Newsy

Trofea w rajdach? Tylko z odpowiednim sprzętem

11 lipca 2013, Aktualizacja 18 kwietnia 2018Lenovo

Lenovo Rajdy

Ten widok nie zmienia się od lat. Dziesiątki ludzi zgromadzonych wokół trasy obserwują samochody rajdowe pokonujące zakręt efektownym ślizgiem, wyskakujące w powietrze z hopek – maszyny, które w dzikim pędzie wyrzucają spod kół piasek, błoto albo śnieg.

Sporty motorowe są widowiskowe i fascynujące. To pasja i adrenalina.

Przedstawiciele zespołu rajdowego RMF 4 Racing Team opowiedzieli nam, w jakim stopniu umiejętności kierowców i mechaników łączą się z nowoczesnymi technologiami, komputerami. Okazuje się, że w znacznym.

Do „poczęcia” maszyny rajdowej dochodzi rzecz jasna w głowach wielu specjalistów. Korzystają oni z komputerów, dzięki którym opracowywane są zewnętrzne części samochodu (nadwozie), jak i jego wnętrze, wliczając w to klatkę bezpieczeństwa i wiele ukrytych przed wzrokiem rozwiązań technicznych. Proces projektowania rozpoczyna się na wiele miesięcy przed przejściem do właściwych prac warsztatowych.

Komputery Lenovo Thinkpad wspierają także pracę całego zespołu już w trakcie rajdów. Wykorzystywane są między innymi przy diagnostyce samochodów i przy ustawianiu sterowników. To one – dzięki systemom lokalizacji – pilnują także załóg, które wyruszyły na trasę.

Jak zaznacza Rafał Płuciennik z zespołu RMF4rt, komputery są w zasadzie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zespołu. Myliłby się jednak ten, kto twierdzi, że maszyny wyprą człowieka z warsztatu. Ostateczne decyzje zawsze należą do ludzi.Ciekawostką jest także to, że do tej pory w zespołach rajdowych na stałe nie zagościli eksperci z zakresu IT.

RMF4rt jest dumne z tego, że posiada odpowiednio przeszkolonych fachowców budujących maszyny rajdowe od podstaw. Obecnie trwają prace nad dwiema nowymi konstrukcjami. Pierwsza z nich znajduje się w początkowej fazie swego „życia” – jest dopiero projektowana. Druga już wjechała na warsztat.

W warsztacie wciąż unosi się jednak klasyczny duch rajdowy. Obrazowo można napisać, że wciąż rządzi człowiek, jego pasja i doświadczenie oraz klucze, smary, oleje i mnóstwo wysiłku włożonego w utrzymanie maszyn. Oprogramowanie jest tu dopełnieniem wszystkiego, a jego obsługą nie muszą się zajmować informatycy.

Lenovo Rajdy 2

Zdumienie budzić może inny fakt. Choć tablet z odpinanym ekranem, taki jak ThinkPad Helix, jest idealnym rozwiązaniem dla pilota rajdowego, to w rzeczywistości korzysta on wciąż z klasycznych rozwiązań – roadbooka i metromierza. Przyczyna jest dość prozaiczna. Samochód pędzący z wielką prędkością po nierównym terenie, trzęsie się tak bardzo, że praca na sprzęcie elektronicznym staje się po prostu bardzo trudna.

W przypadku rajdów można więc mówić o swoistej symbiozie między nowoczesnymi technologiami, a klasycznym wizerunkiem tej dyscypliny sportowej. Komputery i oprogramowanie potrzebne są do ścigania się, ale ostatecznie to człowiek ma największy wpływ na to, który zespół pod koniec dnia będzie mógł szczycić się najlepszym czasem przejazdu.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Powiązane Artykuły

Zostań kierowcą rajdowym! Konkurs Lenovo i RMF 4Racing Team

Lenovo

Pasja, przyjemność i trening to klucz do kariery e-sportowca

Lenovo

Off road z Lenovo

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Lenovo stanęło na szczycie podium producentów komputerów

Jak wynika z raportu agencji IDC oraz Gartner, Lenovo wskoczyło na pierwsze miejsce wśród światowych producentów komputerów. Być może nie...

Close