Newsy

Tomasz Rożek – Nauka. To lubię – Futurologia

23 marca 2015, Aktualizacja 16 września 2020Lenovo

Rożek Futurologia

Tomasz Rożek, fizyk, dziennikarz naukowy, a od niedawna również i youtuber. Na swoim kanale „Nauka. To lubię” w naukowy sposób opowiada o najróżniejszych zjawiskach zachodzących wokół nas. Tym razem postanowił odpowiedzieć nam na kilka pytań w ramach naszej Futurologii.

  

  

Red:. Jak wyglądać będzie przyszłość? Jakie wynalazki się pojawią, a jakie zostaną całkowicie zapomniane?

Tomasz Rożek: Przyszłości nie da się przewidzieć. A już na pewno nie tej dalekiej. W tej najbliższej, wydaje mi się, że coraz bardziej będziemy się integrowali z elektroniką. Urządzenia elektroniczne nie tylko będą dla nas coraz bardziej intuicyjne pod względem softu, ale także samej obsługi. Może powstaną urządzenia z którymi będziemy się kontaktowali za pomocą myśli? Odpowiednie patenty już są. Masa krytyczna musi zostać przekroczona. Ale elektronika będzie wchodziła także do wnętrza naszego ciała. Proces cyborgizacji wydaje mi się nieunikniony i już się rozpoczął. Choć na razie dotyczy w największym stopniu osób niepełnosprawnych.

 

Red: Sztuczna inteligencja – co o niej myślisz? Czy to szansa na niesamowity skok technologiczny, czy może zagrożenie rodem z „Matrixa”?

Tomasz Rożek: Hasło „sztuczna inteligencja” sugeruje że to taka sama inteligencja jak nasza, tylko elektroniczna. Sztuczną od naszej różni jednak zasadnicza kwestia, a mianowicie jaźń. Nawet najmniejsze żywe stworzenie na świecie ma poczucie istnienia. Chce przetrwać i chce się rozmnożyć. I to jest podstawowy „program” który napędza żywą inteligencję. Ze sztuczną jest diametralnie inaczej, bo ona jest narzędziem w ręku programisty. Na dzisiaj nie ma możliwości by sztuczna inteligencja się zbuntowała. Ona nie ma wpisanego buntu w swój program. Ona sama z siebie może tylko tyle, na ile pozwoli jej programista.

 

Red: Na koniec Twoja działka – fizyka. Jak myślisz, jakich odkryć dokona ludzkość w tej dziedzinie? Co jest realnym/prawdopodobnym, a co niemożliwym? Czy da się tutaj cokolwiek przewidzieć?

Tomasz Rożek: Bardzo trudno jest przewidywać. Badania prowadzi się w tak wielu kierunkach i dziedzinach…

Jeśli lubisz wywiady i interesują Cię tematy popularno-naukowe przeczytaj także DNA – co można z niego wyczytać?Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Powiązane Artykuły

Futurologia, czyli przyszłość oczami... Matura to Bzdura!

Lenovo

5 sposobów na... przyszłość [futurologia]

Lenovo

Czy robot-przyjaciel wkradłby się w łaski Zucha? [futurologia]

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Dzień Ziemi [Infografika]

Już 28 marca o godzinie 20:30 odbędzie się kolejna godzina dla Ziemi. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was garść ciekawostek...

Close