Newsy

Dlaczego sztuczna inteligencja nie dogada się z ludźmi? CrazyNauka odpowiada [futurologia]

11 września 2014, Aktualizacja 3 kwietnia 2018Lenovo

CrazyNaukaPiotr Stanisławski, szef serwisów technologicznych Gazeta.pl i współtwórca bloga CrazyNauka.pl odpowiedział na nasze pytania o sztuczną inteligencję i przyszłość nowych technologii.

Jak widzisz przyszłość? Jakie nowe technologie się pojawią?

Nie wiem. A raczej nie mam odwagi zgadywać, bo takie przewidywania robione na początku lat 90. nie uwzględniłyby zapewne boomu cyfrowej telefonii komórkowej, a więc nie warte byłyby funta kłaków.
Najbliższe zmiany będą zapewne dotyczyły rozwoju systemów, które pomagać nam będą na co dzień jednocześnie nie angażując naszej uwagi, bo elektronika i tak zajmuje zbyt wiele naszego czasu. A dalsza przyszłość? Oczywiście połączenie mózg-komputer.

Jaki wynalazek przydałby Ci się w życiu?

Urządzenie, które porządkowałoby różne bieżące sprawy. Pamiętało, gdzie położyłem różne rzeczy. Szybko i sprawnie tworzyło kalendarz spotkań i listę zadań oraz skutecznie o nich przypominało. Na bieżąco pokazywało, co jest jeszcze do zrobienia i pomagało porządkować czas.
Tak, wiem, że jest już sprzęt, który radzi sobie z większością tych zadań. Nazywa się smartfon. Ale wciąż jego interfejs jest na tyle kłopotliwy, że samo wprowadzanie i pilnowanie danych staje się oddzielnym zadaniem. A tu trzeba czegoś, co naprawdę odciąży, a nie doda jeszcze roboty.

Co myślisz o sztucznej inteligencji?

Powstanie. Ale naiwnością jest sądzić, że będzie przypominała sympatycznego i życzliwego doradcę. Myślę, że jej możliwości będą tak duże, a punkt widzenia tak odmienny niż nasz, że nie ma co liczyć na rozmowę. By SI miała zbliżyć się do naszego sposobu myślenia i rozumienia, musiałaby powielić wszystkie błędy i niedoskonałości naszego umysłu. Chyba by nie chciała…

A moją ulubioną sztuczną inteligencją pozostaje ta ze starego, dobrego Neuromancera.Udostępnij

Powiązane Artykuły

Tomasz Rożek - Nauka. To lubię - Futurologia

Lenovo

Internauci o Lenovo Yoga Tablet: “intuicyjny, stylowy i wydajny”

Lenovo

Ruszyła akcja Lenovo Back2School - kup notebook’a z serii Lenovo Yoga i odbierz voucher do empik.com!

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Przeczytaj poprzedni wpis:
ThinkPad Helix [zapowiedź]

Poznajcie nowy ultrabook Lenovo zaprezentowany podczas targów IFA w Berlinie. ThinkPad Helix waży około 0,8 kg (12 proc. lżejszy od...

Zamknij