Ciekawostki

Top 10 wtyczek do Chrome i innych przeglądarek

23 listopada 2017, Aktualizacja 4 października 2018Lenovo

Top 10 wtyczek do Chrome i innych przeglądarek

Wtyczki czy też plug-iny dostępne są w większości przeglądarek internetowych. Znacznie powiększają funkcjonalność aplikacji i dają możliwości, których sama przeglądarka nie może zaoferować. Najlepsze dodatki, poprawiające wydajność pracy i ułatwiające korzystanie z sieci znajdziesz poniżej.

 

mySMS (wtyczka do Chrome)

Dzięki temu rozszerzeniu podłączymy do peceta smartfon z Androidem, by pisać i wysyłać wiadomości z poziomu komputera, za pomocą tradycyjnej klawiatury. Wcześniej musimy jeszcze zainstalować aplikację mySMS w telefonie. Aby odbierać i wysyłać wiadomości telefon musi być podłączony do Internetu, np. przez WiFi. Płatna wersja aplikacji pozwala archiwizować wiadomości, np. na Dysku Google oraz ustawiać opóźnienie w wysyłaniu wiadomości. Usługa jest dostępna także jako samodzielny program dla Windows 8 i 10.

 

Strict Workflow – Chrome; Strict Pomodoro – Firefox

Każdy wie, jak rozpraszające przy pracy mogą być Facebook czy YouTube. Czasem nie ma innego wyjścia niż nałożenie szlabanu na tych złodziei czasu. Wtyczka Strict Workflow blokuje dostęp do tych i innych serwisów na 25 minut (wyświetla zamiast nich zdjęcia pomidora). Potem pozwala z nich korzystać przez 5 minut i cykl się powtarza. Listę blokowanych stron możemy oczywiście edytować. Obejście blokady nie jest proste – trzeba wyłączyć rozszerzenie i zrestartować przeglądarkę.

 

Mercury Reader (wtyczka do Chrome)

Strony internetowe, nawet te wartościowe, zwierają bardzo dużo zbędnych elementów graficznych – reklam, przycisków do serwisów społecznościowych, linków do innych podstron. Nie tylko zaśmiecają ekran, ale też rozpraszają podczas czytania. Mercury Reader zostawia w witrynach jedynie tekst oraz obrazki będące częścią artykułu. Po kliknięciu przycisku rozszerzenia możemy wybrać opcje wyświetlania takiej odchudzonej strony. Artykuł można też zachować na później.

 

Evernote Web Clipper (wtyczka do Chrome, Firefox, Opera)

Najpopularniejszy program do robienia notatek pozwala zapisać stronę internetową lub jej fragment w postaci notatki i opatrzyć ją komentarzem. Wystarczy zaznaczyć fragment strony, który chcemy zachować. Wygląd witryny zapisanej jako notatka zostanie odtworzony, więc nie tracimy tu żadnych istotnych treści. Zapisaną notatką można łatwo podzielić się ze znajomymi.

 

OneTab (wtyczka do Chrome)

Przeglądarka Chrome to bardzo wygodne narzędzie, ale może sprawiać problemy po otwarciu zbyt wielu zakładek – szczególnie na wolniejszym komputerze. Rozszerzenie OneTab pozwala jednym kliknięciem zamknąć wszystkie zakładki w danym oknie Chrome (inne okna zostawia w spokoju). Tym samym szybko uwalnia pamięć RAM (znacznie szybciej niż przy ręcznym zamykaniu). Jeszcze istotniejsza jest możliwość ponownego otworzenia zamkniętych stron – wyświetlane są w postaci listy, z której możemy usuwać niechciane elementy. Później istnieje możliwość przywrócenia tylko potrzebnych kart.

 

Memento Time Travel (wtyczka do Chrome)

Podobno w Internecie nic nie ginie, niemniej niektóre witryny znikają z sieci albo są zmieniane nie do poznania. Dzięki rozszerzeniu Memento Time Travel możesz przywrócić je do życia lub sprawdzić jak wyglądały w określonym czasie. Wystarczy kliknąć ikonę rozszerzenia i wybrać datę. W przypadku usuniętych stron można odtworzyć ich ostatni zapisany wygląd.

 

Jot (wtyczka do Chrome, Firefox)

Lista zadań to podstawa dobrze zorganizowanej pracy. Problem w tym, by mieć ją zawsze pod ręką, aby przypominała o wyzwaniach i motywowała do pracy. Tak jest także z rozszerzeniem Jot, które wyświetla listę w każdej nowo otwartej karcie przeglądarki – nie sposób od niej uciec. Lista jest wyświetlana na tle malowniczych tapet, co trochę umila konieczność rozpoczęcia kolejnych zadań.

 

Dashle (wtyczka do Chrome, Firefox, Opera, Safari)

Dashle zwalnia nas z obowiązku zapamiętywania haseł do internetowych witryn i usług. W momencie utworzenia nowego konta w serwisie wtyczka zapamiętuje login i hasło. Przy kolejnej wizycie sama wprowadzi potrzebne dane. Dodatkowym, ale bardzo przydatnym elementem rozszerzenia jest generator mocnych haseł.

 

iTranslate (wtyczka do Chrome, Firefox, Opera)

To rozszerzenie błyskawicznie tłumaczy tekst w języku obcym. Wystarczy zaznaczyć fragment i kliknąć pojawiającą się ikonkę. Wtyczka sama rozpoznaje język źródłowy. Potrafi też przeczytać słowo za pomocą syntezatora mowy. Tłumaczyć możemy dowolnie długie fragmenty tekstu, a nawet całe strony internetowe.

 

SndControl (wtyczka do Chrome)

Serwisy strumieniujące to obecnie najpopularniejszy sposób słuchania muzyki. Na komputerze zazwyczaj używamy do tego przeglądarki internetowej. Jednak sterowanie odtwarzaniem w ten sposób bywa kłopotliwe (szczególnie przy korzystaniu z więcej niż jednego serwisu). Dzięki temu rozszerzeniu przycisk odtwarzania masz zawsze pod ręką, bo wyświetla się w każdej karcie obok pola adresu. Możesz go rozwinąć w miniodtwarzacz o większej liczbie opcji.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 1.8 / 5. Liczba głosów: 5

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Tablet do nauki czym się kierować
Tablet do nauki – czym kierować się przy wyborze?

Kiedyś głównym dylematem rodziców (pewnie i Waszych) był model tornistra, kolor okładki i liczba stron zeszytów czy wybór piórnika –...

Close