Porady

Tablet w 2021 r. Gdzie najczęściej go używamy?

26 marca 2021, Aktualizacja 23 maja 2021Karol Godlewski

tablet__2021

Czasy pracy zdalnej oraz edukacji w trybie online pokazały skalę zapotrzebowania na mobilne urządzenia elektroniczne, które zapewnią nam dostęp do internetu oraz umożliwią pozostanie w kontakcie z bliskimi. Pracować, uczyć się i bawić możemy dziś nie tylko na komputerach, ale również za pośrednictwem tabletów. 

Wygoda i szybkość działania

Poszukując informacji, niekoniecznie musimy włączać komputer. Szybszą i mniej angażującą formą uzupełniania wiedzy jest korzystanie z urządzeń mobilnych, w tym tabletów. Tego typu urządzenia pośredniczą między smartfonem a komputerem, gwarantując wszelkie niezbędne funkcje do rozrywki, pracy czy nauki. Surfowanie po internecie przy użyciu tabletu oszczędza nasz czas. Nie musimy specjalnie szukać komputera, aby sprawdzić pocztę czy odpowiedzieć na maile. Z tabletem możemy przemieszczać się z pokoju do pokoju lub na taras, dzięki czemu zawsze będziemy na bieżąco ze sprawami online. Specjalna podstawka z oparciem czy dołączana klawiatura dodatkowo pozwolą nam w sprawny sposób przekonwertować nasz tablet na monitor lub ultramobilny komputer. Dzięki takim rozwiązaniom tablet spełni wszelkie oczekiwania użytkownika.

Seans filmowy na tablecie?

Pandemiczne warunki zmusiły nas do częstszego pozostawania w domu, co między innymi przełożyło się na większą aktywność, jeżeli chodzi o oglądanie filmów na własnej kanapie. W Polsce od dłuższego czasu na ekranach dominują filmy z Netflixa. Serwis ten w 2020 r. przekroczył barierę 6 mln użytkowników w naszym kraju. Coraz częściej tuż przed snem chcemy obejrzeć następny odcinek ulubionego serialu, sięgając np. po tablet. Jest to z pewnością wygodniejsze i mniej uciążliwe dla pozostałych domowników rozwiązanie.

Lenovo_Tab_P11_Pro_seans_flimowy

Wybierając tablet pod kątem rozrywki i multimediów, warto zatem zwrócić uwagę m.in. na stopień odwzorowania kolorów, przekątną ekranu czy jakość oferowanego przez urządzenie dźwięku. TUTAJ zebraliśmy wszelkie aspekty, które warto rozważyć podczas zakupu tabletu. Słuszny wybór tabletu z pewnością zagwarantuje nam kinowe doświadczenia w zaciszu domowym.

Praca zdalna i zajmowanie się dziećmi?

Od 2020 r. mamy do czynienia z „komputeryzacją” wielu dziedzin naszego życia, przez co zwiększył się odsetek ludzi pracujących zdalnie. Rodzicom pracującym z domu często towarzyszą dzieci, które aktualnie swą edukację również kontynuują w trybie online. Osoby będące w takiej sytuacji dobrze wiedzą, jak istotny w gospodarstwie domowym jest wówczas podział urządzeń elektronicznych. Zbawieniem wielu rodziców okazują się właśnie tablety, które kosztują zazwyczaj mniej niż komputery czy laptopy, a pod kątem funkcjonalności spełniają wszelkie oczekiwania zarówno dzieci, jak i dorosłych. Oprócz umilania czasu dziecku tablet zapewnia również narzędzie do odrabiania lekcji i komunikacji z nauczycielami oraz znajomymi. Przyjemność korzystania z tabletu niewątpliwie zwiększa długi czas pracy urządzenia na baterii. Przykładowo najnowsza propozycja Lenovo Tab P11 Pro gwarantuje do 15 godzin działania po pełnym naładowaniu, co z pewnością zaspokoi oczekiwania wielu użytkowników.

Niewątpliwie posiadanie takich urządzeń zawsze niesie ze sobą przeróżne pytania i wątpliwości. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że często najprostsze kwestie potrafią okazać się trudniejsze do realizacji w praktyce. Nie każde pytanie musi dotyczyć działania urządzenia, czasami możemy chcieć spróbować skonfigurować lub połączyć sprzęt z inną domową elektroniką, co w dobie tak zaawansowanej technologii oraz urządzeń typu smart nie powinno nikogo dziwić. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najbardziej popularne pytania wśród użytkowników tabletów.

Jak podłączyć tablet do monitora lub telewizora?

Każdy posiadacz tabletu z pewnością nieraz potrzebował pomocy w związku z jego obsługą lub działaniem urządzenia z innymi produktami, takimi jak telewizor lub monitor, na którym można udostępnić obraz wyświetlany obecnie na naszym tablecie. Jak to zrobić? To bardzo proste.

