzeń, tworzą mapy niewidocznych zanieczyszczeń oceanu, opracowują nowe metody śledzenia i przewidywania grypy, a także rozwijają nową technikę analizy statystycznej, aby lepiej rozumieć szczegółowe aspekty powstawania gwiazd.

Superkomputer chłodzony cieczą

Chcąc zmodernizować swój poprzedni klaster Odyssey, FASRC wykorzystał wieloletnią współpracę firm Lenovo i Intel na rzecz rozwoju HPC i sztucznej inteligencji w centrach danych. FASRC chciał utrzymać wysoką liczbę procesorów i zwiększyć ich indywidualną wydajność. 25 proc. wszystkich obliczeń odbywa się bowiem na jednym rdzeniu. Do zapewnienia wyższej wydajności obecnie i zwiększenia możliwości rozwoju na przyszłość niezbędny jest superkomputer chłodzony cieczą.

Cannon obejmuje ponad 30 000 rdzeni procesorów Intel Xeon Scalable  2 generacji i zawiera technologię chłodzenia cieczą Lenovo Neptune™, która wykorzystuje lepsze przewodzenie ciepła przez wodę w porównaniu z powietrzem.  Dzięki temu elementy serwera o znaczeniu krytycznym mogą działać w niższej temperaturze, co sprzyja lepszej wydajności i oszczędności energii. Znacznie lepsza wydajność uzyskana dzięki temu nowemu systemowi to efekt dążenia Lenovo do upowszechniania rozwiązań exascale wśród szerokiego grona użytkowników w myśl hasła From Exascale to Everyscale™.

670 serwerów Lenovo ThinkSystem SD650

Choć system pamięci masowej Cannona jest rozproszony po różnych lokalizacjach, główne zasoby obliczeniowe znajdują się w Massachusetts Green High Performance Computing Center. Jest to centrum danych z certyfikatem LEED Platinum w Holyoke. W klastrze Cannon działa 670 serwerów Lenovo ThinkSystem SD650 wyposażonych w system bezpośredniego chłodzenia wodą Lenovo Neptune™ oraz procesory Intel Xeon Platinum 8268 z 24 rdzeniami na gniazdo i 48 rdzeniami na węzeł. Każdy węzeł klastra Cannon jest teraz kilkakrotnie szybszy od wszelkich dotychczasowych węzłów. Zadania takie jak modele geofizyczne Ziemi są wykonywane 3–4 razy szybciej niż w poprzednim systemie. W ciągu pierwszych czterech tygodni eksploatacji Cannon wykonał ponad 4,2 miliona zadań z wykorzystaniem ponad 21 milionów godzin czasu procesorów.

„W nauce liczy się iteracja i powtarzalność. Jednak iteracja jest luksusem nie zawsze dostępnym w badaniach uniwersyteckich, ponieważ często trzeba się ścigać z czasem, by dotrzymać terminu.”

— mówi Scott Yockel, dyrektor ds. badań komputerowych na Wydziale Nauk Humanistycznych i Ścisłych Uniwersytetu Harvarda.

„Dzięki większej wydajności obliczeniowej i szybszemu przetwarzaniu danych przez klaster Cannon nasi badacze mogą teraz próbować nowych rozwiązań w eksperymentach z danymi, nie obawiając się konsekwencji czasowych ewentualnego niepowodzenia. Opcja niepowodzenia zwiększa konkurencyjność naszych badaczy”.

Dodatkowe rdzenie i wyższa wydajność systemu przyciągają także badaczy z innych wydziałów uczelni, w tym Psychologii i Zdrowia Publicznego, którzy mogą częściej wykorzystywać umiejętności uczenia maszynowego, aby szybciej dokonywać lepszych odkryć.

Lenovo powołuje Radę Wizjonerów Technologii Exascale

Intel, Lenovo i kilka innych czołowych podmiotów branży HPC powołują radę wizjonerów mającą na celu upowszechnienie zalet technologii exascale wśród użytkowników różnej wielkości — nie ograniczając się do rządowych i uczelnianych instalacji najwyższej klasy. W ramach działań na rzecz upowszechnienia technologii exascale wśród społeczności HPC rada pod nazwą Project Everyscale będzie się zajmować technologiami komponentów umożliwiających działanie komputerów eksaskalowych. W obszarze zainteresowania rady znajdą się wszystkie aspekty projektowania systemów HPC, od alternatywnych technologii chłodzenia po wydajność, gęstość, stelaże, pamięć masową, konwergencję HPC i AI oraz inne zagadnienia. Wizjonerzy będą dzielić się na forum rady przemyśleniami jako klienci, aby wyznaczać kierunek innowacji eksaskalowych, z których korzystać będą mogli wszyscy, i wypracować spójny obraz przyszłości branży.

Liderzy branży HPC

Członkowie projektu są liderami w dziedzinie przełomowych badań nad największymi problemami świata w takich dziedzinach jak chemia obliczeniowa, analiza geoprzestrzenna, zmiany klimatu, astronomia, ochrona zdrowia i meteorologia.

„We współpracy z firmą Intel gromadzimy najważniejsze podmioty i największe umysły branży HPC, aby opracować plan innowacyjności, który będzie stymulować rozwój i upowszechnianie technologii exascale wśród użytkowników różnej wielkości.”

— powiedział Scott Tease, dyrektor generalny ds. HPC i AI, Lenovo Data Center Group.

„Cieszymy się, że Intel jest kluczowym uczestnikiem tej ważnej inicjatywy w dziedzinie superkomputerów wraz z Lenovo i innymi liderami branży HPC.”

— powiedziała Trish Damkroger, wiceprezes i dyrektor generalny Extreme Computing Organization w firmie Intel. 

„W ramach Project Everyscale chcemy zwiększyć dostępność technologii exascale i zaoferować najwyższej klasy procesory Xeon Scalable, akceleratory, pamięć masową, sieci, oprogramowanie oraz inne elementy infrastruktury klientom z branży HPC o dowolnej skali i do obsługi dowolnych obciążeń”. 

Rada ma rozpocząć pracę na początku roku 2020.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Powiązane Artykuły

Lenovo i Schneider Electric ogłaszają partnerstwo strategiczne

Lenovo

Obalamy popularne mity na temat sztucznej inteligencji

Lenovo

Ducati & Lenovo: czego oko nie zobaczy, to ThinkPad przeanalizuje!

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
kobieta stoi na laptopie
Lenovo Yoga S940 – wyszukany gust i wygoda [WIDEO]

Lenovo Yoga S940 - ultrasmukły laptop wyposażony w inteligentne funkcje ułatwiające pracę i zapewniające rozrywkę na najwyższym poziomie. Lenovo Yoga...

Close