Newsy

Superkomputer Lenovo umożliwiający badania nad zmianami klimatycznymi

17 grudnia 2019, Aktualizacja 5 marca 2021Jarosław Łyszkowski

ziemia z lotu ptaka

Superkomputer umożliwiający badania nad zmianami klimatycznymi i początkami wszechświata? Lenovo i Intel modernizują czołowy austriacki superkomputer. Jest teraz czterokrotnie mocniejszy od poprzednika, aby umożliwiać badania nad największymi problemami ludzkości.

Firmy Lenovo i Intel poinformowały o współpracy nad modernizacją infrastruktury HPC najpotężniejszego superkomputera w Austrii — Vienna Scientific Cluster-4 (VSC-4). Jest on zbudowany z serwerów Lenovo ThinkSystem wykorzystujących procesory Intel Xeon Scalable 2. generacji. VSC-4 obsługuje ponad 300 projektów badawczych naukowców z uczelni z całej Austrii. Dotyczą one wielu pożytecznych dziedzin takich jak meteorologia, materiałoznawstwo, chemia kwantowa czy genetyka.

Vienna Scientific Cluster

VSC stanowi konsorcjum pięciu głównych uczelni w Austrii: TU Wien, Uniwersytetu Wiedeńskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego w Wiedniu, Uniwersytetu Technicznego w Grazu oraz Uniwersytetu w Innsbrucku. Współpraca umożliwia uczelniom zakup i eksploatację większych, wydajniejszych superkomputerów na potrzeby naukowców, zapotrzebowanie na zasoby HPC znacznie wzrosło bowiem w ostatnich latach.

Zastosowania superkomputera

Podobnie jak jego poprzednicy VSC-4 będzie służyć badaczom analizującym zbiory big data oraz wykorzystującym uczenie maszynowe. Zapotrzebowanie na zasoby superkomputerów stało się też bardziej zróżnicowane i szerzej zakrojone. Obejmuje teraz także użytkowników z nowych dziedzin, takich jak biotechnologia, nauki społeczne i humanistyczne. Projekty mają na celu:

  • Przewidywanie wpływu zmian klimatycznych na rzeki i obszary zalewowe.
  • Pomaganie ludności w przygotowaniu się na zmienne warunki pogodowe.
  • Poznawanie reakcji leków z białkami w ludzkim ciele w celu udoskonalenia rozwoju lekarstw.
  • Symulowanie sytuacji na wczesnym etapie istnienia wszechświata po Wielkim Wybuchu.

Serwery Lenovo ThinkSystem

Firma Lenovo dostarczyła zespołowi VSC-4 SD650 technologię chłodzenia wodą Direct Water-Cooling 3. generacji do serwerów Lenovo ThinkSystem działających z procesorami Intel Xeon Scalable 2. generacji. Wbudowana technologia chłodzenia wodą eliminuje z systemu około 90% ciepła, znacznie zmniejszając zapotrzebowanie na chłodzenie powietrzem przy użyciu wentylatorów. Tym samym zmniejsza koszty energii, zwiększając jednocześnie wydajność.

Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule o chłodzonych cieczą superkomputerach Lenovo.

Chcesz dowiedzieć się jak komputery uczą się naszej rzeczywistości? Przeczytaj artykuł o Machine learningu.

Wdrożono więc klaster obejmujący 790 węzłów ThinkSystem SD650 z 37 920 rdzeniami procesorów Intel Xeon Scalable z wbudowaną technologią przyspieszenia sztucznej inteligencji Intel DL Boost. Serwery łączy działająca z szybkością 100 GB/s architektura Intel Omni-Path, która zwiększa wydajność aplikacji, lepiej równoważy obciążenie i maksymalizuje skalowalność.

Petaflops? Jeszcze większa wydajność!

Nowy VSC-4 jest pierwszym superkomputerem w Austrii, który pokonał barierę petaflops (PFLOPS). Uzyskał szczytową wydajność 3,7 PFLOPS (2,7 PFLOPS w działaniu ciągłym) w testach wzorcowych LINPACK. Jest to ponadto największa instalacja HPC w tym kraju. Zajmuje 93. miejsce na liście najpotężniejszych superkomputerów świata TOP500 z listopada 2019 r.

VSC-4 jest czterokrotnie wydajniejszy od swojego poprzednika, a dzięki technologii Direct Water-Cooling Lenovo oszczędzamy też energię i zmniejszamy koszty. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników, ponieważ mamy teraz superkomputer naprawdę światowej klasy, który przez lata będzie służyć austriackiej społeczności badaczy.

— powiedział prof. Herbert Störi, lider projektów naukowych w Vienna Scientific Cluster.

Wyzwania stojące przed ludzkością

Nową współpracę skomentowali również przedstawiciele firm Lenovo oraz Intel.

Jako czołowy w skali światowej dostawca* superkomputerów Lenovo z dumą pomaga VSC w uzyskaniu mocy obliczeniowej potrzebnej badaczom do rozwiązywania największych wyzwań stojących przed ludzkością.

— powiedział Scott Tease, dyrektor generalny ds. HPC i AI w Lenovo Data Center Group.

Nowy system VSC-4 to potężne, nowe narzędzie dla europejskiej społeczności naukowej, które będzie sprzyjać badaniom, innowacyjności oraz odkryciom. Dzięki naszym najnowszym procesorom Intel Xeon Scalable oraz architekturze Omni-Path VCS-4 może stawiać czoła nawet najbardziej wymagającym zadaniom, wykorzystując konwergencję HPC i sztucznej inteligencji.

— powiedziała Trish Damkroger, wiceprezes i dyrektor generalny Extreme Computing Organization w firmie Intel.

* Dział Lenovo Data Center Group zajął 1. miejsce na dorocznej liście superkomputerów TOP500.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Jarosław Łyszkowski

Człowiek renesansu, który nie boi się żadnych wyzwań. Dużą część swojego życia spędził w telewizji, działając „od kuchni”. Dziś nie rozstaje się ze swoim ThinkPad'em, bo nigdy nie wiadomo gdzie najdzie go wena do napisania kolejnego perfekcyjnego artykułu. W wolnych chwilach oddaje się swojej największej pasji, którą są stare samochody.

Powiązane Artykuły

Superkomputer chłodzony cieczą z technologią Lenovo i Intel

Lenovo

Lenovo i Schneider Electric ogłaszają partnerstwo strategiczne

Lenovo

Obalamy popularne mity na temat sztucznej inteligencji

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
błędne karty
0xc00007b – aplikacja nie została właściwie uruchomiona. Jak rozwiązać problem?

Uruchamiasz program lub grę, którą właśnie kupiłeś i po chwili wyskakuje komunikat „Aplikacja nie została właściwie uruchomiona 0xc00007b. Kliknij przycisk...

Close