Udostępnianie obrazu_tablet_telewizor

W dobie tak zaawansowanych technologii nie mówimy tutaj o połączeniach kablowych, a jedynie o „zdalnych”. Do takich działań wykorzystamy przede wszystkim dostępne pomoce „naukowe” w postaci aplikacji. W zależności od potrzeb możemy sklonować obraz lub bezpośrednio sterować naszym odbiornikiem TV. Różnorodność działań, jakie dają nam aplikacje, jest stosunkowo duża, wszystko zależy od naszych preferencji. Dla przykładu mogą to być takie aplikacje, jak: ScreenShare, Google Cast czy Eshare. Musimy jednak zauważyć, że aby udostępnić w pełni obraz, powinniśmy posiadać w miarę nowoczesny telewizor (taki z kategorią Smart TV).

Wchodząc w aplikację, w dość łatwy sposób, przez Bluetooth, powinniśmy nawiązać kontakt z telewizorem. Dalsze czynności zależą już tylko od nas – co dokładnie chcemy udostępnić lub jaki obraz sklonować. Podobnie jest z monitorem, jeśli mówimy o przykładach połączenia tabletu zdalnie, a nie przy pomocy odpowiednich kabli (zazwyczaj rzadko spotykanych). Zarówno aplikacja, jak i połączenie z telewizorem są bardzo intuicyjne i nie będą wymagać od nas zbyt dużej wiedzy w działaniu. Dość istotną kwestią jest oczywiście fakt, jaki telewizor oraz monitor posiadamy. Musimy o tym pamiętać, jeśli chcemy skorzystać z połączenia „zdalnego”.

Jak udostępnić internet z telefonu na tablet?

Usłyszałem kiedyś, że tablety i smartfony niemające dostępu do sieci są jak Ferrari bez paliwa. Nie da się ukryć, że wszystkie urządzenia smart najlepiej działają z dostępem do pełnej sieci internetowej. Zdarza się, że będąc poza miejscem zamieszkania, szukamy połączenia z internetem. Co w takim przypadku możemy zrobić, aby nasz tablet „ruszył z miejsca”, nie mając gniazda na kartę SIM? Wystarczy udostępnić internet z naszego smartfona. Jest to bardzo proste, ponieważ większość nowoczesnych urządzeń posiada możliwość bycia mobilnym routerem. 

W ustawieniach naszego smartfona należy znaleźć zakładkę połączenia (najczęściej tam, gdzie mamy możliwość połączenia Wi-Fi lub Bluetooth), następnie wybrać Router Wi-Fi i przejść do udostępnienia internetu. W zależności od urządzenia może to być różnie nazwane. Po wejściu w tę zakładkę ustawiamy nazwę oraz hasło blokujące naszą sieć. Wybieramy udostępnij i po kilku chwilach możemy spokojnie surfować po sieci. Pamiętajmy jednak, że takie działanie powinniśmy wykonywać tylko w sporadycznych przypadkach, ponieważ paczki z GB w smartfonie szybko „znikają”.

Jak zresetować tablet do ustawień fabrycznych?

Zaleca się, aby na swoich urządzeniach elektronicznych raz na jakiś czas wykonywać reset fabryczny (zgrywając oczywiście wcześniej wszystkie dane). Przywracanie ustawień fabrycznych to nie tylko swego rodzaju „oczyszczenie” urządzenia, ale również usunięcie wielu problemów lub usterek systemowych. Resety fabryczne w tabletach wykonujemy w bardzo prosty sposób. Wszystko dostępne jest oczywiście w ustawieniach, zazwyczaj w zakładce związanej z kopią zapasową. Znajdziemy tam opis resetowanie/przywrócenie ustawień fabrycznych. Należy pamiętać, że wybierając tę funkcję, usuwamy wszystkie dane z urządzenia. W tabletach, w których założone zostało hasło, musimy je potwierdzić przed dokonaniem fabrycznego resetu. Przywracanie systemu do ustawień fabrycznych trwa zazwyczaj kilka minut.

Warto przypomnieć, że opcja resetu dostępna w ustawieniach to niejedyne rozwiązanie, które zostało przewidziane dla sprzętów z Androidem. Każdy tablet oraz smartfon możemy też zresetować, korzystając z kombinacji przycisków power oraz volume up/down. W przypadku tabletów Lenovo Tab P11 i P11 Pro wystarczy przytrzymać przycisk power i volume down, a następnie wejść w recovery mode, gdzie z kolei wybieramy Wipe data/factory reset. Należy jednak pamiętać, że w każdym urządzeniu taki reset wygląda zupełnie inaczej, bowiem wszystko zależy od producenta oraz możliwości dostępu do takich przycisków.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Karol Godlewski

Techmaniak wspierający wszystkich miłośników nowych technologii. Redaktor wielu rozwojowych startupów technologicznych. Obserwator rynku gamingowego i zapalony gracz serii Call of Duty.

Powiązane Artykuły

Na co zwracać uwagę przy wyborze tabletu?

Lenovo

Inwestować czy nie inwestować? Oto jest pytanie

Lenovo

Machine learning – czyli jak komputery uczą się naszej rzeczywistości

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
inwestowanie_wywiad
Inwestować czy nie inwestować? Oto jest pytanie

Rodzice powtarzali: inwestuj w siebie. Ta przekazywana z pokolenia na pokolenie domowa mądrość ekonomiczna jest bezsprzecznie wartościową wskazówką przynoszącą wymierne...

Close